Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

80 GHz fresnelka

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
sodar2
Příspěvky: 45
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

80 GHz fresnelka

Příspěvekod sodar2 » 4 years ago

Zdravím, potřebuji názor zkušenějších. Chceme postavit trasu v 80 GHz, ale v trase je vedení vysokého napětí a spoj by se trefoval přesně do mezery v drátech. Neřešil někdo něco podobného pojede nepojede? Dík všem za info.
Spoj by byl na 2,7 km. Ericsson PT6532. Druha možná trasa na stejné místo je bohužel už na 3.7 Km

Dík.
trinact_teplarna zoom.jpg
trinact_teplarna zoom.jpg (99.53 KiB) Zobrazeno 3816 x
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

sodar2 píše:Zdravím, potřebuji názor zkušenějších. Chceme postavit trasu v 80 GHz, ale v trase je vedení vysokého napětí a spoj by se trefoval přesně do mezery v drátech. Neřešil někdo něco podobného pojede nepojede? Dík všem za info.
Spoj by byl na 2,7 km. Ericsson PT6532. Druha možná trasa na stejné místo je bohužel už na 3.7 Km

Dík.
trinact_teplarna zoom.jpg

Nebude
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Mělo by to běžet v pohode. Bez toho aby jsi to tam dal to ale stejně nezjistis.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

sodar2 píše:Zdravím, potřebuji názor zkušenějších. Chceme postavit trasu v 80 GHz, ale v trase je vedení vysokého napětí a spoj by se trefoval přesně do mezery v drátech. Neřešil někdo něco podobného pojede nepojede? Dík všem za info.
Spoj by byl na 2,7 km. Ericsson PT6532. Druha možná trasa na stejné místo je bohužel už na 3.7 Km

Dík.
trinact_teplarna zoom.jpg


Na základě osobních zkušeností si myslím, že to bude cajk a větší vliv bude mít případně vzdálenost a případně kvalita instalace / tuhosti konstrukce. Ale současné spoje již vzdálenost 2,7km překlenou s opravdu velkou dostupností.

R
0 x

komenski
Příspěvky: 139
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod komenski » 4 years ago

Fresnelova zóna v tomto pásmu a vzdálenosti má okolo 1,5 metru. Z přiložené fotografie vyplývá, že vzdálenost mezi dráty je větší, ale i kdyby nebyla, takovéto překážky mají marginální vliv na spoj.
0 x

dlazdic
Příspěvky: 3
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod dlazdic » 4 years ago

berte v úvahu elmag záření toho vedení, nějaký vliv to bude mít (hlavně na tu stranu u vedení), ale u 80tky s tim nemám zkušenost.
souhlasím s CrazyApe - "Bez toho aby jsi to tam dal to ale stejně nezjistis."
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

dlazdic píše:berte v úvahu elmag záření toho vedení, nějaký vliv to bude mít (hlavně na tu stranu u vedení), ale u 80tky s tim nemám zkušenost.
souhlasím s CrazyApe - "Bez toho aby jsi to tam dal to ale stejně nezjistis."


Je to tak, asi horší vliv by mělo pokud by ta linka byla víc podél toho vedení.
Já sám mám hodně podobnou linku sice na kratší vzdálenost, také přetínám vedení tady v Komořanech, mám ještě poškozenou fresnelku okolní výstavbou a ani na 24GHz (původně AF24, pak Ray3) ani nyní na 80GHz to vliv nemělo.
Co jsem slyšel tak rozdílný vliv má i V toho vedení, přenosová freq rádia a polarizace, kolegům s Plzně nějaké vedení tuším "kazilo" XPIC.

R
0 x

sodar2
Příspěvky: 45
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sodar2 » 4 years ago

Zatím díky, ještě popřemýšlím a když tak to přes zimu otestujeme jak to pojede nebo nepojede. :)
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

sodar2 píše:Zatím díky, ještě popřemýšlím a když tak to přes zimu otestujeme jak to pojede nebo nepojede. :)


Taky jsem montoval 17Ghz skrz NN, 80Ghz přes VN/VVN a veškeré ukazatele seděly podle výpočtů, nezaznamenal jsem žádné problémy.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Já jsem stavěl spoje u kterých jsem do poslední chvíle ani sám nevěřil, ze to na full modulaci pojede a na konec sedel signál na dB, modulace 1024qam a chovalo se to úplně jak každý jiný spoj. Nějaký drát ve výhledu bych vůbec neresil... ale nechci navádět k "prasarnam" ... kdyby to bylo pro někoho na zakázku spoj tak bych do toho nešel ale ty jako isp pokud to mas pro sebe tak to tam mas nahozene za 2h i s laděním a za 30m sumdane kdyby na to přišlo...
Btw pamatuju si tak před 8 lety jsem stavěl 5ghz mimo spoj na 2x jrc extreme asi na 3 km cca prez VN nebo VVN to nevím - takové ty vysoké 40m sloupy cca. A slo to přímo do drátů a ještě to lízalo vrch sloupu a taky to běželo normálně. Holt někdo nákaže dej to tam tak to tam proste das..
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Máme trasu necelé 2km a přibližně v polovině přes pole jdou tři VN liny, takže 21 vodičů - je to jak přes síto. Prozatím tam ten spoj nemáme nasazený na ostro, ale zkušebně jsme tam měli Ericssona a signál byl řádově 7dB pod teoretickou hodnotou. To ale mohlo být i nedokonalým zaměřením spoje (byl to jen test, nebyly tam dost pevné konstrukce...). Bylo to schopné jet prakticky na plnou kapacitu.
0 x

janskyt
Příspěvky: 24
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod janskyt » 4 years ago

Fungovat to prakticky jistě bude, podle fotky bych neočekával zásadní problém. Překážky tohoto typu, pokud afektují trasu, primárně způsobují útlum (uživatelsky chybí 1-X dB), sekundárně zhoršení přenosových podmínek (uživatelsky "rozbitý" konstelační diagram). Jakmile se dostaneme někam nad 256QAM a ideálně ještě polarizace V+H, tak začíná docela legrace, ale i to se dá uchodit.
Co se týká útlumu na trase, záleží kde to vedení v trase přesně je, zda těsne u jednoho konce nebo na středu. 80GHz má malou fresnelku, tak se možná mezi dráty "vejde" ... jak už bylo psáno výše. Zkrz vedení nad 22kV má smysl popřemýšlet o polarizaci ... H bude mít vždycky menší útlum ale záleží ná frekvenci/délce spoje (co ztratím na překážce X co zratím při dané frekvenci na trase).

V tomhle konkrétní případě (bez detailní znalosti trasy) bych stavěl tu PT6352 určitě na tu kratší trasu 2,7km ve V-pol. Pokud se podaří doladit se ztrátou maximálně jednotek dB, tak bych tam H-pol nedával (pokud se do drátů nevejdeš, tak bude lepší, ale 2,7km už je na větší rychlosti na tom ECS dost, pokud nechceš ACM až na 0-0-nic). Určitě použijte 65cm antény, nejen kvůli vzdálenosti, ale u kvůli užšímu svazku zkrz ty dráty. Pokud si budete jisti, že se na těch drátech ztratilo víc než 2-3dB, použijte co nejnižší modulaci a širší kanál.

Celé je to na delší povídání a je potřeba přesně znát profil trasy. Ale "něco málo" už jsem takhle stavěl. :grinning:

PS: Když dodáš víc informací, můžeme to rozebrat detailněji.
0 x
PilsFree oblast Plzeň-sever ... tady zatím stále ještě gigabit až domů nemáme:-)

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

nemá smysl něco rozebírat.

17GHz přes 110kV a 22kV qam 1024, no problém. Aktuálně předělaná na 80GHz erik, opet 110kV + 22kV... no problém. 24GHz 22kV... no problém. MImochodem konkurence pálí přes stejný vedení na cca 3km v 80GHz v opačný polarizaci než my... no problém.

Jakej by měl bejt problém? Julian to už celí vysvětlil. Větší paseku nadělá samotný špatný zaměření/ukotvení a samotný PT6532 na tu vzdálenost.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

janskyt píše:Určitě použijte 65cm antény, nejen kvůli vzdálenosti, ale u kvůli užšímu svazku zkrz ty dráty.

Opravdu?
0 x

komenski
Příspěvky: 139
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod komenski » 4 years ago

Fresnellova zóna nezávisí na zisku antény..a obecněji v příjmu za překážkou je výhodnější anténa s větším úhlem příjmu
http://spektrum.ctu.cz/vypocty/fresnelova-zona
0 x