Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Prenájom "vysielača" BTS od operátora/ov ?

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Misho
Příspěvky: 77
Registrován: 5 years ago

Prenájom "vysielača" BTS od operátora/ov ?

Příspěvekod Misho » 4 years ago

Chlapi,

Zaujímalo by ma, dá sa vôbec prenajať napr. od Orange-u, miesto na ich BTSke? Prípadne je to možné u iných operátorov? Nerobím ISP, ale zaujímam sa, lebo videl som dosť často ovešané BTSky, rôznymi ubnt zariadeniami, tak mi to vŕta v hlave, či je niečo také možné sa vôbec na takýto spot dostať :).

Pohrávam sa s myšlienkou dostať do mojej obce nejaký schopnejší net, a streliť si nejaký connect sám... a zaujímala by ma táto možnosť a cena niečoho takéhoto. Čo to všetko obnáša atď, možno si to predstavujem jednoducho, ale ak sa človek nespýta, nevie...

Díky ;)
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Prenajat sa da ale cena je vacsinou za kazdu antenu, zalezi aj od vysky umiestnenia a velkosti. Cena je velmi casto hodne vysoka.
0 x

Misho
Příspěvky: 77
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Misho » 4 years ago

A viete nastreliť aspoň orientačnú cenu?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Opravdu se na to vykasli. Kazdou antenu budes zakreslovat do dwg a nechavat schvalovat.
Cena cca 500 az 1000,-Kc/antena. Vetsinou ti stejne napisou ze to nejde. Jiny to je pokud to je na objektu, ktery maj pronajaty. Tam se domluv s majitelem, dej to mimo jejich konstrukci a jen jim to oznam.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Riesili sme to asi 4 roky dozadu, ale cenu si uz nepametam. Na podobnom stoziari, 50m vyska, na kopci...viditelnost na cele okolie aj 30t mesto tam bol prvotny nastrel 50€/ antena do 40cm priemeru / mesiac. Bol to stoziar sukromnika a nie velkeho operatora..BTS tam nebola ale prenajimal to dalsim firmam, prevazne MW spoje tam boli, kvoli viditelnosti na 50km.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Jen pro zasmani. Kolega platil tusim u CRA za kazdy kus anteny bez rozliseni prumeru. Sehnal si 120cm parabolu a do ni narval dest 2.4Ghz sekturu
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

helapc píše:do ni narval dest 2.4Ghz sekturu


Deset? A kanály si vycucal z prstu? :)
0 x

Misho
Příspěvky: 77
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Misho » 4 years ago

helapc píše:Opravdu se na to vykasli. Kazdou antenu budes zakreslovat do dwg a nechavat schvalovat.
Cena cca 500 az 1000,-Kc/antena. Vetsinou ti stejne napisou ze to nejde. Jiny to je pokud to je na objektu, ktery maj pronajaty. Tam se domluv s majitelem, dej to mimo jejich konstrukci a jen jim to oznam.

Uhmm, vieš o tom napísať viac?

Ak by som si tam zavesil nejaké 5GHz, tak aj vtedy treba riešiť nejaké papierovačky?
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

Jasně že ano. Typicky za nejmenší anténu se považuje 40cm. Čili pokud tam dáš SXT platíš jako kdyby jsi tam měl 40cm parabolu.
Dále se platí za každý metr výšky, za elektriku atd.... Musíš udělat projekt, zakreslit to do DWG a pak čekáš až se ti k tomu někdo vyjádří
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 4 years ago

Pred par lety, VoDkaFon, 65tka a 2x SXT v 28metrech, 65tka v 10 metrech, rocne kolem 40 klacku...To SXT tam bylo na pocatku jen jedno, az po cas druhe a za to si rekli uplne nejakou symboliku, okolo litru za rok. U TM neuveritelny problemy vubec se s nekym domluvit, ale kdo vi jak je tomu dnes.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

Za 40 rocne se mi vyplati postavit vlastni stozar s pripojkou o par metru dal :)
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

pixall
Příspěvky: 124
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pixall » 4 years ago

U slovenskych operatorov su ceny najmov okolo 850 - 1500 EUR (bez dph) rocne za antenu (podla velkosti a podla operatora).
S Telekomom sme sa nedohodli lebo bol drahy a komplikovany, vypracovavali sme na to projekty, staticke posudky, a aj tak k*k*t z toho. S Towercomom sme sa nedohodli lebo bol este drahsi, okolo 1000 EUR (bez dph) rocne za jedno Loco.
Vyuzivali sme niekolko sajtov od Orange, kazdy s niekokymi antenami, boli to suverejne najdrahsie najmy, cca 10-20x drahsie nez ine objekty (budovy, atd). Cena kazdy rok narastala, a cim dalej tym viac sa tvarili, ze ich obtazujeme. V priebehu rokov sme vymenili anteny za ine typy, na zaklade ustneho suhlasu. No a potom jedneho dna na nas vytiahli porusenie zmluvy (vymenu anten bez ich pisomneho suhlasu) a prisla ponuka, ze bud budeme platit najomne cca 4x vyssie a prijmeme dalsie drasticke podmienky, alebo mame vypoved. Na nove podmienky sme nepristupili, tak v ramci nami pokryteho uzemia dali klientom vediet, ze ked maju od nas sluzby, ak by prestali fungovat, Orange im ponuka pripojenie, a potom nas natvrdo vypli - odpojili od energie. Nepomohli si, my sme si sluzby sprevadzkovali inou trasou a zo sajtu sme sa zbalili a odisli, a este som sa trocu postazoval v mediach ( https://www.etrend.sk/technologie/orang ... story.html ) . Potom bol pokoj skoro 4 roky, az nam zrazu prisla zasielka zo sudu, ze nas zazalovali o usly zisk cca 37tisic EUR + uroky, spolu asi 50tisic EUR (= cca 1,3 miliona Kc). Za to, ze sme na jednom stoziari mali necely rok namiesto 1,5 metrovej sektorky myslim 4x Nanostation (identicka velkost). Na mimosudnu dohodu nechceli pristupit, narovinu nam bolo povedane, ze sa s nami chcu sudit. Spor skoncil len nedavno, nastastie to nevysudili zdaleka cele, ale malo to tiez nebolo.
Od tejto skusenosti si uz ziadne take sajty neprenajimame, ale staviame. Tolko co ma stal najom Orange za ~3 roky, ma stoji postavenie celeho takeho stoziara. Mam na nom anten kolko chcem a kde chcem, a nie som zavisly na vrtochoch a napadoch nejakej toxickej korporacie.
1 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 4 years ago

S_a_M - a kdyz te majitel nenecha ? kdokoliv ti hodi jakykoliv klacek pod nohy, nedovoli navest proudy, na truc das solary, nedovoli pro naruseni razu krajiny, nedovoli stavebni urad z duvodu XYZ... vyber si. A v mem pripade musela byt ta 1 ant. skutecne az ve 28m aby videla na proti stranu. Jestli pripojene ovecky na ten sajt vydelali mesicne kdysi 30 tacu, tak holt slo jeden mesic a kousek na najem VoDkaFonu a zbytek uz zisk. To se da pretrpet. Lepe investovat kde to ma hlavu patu, kde nemusis mejt 30m stozary a 2 kyble starosti s pripadnym budovanim.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

pixall píše:U slovenskych operatorov su ceny najmov okolo 850 - 1500 EUR (bez dph) rocne.....

Mal si si tie loca zabalit do jednej krabice (akoze jedna antena) a bol by pokoj. Tie najmy su pre malych ISP moc drahe, je to stavane tak aby tam nikoho nemali. Pre nich su to aj tak drobne. My sme sa po roku dohadali s o2 aby sme sa dostali na jednu strechu. Su tam vyhradne oni na krajoch vytahovej budy, chceli sme v strede budy priehradak. Od ich konstrukcie z kazdej strany 1m a viac. Nepovolili to...ze vraj by to zavadzalo technikom pri servise :D Na vedlajsom baraku spravene presne to iste, este s vacsim priehradakom...bolo to proste usite tak aby tam zostali sami. Nakoniec sme sa dohodli aspon na 2x trojnozke na krajoch strechy. Sranda bola, ze na streche o velkosti skoro 250m2 sme sa nemohli dohodnut...na vodojeme kde je hore priestor cca 4m2 sme sa dohohli ale bol to zas Orange. Taktiez sa nam stalo na inom vodojeme, novsom ktory ma hore zabradlie, ze nas orange vyzval aby sme preukazali to, ze zabradlie je sucastou vodojemu. Oni si mysleli, ze zabradlie vybudovali oni kvoli BTS a chceli za to najom :D Starosta zavolal, zabradlie je nase a dovidenia...boli sme tam.
0 x

Misho
Příspěvky: 77
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Misho » 4 years ago

Díky za skúsenosti. Mňa to fakt len zaujímalo ako to v realite chodí, vidím, že som si to predstavoval moc jednoducho :). Nie je to jednoduché mno, čo si budeme hovoriť
0 x