Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spolek ISP techniků

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Spolek ISP techniků

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

Zdravím všechny,
už chvíli se zabývám vývojem nějakého GUI softwaru pro konfiguraci, hromadnou konfiguraci, a tak nějak vůbec všechno co UNMS/AC neumí a na DUDE nikdo používat nechce. Původně to byl program pro vlastní potřebu ale jak funkce přibývalya vlasy ubývaly, kolega mne přivedl na úplně jiné - komunitní -pojetí celé věci.
Pokud budu vyvíjet aplikaci dál sám, strávím na tom hodně času, a aplikaci použiju sem tam někdy. Zároveň ve vlákně o programu jste projevili zájem o nějaké skriptování a nástroje pro mikrotik, se kterým nemám zase až tak velké zkušenosti, na druhou stranu ze strany aplikace a ssh spojení jsem schopný udělat leccos.
Pokud bych dělal aplikaci jako open source, rukuna srdce, kdo by na ní pravidelně přispíval? kdo by pro dobrý pocit přidával vlastní kripty, abych je do aplikace zapracovával?
Na druhou stranu jako placená aplikace by nedávalo smysl abych skripty někde zveřejňoval, protože by si každý bastlil v cmd a já bych se s aplikací dělal zbytečně..
Jako týmového člověka mě však napadla jiná věc - co kolem aplikace vytvořit komunitu?
Členové spolku by za členský příspěvek pokrývající náklady na provoz a vývoj aplikace (aspoň těch pět piv za měsíc bych nechtěl kupovat ze svého, nechci na tom stavět zlatý důl nebo lidi vykořisťovat) měli přístup do repozitáře se skripty a zdrojovým kódem aplikace, které by mohli validovat a tím mít jistotu toho, že aplikace dělá co má a nepašuje nějaký sledovací virus..
Hlavně by členové měli neomezený přístup k využití aplikace jako takové. Nebráním se ani využívání nějakých cloudových funkcí protože dneska cloud vyjde provozovat dost levně aby se to oproti funkcím vyplatilo.
Kolik z vás by mělo zájem se do takového projektu zapojit?
Chápu, neznáte mě. Jsem devatenáctiletý kluk po střední, síťař, programátor v javě a php/nette, který čtyři roky byl ve studentském spolku, později na vedoucí pozici IT sekce která zastřešovala spolkové aktivity a teď pracuju na hlavní úvazek jako projektový koordinátor ve vývojářské firmě, myslím si že předpokladů pro takový projekt mám dost a aplikace už se také rýsuje.
Založení spolku stojí 30Kč za ověření podpisu každého zakládajícího člena, o účetní i technickou část jsem schopný se postarat. Zakládající členové musejí být alespoň tři a spolek musí mít nějaké sídlo.
Chápu, že to vypadá jako dílo snílka, ale zkuste se prosím nad takovou představou alespoň zamyslet. Stovka měsíčně od desíti lidí by pokryla veškeré náklady a ještě by zbylo, třeba na společnou grilovačku :D Ale vážně, nestálo by vám třeba za tu stovku, třeba i míň když nás bude víc, mít k tomu všemu přístup? A narozdíl od stack overflow mít i jistotu že vám ty materiály k něčemu budou?
0 x

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

Tak mě ještě napadá, když si vlákno prohlíží samí nepřihlášení hosté, kdybyste měli nějaký nápad, napište klidně na jakduch@seznam.cz :)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

je ti to k prdu pokud daná aplikace nebude těsně svázána s administračním systémem.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

hapi píše:je ti to k prdu pokud daná aplikace nebude těsně svázána s administračním systémem.

Každý má ten systém jiný. My jsme si ho psali před deseti lety a s drobnými úpravami na něm jedeme dodnes. Ale nikdo při výměnách u klientů třeba neaktualizuje anténu v db, nebo nepřepíše MAC, když je nehlídáme. Díky té aplikaci jsme mohli doplnit informace o několika tisících položkách.
0 x

Orel005
Příspěvky: 690
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Orel005 » 4 years ago

jakduch píše:
hapi píše:je ti to k prdu pokud daná aplikace nebude těsně svázána s administračním systémem.

Každý má ten systém jiný. My jsme si ho psali před deseti lety a s drobnými úpravami na něm jedeme dodnes. Ale nikdo při výměnách u klientů třeba neaktualizuje anténu v db, nebo nepřepíše MAC, když je nehlídáme. Díky té aplikaci jsme mohli doplnit informace o několika tisících položkách.


To jste to zacli psát, když ti bylo 9 let ?
0 x
https://www.ORELSOFT.cz - ISP CZ / https://www.ORELSOFT.pl - ISP PL / https://www.levneVPS.cz - Hosting / https://www.GAMEHOSTING.cz - Herni hosting

Proc se schovavat v anonymite ? Kdyz neco delas, delej to na 100%, nebo se na to vyser.

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

Orel005 píše:
jakduch píše:
hapi píše:je ti to k prdu pokud daná aplikace nebude těsně svázána s administračním systémem.

Každý má ten systém jiný. My jsme si ho psali před deseti lety a s drobnými úpravami na něm jedeme dodnes. Ale nikdo při výměnách u klientů třeba neaktualizuje anténu v db, nebo nepřepíše MAC, když je nehlídáme. Díky té aplikaci jsme mohli doplnit informace o několika tisících položkách.


To jste to zacli psát, když ti bylo 9 let ?
jakduch píše:
hapi píše:je ti to k prdu pokud daná aplikace nebude těsně svázána s administračním systémem.


já jsem přišel do týmu před čtyřmi lety. Když mi bylo devět, měl jsem doma vytáčené připojení počítané podle času. Můj první 5ghz internet byl ve 12, ten spolek už neexistuje roky. V našem týmu jsem čtvrtým rokem co jsem přešel na ubiquiti anténu a s techniky jsem se trochu zakecal.. nenapadlo mě že tu větu vezmeš tak doslovně. až mi to zní útočně, proč? komu tu dělám co špatného pro takový tón?
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

chceš založit spolek ... to se neodpouští.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

ludvik píše:chceš založit spolek ... to se neodpouští.

spolek jako komunitu, spolků jako firem už je tu dost..
1 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Každý tak začal.

No nic. Já k tobě tedy nevstoupím.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

ludvik píše:Každý tak začal.

No nic. Já k tobě tedy nevstoupím.

a máš lepší nápad jak to udělat?
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

open source bývá většinou bez právní subjektivity.

Ale jinak jsi to vystihl. Jak organizovat něco, co nechce a nejspíš ani nemůže vydělat ... Otázkou je, jestli to je vhodný model pro software. V každém případě budeš dělat něco, co může dělat i komerční firma, která na tom může vydělat a státu zaplatit daně.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

ludvik píše:open source bývá většinou bez právní subjektivity.

Ale jinak jsi to vystihl. Jak organizovat něco, co nechce a nejspíš ani nemůže vydělat ... Otázkou je, jestli to je vhodný model pro software. V každém případě budeš dělat něco, co může dělat i komerční firma, která na tom může vydělat a státu zaplatit daně.


firma kolem toho nesestaví okruh uživatelů, kteří budou mít možnost a zájem si program sami vylepšovat. Jako opensource je Scanner. Celková aplikace by byla propietárním softwarem s otevřeným kódem pro členy spolku.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Takže vstoupím, zaplatím příspěvky na měsíc a pak vystoupím ... Sorry, ale to nebude dobrý model. Budeš se snažit zkomunitnit (je to vůbec slovo?) lidi povětšinou z komerčního sektoru. A malého sektoru (linux z toho nevybuduješ).
Stejně tak ti tento model nezajistí, že se členové budou chovat lépe, než pokud to dáš úplně volně a budeš třeba jen zpracovávat a kontrolovat patche (klidně s dobrovolnými platbami).

Ani v jednom případě nevyděláš a bez spolku alespoň nebudeš vázaný papíry.

Tím tě samozřejmě nechci odrazovat od programování. To v žádném případě.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

ludvik píše:Takže vstoupím, zaplatím příspěvky na měsíc a pak vystoupím ... Sorry, ale to nebude dobrý model. Budeš se snažit zkomunitnit (je to vůbec slovo?) lidi povětšinou z komerčního sektoru. A malého sektoru (linux z toho nevybuduješ).
Stejně tak ti tento model nezajistí, že se členové budou chovat lépe, než pokud to dáš úplně volně a budeš třeba jen zpracovávat a kontrolovat patche (klidně s dobrovolnými platbami).

Ani v jednom případě nevyděláš a bez spolku alespoň nebudeš vázaný papíry.

Tím tě samozřejmě nechci odrazovat od programování. To v žádném případě.

a jak bys to řešil ty? Nejde mi o vydělávání, dostal jsem se do první firmy, kam jsem napsal, jako projektový koordinátor, jako programátor nebo cisco síťař bych si vydělal víc, ale proč dělám projekťáka? baví mě to. Z mojí dřívější práce mi spíš chybí ta komunita, která tu nějak skomírá a kterou by bylo ve všeobecném zájmu možné znovu oživit.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Abys měl nějakou komunitu, tak potřebuješ víc lidí. V tomto nevidím potenciál na víc jak pár kousků, je to poměrně specifická činnost. Nevím, třeba ti to vyjde. Já ti rozhodně házet klacky pod nohy nebudu. Sice nevím odkud jsi, ale doporučil bych ti spíš vstoupit do jiného spolku a realizovat se v něm. Bude to sice jiný boj, ale nezasekneš se na jedné věci.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.