Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

dohled soláru 230V na ethernet

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: dohled soláru 230V na ethernet

Příspěvekod hapi » 4 years ago

hmm, u hlavního racku máme 8 velkých panelů a 2kW ongrid. Nepřetržitě se odebírá cca 1kW a když jsou přebytky tak se pouštěji do bojlerů a do tepelnýho čerpadla pro bazén. Důležitý je to tepelný čerpadlo, to totiž vyrobí víc tepla než se do něj dodá elektřiny.

Nevim kde kdo vzal že ongrid je neefektivní.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 4 years ago

hocimin1 píše:Na co vodu na 85 stupnu? Kdyz na osprchovani staci 45


Protože ji budeš mít schovanou v bojleru na dobu kdy bude málo svítit slunce, nebo vůbec, takže nebudeš muset bojler nahřívat a tím ušetříš peníze.

Čím více bojler nahřeješ, tím lépe, a navíc se ti v bojleru zničí legionella, protože té se právě mezi 20-50°C nejlépe daří :joy:
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 4 years ago

hapi píše:hmm, u hlavního racku máme 8 velkých panelů a 2kW ongrid. Nepřetržitě se odebírá cca 1kW a když jsou přebytky tak se pouštěji do bojlerů a do tepelnýho čerpadla pro bazén. Důležitý je to tepelný čerpadlo, to totiž vyrobí víc tepla než se do něj dodá elektřiny.

Nevim kde kdo vzal že ongrid je neefektivní.


No jo, ale asi nebude moc domácností, které mají stálou spotřebu 1kW, a na přebytky bojler na teplou vodu a ještě k tomu vyhřívaný bazén.

Pokud se nahřívá jenom bojler, tak by MPPT mělo mít vyšší účinnost, navíc bojler a panely by se měly spočítat tak, aby nevznikaly přebytky, popřípadě, aby vznikaly minimálně. Na 8 panelů, což je cca 2-2,2kW by měl být bojler minimálně 250-300l.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

sacnok píše:
hocimin1 píše:Na co vodu na 85 stupnu? Kdyz na osprchovani staci 45


Protože ji budeš mít schovanou v bojleru na dobu kdy bude málo svítit slunce, nebo vůbec, takže nebudeš muset bojler nahřívat a tím ušetříš peníze.

Čím více bojler nahřeješ, tím lépe, a navíc se ti v bojleru zničí legionella, protože té se právě mezi 20-50°C nejlépe daří :joy:


přesně tak !
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 4 years ago

okoun píše:
sacnok píše:
hocimin1 píše:Na co vodu na 85 stupnu? Kdyz na osprchovani staci 45


Protože ji budeš mít schovanou v bojleru na dobu kdy bude málo svítit slunce, nebo vůbec, takže nebudeš muset bojler nahřívat a tím ušetříš peníze.

Čím více bojler nahřeješ, tím lépe, a navíc se ti v bojleru zničí legionella, protože té se právě mezi 20-50°C nejlépe daří :joy:


přesně tak !


To neni az tak pravda.

LEgionela se ti tam jen tak nevytvori, protoze denne tam tu vodis menis. Naprikald u 200l bojleru tak 150l vytocis, takze se nema kde tvorit, protoze mista studena s nemenou vodou se v boileru prakticky nevyskytuji.

Kdyz to nahrejes na 85 st a nevypotrebujes, tak druhy den uz nebude potreba tolik dohrivat a tvoje FV bude stat a nic nesetris. Ongrid to bude dodavat dalsim zarizenim.

Vysoke teploty nesvedci akumulacnim nadrzim a ostatnim prvkum cele soustavy (roztaznost materialu). Existuji optimalni teploty.

V neposledni rade, teplejsi nadrz se rychleji ochlazuje. Takze ono nekdy nahrat vetsi objem napriklad 1000l na 45 je vyhodnejsi nez 200l na 85.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

ono to stejně dopadne tak že kdyby sis koupil lepší chytrej bojler tak ušetříš tolik víc než řešit nějaký soláry který se můžou za rok vysypat.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

hocimin1 píše:
okoun píše:
sacnok píše:
Protože ji budeš mít schovanou v bojleru na dobu kdy bude málo svítit slunce, nebo vůbec, takže nebudeš muset bojler nahřívat a tím ušetříš peníze.

Čím více bojler nahřeješ, tím lépe, a navíc se ti v bojleru zničí legionella, protože té se právě mezi 20-50°C nejlépe daří :joy:


přesně tak !


To neni az tak pravda.

LEgionela se ti tam jen tak nevytvori, protoze denne tam tu vodis menis. Naprikald u 200l bojleru tak 150l vytocis, takze se nema kde tvorit, protoze mista studena s nemenou vodou se v boileru prakticky nevyskytuji.

Kdyz to nahrejes na 85 st a nevypotrebujes, tak druhy den uz nebude potreba tolik dohrivat a tvoje FV bude stat a nic nesetris. Ongrid to bude dodavat dalsim zarizenim.

Vysoke teploty nesvedci akumulacnim nadrzim a ostatnim prvkum cele soustavy (roztaznost materialu). Existuji optimalni teploty.

V neposledni rade, teplejsi nadrz se rychleji ochlazuje. Takze ono nekdy nahrat vetsi objem napriklad 1000l na 45 je vyhodnejsi nez 200l na 85.


no on grid řešení je ošemetné v tom že když trochu nesvítí tak už to tahá z ČEZu což se hodně oddaluje návratnost
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 4 years ago

U tebe kdyz nesviti, tak se naopak neohreje voda.

Ale. Vse je o regulaci, ty i ja muzem vypnout ohrev kdyz fv nebude vyrabet a pockat na lepsi hodnoty. Tak je jedno zdali je to on ci off grid

Pri cene 2.2 za kw me to netrapi. Ze to taha ze site. Ja jsem nezminil take ze me se o ohrev vody a topeni stara tepelne cerpadlo. Ja ohrivam 1000l nadrz na 46 st a denne me to cerpadlem vyjde na 3kw. To je 6.6 kc v nakladu za kw (nepocitam porizeni cerpadla). Tam proste premejslet o ohrevu fv nema asi ani cenu. Spis je to jen o tom ze svetlo sviti a proc to nepouzit, tak ted sbiram ty data z panelu a za rok si udelam studii kolik je to zhruba schopne vyrabet.

Ja se spis snazil popsat reseni FV.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

a to máš jenom na teplou vodu? ne na topení? To se mi zdá 3kW jako docela hodně na to že máš v baráku tunu vody. resp. myslim to tak že nějaký kvalitnější standardní bojler by to dal za menší spotřebu.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

hocimin1 píše:U tebe kdyz nesviti, tak se naopak neohreje voda.

Ale. Vse je o regulaci, ty i ja muzem vypnout ohrev kdyz fv nebude vyrabet a pockat na lepsi hodnoty. Tak je jedno zdali je to on ci off grid

Pri cene 2.2 za kw me to netrapi. Ze to taha ze site. Ja jsem nezminil take ze me se o ohrev vody a topeni stara tepelne cerpadlo. Ja ohrivam 1000l nadrz na 46 st a denne me to cerpadlem vyjde na 3kw. To je 6.6 kc v nakladu za kw (nepocitam porizeni cerpadla). Tam proste premejslet o ohrevu fv nema asi ani cenu. Spis je to jen o tom ze svetlo sviti a proc to nepouzit, tak ted sbiram ty data z panelu a za rok si udelam studii kolik je to zhruba schopne vyrabet.

Ja se spis snazil popsat reseni FV.


nevím já k tomu přistupuji tak že mě trápilo že mi na střechu svítilo slunko a nic z toho. jinak já mám návratnost za 8 let jsem počítal, takže pohoda.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 4 years ago

hapi píše:a to máš jenom na teplou vodu? ne na topení? To se mi zdá 3kW jako docela hodně na to že máš v baráku tunu vody. resp. myslim to tak že nějaký kvalitnější standardní bojler by to dal za menší spotřebu.


Nemam srovnani, protože nemam 1.000l boiler. Ja to mam pouze na ohrev TUV, v zime je to samozrejme vic kdyz topim. Samozrejmen, ze nemam boiler 1000l, ale v te nadrzi je ponoreny boiler 220l, ten ohriva ta masa vody. Nemusim to nahrivat na tak vysokou teplotu a zaroven je tam vetsi akumulace. ME to vyjde na 3kw, ohrivat to budu 45minut (z 30st na 55st)

Ale odhadem takovej normlani boiler 200l boiler ohreje nekde mezi 6.5 Kw za den. Ohrivat to budes cca na 3.5 hodiny. (z 30st na 55st)

V obouch se pak voda ustali na nejakejch 48 st, kdyz to nebudu celej den odebirat. Akorat ty odeberes cca 150l a budes mit relativne studeno, ja diky te 1000l odeberu daleko vic, protoze ta masa bude porad prihrivat ten vnitrni boiler. A to je prave ono, ohrat co nejvic vody na co nejmensi potrebnou teplotu, protoze jeji ochlazeni trva diky velkemu mnozstvi a nizke teplote hrozne dlouho. Me se pak vyplati ohrat to tepelkem, aby zbytecne nestartovalo, tak ohreju trochu vetsi masu vody. 220l boiler by ohralo tak za 10minut za cca 1kw
Naposledy upravil(a) hocimin1 dne 16 Jul 2019 07:09, celkem upraveno 4 x.
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 4 years ago

okoun píše:
hocimin1 píše:U tebe kdyz nesviti, tak se naopak neohreje voda.

Ale. Vse je o regulaci, ty i ja muzem vypnout ohrev kdyz fv nebude vyrabet a pockat na lepsi hodnoty. Tak je jedno zdali je to on ci off grid

Pri cene 2.2 za kw me to netrapi. Ze to taha ze site. Ja jsem nezminil take ze me se o ohrev vody a topeni stara tepelne cerpadlo. Ja ohrivam 1000l nadrz na 46 st a denne me to cerpadlem vyjde na 3kw. To je 6.6 kc v nakladu za kw (nepocitam porizeni cerpadla). Tam proste premejslet o ohrevu fv nema asi ani cenu. Spis je to jen o tom ze svetlo sviti a proc to nepouzit, tak ted sbiram ty data z panelu a za rok si udelam studii kolik je to zhruba schopne vyrabet.

Ja se spis snazil popsat reseni FV.


nevím já k tomu přistupuji tak že mě trápilo že mi na střechu svítilo slunko a nic z toho. jinak já mám návratnost za 8 let jsem počítal, takže pohoda.


Vsak ja to chapu, proto jsem taky postavil tu 300W, abych s nejvetsi pravdepodobnosti postavil vetsi. Ale takovou, aby nebyla zbytecne predimenzovana, ale zaroven aby maximum denni prumerne spotreby pokryla. Spicky me nezajimaji. A kdyz by to bylo do budoucna i zajimavy, tak klidne pridal i baterky. A jak jsem psal, stacila by nejaka 1kW ongrid s baterkama. Ve finale je jedno jestli ten boiler budu ohrivat 2 hodiny 2kW nebo 4 hodiny 1kw. A ktem baterkam, oni prave jsou jeste dost drahy, tak je prave lepsi jak to zatim ukladat do vody, protoze tu stejne potrebuju kazdy den :o)
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

no ono to právě moc jedno není protože když to bude postavené na delší ohřev tak je pravděpodobné že se to vůbec neohřeje protože pokud bude polojasno tak už to bude vše úplně jinak
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 4 years ago

okoun píše:no ono to právě moc jedno není protože když to bude postavené na delší ohřev tak je pravděpodobné že se to vůbec neohřeje protože pokud bude polojasno tak už to bude vše úplně jinak


Tak jasny, ze jedinej kdo do toho hodi vidle, je pocasi.

Prave proto to nejde moc dobre spocitat.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

já ten ohřev vody mám kombinovaný s ohněm tedy když nesvítí dá se pod tím zatopit, ono to původně bylo postavení jako že se zatopí a solár potom jen už udržuje ale já jsem koupil víc panelů a ted to funguje opačně :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...