Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

jak řešíte horko v racku který je na RD

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Re: jak řešíte horko v racku který je na RD

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Jinak fakt nechápu to pozastavování nad baterkama. Olovo se slušným zdrojem a slušným chováním dá 5 let jak nic. Ale to není ani meanwell ani bke. Je fakt že sajtů s 4x a 8x100ah máme jen 9ks, ale jelikož když už je výpadek velkej, tak je řešíme výdrž na zálohu. Centrály máme jen tři a službu drží jeden technik, takže o co míň starostí má, tím líp. Ale hold každej to děláme jinak.
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

mpcz píše:
OK, každý nechť použije to, co mu vyhovuje. Ale nedá mi to, abych se nepozastavil nad prezentovanými čísly ohledně účinnosti jednotlivých řešení. K diskusi bych rád dal předevšít tu avizovanou účinnost UPS, protož dle mých měření není 95 procent ani omylem. A to pomíjím fakt, že zde dochází poté ke konverzi znovu v napájecím zdroji vlastního zařízení. Jsou to tedy minimálně dva převody navíc, které u DC napájení nejsou. Další rozdíl je ten, že u DC zdrojů mám poměrně velkou volnost ve výběru kapacity akumulátorů, což u UPSek je sice NĚKDY také, ale v podstatně menší míře a za podstatně JINÉ peníze. Nezanedbatelné jsou také vlastní spotřeby těch UPS, které jsem u některých typů změřil i okolo 20W, u DC zdrojů je to zlomek této hodnoty. 20W je ročně tisícovka za elektřinu. Ne, že by to někoho položilo, ale rozdíl to je. U DC zdrojů mám monitoring zdarma a bez jakýchkoliv problémů v připojeném mikrotiku včetně SMS alarmu, což u sice UPS taky, ale za podstatně jiné peníze a některé UPS to neumožňují vůbec. Ozývám se ze sektoru drobných živnostníků, takže se to týká spíše menších uzlů. 200W spotřeby mám jen na pár místech, 48V nikde, takže do toho se nepletu. mpcz, 30jun2019


nevim co si měřil za sračkoidní upsky. Koupíš si APC řadu SMX, na bazarech za relativní hubičku, při 200W už má tuším 97% účinnost. Svého času nám jeden tenhle 1kw mazlík tahal celej hlavní rack a i jednoduchý výpočet ukázal že účinnost sedí velmi přesně. Jo je digitální a neni to UPSka za 2000,-. To sračky jsou i když i ty na 30 minut pro dva sektory bohatě poslouží a bez bastlení. Za 3 roky jí vemu a vymenim baterii nebo celou UPS a jedu dál. Furt řešit nějaký DC zdroje a monitoring a monitoring přes mikrotika atd.. takhle může fungovat ISPík do 200 lidí. Dagus má lidí odhaduju nad 2000 protože to zase řeší jinak. My taky máme určitej počet lidí a řešíme to taky jinak a při 200 lidí jsme to řešili úplně jinak. Dneska si koupíš CRS328 a co? kuchnu ho? to fakt ne, připojim ho na 230V UPS a jdu domu. UBNT poe switche to samí, ty nový aspon mají vzadu 48V svorkovnici takže neni třeba kuchat... a zase, máš 24V zálohu, musíš mít DC-DC 24to48... konverze za tučný prachy aby nakrmila 24 portové poe.

Každej po svém.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

mno a co to jsou za zázračné zdroje se zázračným zapojením?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 4 years ago

hapi píše:Každej po svém.

Přesně tak. Záleží taky na lokalitě, v jednom městě zálohu prakticky nepotřebuji, protože tam elektrika téměř nevypadává. V jiném menším městečku o 5k obyvatel vzdáleném cca 30km je to na posrání a protože z něj krmím konektem další obce, tak tam mám sajty zálohované 4x 100Ah+ baterkama, aby mi to udrželo 24 hodin v kuse....
* abych nebyl mimo téma, horko řeším tak, že se snažím sjet kabelem ze střechy do chodby kde už není takový vedro. Tak kde to nejde v bedně dvě mřížky a jeden větrák spínaný LK3...
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Uprimne...pri tych velkych sajtoch ci bude efektivita o 10% vyssia ci nizsia nehra az taku rolu, kedze sa zalohuju 100vky Wattov. Za seba poviem, ze zatial mi pomer kvalita/cena/vykon vysiel do vykonu 500W lepsie so zalohovanim DC. Zalohovanie dajakou APC smartkou je pekne ale pokial to neni XL tak jedine vyrezat dieru a pripojit si vacsie baterky, to sa mi moc nepaci. Idealne by bolo riesenie, kedy by upska ziadnu vlastnu baterku nemala a clovek si pripoji vlastnu. Toto pekne splna intex 600W. Cena je super ale uprimne, podla toho co sa tu diskutovalo to moc kvalitne nevyzera...niekto tam riesil caste znicenie baterky a pod....takze mam zmiesane pocity. Bolo by to vsak minimalne najlacnejsie a najrychlejsie na montaz taketo riesenie.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

to nějak nechápu. Koupíš 2U UPSky a po vyndání origo battery packu máš vepředu konektor pro připojení svých baterek. Z battery packu vyndáš konektor a máš protikus. A většina z nich má ještě vzadu taky konektor na externí pack a tam pasuje pokud vím i ten z battery packu takže výhra jak sviň. Tam si pak připoj co chceš. Starší měl pouze 24V pack takže dvě velký baterie je to. Digitální většinou mají už 48V a jede se dál. Intex máme jeden, stojí za ho*no. Nikdy nevíš kdy se vysype a nikdy nevíš jestli udělá to co udělat má.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Jinak ten konektor co koukám na to smx je klasickej typ Anderson, takže snadno koupitelnej, netřeba kuchat. Jak si to smx poradí s jinejma baterkama? Musi se to nějak kalibrovat jako dřív apc?
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

okoun píše:Jiste ze je treba senzor. Jenze ono je treba tak 3 senzory. Kazdy na jednu baterii a jeden na rack. Bohuzel ani IMCO za 15 klacku neumi :). Jako kdyby ty zdroje mely vystupy na mereni napeti jednotlivejch baterek BMS tak bych byl hapy. Jako stalo by to nulanula prdy...

Moje (dvoj)garážová DC UPS 2x18AH má 4 senzory na teplotu a také měření napětí jednotlivých baterií až do vláčku 48V (4 ks 12V/18AH). Přístup po internetu. Opticky odděleno od sítě. Nic na tom není, když je to hotové. Nebo jsem ten požadavek blbě pochopil? Dík, mpcz, 8jul2019
1 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

Bylo ve stinu 35, tohle je rack na pude bytovky, kde je bezne slusnej hic ...
Rozvadec.jpg
Rozvadec.jpg (171.51 KiB) Zobrazeno 3045 x

Je tam videt regulace a pojisteni baterek, co jsem zde zminoval
2 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

a celá ta sranda zabere 10U :D jo no to je tak když máte možnost si někam dát 16U rozvaděč....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

okoun píše:a celá ta sranda zabere 10U :D jo no to je tak když máte možnost si někam dát 16U rozvaděč....


Bezne 15U plechove dvere, ale mame i 12U, jen je to tam trosku vic nahnacane.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

řekni že tím bodem teče aspoň 100Mbit
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

hapi píše:řekni že tím bodem teče aspoň 100Mbit

Spickove az pres 500M, ale mam tohle i na mensich bodech, zalezi zda z toho jde dalsi obec.

Jen nejak nemam nahradu za imco :-( Moc se mi ty jejich zdroje nelibi ...
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

iTomB píše:
hapi píše:řekni že tím bodem teče aspoň 100Mbit

Spickove az pres 500M, ale mam tohle i na mensich bodech, zalezi zda z toho jde dalsi obec.

Jen nejak nemam nahradu za imco :-( Moc se mi ty jejich zdroje nelibi ...


IMCO je predrazenej polskej sunt vyrabenej na slovensku. Za ty samy penize se necha koupit opravdu profi zdroj. Po zkusenostech od ruznych vyrobcu uz nejsem ochotnej na sajty (i koncovy) nasazovat nic jinyho nez Deltu a nebo Eltek. Ano, stoji to nejaky penize. Ale na druhou stranu to prinese spolehlivost, klid a moznost zdroj plne integrovat do nejakyho dohledu. :-) A je mi uplne jedno, jestli pres to tece 10 Mbit a nebo 3 Gbit. Proste to tam je ... Kdyz je na situ potreba zalohovat i AC (snazim se to minimalizovat, ale ne vzdycky to jde) tak to mam doplneny sinusovym invertorem od Victronu. Opet jsem dlouho laboroval a Victron vychazi nejlip v pomeru Cena/Kvalita/Vykon. Jediny co bych tomu vytknul jsou levnejsi vetracky, ale s tim pocitac a bud vymenis preventivne a nebo tak po roce provozu. Odvod tepla resim normalne odvetranim racku do prostoru Ono i na ty pude ten pruvan v racku hodne pomuze. Prijde mi ze 50 stupnu a 50 stupnu s pruvanem je tak nejak jinych 50 stupnu. :-) Nejvic jednoznacne trpi ty baterky. Nicmene jak Delta tak Eltek ma moznost teplotni kompenzace na zaklade externiho cidla teploty, ktery muzes mimochodem vynest do dohledu a ovladat pomoci nejakych integrovanych I/O ty vetraky a zaroven treba dohledovat dvernim kontaktem, jestli ti tam nekdo neleze.

Ale jak pise Hapi. Kazdej po svym ... :-) Ja jsem odchovanej u carrier grade technologii a reseni, tak to tak nejak automaticky vsechno lehce predimenzovavam. Ale zatim se mi nikdy nestalo, ze by to bylo spatne a nebo zbytecny.
1 x

Kaja
Příspěvky: 371
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Kaja » 4 years ago

Zkus napsat modely od Delty a Elteku, ktere pouzivas.
Mas nejeke ovedene dodavatele?

K.


thomas_more píše:
iTomB píše:
hapi píše:řekni že tím bodem teče aspoň 100Mbit

Spickove az pres 500M, ale mam tohle i na mensich bodech, zalezi zda z toho jde dalsi obec.

Jen nejak nemam nahradu za imco :-( Moc se mi ty jejich zdroje nelibi ...


IMCO je predrazenej polskej sunt vyrabenej na slovensku. Za ty samy penize se necha koupit opravdu profi zdroj. Po zkusenostech od ruznych vyrobcu uz nejsem ochotnej na sajty (i koncovy) nasazovat nic jinyho nez Deltu a nebo Eltek. Ano, stoji to nejaky penize. Ale na druhou stranu to prinese spolehlivost, klid a moznost zdroj plne integrovat do nejakyho dohledu. :-) A je mi uplne jedno, jestli pres to tece 10 Mbit a nebo 3 Gbit. Proste to tam je ... Kdyz je na situ potreba zalohovat i AC (snazim se to minimalizovat, ale ne vzdycky to jde) tak to mam doplneny sinusovym invertorem od Victronu. Opet jsem dlouho laboroval a Victron vychazi nejlip v pomeru Cena/Kvalita/Vykon. Jediny co bych tomu vytknul jsou levnejsi vetracky, ale s tim pocitac a bud vymenis preventivne a nebo tak po roce provozu. Odvod tepla resim normalne odvetranim racku do prostoru Ono i na ty pude ten pruvan v racku hodne pomuze. Prijde mi ze 50 stupnu a 50 stupnu s pruvanem je tak nejak jinych 50 stupnu. :-) Nejvic jednoznacne trpi ty baterky. Nicmene jak Delta tak Eltek ma moznost teplotni kompenzace na zaklade externiho cidla teploty, ktery muzes mimochodem vynest do dohledu a ovladat pomoci nejakych integrovanych I/O ty vetraky a zaroven treba dohledovat dvernim kontaktem, jestli ti tam nekdo neleze.

Ale jak pise Hapi. Kazdej po svym ... :-) Ja jsem odchovanej u carrier grade technologii a reseni, tak to tak nejak automaticky vsechno lehce predimenzovavam. Ale zatim se mi nikdy nestalo, ze by to bylo spatne a nebo zbytecny.
0 x