Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

jak řešíte horko v racku který je na RD

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Re: jak řešíte horko v racku který je na RD

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

pedro4444 píše: Moja otazka co ma najviac trapi nexplodovala vam takto niekomu baterka v racku v takomto teple?
ci nahodou z toho nemoze vzniknut poziar?

S baterkou bude problem pri niektorom vypadku ele, vybijat sa bude...vsetko tak ako ma byt. Akonahle nabehne ele, bude sa zdat, ze sa aj nabija a potom po par hodinach odide niektory clanok a bude sa baterka prebijat - bud sa roztiahne alebo roztece..kto vie...vriet bude samozrejme tiez a neni problem sa dostat nad 100C.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

zase strašíš. Pokud vhodně zvolíš nabíjecí napětí tak se nemáš čeho bát. Máme na půdách baterky a žádný problém.

Posledních pár týdnů jenom měníme upečený boardy. Typicky starší RB2011 to už nedávají a kde se mění tak se z nich sundavá horní kryt. Poslední kus jsme nahradili CRS112-poe který jsme přidělaly na dveře plechový skříňky na půdě na bok aby se to samo větralo. Trochu prasárna ale funguje a má to i docela slušný teploty a funguje. Další body už asi budou řešený powerboxy a to klidně i ve dvou kusech když jeden nebude stačit pro všechny jednotky a bude klid.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

pedro4444 píše:Moja otazka co ma najviac trapi nexplodovala vam takto niekomu baterka v racku v takomto teple?
ci nahodou z toho nemoze vzniknut poziar?


stalo se nám to zrovna před týdnem ale kvůli něčemu jinému.
pokud ta baterka má alespoň základní ochranné prvky tak by to chytnout nemělo, jen si to odpšoukne a začne vařit, každopádně pokud někdo ty baterky má na půdě na dřevěném trámu tak je korunovanej vůl, samozřejmě dát někam kde je nehořlavý materiál.
to že se jeden článek zničí a baterka přebije je problém jak to ohlídat, žádná BMS není, to by muselo se kupovat olovo po článcích a zapojit vše do série a potom dát BMS. jenže to stojí už nějaké peníze :(
teplo by ale úplně velký problém být neměl spíše je problém podnapětí a přebití.
ale s tím přebitím a zničeným článkem to zas tak jednoduché není, ono když se zničí článek a má se ta baterka nabít na svoje standardní napětí tak by tam měl téci docela velký proud na to jaké je tam napětí z toho by se mělo dát poznat že je to špatně a zdroj dálkově odpojit
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

už běžná UPSka která mívá teplotní senzor u baterie a je v samozhášivým obalu nevypadá tak blbě co? A proto nebastlíme DC UPSky protože se na to můžeme vy*rat. Jednou za 2-5 let podle místních podmínek vyměnim baterii mimochodem stejně jak u DC backupů který tady řešíte a stejně je do toho prd.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

tak toto má také senzor teploty DC UPS děláme protože DC potřebujeme že, ono se ti nikdy nestalo že si měl v UPS nafouklou baterku? Docela normální po čase...

https://www.youtube.com/watch?v=1APmCDhnuVU
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 4 years ago

teplotny senzor u bateriek je nutnosť...potrebujete aby vám vytiekla baterka?
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

Jiste ze je treba senzor. Jenze ono je treba tak 3 senzory. Kazdy na jednu baterii a jeden na rack. Bohuzel ani IMCO za 15 klacku neumi :). Jako kdyby ty zdroje mely vystupy na mereni napeti jednotlivejch baterek BMS tak bych byl hapy. Jako stalo by to nulanula prdy...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 4 years ago

hapi píše:už běžná UPSka která mívá teplotní senzor u baterie a je v samozhášivým obalu nevypadá tak blbě co? A proto nebastlíme DC UPSky protože se na to můžeme vy*rat. Jednou za 2-5 let podle místních podmínek vyměnim baterii mimochodem stejně jak u DC backupů který tady řešíte a stejně je do toho prd.


jenze 230V UPSka ti o dost snizi vydrz na baterie (konverze na DC) a obsahuje spoustu kurvitek. Byly doby (nastesti davno minule), kdy po kazde bource jsme museli jezdit zapinat UPSky na POPech, protoze pri bliknuti ele se APC UPS vypla nebo jinak zblaznila. UPSek mame opravdu jen par. Od prechodu na DC se jen obcas na nejakem POPu vymeni baterie. U maleho POPu se nevyplati resit kompenzaci nabijeni podle teploty (ani klimatizaci), protoze uspory na prodlouzeni zivota 2x7Ah ci 2x18Ah baterii to nezaplati. Baterie v klimatizovane mistnosti s chytrym dobijecem zdechne za par let taky. Neni treba 'bastlit' DC UPSky - proste se jen vybavi rozvadec prislusnym DC zdrojem s odpojovacem
Mozna uz dnes jsou dostupne spolehlive a levne UPSky, ktere i meni nabijeci napeti podle teploty baterie a maji eth dohled (pochybuju), ale urcite zadna nemuze konkurovat vydrzi behu z baterek pri stejne kapacite. A na beznem malem POPu (par Mikrotiku), za DC UPS uz nemusi byt zdroj pro Mikrotiky. Taky se to IMHO lip posklada v rozvadeci nez (relativne) velka UPS.
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Jako bych to napsal já, kdybych to uměl. mpcz, 28jun2019
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Jaká ups vykreje 200W 24hodin výpadek? S DC to úplně problém není a i tak to děláme. Od apc/eatonu neznám. Co si budeme ups 230V je na dobu vypnutí serveru, ne na dlouhodobý běh bez el.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

a jakej DC měnič tohle vykreje? To je snad otázka baterií ne? Ono kdyby jste tady nebyly tak zaslepený tak by jste přišly na to že právě těch 200W vykreje lépe UPS protože v tomhle odběru správně zvolená UPS má klidně 95% účinnost a ta už něco vydrží a to jako fakt hodně. Rozdíl je tedy minimální s tím že na 24 hodin se dotáhne el. centrála.

Kde jako vypadne elektřina na 24 hodin tak abych to musel řešit? na vesnicích vypadne celá vesnice když má eon průser tak mě to neštve. Stejně nikde nic nejde. Tam mě zajímá 5 minutovej cuk v bouřkách kde malá UPS bohatě stačí. Na velkých odběrech jako je 200W se prostě chtě nechtě dotahne el. centrála protože cena baterií na tvých 24 hodin s 200W mě vychází na 4800Wh baterii což je při 24V minimálně 200A baterie kterou za 2-3 roky stejně vyhodíš takže se ptám na co tohle řešit když si můžu pořídit klidně nejmenší kipor na 900W nebo kolik má a za tu cenu klidně dva a nechat ho 24 hodin běžet když je ten jednou ročně průser a neřešit nějaký baterie s omezenou životností.

Nehledě na to kolik stojí hafec měničů na různý napětí, řešit extra poe na extra věci, bejt omezenej jenom vybraným HW co jede zrovna na ten měnič co má 24V a já tam potřebuju dát profi pojítko co má 48V a zase prachy na jak tak čtu poruchovej měnič atd.. prostě 230V a dělám si tam co chci a dám si tam co chci.

Nevim, děláme to jinak. Minimálně bastlení, maximálně nákup hotového. Jediný co mě zajímá je výkon UPS nehledě na to že do APC se dá na aliexpresu levně koupit dohledová karta a je to v topu.

Můj náízor.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

poslední dobou nasazujeme PowerBox(PRO), případně omnitika nebo podobné řešení, které dáváme rovnou na stožár. Napájecí zdroj někde dolů kde není horko, na UPS kašleme a pokud už ji je na takovém bodě potřeba, tak opět někde dolů např. zálohovaný zdroj v nástěnném boxu od PULSARu. Monitorovat se to dá podle napětí na mikotiku.
Pro velké odběry (vyšší stovky wattů) Eaton 9130i+externí baterky, nebo APC Smart-UPS RT s externími baterkami příp. staré APC Smart-UPS XL. Počítáme to řádově na 5 hodin, chodí SMS/maily o výpadku a řeší se centrála...
Tam kde potřebujeme zálohovaných 230V (cisco switch, profi pojítko na 48V, hromada rádií na 12/24) INTEXe s LAN Controllerem a bypassem (vlastní konstrukce na DIN lištu do RACKu). Nasazujeme na site, kde máme firmy s SLA, počítáme to řádově na 8 hodin provozu
Jinak nějaké DC zálohované zdroje víceméně bez dohledu nebo jen s monitoringem napětí z některého napájeného zařízení, ale toho je minimum.
Na zálohování "bliků" kašlu a na většině míst jedeme přímo na 230V a bez UPS - Cisco switchům to nevadí, UBNT rádiím na origo zdrojích nebo na kvalitních průmyslových zdrojích také ne. Statisticky je více problémů způsobeno poruchou UPS než nějakými záseky zařízení při bordelu v rozvodné síti.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

hapi píše:a jakej DC měnič tohle vykreje? To je snad otázka baterií ne? Ono kdyby jste tady nebyly tak zaslepený tak by jste přišly na to že právě těch 200W vykreje lépe UPS protože v tomhle odběru správně zvolená UPS má klidně 95% účinnost a ta už něco vydrží a to jako fakt hodně. Rozdíl je tedy minimální s tím že na 24 hodin se dotáhne el. centrála.

Kde jako vypadne elektřina na 24 hodin tak abych to musel řešit? na vesnicích vypadne celá vesnice když má eon průser tak mě to neštve. Stejně nikde nic nejde. Tam mě zajímá 5 minutovej cuk v bouřkách kde malá UPS bohatě stačí. Na velkých odběrech jako je 200W se prostě chtě nechtě dotahne el. centrála protože cena baterií na tvých 24 hodin s 200W mě vychází na 4800Wh baterii což je při 24V minimálně 200A baterie kterou za 2-3 roky stejně vyhodíš takže se ptám na co tohle řešit když si můžu pořídit klidně nejmenší kipor na 900W nebo kolik má a za tu cenu klidně dva a nechat ho 24 hodin běžet když je ten jednou ročně průser a neřešit nějaký baterie s omezenou životností.

Nehledě na to kolik stojí hafec měničů na různý napětí, řešit extra poe na extra věci, bejt omezenej jenom vybraným HW co jede zrovna na ten měnič co má 24V a já tam potřebuju dát profi pojítko co má 48V a zase prachy na jak tak čtu poruchovej měnič atd.. prostě 230V a dělám si tam co chci a dám si tam co chci.

Nevim, děláme to jinak. Minimálně bastlení, maximálně nákup hotového. Jediný co mě zajímá je výkon UPS nehledě na to že do APC se dá na aliexpresu levně koupit dohledová karta a je to v topu.

Můj náízor.


OK, každý nechť použije to, co mu vyhovuje. Ale nedá mi to, abych se nepozastavil nad prezentovanými čísly ohledně účinnosti jednotlivých řešení. K diskusi bych rád dal předevšít tu avizovanou účinnost UPS, protož dle mých měření není 95 procent ani omylem. A to pomíjím fakt, že zde dochází poté ke konverzi znovu v napájecím zdroji vlastního zařízení. Jsou to tedy minimálně dva převody navíc, které u DC napájení nejsou. Další rozdíl je ten, že u DC zdrojů mám poměrně velkou volnost ve výběru kapacity akumulátorů, což u UPSek je sice NĚKDY také, ale v podstatně menší míře a za podstatně JINÉ peníze. Nezanedbatelné jsou také vlastní spotřeby těch UPS, které jsem u některých typů změřil i okolo 20W, u DC zdrojů je to zlomek této hodnoty. 20W je ročně tisícovka za elektřinu. Ne, že by to někoho položilo, ale rozdíl to je. U DC zdrojů mám monitoring zdarma a bez jakýchkoliv problémů v připojeném mikrotiku včetně SMS alarmu, což u sice UPS taky, ale za podstatně jiné peníze a některé UPS to neumožňují vůbec. Ozývám se ze sektoru drobných živnostníků, takže se to týká spíše menších uzlů. 200W spotřeby mám jen na pár místech, 48V nikde, takže do toho se nepletu. mpcz, 30jun2019
2 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Operátoři to mají vymyšlený, vše jede na -48V. Snažím se to dodržovat jak to jde. Galvanicky oddělený převodníky na +24V něco stojej, ale vzhledem k tomu , že ostatní věci seženu za pár korun to akceptují.
Na Rodinném domu to samozřejmě zálohu ji jen +24V. BKE s dohledem je podle mě lepší než UpS
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Bezna UPSka 230V nema pri zalohe efektivitu 95%....ak sa dostaneme na 80% tak bude dobre. Takze to mame prvy prevod DC-AC cca 80% efektivita. Druhy prevod bude zdroj daneho zariadenia. Tie male zdroje (okolo 10W-20W) maju efektivitu cca 75%. Silnejsie zdroje max 85%.....tato efektivita sa zrovna premeni na neziaduce odpadove teplo ktore nikto z nas nepotrebuje. DC zaloha ma v principe efektivitu 100%. Pri zalohovani je to vlastne sprosto pripojene priamo na baterku, takze sa nic nekonvertuje. Jedina pripadna konverzia je menic na ine napatie.
1 x