Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

jak řešíte horko v racku který je na RD

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Re: jak řešíte horko v racku který je na RD

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

Kaja píše:Zkus napsat modely od Delty a Elteku, ktere pouzivas.
Mas nejeke ovedene dodavatele?

K.


Pouzivam podle velikosti situ. Nicmene vetsinou na velkych a mensich sitech budto Delta CellD40 a nebo Eltek Flatpack S. Eltek je lepsi, ale drazsi. Na mensi sity potom Eltek MicropackPack ... Vzdycky to stavim v konfiguraci minimalne 1+1, jde to ale samozrejme postavit jako 1+0 a mit jeden rectifier skladem jako zalozni na celou sit. Ja preferuju to, ze kdyz neco odejde, jede site dal a muzu si tam zajet v klidu. Nicmene jsem jel na poruchu zdroje snad 3x za 10 let. Delty nakupuju v CR u SUM s.r.o. www.sumenergo.cz a Elteky v Polsku, ale ty kupuje kolega (umi polsky) takze nevim presne kde, nebot ma dovolenou. Ale videl jsem je i v cdr.pl v takovy docela rozumny konfiguraci. Hezky 1U zdroje dela i HUA, ale tam byl problem s dostupnosti kontroleru, kterej ma ethernet. Ale to uz snad ted delaji a cena bude urcite okolo 600USD odhaduju. Nicmene to nemam odzkouseny.
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

thomas_more píše:Pouzivam podle velikosti situ. Nicmene vetsinou na velkych a mensich sitech budto Delta CellD40 a nebo Eltek Flatpack S. Eltek je lepsi, ale drazsi. Na mensi sity potom Eltek MicropackPack ... Vzdycky to stavim v konfiguraci minimalne 1+1, jde to ale samozrejme postavit jako 1+0 a mit jeden rectifier skladem jako zalozni na celou sit. Ja preferuju to, ze kdyz neco odejde, jede site dal a muzu si tam zajet v klidu. Nicmene jsem jel na poruchu zdroje snad 3x za 10 let. Delty nakupuju v CR u SUM s.r.o. http://www.sumenergo.cz a Elteky v Polsku, ale ty kupuje kolega (umi polsky) takze nevim presne kde, nebot ma dovolenou. Ale videl jsem je i v cdr.pl v takovy docela rozumny konfiguraci. Hezky 1U zdroje dela i HUA, ale tam byl problem s dostupnosti kontroleru, kterej ma ethernet. Ale to uz snad ted delaji a cena bude urcite okolo 600USD odhaduju. Nicmene to nemam odzkouseny.


Este skus aspon nacrtnut cenu za take "velke" a "male" riesenie. Zatial vsade valime meanwell alebo kombinaciu meanwell + bke a funguje to v pohode.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

U hua je problém dostupnost. Pokud hraješ na to dnes objednám, zítra jdu montovat, tak to je nereálné. Máme hua 4830 a je to vymakaný, ale dostupnost šílená, ceny krom ebay a i4 taky nic moc. Ofiko prostě drahý a co mi vadí asi nejvíc je podpora web rozhraní jen v IE 8 max. Copak já si pustím v debianu IE6 a jedu, ale obsluha tápe. Snmp je taky neveřejný. Ale jinak po hw stránce to umí vše a zatím jsem lepší v ruce neměl. Hlavně se mi líbí jak se to umí chovat k baterkám, druhá věc je že rozšiřovací kartu na teplotní čidla v ČR nikdo moc dpdat nechtěl, až alternetivo za ofiko peníz a to je nesmysl. Hold je to příslušo k gponu ne na napájení sajtu a tam stačí seriak.
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

Gemb píše:Este skus aspon nacrtnut cenu za take "velke" a "male" riesenie. Zatial vsade valime meanwell alebo kombinaciu meanwell + bke a funguje to v pohode.


Ceny jsou jako vsude jinde projektove. Ale ramcove se ta Delta a nebo ten Eltek nechaji poridit okolo 20.000,- Kc, ty Micropacky jsou samozrejme levnejsi, ale u tech opravdu cenu nevim, protoze je nenakupuju ja. Samozrejme se bavime o konfiguracich 1+1, kdy jeden rectifier Delty dava asi 800 wattu, Eltek FlatPack tusim ze 1000W a Eltek MicroPack asi 250W. Pokud ten zdroj nebudes stavet redundantni, cena jde samozrejme dolu. Nicmene vyhodou je integrace dohledu, moznost I/O a podobne.

Osobne na kombinaci napriklad Meanwel AD rady a k tomu nejakej dohled, napriklad Ether4 od Cantechu nevidim nic spatnyho a je to za ctvrtinu penez. Jen je to samozrejme uplne jinde vykonove, komfortem a tak dale.
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

dagus píše:U hua je problém dostupnost. Pokud hraješ na to dnes objednám, zítra jdu montovat, tak to je nereálné. Máme hua 4830 a je to vymakaný, ale dostupnost šílená, ceny krom ebay a i4 taky nic moc. Ofiko prostě drahý a co mi vadí asi nejvíc je podpora web rozhraní jen v IE 8 max. Copak já si pustím v debianu IE6 a jedu, ale obsluha tápe. Snmp je taky neveřejný. Ale jinak po hw stránce to umí vše a zatím jsem lepší v ruce neměl. Hlavně se mi líbí jak se to umí chovat k baterkám, druhá věc je že rozšiřovací kartu na teplotní čidla v ČR nikdo moc dpdat nechtěl, až alternetivo za ofiko peníz a to je nesmysl. Hold je to příslušo k gponu ne na napájení sajtu a tam stačí seriak.


Naprosto souhlasim. Ja na to uplne nemam nervy a tahat to sem z Aliexpressu neni uplne muj salek kavy. :-( My se teda snazime drzet jedno cely DC reseni skladem, abych prave nemusel cekat na dodani. Jak Delta tak Eltek samozrejme trva par tejdnu. Takze sdelame ten skladovej a objedname novej a takhle se to snazime tocit. Ja jsem osobne ten HUA videl jenom jednou z rychliku. Pusobilo to na me docela dobrym dojmem, ale samozrejme nemuzu primo srovnat s tim, co pouzivame my - osobni zkusenost chybi. Ale verim tomu, ze to bude vsechno plus minus na stejny urovni a HUA koupenej pres sedocha bude urcite daleko levnejsi.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

thomas_more píše:
Ceny jsou jako vsude jinde projektove. Ale ramcove se ta Delta a nebo ten Eltek nechaji poridit okolo 20.000,- Kc, ty Micropacky jsou samozrejme levnejsi, ale u tech opravdu cenu nevim, protoze je nenakupuju ja. Samozrejme se bavime o konfiguracich 1+1, kdy jeden rectifier Delty dava asi 800 wattu, Eltek FlatPack tusim ze 1000W a Eltek MicroPack asi 250W. Pokud ten zdroj nebudes stavet redundantni, cena jde samozrejme dolu. Nicmene vyhodou je integrace dohledu, moznost I/O a podobne.

Osobne na kombinaci napriklad Meanwel AD rady a k tomu nejakej dohled, napriklad Ether4 od Cantechu nevidim nic spatnyho a je to za ctvrtinu penez. Jen je to samozrejme uplne jinde vykonove, komfortem a tak dale.

Pri velkom sajte a velkom rieseni to neni taka zla cena vzhladom na vykon a spolahlivost. Na najvacsom sajte zatial sosame cca 700W, tam mame APC 1500 aj kvoli 230V. Zvysnym vacsim sajtom zatial staci do 300W vykonu a vsade som to poriesil kombinaciou zdroj meanwell rsp 500 - 48v a ktomu odpojoac bateriek od bke a dohladovane lancontrolerom. zdroj cca 70e, odpojovac 75e, kontroler 30e. To mam 175e bez dph dokopy, teda cca 4450kc a mam za to cca 400W vykonu a nabijanie cca 100W (48v@2A). Ziatial mi to vychadza lacnejsie nez kupovat kompletne BKE obdobneho vykonu alebo daco od IMCO power.....toto je namontovane na 2U policke, viac miesta to teda nebere...nemam rad neefektivne vyuzite miesto v racku aj ked je velky, montovat na na din listy dakde dozadu ako to robi vacsina ludi a zabere tak hodne vela Uciek.
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

Jasne ... je to reseni za vyrazne nizsi naklady, ktery vetsinou splni nejake pozadavky. Jenze .... uz to musis nasroubovat na tu policku, pospojovat vsechno dohromady, neni to redundantni, nemas tam inteligentni nabijecku baterii, mereni spotreby, vykonu, teplotni kompenzaci nabijeni baterie, proudove omezeni dobijeciho proudu baterii, self test baterii, odhad zalohovani, moznost priority zatezi, kdy nejdriv odepinas neco a az po opravdovem poklesu neco dalsiho, neni to hot-swap. Ale pozor! Tim netvrdim, ze je to reseni spatne. Jen proste kazdy ma nejake pozadavky/rozpocet/cas a podle toho vybira. O nicem jinem to neni. Samozrejme ze taky nenapajime zdrojem za 20 tisic koncove sajty. Ale jakmile je to core a nebo agregacni site, pripadne zakonceni okruhu pro firemniho/telco zakaznika, jde tam "dospelej" zdroj. Samozrejme ale, ze kdyz je nekde na pude jeden MTik Powerbox, uplink v 5Ghz a k tomu 1 nebo 2 UBNT sektory, jde tam Delta PMU a k tomu Ether4 od CanTechu, ktera meri napajeni, teplotu, pres vystupy z Delty hlida AC napajeni, DC napajeni, low batt status a umi pres I/O ovladat co je treba. A zaroven zustane volnej alarmovej vstup treba na dvere/smoke senzor a podobne ... Ale my takovych uplne koncovych situ zase tolik nemame a jakmile je tam postaveny nejaky "dospely" radio, stejne je tam "dospelej" zdroj. :-)
1 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

thomas_more píše:Jasne ... je to reseni za vyrazne nizsi naklady, ktery vetsinou splni nejake pozadavky. Jenze .... uz to musis nasroubovat na tu policku, pospojovat vsechno dohromady, neni to redundantni, nemas tam inteligentni nabijecku baterii, mereni spotreby, vykonu, teplotni kompenzaci nabijeni baterie, proudove omezeni dobijeciho proudu baterii, self test baterii, odhad zalohovani, moznost priority zatezi, kdy nejdriv odepinas neco a az po opravdovem poklesu neco dalsiho, neni to hot-swap. Ale pozor! Tim netvrdim, ze je to reseni spatne. Jen proste kazdy ma nejake pozadavky/rozpocet/cas a podle toho vybira. O nicem jinem to neni. Samozrejme ze taky nenapajime zdrojem za 20 tisic koncove sajty. Ale jakmile je to core a nebo agregacni site, pripadne zakonceni okruhu pro firemniho/telco zakaznika, jde tam "dospelej" zdroj. Samozrejme ale, ze kdyz je nekde na pude jeden MTik Powerbox, uplink v 5Ghz a k tomu 1 nebo 2 UBNT sektory, jde tam Delta PMU a k tomu Ether4 od CanTechu, ktera meri napajeni, teplotu, pres vystupy z Delty hlida AC napajeni, DC napajeni, low batt status a umi pres I/O ovladat co je treba. A zaroven zustane volnej alarmovej vstup treba na dvere/smoke senzor a podobne ... Ale my takovych uplne koncovych situ zase tolik nemame a jakmile je tam postaveny nejaky "dospely" radio, stejne je tam "dospelej" zdroj. :-)

Ahoj, na kolik vychazi ten cantech? Umí to samo odesílat mail dle nějakých hodnot? Dle popisu snad jo, tak jak to je? Díky.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

dagus píše:Ahoj, na kolik vychazi ten cantech? Umí to samo odesílat mail dle nějakých hodnot? Dle popisu snad jo, tak jak to je? Díky.


Ten vychazi kolem 3-4k. Zalezi v jake konfiguraci si ho vemes.
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

dagus píše:Ahoj, na kolik vychazi ten cantech? Umí to samo odesílat mail dle nějakých hodnot? Dle popisu snad jo, tak jak to je? Díky.


Je to jako psal iTomB ... Ted jsem koukal na posledni fakturu a za ten zakladni model, kterej mi 4 vstupy a na vystupu 2 relatka jsme platili 2890,- Kc bez DPH. Ale opravdu to doporucuju. Je to naprosto stabilni, funkcni a za ty penize bezkonkurencni zarizeni. Muzes si tam nastavovat ruzny podminky na vstupech/vystupech, ruzny hystereze, teplotne zavisly ovladani vystupu, odesilani mailu pri dosazeni nastaveny hodoty cehokoli, co se tim meri a spoustu dalsiho. Je to opravdu hodne konfigurovatelny a navrzeny presne na potreby ISP. Ocividne pri navrhu a designu toho zarizeni byl nekdo, kdo presne vi, co je treba. Nehlede na to, ze jsou v CanTechu docela otevreny ruznym "zakaznickym zmenam" softwaru, kterej je nasledne pouzitelnej i pro jine zakazniky. Treba ja uz jsem inicioval asi 5 ruznych veci, ktery jsou dneska v nejnovejsich FW normalne zakomponovany. Pristup CanTechu je za jedna a to upozornuju, ze jich mame treba 15 a i pres takhle mrnavy cislo se nam ochotne venoval primo clovek, kterej ten sw do Ether4 vyvijel.
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Pekne to je ale.... Radšej zostanem pri lan controller od Poliakov za 770kc a vie to skoro rovnaké veci. Stabilita fajn a z cca 80ks co som mal v rukách skapal 3ks ale asi výrobná chyba, odišiel ethernet.. Za tie peniaze dostatočná spolahlivost
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

thomas_more píše:
iTomB píše:
hapi píše:řekni že tím bodem teče aspoň 100Mbit

Spickove az pres 500M, ale mam tohle i na mensich bodech, zalezi zda z toho jde dalsi obec.

Jen nejak nemam nahradu za imco :-( Moc se mi ty jejich zdroje nelibi ...


IMCO je predrazenej polskej sunt vyrabenej na slovensku. Za ty samy penize se necha koupit opravdu profi zdroj. Po zkusenostech od ruznych vyrobcu uz nejsem ochotnej na sajty (i koncovy) nasazovat nic jinyho nez Deltu a nebo Eltek. Ano, stoji to nejaky penize. Ale na druhou stranu to prinese spolehlivost, klid a moznost zdroj plne integrovat do nejakyho dohledu. :-) A je mi uplne jedno, jestli pres to tece 10 Mbit a nebo 3 Gbit. Proste to tam je ... Kdyz je na situ potreba zalohovat i AC (snazim se to minimalizovat, ale ne vzdycky to jde) tak to mam doplneny sinusovym invertorem od Victronu. Opet jsem dlouho laboroval a Victron vychazi nejlip v pomeru Cena/Kvalita/Vykon. Jediny co bych tomu vytknul jsou levnejsi vetracky, ale s tim pocitac a bud vymenis preventivne a nebo tak po roce provozu. Odvod tepla resim normalne odvetranim racku do prostoru Ono i na ty pude ten pruvan v racku hodne pomuze. Prijde mi ze 50 stupnu a 50 stupnu s pruvanem je tak nejak jinych 50 stupnu. :-) Nejvic jednoznacne trpi ty baterky. Nicmene jak Delta tak Eltek ma moznost teplotni kompenzace na zaklade externiho cidla teploty, ktery muzes mimochodem vynest do dohledu a ovladat pomoci nejakych integrovanych I/O ty vetraky a zaroven treba dohledovat dvernim kontaktem, jestli ti tam nekdo neleze.

Ale jak pise Hapi. Kazdej po svym ... :-) Ja jsem odchovanej u carrier grade technologii a reseni, tak to tak nejak automaticky vsechno lehce predimenzovavam. Ale zatim se mi nikdy nestalo, ze by to bylo spatne a nebo zbytecny.


tohle mi nějak nedochází v čem je IMCO polskej šunt, co to jako má společného s polskem? jako že to podobně vypadá? to snad ne toto....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

okoun píše:
tohle mi nějak nedochází v čem je IMCO polskej šunt, co to jako má společného s polskem? jako že to podobně vypadá? to snad ne toto....


Kolega co dela spinaky na profi bazi uz par zdroju od nich mel na stole. Jsou to podle nej zapojenim vicemene kopie nejakych polskych zdroju (i s designovyma chybama) a jeste ze shitovejsich soucastek, nez ze kterych to skladaji original. Ja jsem kdysi koupil dva zdroje od nich a ani jeden uz neni nasazenej. Jeden lehnul asi po roce provoze a druhej nedoklepal ani rok. U obou byly na vine kondenzatory - ta nejlevnejsi cinska produkce. Mozna se za tech par let neco zmenilo, nevim a nebudu to testovat, kdyz muzu mit za nepatrne vyssi penize o 2 levely lepsi reseni. Nerikam ze s tim nekdo neni treba spokojenej. Ale moje osobni zkusenost neni dobra a pokud k tomu pridam vyjadreni nekoho, kdo ty zdroje dela jako denni chleba, neni o cem.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

tohle je takové jako, že jedna bába povídala. já jsem ten zdroj měl taky rozebraný a zdálo se mi to naprosto OK na rozdíl od čínských meanwellů kde součástky tancují a všude lepí pájecí pasta či co to je za krám, jasně IMCO není špica ale rozhodně se není za co stydět je to ideální pro menší ISP, samozřejmě pro velké ala T-mobile asi ne :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

okoun píše:tohle je takové jako, že jedna bába povídala. já jsem ten zdroj měl taky rozebraný a zdálo se mi to naprosto OK na rozdíl od čínských meanwellů kde součástky tancují a všude lepí pájecí pasta či co to je za krám, jasně IMCO není špica ale rozhodně se není za co stydět je to ideální pro menší ISP, samozřejmě pro velké ala T-mobile asi ne :)


Tohle neberu jako jedna baba povidala. Kolega sedi o dva kancly vedle, spinany zdroje designuje poslednich 20 let svyho zivota pro ruzny vyrobce vseho moznyho, uz jich vyvinul pres 150 ruznych typu od 10W pro nejaky LED pasky do 80KW pro nejakou galvanizacni linku. Povazuju ho v tomhle oboru za mimoradne schopnyho a pokud mi nekdo takovej rekne, ze to nestoji za nic, nebudu se s nim o tom vubec prit. Ja to posoudit neumim, nejsem zdrojar. Ale nemam duvod mu neverit. Samozrejme ti ale neupiram pravo na vlastni nazor. :-) Ja si myslim, ze to neni moc vyhodny v pomeru cena/vykon/kvalita a pomerove je to za hodne penez malo muziky. Tot vse ... :-)
1 x