Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Router

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Router

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Hele řeším takovou otázku na tělo každého.
Řeší se to tu stále dokola. Používá někdo ubnt routery na páteři.?
Nějaké testy co to umí? Na netu toho celkově moc není. A nic moc objektivní to neni. Ubnt to neumí nebo se to jenom zda. Jakékoliv porovnání s tím jejich infinity vždy ccr1036 smete že stolu. Ale nějak se mi nezdá. Přeci je on Maji tam Linux takže potupná Litavě by mohla bytí na lepší úrovni. Zkusil to někdo? Lukigt tu nedávno jeden nabízel, nějaké zkušenosti?
Přemýšlím ze 1036 na 1G už půjde cpu docela nahoru tak by to chtělo upgrade. Takže 1076 mi přijde už cenově mimo... To už lepší poskládat sčot. Ale zas nebude napájení 48V nebo poe atp....
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

nechtej
Příspěvky: 129
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod nechtej » 5 years ago

Na jednom místě nám odešel linux pc router, tak jsme místo něj hodily jako nouzovku EdgeRouter3lite. Teče přes to cca 200-250Mbps a jel tak na 40-60% ve špičce. Před měsícem jsme ho vyměnili za EdgeRouter er4 a to udělá stejnou práci a zátěž cca 4%. (routovaní a netflow).
1 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

EdgeRouterX bez zaplé akcelerace (firewall, DHCP, OSPF) zvládne uroutovat 150 klientů s maximálním tokem 500Mbps než toho má dost.
Edge Router 6P se na stejném místě dloube v nose.
Nemám ho vyzkoušený na 1G provozu, ale dle mě to zvládne.
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

PoE nevím, ale 48V DC napájení do ščotu úplně není problém, minimálně supermicro ATX zdroje s DC vstupem normálně dodává. Co se UBNT týče, již zmíněný EdgeRouter 6P mi routuje jednu specifickou lokalitu (~100 klientů, tok ve špičce do 900 Mbit) a nevím o tom.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Už opravili problémy s filesystémem? Dříve jsme s tím trochu experimentovali (2013), v tehdejší době to bylo lepší než routerboardy (i když nejspíš ne ve srovnání s nějakou vyšší řadou, už si to moc nepamatuji). Samozřejmě možností méně, než ROS. Ovládání je holt o zvyku (vyatta, ala juniper). Ale to gigo to uroutovalo. Jenže stačila párkrát vypadnout elektřina a mohli jsme to vyměnit. Poškozený filesystem.
1 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Jee konečně nějaké zajímavé informace. Jde mi o to že teď mi ta ccr1036 dělá i fw a qos. Takže moooc qtree a mangle a docela dost nat 1:1 na verejky.
Qos chci přehodit na cpe kdy to nebude řídit ispadmin ale ucrm. Tím i klesne zátěž hraničního routeru.
Veřejný jsem přemýšlel ze místo natu bych posílal po vlane jak tu někdo v nějakém vlákně zmiňoval, ta myšlenka se mi začíná zamlouvat. Celá síť na vlan a mngm switchi.
Ale 1G uplink začíná být málo a do konce roku stačit určité nebude. Sice mi po těch změnách by stačila výměna za 10ag ccr1036, ale zvažoval jsem právě sjednocení sítě aby routing zajišťovalo ubnt.
Moc se mi nechce stavět pc protože asi mám raději hotové krabičky.
A i spotřeba by podle mě by měla bytí nižší. (nechce se mi řešit ani která 10G karta v mikrotiku funguje a která ne)
Chtěl bych prostě asi hotový řešení.

Ale třeba u řízení toho ucrm nevím jak se to řeší když dam shaping na cpe tak ok když je přijímací ubnt Antena ale co když je člověk připojeny na lan na optice. Za nějakých mikrotik nebo hp switchem a jeho cpe je třeba nějaký tp-link lb-link nebo bůh ví co za router.
Docela dost prvků na síti jsou mikrotik rb260gsp atp... Nebo 260gs na vlákně kde je za Ethernetem s nějakým routerem zakončený zákazník a nevím jak to bude ucrm řídit.
A ani jak je řešeny acces fw když to řídí ucrm. Nebo jestli tohle ucrm neřeší.
Jsem zvyklý na ispadmin kde je prostě pohodlný a řeší úplně vše ale mikrotik router only že.
Prakticky mi došly už i licence na ispadmina a do v5 asi nehodlám jít protože třeba toto neumí. Takže potřebují co nejdřív zprovoznit nový model sítě a s tím chci spojit eventuelne výměnu gw za 10G protože do konce roku to bude nezbytně nutné kvůli rostoucí zátěží.

Jde mi o to když se s tím něco bude dělat tak to trošku dimenzovat aspoň na rok dva, takže aby to ty 2G zvládlo, odolávalo ddos které by to mohly ohrozit a tak...

Samozřejmě se mi nabízí otázka když už před sebe postavím jediný tm10G produkt od ubnt er inffinity a ccr1072 otázka zda už není lepší jít do juniper, cisco nebo něco alternativního.
Ale tam už se mi ty ceny také začínají lézt do nebeských výšin a úplně se mi nechce dává 100k za hraniční router že jo. A taky nevím jak by na tom bylo to řízení těch fw qos apod které bych chtěl přehodit na ucrm.
Naposledy upravil(a) Cheprer dne 09 Apr 2019 08:11, celkem upraveno 3 x.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Spíš jsem viděl obešlou Flash paměť, ale tak v řádu 1%
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

Cheprer píše:Jee konečně nějaké zajímavé informace. Jde mi o to že teď mi ta ccr1036 dělá i fw a qos. Takže moooc qtree a mangle a docela dost nat 1:1 na verejky.
Qos chci přehodit na cpe kdy to nebude řídit ispadmin ale ucrm. Tím i klesne zátěž hraničního routeru.
Veřejný jsem přemýšlel ze místo natu bych posílal po vlane jak tu někdo v nějakém vlákně zmiňoval, ta myšlenka se mi začíná zamlouvat. Celá síť na vlan a mngm switchi.
Ale 1G uplink začíná být málo a do konce roku stačit určité nebude. Sice mi po těch změnách by stačila výměna za 10ag ccr1036, ale zvažoval jsem právě sjednocení sítě aby routing zajišťovalo ubnt.
Moc se mi nechce stavět pc protože asi mám raději hotové krabičky.
A i spotřeba by podle mě by měla bytí nižší. (nechce se mi řešit ani která 10G karta v mikrotiku funguje a která ne)
Chtěl bych prostě asi hotový řešení.

Ale třeba u řízení toho ucrm nevím jak se to řeší když dam shaping na cpe tak ok když je přijímací ubnt Antena ale co když je člověk připojeny na lan na optice. Za nějakých mikrotik nebo hp switchem a jeho cpe je třeba nějaký tp-link lb-link nebo bůh ví co za router.
Docela dost prvků na síti jsou mikrotik rb260gsp atp... Nebo 260gs na vlákně kde je za Ethernetem s nějakým routerem zakončený zákazník a nevím jak to bude ucrm řídit.
A ani jak je řešeny acces fw když to řídí ucrm. Nebo jestli tohle ucrm neřeší.
Jsem zvyklý na ispadmin kde je prostě pohodlný a řeší úplně vše ale mikrotik router only že.
Prakticky mi došly už i licence na ispadmina a do v5 asi nehodlám jít protože třeba toto neumí. Takže potřebují co nejdřív zprovoznit nový model sítě a s tím chci spojit eventuelne výměnu gw za 10G protože do konce roku to bude nezbytně nutné kvůli rostoucí zátěží.

Jde mi o to když se s tím něco bude dělat tak to trošku dimenzovat aspoň na rok dva, takže aby to ty 2G zvládlo, odolávalo ddos které by to mohly ohrozit a tak...

Samozřejmě se mi nabízí otázka když už před sebe postavím jediný tm10G produkt od ubnt er inffinity a ccr1072 otázka zda už není lepší jít do juniper, cisco nebo něco alternativního.
Ale tam už se mi ty ceny také začínají lézt do nebeských výšin a úplně se mi nechce dává 100k za hraniční router že jo. A taky nevím jak by na tom bylo to řízení těch fw qos apod které bych chtěl přehodit na ucrm.


ehmm.. co?

tvůj problém je někde úplně jinde.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Hapi: teď se krotim abych nepsal jako dlaždič chodníků.
Můžete tedy prosím objasnit můj problém? (skoro jako u psychiatra)
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

jirson
Příspěvky: 68
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod jirson » 5 years ago

problém je jednoduchý tazatel sám neví co chce
zřejmě proto kolega hapi reagoval proto jak reagoval
0 x
ucenej z nebe nespadl....

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

přesně tak to bylo myšlený. Tazatel neví co chce.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

jirson
Příspěvky: 68
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod jirson » 5 years ago

trošku to rozepíšu:
"Moc se mi nechce stavět pc protože asi mám raději hotové krabičky"
tak že současný stav se mi líbí ale pc kuli němu stavět nebudu ikdyž bych tím padám neměl problém s výkonem..
"Chtěl bych prostě asi hotový řešení."
ale krabičku mk nedělá a svoji stavět nechci
"Jsem zvyklý na ispadmin kde je prostě pohodlný a řeší úplně vše ale mikrotik router only že.
Prakticky mi došly už i licence na ispadmina a do v5 asi nehodlám jít protože třeba toto neumí"

aha tak chci isp admin nebo nechci??
"Samozřejmě se mi nabízí otázka když už před sebe postavím jediný tm10G produkt od ubnt er inffinity a ccr1072 otázka zda už není lepší jít do juniper, cisco nebo něco alternativního.Ale tam už se mi ty ceny také začínají lézt do nebeských výšin a úplně se mi nechce dává 100k za hraniční router že jo. A taky nevím jak by na tom bylo to řízení těch fw qos apod které bych chtěl přehodit na ucrm."

PC nechci je levný ale nedá se mu věřit taky žere o 50w víc, ostatní krabičky jsou drahý a nevím jestli budou spolupracovat ale nevím s čí

hmm tak že to shrnu mám problém, chci ho řešit ale řešení neexistuje, pomůžete mi?

1, pokud máš problém s výkonem postav pc nebo nedělej nic a přejdi na bod 2
2, získal si čas tak se rozhodni jaký sw budeš používat
3, podle sw kup kompatibliní hw
0 x
ucenej z nebe nespadl....

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 5 years ago

hapi píše:ehmm.. co?

tvůj problém je někde úplně jinde.

V našem i tvém zájmu, běž trollit jinam. Na tyhle toxické řeči vážně není nikdo zvědavý.
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

by mě zajímalo co na mé odpovědi je tak pubuřující. Seš snad jinýho názoru že tazatel neví co chce? jirson to popsal naprosto přesně. Jo a mimochodem, návodů na sestavy případně lidi co to sestaví s 10Gbit porty na x86 je to spousta včetně mě takže zase otázka bez prohledání fora. To zase pobuřuje mě.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Tak poprosil bych ty sračky které jsou mimo téma úplně si nechat pro sebe nebo mi poslat pm.

Není to o tom že nevím co chci. Možná to je napsáno trošku hektický ale to jenom kvůli tomu že je velmi mnoho možností a otevřeně si nevím kterou si vybrat. Proto se tu snažím posbírat zkušenosti jak je to s ubnt routery jestli to má smysl řešit. To je snad pochopitelně napsání už v prvním prozpěvuku.
Ale kvůli málo informací chci řešit i nějakou alternativu. Rozepsal jsem ze používám admina aby bylo jasné jaká je topologie teď a jaké jsou možnosti do budoucna.
Varianta routeru od toho až po tamto je mnoho. Původně jsem byl zastánce pc ale varianta bastleni a vyšší spotřeby mě úplně nenavnazuje.
Aktuálně dostačujíci ccr je podle mě ideální krabička ale v aktuálním stavu sice dostačující ale pro budoucí zvyšující se datový tok bude nezbytný upgrade už jenom z principu 10G portů. Mám tu možnost jít do 1072 ale řeším jestli není něco lepšího za ty peníze. Nestojí už přeci málo a ubnt routery by se mi líbily z důvodu lepší podpory ucrm to jsem také napsal. Ale nevím jak je to reálné s tím výkonem protože všechny trhr. Testy se dosti rozcházejí a nevím jestli to není jako na MK kde tu řeším že mě kvůli optimalizaci pravidel cpu nejde prez 20% při 750MB. A jinému kolegovi to jede 20% při 300MB datovém toku. Takže se se snažil rozvezt co nejvíce ať máme k odpovědím adekvátní podklady.
Vzhledem k tomu že jsem ubnt routery neměl v rukách a nevím jak to chodí chci vědět. Samozřejmě mužů koupit juniper nebo cisco ale tam bude asi kompatibilita nula, max vyčítání snmp. Mužů poskládát pc kde bude Linux ale tam bude asi největší výkon v poměru k ceně. Ale zase všechno si udělej sám, a na to není čas. Proto považují hotové řešení za nejlepší. Můj čas je drahý abych se s tím bastlil. Pokud nejlepší varianta bude x86 a mikrotik tak to stejně někomu zadam až to udělá, takže výhoda na ceně se dosti posouvá k hotové krabičce.
Ccr1072 se mi moc nelíbí cenou vs výkon. To už mi přijde lepší tam dat 2x 1036 a každé rozdělit své úlohy.
Prostě je moc moznosti... A každá řada by byla dobrá. A o tom by fórum mělo bytí.
A nemusím tu hledat, čtu každé vlákno a hlavně o routerech a jak je řešeno a každý případ je velice individuální a proto znovu rozpoutá vám debatu.
A hapi vím ze už si otravenej z nejistých otázek a stále se opakujíci ale to co já ti řeším není opakují protože tu ubnt routery skoro nikdo neřeší a mě to zajímá protože by byla dobrá kompatibilita s ucrm že jo.
Věřím ze posbírané informace pomůžou i jiným uživatelům.
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.