Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Síťová neutralita

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Síťová neutralita

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Vím ze se tu toto téma objevuje v každé diskuzi iptv.
Ale po přečtení všeho mám rozporuplné pocity a můj názor se začíná asi měnit.
Vždy jsem byl zastáncem. Ale vývoj trhu a služeb mě začíná zneklidňovat.
Začneme s o2tv všude po aktuální virtuální anténu nebo jak se ten Paskvil jmenuje od digi.
Můj pohled byl vždy takový ze zákazník si kupuje linku a má dostat co si zaplatil. ALE situaci diky iptv se rapidně mění lahodným nadcházejícím dnem. A tak začínám uvažovat kdo má infrastrukturu a dovoluje třetí osobě na ní rejzovat.
Resp. Ne házím vše do jednoho pytle. Ale YouTube apod jsou Freie služby ke kterým by měl mít přístup kdokoliv o tom žádná a jaká Kozlov změna se nikomu nelíbí ani mě. Ale co ty iptv?
Přece když postavím bazén tak lidem za poplatek dovolím vstup. A když já nemám potřebu se srat se stánkem se zmrzlinou tak je úplně normální ze to pronájmu místo někomu kdo bude na mém pozemků lidem prodávat zmrzlinu a mě bude platit nájem. Všichni jsou spokojeni. Já budu mít spokojené klienty a on si viděla bez marketingu atp protože tam třeba bude jediný. Když za videlane peníze přístavním ještě další bazén tak lidi budou chtít třeba ještě pivo a limcu, tak co udělám seženu někoho jinyho nebo dalšího kdo jim to nabídne když to nebudu chtít sám provozovat. A zase všichni vydělá me.
A situace v telekomunikacích je ta ze máme velké bazény hromadu zmrzlinaru co nic neplatí a ještě se koupou s rodinou zdarma, lidí ze zmrzliny a piva mi znečišťují záchody, všude je bordel (řekneme tomu náklady na provoz) a já z toho nemám nic krom těch nákladů a servisu.

I ve smlouvě s sledovánítv jim pro najímám síť za korunu. Proč vlastně?
Jediný optimistická věc je ta ze mám z toho provozu nějakou marži. To je jediné pozitivum. Ale nevím kde je problém ale když se podívám na náklady na iptv vs vy fakturování za služby je to v minusovych číslech. Protože pár vip klientů to má zdarma. Ale žádné balíky pouze týden zpět qpod....
Je to problém který hodlam řešit kde to vázne, ale to jsem zase odbočil.

Před pár lety to byla výhoda nabízet novou službu iptv. Teď mě to akorát tak zatěžuje jak náklady na konektivitu tak i provozem a kvalitou sítě které díky iptv člověk musí dát další level. A to že mi volají lidí ze jim nechodí o2tv že se box seká apod... A s podporou o2 nic nejsou schopni vyřešit směřuje kam? Zase k těm nákladům k řešení problému který nesype žádné Kačky.
Mám takový dojem že ne ze bychom měli porušit síťovou neutralitu. Ale provoz iptv by měl jako placené službu platit poskytovately transportní sítě poměrnou část svých zisků ze zákazníků jako nájem za provoz infrastruktury.
Bavím se pouze o placených službách které jsou ke komerčnímu využití. Nemyslím tím omezování p2p nebo ulož to a ostatních share služeb které jsou tak téže možno provozovat prémiově. I když tam je taky trošku otázka... Zda majitel obsahu by minimálně neměl řešit s operátory i frastruktury opati optimalizaci pro své platící klienty aby jim služby ze strany share fungovala co možná nejlépe. Např přímé propoje atp....
To samé platí i pro výše zmíněnou iptv. Přece každý má zájem o optimální provoz.
Mě stávající situaci připadá akorát jako jedna velká opicarna. Kde to nějak funguje a zbytečně se přeplaví konektivity kvůli provozu někam kam by si to měl zajistit provozovatel iptv. Protože to isp neřeší je v tom mrdnik.
Asi bych si dokázal představit další interface na hraničním routeru který by měl uplinky pro iptv zvlášť a které by zajišťoval provozovatel iptv. Ať už optickým propojem nebo mw nebo vlanou po stávajícím konektu. Na oplátku by se mu mohly posílat vlany až ke klientským zařízením tím by se velice usnadnila identifikace problémů atp....
Následně by měl provozovatel platit nějaký pronájem nebo podíl z placených balíčků provozovstely infrastruktury.
Vzdit to tak běžné funguje na vyšším levelu. Ale pro tento případ vyšší level do toho nemá co kecat. Ale nižší level tzn isp se stává hráčem který by měl diktovat pravidla pro provozovatele služby.
Přijde mi prostě že to je celé naopak. A jsem akorát všem za blbce.
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Nemá to smysl, aby ty jako malý hráč jsi cokoli řešil, tedy co se neutrality týče. Pokud nedodáš službu ty dodá ji většinou O2 na svoji TV nebo T-Mobile na svoji síti na svoji TV. Někdy přímo říkají, ať si najdeš jiného poskytovatele, že ti konekt nedají. Řešilo se to tu mnohokrát a je to akorát znovu mlácení, už vymlácené slámy. Ze statistik, co jsem řešili na Vigvamu stejně 50 procent provozu v síti dělá youtube. Televize není až zas takové zlo, i když youtube má prostě lepší adaptivku atd. tam prostě sekání tolik neřešíš.
0 x

hafieror
Příspěvky: 616
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod hafieror » 5 years ago

Já teda nevím, ale pokud zákazníkovi nabízím službu, která má nějaké parametry tak mi musí být uplně jedno co si na té službě dělá. Nemůže mě přece vadit, že se člověk kouká na sledovanitv, nejtv, o2tv, kukitv, netflix, hotflix, xxxlix .....
Naše tarify na bezdrátu při 12 měsíční smlouvě jsou:
4/1Mbps 290,- Kč s DPH
8/2Mbps 360,- Kč s DPH
12-60/12Mbps 480,- Kč s DPH
při dvouleté smlouvě to jsou
8/2 290,-
12-60/12 480,-
Pokud zákazník s tarifem 290,- volá, že mu XYTV neběží, tak mu vysvětlím že nemá tarif vhodný pro takovou službu. Pak si buď tarif změní, nebo jde k někomu, kdo tu časem bude brečet jako Vy. Neprodáváme vzdušné zámky, ale realitu.
1 x

Adolf.Shitler
Příspěvky: 521
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Adolf.Shitler » 5 years ago

Až ti 90% klientů bude sedět na lineárním vysílání a ne s jednou, ale třeba 3 nebo 4x TV, tak si povíme, jak ti to bude jedno a jestli udržíš stávající ceny (přičemž závazek na 2 roky bude už stejně k ničemu, když podle novely ZoEK se nebude doplácet nic a teď je to max. 1/5 paušálů).

Rozumným řešením je nastavit FUP v takové výši, aby to běžný user nepoznal a televizní otrava pochopil, že si musí připlatit, když chce používat cizí OTT v tvoji infrastruktuře.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Hafieror ty se fakt error.
Neberecim tu. Ale vypustil jsem ucelenou myšlenku která mi tkví v hlavě když přičtu všechna vlákna iptv.
Zákazníků co využívá sluzby iptv je relativně málo takže neřeším co je dnes ale co bude.
U tvých tarifu to mas jasné, dělám totéž. I když teď po zvýšení rychlosti to už tak moc neřeším.

Ale řeším to globálně. A isp nejsou až taková menšina. Nejnižší tarif co nabízím je 300,- za 30M takže lidem tam hraje co si jenom za manou. Konektivity je dost resp sotva vyčerpává mě 50%. Konektivity na sajty je taky dost. Po dokončené modernizaci je tam zpravidla 3-5nasobna kapacita oproti maximálním špičkám. To je vpoho. Nehledám kde ušetřit.

Ale můj příklad doma. Na tv se nekoukám. Mám v boxu sat, sledovánítv a streamcinema a hbogo. Protože mám tu možnost. A kvůli časové pressu se podívám na tv tak jednou do měsíce do dvou.
Ale mám přípojku od místního freenetu na kterém parazituje sro. Platil sem dlouho sro až se to začalo srát tak jsem zjistil že freenet má dvakrát lepší nabídku než sro. Takže teď řeším změnu. Stejní lidé stejně ap to je prostě k smíchu tunel jak prase ale spíše to je na jinou diskuzi protože mi zase začíná vrit krev v žilách.
Ale i těch volů to věčné nejde. Nejdou jim celé ap protože to strili prez stromy a kvalita není evidentně na prvním místě. Na novém up mají vše postaveno na lb23 takže ať žije kvalitní uplink. Ale to je fuk. Ale prostě když jednou za čas zapnu tv tak ani ta stream cinema nefunguje pokud na to nekoukám ve dvě v noci. A je úplně jedno komu jsem platil. Takže zjišťují že nelineární služba je super ale musí fungovat.. Na lepší 1080 to chce aspoň 20M a to tu jede občas. Takže poridim asi Luft od tečka protože mě bude stát úplně stejně jako prizpevek do freenet u a tam to hold tou diváckou pojede pořad.
Ale tak činí i ostatní zákazníci když jim nepůjde iptv. Teď.
Ale proč to není jinak. Proč isp není schopen dodat tv aby fungovala. Mimo jiné sro má sledování takže to by taky šlo ale to je tv tam prostě nic není. Tak si říkám co chudák zákazník co si objedná iptv a prostě mu nepojede. Komu bude co reklamovat. Je to vopruz. A ve finálním hledisku ho každý může poslat do ritky. A co my isp musíme, proč nás iptv provider nemotivuje se mu starat o platící ovečky.
A odpověď zní protože je to nový a nějak to zatím funguje. Ale postupem času nebude. I já bych chtěl 4k obsah když sem si koupil 4k tv.
Prostě tento stav co je teď mi nepřijde dlouhodobě udržitelný a měl by se nějak řešit. Jak by to mohlo fungovat bych si dokázal představit. Ale nikde nikdo neřeší. A tak tu chci vytvořit debatu kde se mi každý vytváří jak to vidí on.
Protože podle mě mají otěže v rukou isp. A není těch klientů málo.
Když na to přijde tak stropní všechnu ostatní iptv a zákazníci co? Budou si stěžovat. Můžou u provozovatele já to neprovozují. Dají výpověď? Ano to mohou a půjdou dělat traffic někam jinam :) je to hnusný ale samé pozitiva. Jako beru to jako vtip.
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

fujara
Příspěvky: 130
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod fujara » 5 years ago

Ako maly poskytovatelia by sme mali byt radi za to ze mame sietovu neutralitu. Pokial budeme blokovat niektore sluzby a bojovat za zrusenie sietovej netrality, situacia sa moze lahko otocit proti nam. Google si povie ze zablokuje sluzby na tvojej sieti lebo si nepredplacas reklamu. Pokial sa dohodnu s Facebookom (tiez si nepredplacas reklamu) tak si ako ISP skoncil. Ver tomu ze ako ISP fungujeme len vdaka sietovej netralite. Este stale chces blokovat cudzie IPTV na svojej sieti a rusit sietovu neutralitu?
Zopar rokov dozadu sa takto riesil trafic youtube. Dnes youtube uz nikto neriesi i ked tvori znacnu cast traficu na sieti. Podobne to bude aj s iptv. Aky je rozdiel medzi traficom youtube a iptv? Pravdou ale je, ze IPTV tretich stran musi technicky "dorast" na uroven youtube.
1 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 5 years ago

Ale tady nejde o zrušení síťové neutrality, ale že na nás parazitují služby, které jsou za poplatek a to nemalý a ty z toho nic nemáš, vlastně máš a to zátěž sítě, jen ti to zatěžuje síť.
Kdyby IPTV jela na Youtube kanálech bylo by to úplně nejlepší a nemuseli by vymýšlet kolo, kodeky apod, stejně to brzo někoho napadne, určitě už je to napadlo, ale asi z toho mají pak malý vývar, tak nám cpou settopboxy atd. Youtube jede úplně všude, tak vo co go že?
0 x

KyberNet
Příspěvky: 34
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod KyberNet » 5 years ago

Ladik píše:... a ty z toho nic nemáš, vlastně máš a to zátěž sítě, jen ti to zatěžuje síť.


Jak z toho nic nemas? Mas mesicni pausal od zakaznika. Za kolik mu prodavas rychlost/cena uz je na tobe. Prece kdyby nebyly YT, videa, spotify, FB, atd. Tak jim na primitivni weby staci 2 Mbit/s nebo i blby data od operatora a nepotrebujou inet pripojku. Kdyz ma zakaznik IPTV tak si musi platit lepsi pripojku a ja mu ji mile rad poskytnu za moji vypoctenou cenu.. Je to pro nej moc vysoka castka? fajn, tak at jde k jinemu poskytovateli, kterej mu to da a pak tady bude brecet. Hafieror ma pravdu.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Já vidím základní problém v tom že když někdo nabízí základní tarif 30Mbit za 300kč tak tento problém prostě řešit musí.
Na 30Mbitech mu musí jet všechny IPTV platformy v HDčku bez sekání. Pokud se seká tak se logicky obrátí na ISP.
My máme základní tarif zhruba stejný jako hafieror ale za 345kč. Na tomto tarifu IPTV prostě nejede ale není to chyba tarifu. Prostě si zákazník vybral špatný tarif (rychlostně). Potřeba vysvětlit zákazníkovi. A pokud mě zákazník platí vyšší tarif kolem 500kč tak ať si tam tu IPTV pouští ne?
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

Problém, ale nastane, když už klient zřizoval TV u kyslíku, tak tam viděl, že za 349 má 50M. Takže prostě půjde o dům dál. A celé to vlastně vzniklo jen tím, že kyslík má koupené nějaké fotbaly nebo co a klient je chce vidět. Na druhou stranu.. se prostě dostáváme k tomu, že oněch 30-50M, které člověk nabízí je vlastně 120M agregovaných mezi počet lidí na sektor. A tou TV to prostě vyleze na povrch. Protože se počítalo s tím, že ti lidi prostě zároveň tahat nebudou. A ejhle.. najednou všichni večer pustí TV. Já musím říct, že zatím tento problém nepociťuji, ale asi to jednou příjde.
0 x

skrivy
Příspěvky: 61
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod skrivy » 5 years ago

A teď si představte situaci, kdy někomu v O2 rupne v kouli, shapne Vám rozsahy na 10Mbps a bude chtít výpalný za direct peer. Protože traffic, který jde od nich k Vám, jim zatěžuje síť. :slight_smile:

Vlastně - tohle chování by už hromadě ISPků mělo být povědomé i z českého trhu.
3 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Neřeším jestli člověk co používá iptv má tarif za 300 nebo za 500. Ano byl bych raději ale zase nabízet dnes do 10M za 300 mi prostě přijde málo. Základní tarif považují za základ aby tam vše fungovalo. Kdo chce víc musí si hold připlatit. To je v pořádku.
O2 nikdy nic nebude shapovat protože jejich politika je vecpat tv a potom další služby. Nenásilné. Pokud by to udělaly tak ať přece jenom pár lidí odejde. Ale pár. A jim tak akorát vzroste vytížení sítě.
Neřeším zrušeni sn, ale placené služby.
Vzdut sem to psal s tím bazénem, to je fakt tak blby příklad?
I služby pro podnikání stojí více protože na nich vydělává subjekt. Od témata v wordpressu po cokoliv co je pro domácí použití a pro komerční placené.
Vidím to stejně. Komerční služba by se měla řešit. Ne služba pro domácnost jako je YouTube.
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

To: Cheprer
Nad první polovinou příspěvku jsem kroutil hlavou, připomínalo mi to výběr autorských poplatků.
Myšlenka přímých propojení výhradně na IP TV je super a nejspíš to tak dopadne.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

V tom je asi ten rozdíl. Já základní tarif nevidím tak aby na něm všechno fungovalo. Základ může být 10Mbit a je to pro nenáročného uživatele. Pro babičku která si 1x za den přečte emaily. Člověk který si párkrát na netu něco vyhledá, ten bude spokojený. IPTV je služba která nám zvyšuje náklady na sít. Pokud IPTV funguje až od tarifu za cca 500kč tam mám na každém zákazníkovi o 200kč víc který chce používat IPTV. Tím pádem můžu dát na vysílač další sektor protože mám na investice.
Ty máš základ 30Mbit a ten má u tebe každej jestli to dobře chápu? Nižší tarif nemáš, čili IPTV v HD musí fungovat všem a když ne tak ti to reklamují. Já to považuji za logické...
Podle mě bude hůř protože IPTV "leze" mezi lidi čím dál víc. Aktivně nabízíme 4net, ale k tomu je kupa O2TV které nijak neovlivníš...
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Vobec tu nemusime riesit IPTV, ci hociake ine sluzby a ani to ci sa platia alebo neplatia dalsiemu operatorovi tej sluzby. Vacsinu z nas trapi traffic ktory takyto useri sposobuju. Zase si ale treba narovinu povedat, ze hlavny problem je na wirelese a nie na optike. Jedine co to moze rozumne obmedzit je riadne nastavene FUP. Aby v globale ludia nepretazovali siet tak vhodny fup je asi 500GB. Bezne robia domace pripojky 100-300GB. Ten kto taha aktivne filmy ci hry tomu tiez staci 300-500GB ale nad 500GB to uz nieje "bezne" a pokial ludia chcu viac tak jedine to FUPovat. Dalsia vec je, ze ani ten FUP neni tak uplne ideal. Ak je siet prazdna (mimo spicky 16-21:00) tak je ten FUP zbytocny, nakolko konektivitu platime tak ci tak, spoje, vysielace, elektriku platime tiez stale ci sa prenasaju alebo neprenasaju data. Takze uplne idealne by bol FUP v case spicky :D
0 x