Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Síťová neutralita

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: Síťová neutralita

Příspěvekod svestka » 5 years ago

My máme kombinaci lidí na 5g, na optice, ... a popravdě ani lidi co jsou na 5g, nemají s TV problém. Když mají nižší tarif (nabízíme i tarif 8/4), tak je jim vysvětleno, že TV si vezme cca 1/3 až 2/3 kapacity linky. A dál je to na nich. Standartně takovýmto kliošům na pomalých linkách nepovolujeme HD, a je klid.
Takové ty nonstop TV usery, co nevypínají STB nemáme skoro vůbec, neboť kdo chce STB, musí si ho zacvakat (2000,-), takže je jich jen v jednotkách kusů. Zbytek lidí jsme ukecali na koupi SmartTV :)
1 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

menicks
Příspěvky: 233
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod menicks » 5 years ago

radektfm píše:Můj názor je takový že iptv se vůbec na bezdrátu neměla nabízet. Nejsem isp tak do toho tolik nevidím, jen se zajímám o síťové technologie. Když jsem viděl že můj poskytovatel to hodlá nabízet na 5ghz chytal jsem se za hlavu. To pásmo prostě není nafukovací a začne to dělat problémy dřív nebo později.
Přirovnal bych to k bance, tam taky spoléhají na to že si všichni najednou si nevyberou svoje peníze, prostě by je ani neměli a zkrachovali by.


Perfektní myšlenka, ale když si IPTV zákazníci nevezmou od tebe vezmou si ji od někoho jineho, takže smůlička...
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

menicks píše:
radektfm píše:Můj názor je takový že iptv se vůbec na bezdrátu neměla nabízet. Nejsem isp tak do toho tolik nevidím, jen se zajímám o síťové technologie. Když jsem viděl že můj poskytovatel to hodlá nabízet na 5ghz chytal jsem se za hlavu. To pásmo prostě není nafukovací a začne to dělat problémy dřív nebo později.
Přirovnal bych to k bance, tam taky spoléhají na to že si všichni najednou si nevyberou svoje peníze, prostě by je ani neměli a zkrachovali by.


Perfektní myšlenka, ale když si IPTV zákazníci nevezmou od tebe vezmou si ji od někoho jineho, takže smůlička...

My neposkytujeme na bezdrate iptv a ani neplanujeme...ten kto si da cez nas net iptv (vacsinou je to aj tak cernota) tak odchadzam iba s jednym. Dat si ju tam mozete ale negarantujem vam nijako funkcnost, siet nemame optimalizovanu na iptv, nieje to nasa sluzba, neplatite nam za nu a pripadne problemy si rieste u dodavatela iptv. Nakolko je to vzdy cernota s dielne rusov (rovnako ako cardshare) tak ludia porozmyslaju ale este nikdy nevolali kvoli tomu, ze by im to neslo :D Dalsich par ludi co ma orange tv alebo skylink live tv - to iste, neriesim k tomu servis ani nic podobne. Internet ide, dodam graf s prehladom zataze danej linky, odozvou a stratovostou - graf je cisty, z nasej strany v poriadku. V grafe vieme aj zobrazit aka je dostupnost rychlosti, ak by sa prejavila agregacia kolko kapacity bolo u zakaznika dostupnej. Ked ti to nejde plac u rusakov alebo v orangei....to, ze to maju ludia este doma na wifi tu iptv uz vobec neberem :D
1 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 5 years ago

Nedávno jsem viděl měření "5G" pilotní sítě o2 sítě. Download na sektor byl cca 450 Mb/s. Bohužel, včera jsem měřil UBNT AC PTMP anténa HORN s 10 klienty 40 MHz a nějak jsem se nepřehoupl přes 150 Mbps. Myslím, že zvyšování propustnosti je řešení. Vždyť je známé, že spotřeba dat meziročně vzroste o cca 30 %. Samozřejmě služba se musí zaplatit.

https://www.mobilmania.cz/clanky/o2-spo ... fault.aspx


I-když klidně bych zvážil omezení rychlosti IPTV podle profilu poskytovatele televize na nějakou rozumnou kvalitu. Tuto volbu máme dostupnou v administraci od samotných poskytovatelů např. Sledovanitv nebo Kuki. Tato volba by se možná dala obhájit jako technické řešení sekání obrazu, nebo tak něco. Problém však vidím v nasazení tohoto řešení. Protože poskytovatelů je mnoho, počet boxů se v domácnosti mění, takže nebudou existovat jednoznačná pravidla pro masivní nasazení v síti. Můžeš to maximálně zablokovat ručně pár lidem, co ti pijí data, ale z globálního hlediska to bude bezpředmětné. Masivně by šla nasadit společná agregace lidí s největším počtem přenesených dat, ale to se lidem líbit nebude.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

dubrma píše:Nedávno jsem viděl měření "5G" pilotní sítě o2 sítě. Download na sektor byl cca 450 Mb/s. Bohužel, včera jsem měřil UBNT AC PTMP anténa HORN s 10 klienty 40 MHz a nějak jsem se nepřehoupl přes 150 Mbps. Myslím, že zvyšování propustnosti je řešení. Vždyť je známé, že spotřeba dat meziročně vzroste o cca 30 %. Samozřejmě služba se musí zaplatit.

https://www.mobilmania.cz/clanky/o2-spo ... fault.aspx


I-když klidně bych zvážil omezení rychlosti IPTV podle profilu poskytovatele televize na nějakou rozumnou kvalitu. Tuto volbu máme dostupnou v administraci od samotných poskytovatelů např. Sledovanitv nebo Kuki. Tato volba by se možná dala obhájit jako technické řešení sekání obrazu, nebo tak něco. Problém však vidím v nasazení tohoto řešení. Protože poskytovatelů je mnoho, počet boxů se v domácnosti mění, takže nebudou existovat jednoznačná pravidla pro masivní nasazení v síti. Můžeš to maximálně zablokovat ručně pár lidem, co ti pijí data, ale z globálního hlediska to bude bezpředmětné. Masivně by šla nasadit společná agregace lidí s největším počtem přenesených dat, ale to se lidem líbit nebude.


Agregacia len vybranych klientov je dneska uz nutnost ak to tak niekto nerobi sam si to sere. Priklad. Siet o 500 klientoch. Sosacov tam mas 20ks. Tito socaci budu mat vlastnu agregaciu a zvysni malo narocni klienti budu mat agregaciu inu. Vysledok je taky, ze malo narocnym klientom pojde vzdy vyssia rychlost, stahovaci sa budu medzi sebou byt o daco pridelene. Je to ferove....snad nebude masivny stahovac ovplyvnovat funkcnost vsetkych na sieti alebo danom segmente. Taktiez sa nestane, ze bude daco pretazene vplyvom stahovaca. Aktualne to robime s ludmi ktori natahaju kazdy mesiac pravidelne viac ako 1TB co je na domacu pripojku na wirelesse hodne. Takze ked to vecer stahovacovi nepojde 100mbit ale len 70Mbit v chvilkovych spickach tak je to dobre.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

je to hrozně zoufalé, že nejsme schopni mít takovou síť aby nás věci jako tohle vůbec nemuselo zajímat. Já stále doufám, že se situace hodně změní s legalizací 60GHz a také s uvedením 802.11ax s 8x8 MU-MIMO včetně OFDMA. V Momentě kdy půjde jedním sektorem k lidem tlačit 4x tolik tohle asi nebude třeba vůbec řešit.

Čekám stále na ubnt kdy se 802.11ax objeví... LTE poskočilo jak blázen a WIFI...
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

Matess píše:je to hrozně zoufalé, že nejsme schopni mít takovou síť aby nás věci jako tohle vůbec nemuselo zajímat. Já stále doufám, že se situace hodně změní s legalizací 60GHz a také s uvedením 802.11ax s 8x8 MU-MIMO včetně OFDMA. V Momentě kdy půjde jedním sektorem k lidem tlačit 4x tolik tohle asi nebude třeba vůbec řešit.

Čekám stále na ubnt kdy se 802.11ax objeví... LTE poskočilo jak blázen a WIFI...

60GHz nebude záchrana, spíš menší úleva, protože to nasadí všichni malý ISP (idealně 6x60st. sektorů, aby pokryl všechno). Takže to naladit bude oříšek. Budou dostupné pouze tři kanály. Na vesnici OK, ale ve městě asi ne. Navíc první kanál "má být" na licenci/registraci nevím přesně, aktuální dění kolem 60tky nesleduji. Ať se vymyslí cokoliv v 5GHz bude pořád rušení, takže se převrat konat nebude.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

už se koná, už se koná...

jak vůbec můžeš o nějaký věci mluvit když nesleduješ dění kolem toho? Jo aha, jsme v čr, tady jsme na to experti.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

Matess píše:je to hrozně zoufalé, že nejsme schopni mít takovou síť aby nás věci jako tohle vůbec nemuselo zajímat. Já stále doufám, že se situace hodně změní s legalizací 60GHz a také s uvedením 802.11ax s 8x8 MU-MIMO včetně OFDMA. V Momentě kdy půjde jedním sektorem k lidem tlačit 4x tolik tohle asi nebude třeba vůbec řešit.

Čekám stále na ubnt kdy se 802.11ax objeví... LTE poskočilo jak blázen a WIFI...


tady je třeba uvést že krabky co montujou na pevný internet nedosahujou ani na třetinu rychlostí kterou by mohly mít resp. kterou mají nové mobilní telefony. Nemají prostě tu nejlepší techniku v sobě, nemaji dostatečně vysokou class. Sem lehce v šoku po zkušenosti s tím co dokaže poslední generace LTE modemu v posledních telefonech v reálným světě ve městě/vesnici. Na to že to je mobilní věc a ono to lítá lépe než fiber přípojka s wifi apčkem za první zdí... no kdyby nestálo mobilní připojení balík tak jsme skončily a nikdo fiber řešit nebude.

802.11ax je na houby, opět těží z šířky kanálu a 8x8 se venku provozovat nebude. Ani teď se neprovozuje 3x3 a možnosti na ní stavět jsou.

Jdu do města nakoupit tak si trochu za speedtestuju. Vím jak to vypadalo na starym telefonu a už i to bylo 3x rychlejší než tady běžná wifi přípojka.
Naposledy upravil(a) hapi dne 15 Mar 2019 16:09, celkem upraveno 1 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Mimosa má 4x4. Tu nezkoušel nekdo?
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

hapi píše:tady je třeba uvést že krabky co montujou na pevný internet nedosahujou ani na třetinu rychlostí kterou by mohly mít resp. kterou mají nové mobilní telefony. Nemají prostě tu nejlepší techniku v sobě, nemaji dostatečně vysokou class. Sem lehce v šoku po zkušenosti s tím co dokaže poslední generace LTE modemu v posledních telefonech v reálným světě ve městě/vesnici. Na to že to je mobilní věc a ono to lítá lépe než fiber přípojka s wifi apčkem za první zdí... no kdyby nestálo mobilní připojení balík tak jsme skončily a nikdo fiber řešit nebude.


To je poměrně logické. Kolik stojí BTS a kolik stojí Wi-Fi AP? Při tom cenovém rozdílu by bylo divné, kdyby LTE nešvihalo, tím spíše, že by ho nemělo nic rušit, protože licence. No a samozřejmě to opravdu využívá málokdo, takže kdyby všichni zrušili pevné přípojky a jeli "na datech", tak ta propustnost půjde do... Leda by operátoři nacpali BTSku do každé ulice, ale to by pak mobilní data byla ještě mnohem dražší.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Adolf.Shitler
Příspěvky: 521
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Adolf.Shitler » 5 years ago

Matess píše:je to hrozně zoufalé, že nejsme schopni mít takovou síť aby nás věci jako tohle vůbec nemuselo zajímat. Já stále doufám, že se situace hodně změní s legalizací 60GHz a také s uvedením 802.11ax s 8x8 MU-MIMO včetně OFDMA. V Momentě kdy půjde jedním sektorem k lidem tlačit 4x tolik tohle asi nebude třeba vůbec řešit.

Čekám stále na ubnt kdy se 802.11ax objeví... LTE poskočilo jak blázen a WIFI...

Zoufalý je především to, že se internet začal svinit lineárním televizním vysíláním, který tam v podstatě nemá co pohledávat a nikdy nikdo ani internet pro tyto účely nekoncipoval. TV vysílání má svoje distribuční trasy (pozemák, satelit, kabel), ty má využívat a internet pak pouze jako doplněk např. k archivu apod. Bráno z opačnýho pohledu, tak třeba satelit se pro internet taky moc nehodí - jde to, ale dře to.
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

hapi píše:už se koná, už se koná...

jak vůbec můžeš o nějaký věci mluvit když nesleduješ dění kolem toho? Jo aha, jsme v čr, tady jsme na to experti.

Vlaken o 60Ghz je tu nekolik a nevsiml jsem si nejakych prevratnych ohlasu.
Mozna ze u Vas v horni dolni je neco jinak.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

S navysovanim pocto mimo streamov to neni najskor take lahke pri priamej viditelnosti paradoxne. Mimo je primarne vymyslene pre nonLOS co pre LTE naramne hodi. Podla prezentacie ceragonu pri priamej viditelnosti sa musi riesit oddelenie mimo streamov zlozitymi vypoctami, kedze by tie streamy prisli naraz. Pri odrazenom signale sa to spravi vlastne samo. Takto som to pochopil. Takze najskor preto nieje vonku 4x4 mimo pre wispov. A mimosu sem netahajme, je to fake 4x4, su to 2 radia a kazde je 2x2 - takze 2x freq nie jedna....rovnako je to pri spojoch. Viac ako 2x2 mimo spoj nepoznam. 4x4 mimo vzdy riesia 2x radio....takze to tiez neni 4x4....jop a siet sa neda postavit ziadna bez zasahu. Ak to bude takto stupat tak ani GPON nebude stacit a uz jedine 10GPON a viac....vsetko len preto, ze narocnost stupa. Porovnajme to s elektrikou, ako casto sa musi upgradovat siet v dedine...no viac menej vobec, len udrzba. Pokial nestupaju naroky tak netreba robit nic....neviem ako u vas ale ja tu taku siet poznam kde je vacsina ludi uskrtana do 10Mbit a potom sa robia internety, ze 40 ludi na 2x2N sektor....privod na nanobridge ktory je tam od 2011 co ho vymyslela ubnt...
1 x