Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Síťová neutralita

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Re: Síťová neutralita

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

TIP k reseni: podsekni mu rychlost na zdrojové IP. Televize mu pujde v SDcku ale net neomezis. Pokud je to debil s minimálním tarifem, tak mu dej vypoved. At si to resi jinde. Jeden spokojenej klios s IPTV dokaze vygenerovat 10 nespokojenejch obyc, zalezi na tve agregaci.
1 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

george.tu píše:
hapi píše:a přesto nebrečí že jim IPTV dělá problém :-D

zastávám poslední dobou názor že je mi IPTV ukradená. Youtube dělá daleko větší trafic i když je pravda že aby se youtube zaseklo tak už musí bejt něco sakra blbě takže pokud IPTV služby neudělaji adaptivní streaming což tušim má třeba digi tv tak je to trochu smolík.


Hapi youtube udělá větší traffic? je Ti IPTV ukradená? tak čekej, určitě to brzo přijde a začneš to řešit s náma. Tady názorná ukázka zákazníka na bezdrátu z horní dolní kam se těžko dostáváš. zavoláš mu jestli by nemohl STB vypínat? Odpověď: ne nemohl přes den na televizi koukám a v noci u ní spím a když se televize vypne, probudí mě to a nemůžu spát... Byl bys za tohohle zákazníka šťastný a stále by Ti byla IPTV ukradená? myslím, že je na čase opravdu řešit, co s tím.
ipaccount_graph.png
ipaccount_graph (1).png
data.png


teď sem byl na servisu u klienta. Dítě tablet v ruce, youtube. TV připojená k netu, youtube. Notebook na stole... no asi se budu opakovat ale i přes to, youtube. Jo opravdu je mi IPTV ukradená, youtube v součtu u všech klientů ve špičce dělá několikanásobně větší trafik než IPTV. Ano, ve špičce mě to zajímá, v noci mě to fakt nezajímá. Takže podle mě jde jenom o subjektivní názor na to co je "aktuální" problém a co se dá velice rychle dohledat protože youtube lehce nedohledáš i když je to nejlepší kandidát na omezení rychlosti kde to youtube samo dokáže ořezat na menší streamy a defakto je to tak nějak jedno jaký rozlišení to má. Ale i přesto zdá se youtube nikdo neřeší a nezajímá ho ale IPTV je nějakým způsobem trnem v oku.

Ale co si budeme povídat, nic s tím nezmůžeme. Řešením je FUP s případným neřešením FUPu na FB, YT, a pod. jako to má třeba vodafone. Jo můžeme se smát ale oni to maji ze stejnýho důvodu a ten je nepřetěžování sítě jednotlivci. Vyčerpáš fup? kup si další. Stejný jako, seká se ti tv? za 200,- měsíčně navíc se sekat nebude. Je to jenom o přístupu. Výsledek je stejnej, klient zaplatí víc.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

hapi píše:Řešením je FUP s případným neřešením FUPu na FB, YT, a pod. jako to má třeba vodafone. Jo můžeme se smát ale oni to maji ze stejnýho důvodu a ten je nepřetěžování sítě jednotlivci. Vyčerpáš fup? kup si další.

Tohle je myslím že zrovna příklad toho za co dostal Bleskmobil? pokutu a nesmí to aplikovat. Nařídilo mu to ČTU. Takže tudy cesta nevede...
Ty nesmíš zavést FUP jen na určité protokoly/služby. Pokud FUP tak na celý provoz internetu
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

fakt? tak se podívej do nabídky vodafonu. Asi je o tom jak to napsat. FUP je na vše kromě .... a ne FUP je pouze na ....

a nedavno pokud vim tak povolili jednu IPTV bez FUP.

https://www.vodafone.cz/osobni/volani/r ... %3Aredhome
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Nic o IPTV bez FUP jsem tam nenašel.
Pouze toto:
Jak je to s datovým limitem u pevného internetu?
Tato služba nemá žádný datový limit.
0 x


Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

honzam píše:
hapi píše:Řešením je FUP s případným neřešením FUPu na FB, YT, a pod. jako to má třeba vodafone. Jo můžeme se smát ale oni to maji ze stejnýho důvodu a ten je nepřetěžování sítě jednotlivci. Vyčerpáš fup? kup si další.

Tohle je myslím že zrovna příklad toho za co dostal Bleskmobil? pokutu a nesmí to aplikovat. Nařídilo mu to ČTU. Takže tudy cesta nevede...
Ty nesmíš zavést FUP jen na určité protokoly/služby. Pokud FUP tak na celý provoz internetu


Tak nakonec jsem to dohledal byl to sazkamobil - https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-oper ... ratori_LHR

Je pouze třeba, aby operátoři dodržovali evropská pravidla síťové neutrality a přistupovali ke svému datovému provozu nediskriminačním způsobem,“ informoval mluvčí ČTÚ Martin Drtina s tím, že není možné jednu službu (aplikaci) zpomalit a druhou nabízet plnou rychlostí nebo za odlišných podmínek.

Takže to je přesně to co jsme se bavili. Ty nesmíš "legálně" zpomalit nebo omezit IPTV provoz na úkor ostatního datového provozu.
0 x

Adolf.Shitler
Příspěvky: 521
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Adolf.Shitler » 5 years ago

To je naprostá pitomost nebo Sazka prostě lže, protože např. Kaktus-mobil to má stále a nic se neděje. Navíc s takovou by to znamenalo, že každý ISP musí poskytovat minimální rychlost, aby TV fungovala a nemůže tedy mít třeba tarif 5/1, kde TV nepůjde (což je samozřejmě taky nesmysl).
Přílohy
kaktus.jpg
kaktus.jpg (66.56 KiB) Zobrazeno 3322 x
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

Adolf.Shitler píše:https://www.skylink.cz/novinky/137cs-sledovani-skylink-live-tv-uz-neohrozi-vas-datovy-tarif

No za 200kc navíc k tarifu a to se vyplati... :-) takze doma me stoji satelit 89kc a live zadaco, ale pokud bych chtel jet pres data tak musim zacalovat dalsi prachy navic....
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 5 years ago

Hoši podle mě vaříte z ''vody'' a zase hledáte nějaké kličky (Česká nátura) jak to ustát v aktuálním stavu wifi bastlířů co jsou ještě na trhu, kdy je něco na smlouvě aby se to tvářilo jako nej nabídka v okolí pro klienta, ale nedejbože jak to začně využívat/zatěžovat podle smlouvy a už je to špatně a hledá se cesta jak z toho ven... Cesta je jenom jedna.. Na každé AP kvalitní profi spoj a pak úzké sektory do všech směrů pro odbavení toku a eliminaci rušení a není problém.. Kdo na toto nemá a nemá tyto myšlenky tak je to cesta do záhuby... A kdo to vidí ještě výše postupně v dané lokalitě kope optiku a pak už je vysmátý a tyto myšlenky nemá vůbec...
2 x

Adolf.Shitler
Příspěvky: 521
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Adolf.Shitler » 5 years ago

Na tomto je založena většina služeb, že zákazník nevyčerpá, co se mu nabízí. Jako příklad stačí třeba FLAT tarify u mobilních operátorů - pokud zákazník protočí na hovorným víc, než kolik z něho operátor dostane na paušálu, tak mu operátor prostě řekne, že má podezření na zneužívání služby a smlouvu mu vypoví. UPC třeba nabízí 10.000 volných minut na pevný a mobilní čísla jak v ČR, tak v EU - pokud to někdo skutečně provolá, tak je to jeho poslední měsíc, co je zákazníkem UPC.
1 x

Filipová Ludmila
Příspěvky: 139
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Filipová Ludmila » 5 years ago

Mne na tomto vadí jediná věc, že služby IPTV nejsou u nikoho dotažené do konce. Takže je potřeba nastavovat klientům priority, rychlosti pro set top boxy a pod. Kuki, sledovanitv tyto služby tlačí bez Vás do TV a klienti mne pak volají, že to nechodí. Paradoxně problém není v pomalém připojení, ale v vyšších rychlostech kdy set top boxy nebo tv nestíhají rychlé streamování a sekají se. Pomáhá omezení rychlosti na routru klienta nebo nácestném routru. Jenže za tento servis okolo služby která byla dříve hrazena z provizí je nyní opruz zdarma a profitují na tom tito IPTv poskytovatelé. Takže mne nevadí ani tak data - rychlost co to bere, ale nedotažená služba která vyžaduje servisní úkony které nikdo neplatí. V momentu kdy to odmítnete tak co myslíte, že sledování nebo kuki pošle technika? To by nejdříve nějakého museli mít a řešení poslání k vlastní nebo spřátelené firmě.
2 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 5 years ago

V USA neutralitu zrušili, a popravdě, žádné pouliční nepokoje jsem nezaznamenal.

verizon-lte-tarify-usa-1.png
verizon-lte-tarify-usa-1.png (31.31 KiB) Zobrazeno 2683 x
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

radektfm
Příspěvky: 21
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod radektfm » 5 years ago

Můj názor je takový že iptv se vůbec na bezdrátu neměla nabízet. Nejsem isp tak do toho tolik nevidím, jen se zajímám o síťové technologie. Když jsem viděl že můj poskytovatel to hodlá nabízet na 5ghz chytal jsem se za hlavu. To pásmo prostě není nafukovací a začne to dělat problémy dřív nebo později.
Přirovnal bych to k bance, tam taky spoléhají na to že si všichni najednou si nevyberou svoje peníze, prostě by je ani neměli a zkrachovali by.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

radektfm píše:Můj názor je takový že iptv se vůbec na bezdrátu neměla nabízet. Nejsem isp tak do toho tolik nevidím, jen se zajímám o síťové technologie. Když jsem viděl že můj poskytovatel to hodlá nabízet na 5ghz chytal jsem se za hlavu. To pásmo prostě není nafukovací a začne to dělat problémy dřív nebo později.
Přirovnal bych to k bance, tam taky spoléhají na to že si všichni najednou si nevyberou svoje peníze, prostě by je ani neměli a zkrachovali by.

Lenze je to tak, ze jeden s tym zacne a ostatni sa pridaju kvoli tomu aby nezaostavali. Co mam referencie od zakaznikov inych wispov tak nikomu nefungovala riadne iptv(sledovani tv) ale internet maju roky bez problemu. Takze tv zrusili a dali si znova satelit. Taktiez sa taka iptv neda ani masivne robit. Takze mnoho znas moze podakovat ludom, ze maju cardsharingy pretoze to nerobi ziadny traffic :d
0 x