Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Aku 3D tiskarnu?

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Aku 3D tiskarnu?

Příspěvekod rado3105 » 5 years ago

Viaceri sa tu vyjadrovali, ze pouzivaju 3D tlaciaren. Vie niekto nieco overene odporucit?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Pokud to chceš bastlit tak Rebel nebo originál Průša
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Taky nad tím uvažuju, tisknout i nějaké držáky a další věci na wifi. Je otázka co vydrží, jaký materiál. Jinak zvažuju toto. https://www.prusa3d.cz/ model ještě nevím, dle financí.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Podle mě to na nějaké větší výrobky není - trvá to hrozně dlouho a i výsledná cena je potom astronomická.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Tak Orel tu nabízal vytisklé držáky, je otázka z jakého to dělá materiálu. Osobně a asi jako většina lidí to je spíš na "hraní" učení se s tím, do budoucna to má určitě potenciál, až se bude dát normálně tisknout i z jiných materiálů. Já to beru jako příležitost naučit se v cadu atd.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Hraní tě přestane bavit potom, co vytiskneš pár nesmyslů z intenretu a zjisíš, že něco většího vymyslet (tak aby to bylo funkční a vtisknutelné), nakreslit to a vytisknout není taková sranda. Drobné dílky se dají, větší kusy prostě trvají hodiny a sežerou hodně matroše...
Ale s výbavou 3D tiskárna + vrtačka jsem vyrobil funkční zafukovačku z věcí, co "jdou koupit v obchodě", takže praktické využití to má.
1 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Jo jo to je asi právě to otázka, jestli mne to nepřestane bavit, jako asi velkou část lidí, co jsem slyšel. Jinak jsem něco tiskl u kamaráda, už nevím co měl za tiskárnu a připadalo mi to celkem rychle, ale pravda, byl to malý objekt. Máte někdo zkušenosti s tím vícebarevným tiskem ?
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 5 years ago

takze ta Prusa vyzera zaujimavo, to som ani nevedel ze mate v Cesku taky svetovy unikat:
https://www.youtube.com/watch?v=a6elq83OVWQ
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Mne to zas tak unikátní nepřijde, ale jo, byl to asi fain nápad a dá se na tom dobře vydělat, asi spíš ostatní výrobci zaspali, či nevím kde je problém. Jinak mi to přijde, dost drahé, že na tom prakticky nic není, ale to proto, že se to zatím nevyrábí seriově. Taky zatím nemám praxi, abych zhodnotil, proč jsou jiné značky pozadu.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

jiné značky nejsou pozadu. Za cenu průši v rozloženým stavu máš to samí z číny za 1/3 ceny. Stejná konstrukce, stejný vlastnosti. Pokud se budeme bavit o 20 tisících za průšu tak to samí za 20k se dá v zahraničí pořídit tiskárna na úplně jiný úrovni a kolikrát i s ofiko podporou. Třeba si najdi tiskárny dreamer od výrobce flashforge a na průšu se už ani nepodíváš. Já doporučuju koupit si tiskárnu typu průša v číně označována jako i3 případně anet i3 za ceny kolem 2-4 tisíc a zjistit si o čem to vlastně je případně lehce dražší tiskárny typu tronxy kterých je plnej net ale bez podpory. Uvědom si že většinu času nestrávíš tiskem ale strávíš ho nad kreslením u počítače. To většina lidí neumí a tak tiskou kraviny z netu a až je to přestane bavit tak tiskárnu hodí do kouta. Naučit se smysluplně kreslit klidně i ve sketchupu od google chce nějaký čas. Další čas ti sebere nastavení tiskárny a všechno kolem ní. Tisk samotnej je pak sranda pokud všechno předtím zvládneš.
2 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

Přesně tak, lépe bych to asi nenapsal. Další varianta je poskládat si 3D tiskárnu sám.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Průša stojí dost peněz protože je to "značka", jsou tam poměrně drahé (ale kvalitní) komponenty a má to různé vychytávky (kalibrace stolu, magnetická tisková plocha...).

Jinak 3D tiskárna je blíže obráběcímu stroji než počítačové periferii a tak se zde sledují jiné parametry než rychlost a velikost paměti ;-). Podstatná je tuhost celé konstrukce, omezení vibrací, použití kvalitních dílů a precizní sestavení. Když není konstrukce tiskárny dostatečně tuhá, při rychlejších přejezdech se chvěje jako ratlík, použily se obyčejné závitovky a nejlevnější ložiska z číny, tak odpovídá i kvalita výsledného tisku.

Podstatné je taky mít na tiskárnu místo - když ji budeš na tisk vytahovat někde z pod postele, můžeš ji pokaždé dvě hodiny štelovat. Když ji budeš mít ve sklepě, budeš v zimě s tiskem bojovat, protože matroš bude mnohem rychleji chladnout a bude se to prostě chovat blbě. Když ji necháš pár týdnů i cívkou fillamentu stát někde v prašném prostředí, zasere se hotend prachem co tam naleze z celé cívky...
1 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

JJ díky za odpověď, i když jsem toto téma nazačal, ale třeba se tu najde víc lidí, který to zajímá. Jo jo Průša je značka, to už jsem pochopil. Jinak ta MK3 od průši už vypadá celkem fain, ta předtím mi přišla právě taková varchlatá, ale stejně to je takové dost hobby. Je ale zas dobrý, že si člověk může případně vytisknout náhradní díly. Právě taky řeším, kam ji případně dát, protože to chce tisknout asi přes noc. Taky si říkám, že lepší jsou asi ty uzavřené, ale to až ve větší cenové kategorii. No osobně uvidím, zatím ani nevím, jestli je v tom nějaký potenciál do budoucna, ale asi větší než bohužel vidím ve wifi :) Co na tom tisknete ?
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 5 years ago

treba abs plast je pevnej, ale tiskne se z nej hur. Jinak bych ti doporucil taky Prusu, kvuli dostupnosti dilu a hodne info na netu a to i cestine. Dily standarne potrebujes, tuhle trysku, jindy cidlo a tady to mas hned a za slusny penize. U cinanu bych si jistej nebyl.
Co se tyka mechaniky, je to zasadni. Taky je treba to mit na pevnem a teplotne stalem miste. V pruvanu se tisknout neda.
Pri trose sikovnosti a entuziazmu i z Prusi dostanes krasny veci v kvalite dobre. Ale nikdy to nebude tak, ze to zadas a rano vyzvednes v 99% hotove. To bys musel par nul prihodit a koupit si profi produkt. HP ma uz taky 3d tiskarnu za 7 micu nebo tak nejak :).
1 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Nevím, jak Radovi, ale mě se zatím nechce dát za tiskárnu 20k i když ta poslední od Průši MK3 má asi pevnější rám, než ta předešlá a další vychytávky. Tahle od Anetu, jak psal Hapi, třeba taky nevypadá špatně. https://www.na3d.cz/p/3236/tiskarna-ane ... n-prusa-i3
0 x