Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Zkušenosti s MHpower

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: Zkušenosti s MHpower

Příspěvekod hapi » 5 years ago

mpcz píše:
pgb píše:1kW mě nezajímá, většinou stavím kolem 100-200W. Psal jsem malý site .... V rozměru a váze velký rozdíl není. Cena bývá lepší u jedné baterie ale ne moc výrazně, největší rozdíly jsou při výměnách, manipulaci, sestavování, náchylnosti na poškození baterie a to nejdůležitější - v monitoringu.

No pokud se čílíš, tak se nečil. To kroucení hlavou nad 1 kW při 12V patřilo někomu jinému. mpcz, 12.10.2018


kupuješ snad na 200W odběr 300W intex? to je docela málo ne? 1kW je prostě kapacita měniče, ne reálnej odběr. Máme normálně 2kW UPSku na sajtu s odběrem 150W což je normální protože maji 4 baterie s větší kapacitou.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

hapi: tady se trochu zamotávám, na co reaguješ podle citace. Ano kupuji na malý site s trvalým odběrem cca 100-150W intex model 400W +65Ah baterii a na mé potřeby to stačí. Nesere se to, monitoring funguje .....
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Když jsem udělal inventuru v mých 95. procentech AP, co spolehlivě roky běhají, všude mám mnou oblíbené "UPSky" se zdrojem 60W a 2x AKU 18V. Na suchu nebyla ani jedna nikdy. Poruchy nula. Může mi prosím někdo nastínit, co si mám představit pod pojmem "malá site"? Přece musí existovat i body s jedním pojítkem + třeba dvě sektorovky. To je pak co? Děkuji, mpcz, 13/10/2018
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

mpcz píše:Když jsem udělal inventuru v mých 95. procentech AP, co spolehlivě roky běhají, všude mám mnou oblíbené "UPSky" se zdrojem 60W a 2x AKU 18V. Na suchu nebyla ani jedna nikdy. Poruchy nula. Může mi prosím někdo nastínit, co si mám představit pod pojmem "malá site"? Přece musí existovat i body s jedním pojítkem + třeba dvě sektorovky. To je pak co? Děkuji, mpcz, 13/10/2018

Ake su to tie tvoje oblubene UPSky ? Bavme sa konkretne, od toho je diskusia. U nas na sieti mame len 2 UPSky a to APC 1500 a APC 2200. Zvysok zalohovany pomocou meanwellu a bke.
Tie velkosti sajtov by sa dali definovat bud podla odberu vo Wattoch alebo podla typu spojov, poctu sektorov, poctu uplinkov dalej. U nas to mame odstupnovane podla vykonu zdroja ktory taha cely sajt. 500W, 320W a 100W. Takze velky, stredny, maly. Kapacitne aj poctom anten moze byt sajt velky ale na odber maly. Trebars LHG60 je pre nas dost velky hrac, privod 1Gbit, zopar sektorov a uplink dalsim LHG60 dalej. RBcka MK3011 + 1x 8p poe panel cez ktory napojim vsetko od anten az po mikrotik cez poe in. Jediny kabel v racku je 1m reprodvojlinka do POE + 230v privod do zdroja. Tym to konci. Spotreba takeho sajtu v pohode do 50W. Zazalohujem to meanwellom psc 160 + 2x 18Ah baterkou a vydrz 14h+. Takze aj v pripade celodenneho vypadku sa o to nestaram a taktiez ak vypadne istic z neznameho dovodu niekedy vecer tak si ho pridem lusknut hore az na druhy den rano.
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

2 moct: Malý site si každý bude definovat podle sebe. Podle odběru, důležitosti atd.... Jinak pokud mám mít pouze 24V site (2-3 sektory + hex Poe + připoj) tak tam dám 2x 18/24Ah + delta zdroj (narozdíl od meanwellu nabíjí o trochu vyšším proudem) + monitoring.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

pgb píše:2 moct: Malý site si každý bude definovat podle sebe. Podle odběru, důležitosti atd.... Jinak pokud mám mít pouze 24V site (2-3 sektory + hex Poe + připoj) tak tam dám 2x 18/24Ah + delta zdroj (narozdíl od meanwellu nabíjí o trochu vyšším proudem) + monitoring.

Delta? Myslis tento PMU-27V155WCCA ? Delta vie 0.5 az 1,5A podla nastavenia. PSC160B vie 2A do bateriek ;) Ale ci to nabija 1.5 alebo 2A je jedno, hlavne je to ovela viac nez AD 155 co dava 0,5A :D

Este aby som neku*vil diskusiu. Ci uz tento MH power, intex ci hocico podobne tomu. Vsetky nabijaju 10A. To je asi na taku 60Ah+ baterku nie ? AKo to davate na sajty? Zvlast krabica alebo rovno do racku ? Taka 60Ah baterka uz zavazi, 100Ah ani nehovorim. Bezny rack s tenkeho plechu to moc nebude davat, ci ? Zatial som daval do racku max 2x28Ah a aj to bolo uz celkom dost.
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

PSC160B nepoužívám, štve mě ten konektor - mám rád svorkovnice a ne po nocích krimppovat konektory. Důležité je se vyhnout AD 155. Do racku dám na dno 65Ah a vedlo toho položím Intex a jede to.

Určitě to jde i mnohem lépe, ale takhle to pro mé potřeby malého sítu s 24/48V v Poe switchi stačí.
1 x

puchnar
Příspěvky: 134
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod puchnar » 5 years ago

pokud máš poe switch tak proč nemáš nějaký co jde napájet z 48V? pak by jsi nemusel mít intex a střídat na 230V což je obrovský žrout účinnosti
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Ubnt které používám si umím kuchnout na 48V, s tím není problém. Problém je v údržbě. Už jsem to psal, víc baterek, jiné zdroje, odpojovač na 48V jsem od delty nebo meanwellu neviděl. Od bke stojí samotný odpojovač hromadu peněz. Pokud to poskládáme na 24V se stepup na 48V a je to další prvek navíc. Navíc monitorovat čtyři baterie je komplikovanější. Jedna nebo dvě se monitorují v pohodě. Takhle mám jen tři prvky: Intex, 1x baterie a 1x monitor. V druhém případě: 1x trafo 28V, odpojovač, měnič, 2x baterie, monitoring .......

Každý si musí vybrat sám co mu v dané situaci vyhovuje. Jak jsem psal, na malé 24V site dávám 28V deltu + dvě baterie a monitoring.
0 x

puchnar
Příspěvky: 134
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod puchnar » 5 years ago

myslím, že to moc komplikuješ :) podle odběru jednotlivých napětí bych řešil pouze zda použít 48v a zněj 24 nebo 24v a stepup na 48V, proč monitorovat jednotlivé baterie?? monitoruju poze napětí + pokud mám nějaký lan controller použiju relé kterým budu ovládat např. 40A relé na odpojení bateríí od zdroje pro případ nouze, jinak pojistka/dc jistič stačí takže v podstatě mám jen tyto konfigurace:
1. Zdroj 24v - 2X12v BAT - lan controller (a přidané relé) (případně stepup 48V např. pro uplink)
2. Zdroj 48V - 4x12V BAT - lan controller (a přidané relé) - stepdown na 24v
3. U velkých sitů kde odběr překračuje 100W rozděluji na víc na sobě nezávislých zdrojů se svýma baterkama (v tom nejpočetnějším mám asi 16ks baterií :) )
Pokud to chceš řešit takto přehnaně profesionálně tak si kup hotové modulární řešení od SIEMENSu a ne poláka, např. předchozí verze tady toho MH krámu mněla kablíky tlusté jak palec ale byla v tom 6mm2 licna :), to samé jako polský VOLT
Naposledy upravil(a) puchnar dne 13 Oct 2018 23:00, celkem upraveno 1 x.
0 x

puchnar
Příspěvky: 134
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod puchnar » 5 years ago

Ale abych ti nekřivdil, taky používám INTEX s 230Ah baterií ale pouze tam kde potřebuji 230V.
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Děkuji za myšlenku ten odpojovač vytvořit pomocí toho monitoringu (v mém případě tinycontrol + SNMP + jedno pomocné relé mám na detekci 230V tak není problém přidat druhé pro odpojení při podpětí. Tohle mě nenapadlo.

Proč monitorovat jednotlivé baterie? Příklad pro dvě baterie: pokud jsou v sérii baterie a jedna z nich se pokazí, zdroj drží napětí pořád konstantní. Na první je třeba 17V a na druhé 9V. Takový stav je nežádoucí a vlastní proces zálohy se velmi zkrátí nebo není vůbec funkční. Díky tomuhle hlídání to lze vyměnit už v počátcích problémů.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

puchnar píše: (v tom nejpočetnějším mám asi 16ks baterií :) )


Hovoris o komplikovani a sam take daco mas :D 16 bateriek v jednom racku a pre jeden sajt ? naco preboha....to akoze mas rozne skupiny bateriek pre rozne skupiny zariadeni ? Ved aj tak vsetky zariadenia spaja dajaky core prvok ako managed switch a pokial zaloha toho managed switchu spadne alebo baterky sa vybiju skorej tak zvysok je stejne prd platny nie ?
Odpojovac 48V s takych dostupnejsich a pouzitelnych ma len BKE. Verzia s regulovanim nabijacieho prudu stoji 70€ bez dph. Odpojovac meanwellu na 24V stoji cca 30€ bez dph. BKE mi v tomto smere vyhovuje, vnutri ma uz poistku a kable sa daju zapojit zdvojeno. AKoze dobastlovat dajake odpajanie bateriek cez rele a este k tomu na 48V DC je uz dost odveci. Na to treba riadne rele, idealne viac polove a prepojit kontakty do serie. Odpajat zataz 48V @ 300W pre priklad je uz pekny obluk a zle navrhnute rele bude v lepsom pripade len zhori a zadymi rack :D
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 4 years ago

Mate nekdo vyzkousene, jestli to MH naskoci po vypadku proudu a uplnem vybiti baterie ?
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 4 years ago

Jo, asi na 5ti kusech a bezproblemu.
0 x