Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

rozesílání faktur na gmail jak nebýt spam?

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Re: rozesílání faktur na gmail jak nebýt spam?

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Také jsme s tím měli problémy - maily padaly do SPAMu nebo je to vracelo protože měl server "špatnou reputaci" a v kombinaci s PDF přílohou (měly na to vliv konkrétní parametry toho generovaného PDF) to prostě google zahazoval. Posílali jsme přes vlastní SMTP relay který, jak se to už stává, si za ta leta prošel i pár blacklisty.

Nově jsme nasadili vlastní mailserver na kterém provozujeme jen naši doménu, takže z dané IP adresy nechodí žádný maras který bychom neměli pod kontrolou, máme nastavené SPF záznamy ale především server přidává do mailů DKIM podpis. To se Gmailu líbí (screenshot z gmailu)
dkim.gif
dkim.gif (22.28 KiB) Zobrazeno 3555 x
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Přesně tak, mám úplně stejné zážitky z boje, jen bych zdůraznil, že 99,99999 problémů je na gmailu.com. Nepříjemné je, že doručenku jsme dostali a oni mail neměli (měli ve spamu, což u většiny těch gmailistů v praxi to stejné). Po domluvě s providerem našeho emailu byl doladěn DKIM a od té doby je doručitelnost z našeho automatu 100 procent. Do vlastního serveru jsem se nepustil, je to mnoho starostí navíc. Ale byla to fuška, gmail.com je silný soupeř bez telefonního čísla. mpcz, 3.jul.2018
0 x

xan1203
Příspěvky: 6
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod xan1203 » 5 years ago

U Gmailu je to alespon transparentni. Daleko silnejsi souper bez telefonniho cislo (aspon dle nasich zkusenosti ne s jednou domenou) je seznam.cz (a jeho derivaty), tam spf, ani dkim (narozdil od googlu) nezaruci doruceni.
Dorucenku (od serveru) mail servery zasilaji vzdy (pokud jsou vyzadovany), bez rozdilu zda se mail vyhodnoti jako spam ci nikoliv (plati to alespon u vsech provideru mailu se kterymi jsme se setkali).
0 x

Dacesilian
Příspěvky: 83
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Dacesilian » 5 years ago

Seznamu je možné při problémech s doručením napsat mail. Mně na dotaz security teamu ohledně e-mailu odepsali rychle a přesně věcně.
0 x

xan1203
Příspěvky: 6
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod xan1203 » 5 years ago

Napsat se da, odpovedi stoji za to .... me poslali 3x velkym, tahlym obloukem ...... (kam si kazdy domysli)
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

No, na gmailu nemáš ani to. Jinak, najde se tu vůbec někdo, komu vůbec gmail odpověděl? (Pokud vůbec měl kam napsat). mpcz, 3.jul.2018
0 x

Dacesilian
Příspěvky: 83
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Dacesilian » 5 years ago

Na Googlu nechci mít žádné kritické služby, právě kvůli nemožnosti ho kontaktovat. Když se rozhodnou zrušit účet, nedá se s tím nic udělat. Ale bylo mi řečeno, že když používáte placené Google Apps (snad se to tak jmenuje), i telefonní kontakt dostanete.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

otlook má snad jen whitelist a co na něm není to nejde, takže když máte novou ipku tak se musí složitě několikrát žádat o zapsání, do zvláštní chování.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Dacesilian píše:Na Googlu nechci mít žádné kritické služby, právě kvůli nemožnosti ho kontaktovat. Když se rozhodnou zrušit účet, nedá se s tím nic udělat. Ale bylo mi řečeno, že když používáte placené Google Apps (snad se to tak jmenuje), i telefonní kontakt dostanete.

Měl jsem i placené služby. Operátoři v Irsku mě nechali kroužit s problémem po celém světě, od jednoho ke druhému a výsledek byl nula. Asi to neumím, takže nikdy více. Nechám to odborníkům s pevnými nervy. mpcz, 3.jul.2018
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

mohu se ještě zeptat jak je to s tím certifikátem? pokud použiju firemní certifikát do emailu bude to u gmailu nějaké plusko k dobru?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Zdravím, jsem začátečník, takže s certifikátem neporadím. Účetní SW mám vlastní, vygeneruje to a odesílá to hotové faktury s PDFkem v příloze emailem automatem, spolehlivě, ale s tím Goglem jsem měl svého času nekonečné problémy. Úspěšnost doručení byla bídná, z každé stovky faktur na Google došlo klientovi tak sotva 5 procent. Největší potíž byla, že od Google doručenka došla, ale klient email neměl, popř. ho nikde nenašel nebo neuměl najít. Komunikace s Google - nula. Hodně, dá se říci všechno pořešilo přidání DKIM, od té doby je úspěšnost stoprocentní. Nyní chodí správně doručenka do schránky i přečtenka. Zkus to tak pořešit a uvidíš. mpcz, 17/10/2018
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

okoun píše:mohu se ještě zeptat jak je to s tím certifikátem? pokud použiju firemní certifikát do emailu bude to u gmailu nějaké plusko k dobru?

Pokud se bavíme o kvalifikovaném nebo komerčním certifikátu podle českých zákonů tak:
- podepsání na 99% ničemu nepomůže, protože ty české CA nejsou z globálního pohledu důvěryhodné
- pravděpodobně není ani legální takto použít certifikát vystavený na osobu, pro "strojní podepisování" je potřeba elektronickou značku.

Základ je fungující DKIM, správně nastavené SPF a nemít server na nějaké "zabordelené" IP adrese. Pro "firemní" komunikaci jsem použil jiný SMTP server (na jiné IP) než co používáme pro klienty (tam tomu bordelu občas nezabráním), zavedl jsem DKIM a od té doby jsem nenarazil na jedinou stížnost s doručováním kamkoliv.
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

DKIM mám už nějaký čas a i nově teď proklaté SPF, ale právě že občas to někomu jde do spamu asi na základě toho že nějaký trouba to označí jako spam, že co ho otravujeme s nějakou fakturou když má trvalák a podobně...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

okoun píše:DKIM mám už nějaký čas a i nově teď proklaté SPF, ale právě že občas to někomu jde do spamu asi na základě toho že nějaký trouba to označí jako spam, že co ho otravujeme s nějakou fakturou když má trvalák a podobně...

No a pak je problém v čem? Když si to sám označí, tak si asi nestěžuje. Pokud jsi fakturu vystavil v zákonné lhůtě, odvedl jsi DPH a peníze od něj z trvalého příkazu máš, tak je snad vše OK, či ne? mpcz, 17/10/2018
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

porlbém je v tom že právě google to započítává do globálního score u sebe...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...