Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Zkušenější pomozte

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Aleš Tesáček
Příspěvky: 16
Registrován: 17 years ago

Zkušenější pomozte

Příspěvekod Aleš Tesáček » 17 years ago

Vážení kplegové,

mám vážný problém s lnstalací RouteruOS v2.9.42. Tento program instaluji do klasické PC konzole a byï po několika úspěšných instalacích kdy se mi nejdřív po každém nainstalování program podařilo jej rozfungovat tak teï je to nemožné. :-) Nevím co se děje ale je to hrůza už několikátý týden po koupi tohoto programu s L4 jej nemůžu zprovoznit. Takže po instaleci a z CD napřímo a nebo přes Netinstal se po instalaci program dostane do fáze kdy si žádá restart konzoli. Toto se provede stisknutím libovolné klávesy. Ovšem program už nemůže nastartovat. Na monitoru se oběví "LOADING" po chvilce "SYSTEM" konstatuji,že stále problikává kontrolka práce HDD což svědčí o tom, že to ještě nevytuhlo. No a asi po pár hodinách to napíše: PIVOT_ROOT ERROR: 00000002 Tento nápis se sám pořád opakuje.
Mám tam vložený 40G HDD tak nevím jestly v tom není problém, jestly třeba není moc velký. No a nebo to marně hledá nějakou bootovací stopu.
Pokud si myslíte že my můžete pomoct tak mi to tu napište a pokud byto bylo možné tak mi zde zanechte třeba i telefonický kontakt a můžem to zkonzultovat "online" :-)

Předem děkuji za radu
0 x

Petr Vlašic
Příspěvky: 588
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Vlašic » 17 years ago

Vážený pane kolego,
hned z počátku bych si vás dovolil "zpérovat" ,poněvadž nejen že tento problém nepatří do této sekce ,ale ani nadpis není zrovna vypovídající. Snažte se prosím umistňovat správně (např. do sekce Problémy s konfigurací nebo alespoň Offtopic když už to jinak nepůjde) a snažte se prosím psát vypovídající nadpisy. Nejen že případní rádci budou ochotnějši ,ale hlavně se bude hledat problém lépe těm ,kteří se s ním také setkají a nebudou si vědět rady.

Jinak co se týče chyby:
Máte pravdu. Program(resp. funkce kterou volá) pivot_root se snaží změnit kořenový systém z initial RAM disku na váš IDE disk. Problém je ovšem v tom ,že se asi nepovedlo přimountovat váš disk. Proč vám neřeknu ,jelikož litevští soudruzi ve vší své moudrosti zakázali debugovací zprávy z jádra do konsole.

Pokud se vám s tím nechce rýpat ,tak doporučuji naformátovat(pokud jste tam měl nějakou veledůležitou konfiguraci kterou jste si nezálohoval ,tak doporučuji před formatem stáhnout někam jinam) ,znovu nainstalovat a pokud bude problém přetrvávavat ,tak se pokuste změnit médium(třeba CF kartu místo HDD...navíc 40GB se mi zdá nějak moc).No a nebo počkejte dokud se neozve někdo zkušenější než-li já. Přece jen nejsem věštec.

A pokud chcete zjistit čím to je a linux vám není cizí ,tak pokračujte následujícími instrukcemi.Je dost možné (ale ne 100%-ní) že odhalíte chybu kterou hledáte:
1.Na nějaké medium si zaveïte GRUBa. Nejlépe asi na disketu. Návod jak na to naleznete zde.

2.Nabootujte z média na kterém je GRUB. Předpokládam ,že to bude disketa. Po nabootování by se vám měl zjevit Grubový shell. Něco jako tohle:

Kód: Vybrat vše

GNU GRUB  version 0.97  (640K lower / 3072K upper memory)

[ Minimal BASH-like line editing is supported.  For the first word, TAB
   lists possible command completions.  Anywhere else TAB lists the possible
   completions of a device/filename. ]

grub>

Pokud se tak nestane a zjeví se vám menu je nutno ještě zmáčknout klávesu "c" a pokud ani to ,tak doporučuji mrknou do dokumentace. Pokud jste zdatný linuxák ,určitě se vám to nějak povede.

3.Namountujte kořen pomocí příkazu: root (hdX,Y).
Za X doplňte číslo disku číslováno od nuly a za Y číslo partišny číslováno od nuly.Pokud máte v tom PC pouze jeden disk a RouterOS máte na první partišně(což asi máte ,pokud jste na disk nepřidával ještě nějaký systém) ,tak příkaz bude vypadat následnovně:
root (hd0,0).
Více viz. dokumentace.
Že se disk správně namountoval poznáte podle něčeho podobného:

Kód: Vybrat vše

grub> root (hd0,0)
 Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83


4.Nahrajte jádro pomocí následujícího příkazu: kernel /boot/vmlinuz-smp ro root=100 MBR=0000001E debug
K tomu bych si snad jen dovolil dodat ,že parametru root může být předána i klasická linuxová konvence root=/dev/hda1. Avšak root=100 bylo předáno zavaděčem RouterOS takže bych do toho rýpal jen pokud by to nejelo a pokud víte o čem je řeč.

5.Nahrajte initrd pomocí následujícího příkazu: initrd /boot/initrd.rgz

6.A celé to nabootujte pomocí příkazu: boot

Měl by jste vidět celé bootování a všechny zprávy z jádra na monitoru. Je dosti možné ,že zde naleznete svou chybu (samozřejmě za předpokladu ,že tomu rozumíte).
No a pokud nerozumíte a celé je to pro vás jen změ nějakých znaků ,tak k PC s ROS připojte klasický seriový křížený kábl(nulový modem) a spojte jej s druhým PC. Na druhém PC si spustěte nejaký terminál (nejspíše Hyperterminál,TeraTerm,GTKTerm nebo prostě s kterým umíte) a nastavte na něm následující údaje:
Ryhlost=115200b/s
Parita=žádná
Řízení toku dat=CTR/RTS
Datové bity=8
Stop bit=1

A pokračujte dle výše zmíněných bodů ,jen v bodu 4 napište: kernel /boot/vmlinuz-smp ro root=100 MBR=0000001E debug console=ttyS0,115200n8r.
Kompletně celý výpis zkopírujte z terminálu a umístněte ho prosím zde na toto fórum k další konzultaci.

Přeji hodně zdarů v boji s RouterOS.
0 x

Blurcak
Příspěvky: 39
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Blurcak » 17 years ago

Zdravim mam takovi pocit ze na disk kapacity 40G MK nainstalovat nejde, stalo se mi to asi 2x budes muset sahnout po nejakem mensim disku.
a nebo tu ctyricitku zkusit hodit jako mensi disk. Chtelo by to zjistit jaky vztah ma MK k modum Large, LBA
0 x