Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

T-Mobile FttH

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Re: T-Mobile FttH

Příspěvekod JCltm » 5 years ago

TTcko má pravdu. Jak si navyknete na optiku a 5G ac wifi (na 80 MHz kanále do mobilu natlačím reálně 500/500), pak pád na 2G nebo třeba na pomalé VDSL není nic příjemného. Samozřejmě, že k rychlé gigové přípojce to chce i slušný router se slušnou WiFi - to zastane i RT-AC66U B1 za cenu lehce přes 2tis. Rychlost internetu je prostě návyková, stejně jako třeba SSD v počítači. Kdo ho má, nikdy by už nechtěl HDD a kdekoli na počítač s ním narazí, přijde mu neskutečně pomalý.
1 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

JCltm píše:TTcko má pravdu. Jak si navyknete na optiku a 5G ac wifi (na 80 MHz kanále do mobilu natlačím reálně 500/500), pak pád na 2G nebo třeba na pomalé VDSL není nic příjemného. Samozřejmě, že k rychlé gigové přípojce to chce i slušný router se slušnou WiFi - to zastane i RT-AC66U B1 za cenu lehce přes 2tis. Rychlost internetu je prostě návyková, stejně jako třeba SSD v počítači. Kdo ho má, nikdy by už nechtěl HDD a kdekoli na počítač s ním narazí, přijde mu neskutečně pomalý.


Totální kraviny, promiň. Ale srovnávat přípojku netu se SSD je hezky ale srovnávat jablka a hrušky.
Samozřejmě je velký rozdíl mezi 10MBit s pingem 200-300ms a 100M s pingem do 20ms.
Ale dál už nic. Žádných 200-300 ani 500 natož 1000M běžný uživatel nepoužije ani v burstu.
Pozná to člověk co neustále sosa torrenty.
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Asi niekto neprecital spravne moj prispevok. To co napisal TTcko plati pret tych zvysnych 10% ale aj to je len o pocite....viac menej zvasty. 90% ludi ani nevie co je to 5G a 2G wifi atd...vsak ten kto ma klientov na optike si vie pozriet statistiku kolko a prenasaju a ake max spicky mali. Dneska ma drviva vacsina ludi vsetko na wifi, takze je to taky domaci shaper na max 50Mbit a co je na privode je uplne jedno....ale vsetci vieme jedno tajomstvo. Ci budeme mat optiku 1Gbit alebo optiku 20Mbit (za predpokladu normalnej stabilnej linky) tak stranky to bude tocit rovnako a to je to co ludia potrebuju.....
Aktualne nam v roznych lokalitach odisli 3 klienti - 1. klient mal od nas 50/6Mbit, zriadenie bolo zdarma, hw si nekupoval. Prenasal max 200GB mesacne a mal to za 19€. Vsetky zariadenia doma mal na wifi Aktualne ma uz od telekomu optiku, ja sa pytam....co z toho bude mat ? No vobec nic...je uplne jedno, ze ma teraz 300Mbit ked aj tak ma vsetko na wifi.....nech mi to dakto vyvrati. Aj za ten net plati to iste....jedine co tu hraje rolu je ta pocitovka pre tych ludi, ze ved mam optiku 300m ale platim to iste, a bude to chodit uplne tak isto....
Druhy klient to iste. Mal 40/6Mbit a prenasal max 150GB mesacne, niektore mesiace aj menej...ta ista situacia, ako bonus mu telekomak dal huawei gpon wifinu rovno do zelezneho racku, takze na wifi im to pojde horsie, ja som im wificku nalepil obojstrannou paskou na vonkajsok racku :D
Treti klient bol uplne najlepsi. Mal od nas net, stary pausal 16Mbit. Zrusil to ale nedal si telekom optiku ktoru ma pred dverami ale presiel na o2 LTE a na balkone ma antenu, len preto aby platil 10e mesacne....
Naposledy upravil(a) Gemb dne 04 May 2019 17:22, celkem upraveno 1 x.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

No pánové, asi se budete brzo divit nad požadavky vašich klientů... Dneska už dost velká část lidí ví co chce a proč to chce. Pak vás to "k ničemu to nepotřebujete" přejde. Ale tak dělejte jak uznáte za vhodné.
2 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Petr Bačina píše:No pánové, asi se budete brzo divit nad požadavky vašich klientů... Dneska už dost velká část lidí ví co chce a proč to chce. Pak vás to "k ničemu to nepotřebujete" přejde. Ale tak dělejte jak uznáte za vhodné.

Ja neviem, vy v cesku budete asi fakt specificky trh. Vacsiu rychlost potrebuju len stahovaci a ludia ktori maju linku na to aby ju zdielali dalej za prachy....na to je jedine dobra vysoka rychlost. Na NIC INE. Zvysok su ludia kombinacie FB+YT+online sledovanie filmov+dajaka trapna IPTV. Na toto vsetko staci 20Mbit s prehladom. Toto su poziadavky u nas. Ano ludia chcu stale vysoku rychlost ale nepotrebuju to, je to len psycho efekt...proste si mozes povedat, ze no mam super rychlost a co dalej?
Mnoho krat som pripajal ludi ktori sa stahovali s panelaku na dom a plakali ako neni optika. Pripojeny su doteraz wifinou a nikto nam neplakal. Pozrem statistiku a prenasaju do 100GB....neviem co tu riesime....a ked sme pritom, tak bez ohladu na technologiu mi pride pri beznej domacnosti traffic nad 800GB pravidelne kazdy mesiac ako prehnany a nenormalny. Takychto ludi mame aj na wifi, prenasaju aj 2TB kazdy mesiac ale viem, ze pripojku zdielaju dalej a preto tolko prenesu.
Realny priklad. Prve dva screeny su od cloveka ktory ma linku 40/6Mbit na wifi. Od neho ide traffic v podstate stale pretoze to zdiela dalsim 4 ludom. Traffic cca 2TB mesacne, vacsina z toho je len v spickach podla grafu. Posledny screen je presny priklad cloveka ktory strasne chcel 100Mbit. Ano ma 100Mbit na wifi, byva od AP asi 200m. 100Mbit neni problem kedykolvek namerat ale nevyuziva to, traffic hlboko pod priemerom. Pokial by sme mu 100Mbit nedali tak si to neda....proste....cista pocitovka. Takze zas a opat, ak sme nad 20Mbit tak podla mna na rychlosti pri beznych ludoch vobec nezalezi. Traffic spravia bez ohladu na rychlost. Ludia z pausalom 15Mbit nam robia niekedy trafic 700GB.....rychlost je nezaujimavy fakt dnes, len o nej stale argumentuje. Dneska sa technologicky dostalo tam, ze dodavka je ale vyuzitie nieje a tak skoro ani nebude.
trafic.png
trafic.png (30.33 KiB) Zobrazeno 2946 x
traffc.png
traffc.png (32.07 KiB) Zobrazeno 2946 x
optikar.png
optikar.png (26.76 KiB) Zobrazeno 2946 x
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Jo v pohodě, vyvracet ti to nehodlám...
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 5 years ago

Cheprer píše:Totální kraviny, promiň. Ale srovnávat přípojku netu se SSD je hezky ale srovnávat jablka a hrušky.
Samozřejmě je velký rozdíl mezi 10MBit s pingem 200-300ms a 100M s pingem do 20ms.
Ale dál už nic. Žádných 200-300 ani 500 natož 1000M běžný uživatel nepoužije ani v burstu.
Pozná to člověk co neustále sosa torrenty.


o tom de facto píšu ... ano je rozdíl mít 100/100 s pingem pod 20ms (možná klidně 10ms) ....... jasný, musíš k tomu nadimenzovat všechno, rychlej DNS resolver, rychlej NAT a BGP (a ne na Mikrotiku to fakt nejde) a pak to prostě poznáš .. :-)
1 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

A na čem jiným? Co dávaš ke klientům? UBNT?
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 5 years ago

proto se tahle diskuze hodí pod vlákno o T-Mobile FTTH, moc dobře ty borci z T-Mobilu věděj, že málokdo z těch malejch optiku postaví, a tak věděj že je to pro ně příležitost, jak si ten trh vzít zase zpátky .. a Vy jim to přesně tímhle uvažováním dáváte bez práce ..
1 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 5 years ago

Laibir píše:A na čem jiným? Co dávaš ke klientům? UBNT?


mluvil jsem o BGP a NAT .. ke klientům to jde :-)

hele dneska na Mikrotiku ani neroutuju, protože nejdřív mě sralo uchodit na Mikrotiku IPv6, pak jsem to vzdal i s IPv4. Docela se zájmem tu čtu o železe pro 10G gateway, já jsem zkusil všechno, věnoval tomu víc jak rok a půl.. a na Mikrotiku to fakt nepůjde.
1 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 5 years ago

Gemb píše:Posledny screen je presny priklad cloveka ktory strasne chcel 100Mbit. Ano ma 100Mbit na wifi, byva od AP asi 200m. 100Mbit neni problem kedykolvek namerat ale nevyuziva to, traffic hlboko pod priemerom. Pokial by sme mu 100Mbit nedali tak si to neda....proste....cista pocitovka. Takze zas a opat, ak sme nad 20Mbit tak podla mna na rychlosti pri beznych ludoch vobec nezalezi. Traffic spravia bez ohladu na rychlost. Ludia z pausalom 15Mbit nam robia niekedy trafic 700GB.....rychlost je nezaujimavy fakt dnes, len o nej stale argumentuje. Dneska sa technologicky dostalo tam, ze dodavka je ale vyuzitie nieje a tak skoro ani nebude.
optikar.pngoptikar.pngoptikar.png


hele s tvojí úvahou .. bych si po tom, co bych si v autě přečetl mojí průměrnou rychlost, kterou vidím při každým tankování, mohl s klidem koupit auto co nejede víc než 40km/hod ..
1 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

TTcko píše:
Laibir píše:A na čem jiným? Co dávaš ke klientům? UBNT?


mluvil jsem o BGP a NAT .. ke klientům to jde :-)

hele dneska na Mikrotiku ani neroutuju, protože nejdřív mě sralo uchodit na Mikrotiku IPv6, pak jsem to vzdal i s IPv4. Docela se zájmem tu čtu o železe pro 10G gateway, já jsem zkusil všechno, věnoval tomu víc jak rok a půl.. a na Mikrotiku to fakt nepůjde.


My děláme právě NAT u klientů. Pokud bezdrát tak SXT, když pevná síť tak CCR/CRS. Ale zase všechno to jsou rychlosti 100/100. Krom těch páteřních, tam se snažíme jet na 1G, když to jde a případně licence dovolí. Nejhorší je, že lidí i tu optiku pak hodí na Tplink za 500,-.
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 5 years ago

Když vezmu své statistiky, tak pokud ten měsíc nestahuji desítky a stovky GB dat nebo nesdílím ze serveru soubory desítky GB velké, mám na gigabitové přípojce traffic cca. 140 GB down a 20 GB UP. Mít přípojku pomalejší, přenesu to samé, ale komfort bude úplně jinde. Tady nejde o množství přenesených dat, ale o špičky rychlosti. To je znát i na mobilu, včetně brouzdání po webu v chromu.
1 x

radektfm
Příspěvky: 21
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod radektfm » 5 years ago

O to že se linka nevyužije bych neměl starost. Jednak se hodně věcí přesouvá do cloudu, a tlačit někam i pár GB po 10mbps lince je opruz, dále stream sežere dost, nehledě na to až bude běžné 4K.
Podle mě je ideál 100/100, víc bych asi zatím nechtěl, ale každý může mít jiné preference. Dále co ocením veřejnou IP (dost si hraju s domácí automatizací, ip kamerama atd a prostě mám rád přístup z venku) a ping v řádu 10-20ms.
1 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 5 years ago

A co se týče toho TP linku za pětikilo. Lidi si kupují telefony někdy i za desítky tisíc (mimochodem i když takové vůbec nepotřebují, viz. většina jablíčkářů), notebooky a desktopy to samé. Koupit slušný WiFi router za 2 litry už je fakt nesloží. Jde jen o to vysvětlit jim, že to má smysl. Připojit si telefon třeba za 15k na nejlevnější krám totiž smysl fakt nedává.
0 x