Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Doporučení switche

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Re: Doporučení switche

Příspěvekod iTomB » 6 years ago

soooc píše:A hlavně ho na 3011 dožene tato super "vlastnost" RB3011. Až ti budu na chvilku dělat down a up 5 portů, tohle je důvod.

The reason for port flapping is that you have different kind of devices connected to the same switch group. When you have 1Gbps devices connected to the same switch group with 100Mbps devices, the switch buffer needs to be cleared before forwarding traffic to the next port, but when you have mixed speeds it can't keep up clearing out the buffers so it flops the port. This is a RB3011 switch chip specification, there isn't much you can do, you must use the same speed Ethernet devices to avoid this.

No jestli to je vlastnost, meli to napsat do manualu :D tohle je podvod na zakaznika ...
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

RB3011 je super... Pokud znáš jeho limity a podle toho víš, jestli se na konkrétní nasazení hodí, jako u všeho. Na tom, že to MikroTik měl napsat do manuálu i na web, se samozřejmě nic nemění.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

A kdo dělá dneska sajty s 100mbit zařízeními?
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 6 years ago

Kam chceš zapojit odvod pro barák? Nebo dáš APčkáři zadara gigabit router?
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Tak tam kde je třeba rb3011 většinou není jen malej retr. Ale dáváme apckare do odděleného neswitchovaného portu a problém s tím nemáme. Osobně jsem to flapování portů neviděl. Kdyby jo, tak gigovej teplej link není drahej. Rb3011 máme spíš na středních bodech a to většinou baráky kvůli poctu antén nejsou a tam mi je to fuk, vše v gigu.
Nechápu co je za halo kolem toho, vždyť to uswitchuje v poho, nebo snad někdo myslí že je to horší jak nějakej levnej gigovej switch za litr?
783mbit v malej packetech, 1,5mpps komu přes takovej switch tohle běhá? Nám přes to dočasně chodilo 850mbit 80kpps a v poho. Nechápu ty řeči, když to každej nasazuje max k nějaké alcome, nebo rayi a to v lepším případě.
1 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Než levný gigový switch to horší nebude. Protože to je levný obyčejný gigový switch. Čili to samé.
Jenže pokud je pravda to flapování, tak je to horší než nejhorší switch ... Takový totiž v historii existoval jen jeden, nějaký dlink. Připojení jednoho zařízení na 100Mbit shodilo všechny porty na stovku (myslím, že jen propustností, ne linkovou rychlostí) ... ale ani tam nebylo doprovázeno up/down eventem.

Ale pak se narazí na to, že to nemá skoro žádné buffery (což se může projevit právě u nás, kdy se snažíme cpát gigovým portem provoz do něčeho, co umí v podstatě jen stovku), že to neumí vyšší funkce jako třeba dhcp-snooping, ra-guard, igmp, spanning-tree, loopback-detection (i když ten už ROS nějak řeší softwarově).
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 6 years ago

Abych odpovedel na dotazy, ktere tady padly. Sit je prevazne cela routovana a chci to na propoje paternich bodu (kde ale popravde routovat nepotrebuju, takze by stacil ciste switch, max. tok je tam 300-400M). S volbou jsem tedy udelal chybu, domnival jsem se, ze kdyz to ma switch chip 1 a 2, ze by to nemel byt problem (nastavene to nicmene mam a vse funguje), ale dekuju za nazory, vrazim tam plnohodnotny switch. S tim flap. portu jsem to neznal, dekuju za upozorneni, i kdyz je pravda, ze za tech par dnu nic takoveho nenastalo (na jednom bode mam krome pateri pripojene i 3 byty se 100M porty...)
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Lze to nějak dokázat? Replikovat?
Přes jeden port si pustím bw test. Transmit skoro gigabit, obráceně tam mám slabší, takže něco přes 600 Mbit.
Na druhém portu si shazuji link (na vzdáleném RB), který je 100 Mbit.
BW test ani nezakolísá. Natož aby se objevilo down/up. Testuji verzi 6.40.5
soooc píše:A hlavně ho na 3011 dožene tato super "vlastnost" RB3011. Až ti budu na chvilku dělat down a up 5 portů, tohle je důvod.

The reason for port flapping is that you have different kind of devices connected to the same switch group. When you have 1Gbps devices connected to the same switch group with 100Mbps devices, the switch buffer needs to be cleared before forwarding traffic to the next port, but when you have mixed speeds it can't keep up clearing out the buffers so it flops the port. This is a RB3011 switch chip specification, there isn't much you can do, you must use the same speed Ethernet devices to avoid this.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

lemointernet
Příspěvky: 53
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod lemointernet » 6 years ago

Mikrotik CRS, ale už to upgradujem na Huawei S1720
0 x

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 6 years ago

ludvik píše:Lze to nějak dokázat? Replikovat?
Přes jeden port si pustím bw test. Transmit skoro gigabit, obráceně tam mám slabší, takže něco přes 600 Mbit.
Na druhém portu si shazuji link (na vzdáleném RB), který je 100 Mbit.
BW test ani nezakolísá. Natož aby se objevilo down/up. Testuji verzi 6.40.5
soooc píše:A hlavně ho na 3011 dožene tato super "vlastnost" RB3011. Až ti budu na chvilku dělat down a up 5 portů, tohle je důvod.

The reason for port flapping is that you have different kind of devices connected to the same switch group. When you have 1Gbps devices connected to the same switch group with 100Mbps devices, the switch buffer needs to be cleared before forwarding traffic to the next port, but when you have mixed speeds it can't keep up clearing out the buffers so it flops the port. This is a RB3011 switch chip specification, there isn't much you can do, you must use the same speed Ethernet devices to avoid this.



Replikovat to neumím, ale problém pozoruji na dvou RB3011, oba RouterOS 6.37.4. Jednou za čas (týden/dva) na pár sekund spadnou porty 6-10 a pak zase naskočí. Je to vidět v logu včetně rozpadu OSPF linek na všech portech. Oba fungují jen jako router, žádný bridge, žádný conntrack, žádný firewall. Zátěž obou ve špičce kolem 600M. Dost vážně přemýšlím nad výměnou za CCR/1100AHx*
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Tak zrovna tohle nám dělá 2011 :-) Jenom v logu není naprosto nic ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 6 years ago

Replikovat to neumím, ale už sem to na 2 místech "opravil". Zlikvidoval jsem bridge -> nepomohlo. Reset do defaultu a znova nastavit - vše jede jako z praku. Evidentně je někde problém, že když tam byl bridge, tak se to nesmazalo.

Vyházel jsem ještě loop detection, to radili někde ve foru.
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

Uživatelský avatar
Macek
Příspěvky: 130
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Macek » 4 years ago

Ahoj, jakým switchem jsi tu rb2011 nahradil aby byl switch schopen zvládnout tok až 900Mbit ideálně bych zůstal u mikrotik kvůli přehledu nebo Btestu
0 x

placek.milan
Příspěvky: 286
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod placek.milan » 4 years ago

Požadavky? 10G, 1G? VLAN? Napájení? Mám skvělé zkušenosti s D-Link DGS1510, záleží co přes to poběží.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Mikrotik switche jsou VŠECHNY do jednoho MEGA sračka. Představa, že mezi switchem a jiným Mikrotikem uděláš nějaký vypovídající btest je směšná.
1 x