Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Oxidace konektoru baterie

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Oxidace konektoru baterie

Příspěvekod 3com » 8 years ago

Po roce od instalace na jednom místě mě překvapil jeden konektor připojení baterie z Meanwell zdroje. Nezažil to někdo co za to může? Vadná baterie? Konektor drží pevně, vše šlape jak má, ale rád bych předešel problému v budoucnu... Umístěn je v Racku, kde se žádná vlhkost a podobné vlivy dostat nemůžou.
konektor.jpg
0 x

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 8 years ago

Toto se mi dělo běžně na 8 baterkách z 10, když mě jeden místní obchodník prodal baterie HQ (prý baterie dělá jedna továrna v číně z které leze mnoho značek, takže se nemusím značky HQ bát). Je to vada baterie, špatně utěsněná a elektrolyt vzlínal okolo mínusového kontaktu, dokonce mi v několika případech zrezatěla železná krabice, ve které byla UPS umístěna, protože elektrolyt vytekl až na ni. Takže za mě bych se přikláněl k vadné baterii. Od doby co používám značkové baterie, mám klid.
20111107_002.jpg
20111107_007.jpg
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 8 years ago

george.tu píše:Toto se mi dělo běžně na 8 baterkách z 10, když mě jeden místní obchodník prodal baterie HQ (prý baterie dělá jedna továrna v číně z které leze mnoho značek, takže se nemusím značky HQ bát). Je to vada baterie, špatně utěsněná a elektrolyt vzlínal okolo mínusového kontaktu, dokonce mi v několika případech zrezatěla železná krabice, ve které byla UPS umístěna, protože elektrolyt vytekl až na ni. Takže za mě bych se přikláněl k vadné baterii. Od doby co používám značkové baterie, mám klid.
20111107_002.jpg20111107_007.jpg

Zdravím,
koroze vývodu je bohužel běžná věc i u značkových AKU. Někdy se prostě utěsnění nepovede. Trochu pomůže spec. spray na kontakty. Ovšem těžko říci, co je to značková AKU. Tu, kterou nevyrobili v Číně, budeš hledat jen hodně velkou lupou. Používám výhradně čínské AKU a i složité stroje, jen je potřeba vybrat tu správnou značku. To ovšem vyžaduje zvláště u AKU dlouhodobou zkušenost. Pozor taky na váhu baterie! Pokud jedna váží o kilo méně (u 17 AH) než druhá, je to významný ukazatel výdrže i kvality. Zatím mi žádný vývod nezkorodoval. Každé AP mi posílá při výpadku el. po 5 minutách napětí na AKU na mobil i server a z toho krásně poznám blížící se konec života AKU = výměna.
mpcz, 10.05.2016
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 8 years ago

Zapatlat vazelínou, dělají to i "značkové" baterie.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 8 years ago

Urcite je namieste aj pravidelna kontrola, dajme tomu raz za rok aj na miestach kde nikto dlho nebol. Taketo baterky dokazu narobit obrovske problemy. Najvacsi pruser ktory som zatial zazil bola vriaca baterka, a teplotaa na nej cez 70 stupnov...nezostavalo nic ine nez odstrihnut kable a vyhodit. Taktiez vplyvom vytekajuceho bordelu z baterky odpadnuty kontakt priamo z tej zaliatej casti....baterka vytecena tak, ze nesla vytiahnut z priestoru kde bola, krabica bola cela rozozrana.
Prave na tieto baterkove kontakty je aj nejaky specialny pripravok ktory by sa mal aplikovat pred pripojenim svoriek.
0 x

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 8 years ago

Nebudu zakládat nové téma a zeptám se tady, týká se to obecně UPSek.

1) proč se nesmí zapojit UPSky do série za sebou? Měl jsem to na jednom místě a baterka v jedné z nich odešla a nebo spíš její kapacita se snížila po cca 3/4 roku natolik, že z 3 hod. zálohy podrží napájení jen tak na 3 minuty. Druhou jsem zatím netestoval,ale taky je její kapacita ko.

2) mám se něčeho obávat po výměně baterek za identicky stejné určené výrobcem? Vyměnil jsem je, vše vypadá ok, výdrž se vrátila na 3 hod., ale tak nějak mě v hlavě vrtá to, že jsem se v ní "hrabal" = rozebral, odpojil staré a zapojil nové, nic víc.
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 8 years ago

baterky odchazeji predevsim proto, ze nepracuji v optimalnich podminkach. Tj teplota je moc velka/mala, UPSka nedela zadnou teplotni kompenzaci nabijeciho napeti, takze baterka je vetsinou prebijena.
0 x

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 8 years ago

Ještě to upřesním. V Racku v domě (není klimatizovaný, ale teplota je přibližně konstantní) jsem měl celkem 3 UPSky, jedna zálohuje server (několik virtuálů, 2xSSD disk a 2x xT disky) a jede spolehlivě od doby nasazení (cca rok). Zbývající dvě byly zapojeny tak, že jedna napájela druhou a z druhé byla připojena hlavní Gw. Zde ale došlo při výpadku el. v domě k výpadku napájení GW a tak jsem začal zjišťovat, co se stalo a zjistil jsem právě to, že kapacita baterek je skoro na nule (dle délky výdrže). Přitom GW má daleko menší odběr než server. Samozřejmě to může být teplotou, potom bych očekával problém i u té serverové. Všechny 3 UPS jsou od stejného výrobce o stejné kapacitě.
0 x

David Liška
Příspěvky: 228
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod David Liška » 8 years ago

Leeonek píše:Zapatlat vazelínou, dělají to i "značkové" baterie.

Přesně tak.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 8 years ago

David Liška píše:
Leeonek píše:Zapatlat vazelínou, dělají to i "značkové" baterie.

Přesně tak.

Zdravím,
dvě věci:
- na vojně jsme na AKU dávat vazelínu nesměli. Nevím proč, voják nesmí přemýšlet.
- statisticky mám dojem, že u AKU jsem korozi viděl pouze u páskových vývodů na FASTON. Pokud je vývod na šroub M5, tam se zatím koroze nevyskytla. Ještě se na to zaměřím.
mpcz, 15.05.2016
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 8 years ago

Spec vazelína na aku.
Používat baterky ne z činy. Třeba monbat nebo i jiné. Dobře vyrábí v Bulharsku. . Občas se může stát ze je vadna série cca 3-5 let zpět byla. Ale nebývá to tak často. Tekly, jinak nic.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 8 years ago

mpcz píše:- statisticky mám dojem, že u AKU jsem korozi viděl pouze u páskových vývodů na FASTON. Pokud je vývod na šroub M5, tam se zatím koroze nevyskytla....

Já jsem měl (mimojiné) korozi i u 100AH Long.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 8 years ago

A nemůže to být náhodou způsobeno také dotykem mědi s jiným kovem? Ne nadarmo se hromosovdy v mědi mohou kombinovat pouze s nerezem nebo mědí. Předpokládám, že se dotkne kousek odholeného kablíku s nepocínovanou částí na baterce a je na problém připraveno pokud není adekvátně ošetřena. Proč by se dělali očka měděná s povrchovou ůpravou? To ale samo nepomůže pokud je baterka šunt nebo jí někdo mechanicky poškodí při přílišném dotahování. Kdyby to každej pájel a ne jen secvaknul kleštěma, tak to taky asi vypadá jinak.
0 x

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 8 years ago

Povrchova uprava je kvuli oxidaci a elektrochemicke reakci medi, napriklad s hlinikem. Vznika tam pak na spoji el. clanek a pekne to "vykvete".
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art