Stránka 1 z 1

GridFree solárko

Napsal: 08 Dec 2015 10:30
od redmax
Zdravím,

chtěl bych se zeptat, jestli někdo z vás používá "domácí elektrárnu" GridFree? Zajímá mě, jestli funguje spolehlivě a jaká je účinnost solárních panelů? Máte někdo odzkoušeno?

http://www.i4wifi.cz/Alternativni-napaj ... -230W.html

Re: GridFree solárko

Napsal: 08 Dec 2015 15:15
od _luky_
Proč se to jmenuje GridFree, když to bez sítě nefunguje?

Účinnost panelu je 15,2%, měnič 95,2%. Ale na to ses asi neptal.

Hlavní úskalí vidím v tom, že musíš všechnu energii bezpodmínečně spotřebovat. Do sítě ti nesmí uniknout vůbec nic. Takže spíš než v technice vidím podstatný problém v byrokracii. Výrobnu elektrické energie si kvůli tomu asi zřizovat nebudeš, že... Tedy máš doma trvalý odběr >250W, který se za žádných okolností nevypne? Totiž co jsem četl, tak elektroměry počítají výkon v obou směrech - tj. pod náhodou vyrábíš víc než spotřebuješ, tak to zaplatíš jako spotřebovanou elektřinu. V horším případě na tebe elektroměr napráská nelegální výrobu a to bys asi nerad.

Re: GridFree solárko

Napsal: 08 Dec 2015 15:40
od honzam
GridFree = nemusíš vyřizovat žádnou byrokracii protože nic nevyrábíš a nejsi distributor do sítě.
Pokud nic neodebíráš doma tak si pomocí proudových relé zajistíš odpojení panelů aby jsi nic nevyráběl.

Další informace k možnosti regulování mikroměničů a zabránění přetoků naleznete na těchto odkazech:
Řešení GridFree je zcela bezpečné, legální a spolehlivé
Zabránění přetoků do sítě - http://www.i4wifi.cz/gridFree-Provoz/

Re: GridFree solárko

Napsal: 08 Dec 2015 18:34
od redmax
Jen to co mám v racku žere stálých 400W + 200W mimo rack. Takže stálých 600W. Takže denně 14,4kWh. Co mě spíše zajímá je účinnost panelů. Jaká intenzita světla nebo slunce je třeba, aby byla výroba na 100%. Kolik hodin denně to poběží na 100% při nejdelším dni v roce a naopak, ať s to dá zprůměrovat a spočítat, jestli se to vyplatí.

Re: GridFree solárko

Napsal: 09 Dec 2015 08:27
od _luky_
honzam píše:GridFree = nemusíš vyřizovat žádnou byrokracii protože nic nevyrábíš a nejsi distributor do sítě.
Pokud nic neodebíráš doma tak si pomocí proudových relé zajistíš odpojení panelů aby jsi nic nevyráběl.

Další informace k možnosti regulování mikroměničů a zabránění přetoků naleznete na těchto odkazech:
Řešení GridFree je zcela bezpečné, legální a spolehlivé
Zabránění přetoků do sítě - http://www.i4wifi.cz/gridFree-Provoz/

Ehm, jsem trochu z oboru. Zákony nedovolují žádný přetok. A neznám technické řešení, které by panely odpojilo dříve než po jedné půlvlně. Takže technicky je to realizovatelné, ovšem s našemi zákony je to podle mě nelegální.
Pokud máš trvalou nevypnutelnou spotřebu (to je taky samo o sobě trochu technický nesmysl), tak je to cesta.

Re: GridFree solárko

Napsal: 09 Dec 2015 08:30
od _luky_
redmax píše:Jen to co mám v racku žere stálých 400W + 200W mimo rack. Takže stálých 600W. Takže denně 14,4kWh. Co mě spíše zajímá je účinnost panelů. Jaká intenzita světla nebo slunce je třeba, aby byla výroba na 100%. Kolik hodin denně to poběží na 100% při nejdelším dni v roce a naopak, ať s to dá zprůměrovat a spočítat, jestli se to vyplatí.

Ten nominální výkon to dává při optimálním osvitu panelů - tj. absolutně čisté nebe, kolmý osvit panelu, studený panel. Existují na to tabulky a kalkulačky. Google napoví.
Jako dobrou studnici informací k solárům doporučuji forum [url]mypower.cz[/url].

Re: GridFree solárko

Napsal: 25 Dec 2015 08:30
od Leeonek
_luky_ píše:....Ehm, jsem trochu z oboru. Zákony nedovolují žádný přetok.

Nejde o zákony, ale co třeba doběh elektromotoru? Přetoku (byť malému) nezabráníš.

Re: GridFree solárko

Napsal: 26 Dec 2015 10:40
od ByZaK
Používám to cca od půlky sprna 2015 a myslím si že je to v pořádku. Mám to na jednom FWA kde odběr je cca 80W. Zapojení samozřejmě přes proudové relé. Pokud svítí slunce tak to něco ušetří, ale statistiku jsem nedělal, jen viz graf.
Obrázek
Obrázek

Re: GridFree solárko

Napsal: 26 Dec 2015 14:45
od VSTK
Odkazovaná stránka i4 - http://www.i4wifi.cz/gridFree-Provoz/ - obsahuje stanovisko ERÚ, co lze považovat za ostrovní provoz:

Pojem ostrovní provoz chápe ERÚ v tomto případě jako provoz energetických zařízení (zdrojů a k nim připojených spotřebičů) prokazatelně galvanicky oddělených od elektrizační soustavy, a to nejenom spínacím nebo jistícím prvkem.


Výklad tohoto stanoviska ze strany i4 je dosti svérázny, a podle mě rozhodně neobstojí. I kdybychom připustili, že zdroj energie je samotný panel, a galvanické oddělení je realizováno mikroměničem, tak stanovisko jasně deklaruje, že i spotřebiče z tohoto zdroje napájené musí být od sítě odděleny. To zde jednoznačně splněno není.

Otázka je, jaké technické řešení stanovisku o ostrovním režimu vyhoví formálně, a proti tomu jakým skutečným záměrem bylo stanovisko vedeno.

Pokud je záměrem zabránit přetokům do sítě, tak řešení s proudovým relé je na hraně, při striktním požadavku nevyhoví. Naopak by vyhovělo přepínání zdrojů - lokální zdroj / síť, podobně jako je u dieselgenerátorů; a lze si představit i zařízení které to bude dělat bezvýpadkově; ale formálnímu výkladu stanoviska ERÚ to pak nejspíš nevyhoví (jen spínací prvek).

Galvanické oddělení jako technické řešení může být i obyčejný oddělovací transformátor, který ale sám o sobě přetokům nezabrání... Technicky korektní řešení je něco na způsob online UPS, kde za transformátorem je usměrňovač a střídač, a případně to celé může být doplněné o baterie.

Pro přesnější posouzení by bylo potřeba podívat se na příslušné normy. Každopádně řešení s proudovým relé jak ho naznačuje i4 je z pohledu skutečného zabránění přetokům spíše za hranou, a je jednoznačně s rozporu se sdělením ERÚ co lze považovat za ostrovní provoz - http://www.eru.cz/documents/10540/48754 ... e4086e90d1