Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

revize elektrických přípojek AP, nutnost?

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Re: revize elektrických přípojek AP, nutnost?

Příspěvekod Kysa » 10 years ago

Takže zarazit tyč a revizáka pozvat těsně po dešti ;)
Ty máš revizi a revizák pravdivý výsledky, protože v normě, pokud se nepletu, není, při jakým počasí se má revize dělat.
Jinak Majkliku, díky za super výcuc z norem.

edit: teď jsem si vzpoměl, že mi někde, už bohužel nevím kde, říkali: Než přijdou měřit odpor uzemění, nebo hromosvod, nalij na tyče kýbl vody ;)
0 x
Petr Krist

telleke
Příspěvky: 259
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod telleke » 10 years ago

Zalévání hromosvodu je klasika ;-)
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 10 years ago

Když lítaj blesky, většinou k tomu stejně prší, tak je bleskosvod zalitej :D

BTW: jak to dělaji s revizema antenari SAT/DVB-T ? Kolikrat kdyz vidim instalace SAT, tak mi vstavaj vlasy hruzou :lol:
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

no to není až tak pravda, protož ekolkrát ty ničivé bouřky moc deště nemají a hlavně ono musí pršet fakt hodně než to proteče do 70cm hloubky kde by správně měl být ten zemnící pásek.

jiank co mě ještě napadá ohledně těch revizí, tak opravdu nejde udělat to že ve smlouvě bude jasně napsané že veškeré revize si zařizuje majitel objektu? mě to totiž i přijde logické, na revize se píše jméno majitele objektu :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

okoun píše:buldozer ne třeba možná u vás ale u nás je písčitá půda a kolikrát při použitá 40m pásku je svod furt 20 ohm což není ni dle staré normy cajk. stará povídala 15 ohm dohormy všechny svody a nová 10 ohm. Nicméně i takový hromosvod co má 22 ohm se dá zkolaudovat, protože pokud se do zprávy napíše že bylo použito 40m pásku tak je to vlastně maximum co se dalo udělat pro to aby byl svod dobrý.
opravdu zatlouct jen tyče mnohdy nestačí, vím o čem mluvím, mám měřák svodů a tyč funguje dobře jen pokud je vlkhá půda, když jsou sucha tak smolík :)


Vždyť říkám, potebuješ ten buldozer, tím projedeš kolem, ten nic nezastaví (a ani ten vír v nádrži) a budeš mít impedanci jedna báseň... Jenom to pak budeš muset ukecat na odboru životního prostředí.... Nebo to místo u baráku prodat jako naftové pole. :-)
Záleží, jak hluboko je písek a co je pod ním, když se dá probít hlouběji je to dobré. Já buldozer nepotřebuji, já mám tohle:
Obrázek
Tím si ty blesky můžu vyrábět na počkání. Jenom přijít na to, které dva drátky spojit, aby to baflo... ale to dáme, buď to naskoči, nebo vyskočí, sleduj jižní obzor. :lol:

Pintero píše:BTW: jak to dělaji s revizema antenari SAT/DVB-T ? Kolikrat kdyz vidim instalace SAT, tak mi vstavaj vlasy hruzou :lol:


Jsou na tom úplně stejně jak ISPíci. Maximálně mají mínus, že ty jejich lav=ory jsou obvykle větší, takže se hůře schovávají před bleskem (pokud beru 5 GHz sektor) a na druhé straně zase výhodu, že řada té techniky přeci jen počítá, že může přijít blesk. Na rozdíl od těch 5 GHz outdor krabiček, které jsou konstrukčně řešeny pro prostředí indoor (inu, cena je cena). :-)

okoun píše:jiank co mě ještě napadá ohledně těch revizí, tak opravdu nejde udělat to že ve smlouvě bude jasně napsané že veškeré revize si zařizuje majitel objektu? mě to totiž i přijde logické, na revize se píše jméno majitele objektu :)


Smluvně se dá řešit kde co, ale primárně je za stav odpovědný majitel. Pokud najdeš blba, co to nechá na sebe přenést, máš kladný bod. :-( Takže nejlépe mu to prodat, ať se snaží a pak není co řešit.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

aliney píše:no a ted se po to vsem zeptam nasprosto laicky... klient chce net, ja mu ho dam, namontuju mu na barak stozar, antenu, kabel do baraku, v baraku skrin se switchem a bla bla bla, proste udelam ten "vyrobek"... on mi to zaplati a je to jeho, cau nazdar... sluzbu ti poskytuji, ale kdyz neco chces, tak si zaplat jinou firmu na udrzbu nebo me, mi je to fuk, material si zaplatil, je tvuj.


Nevyrobil jsi výrobek, ale provedl instalaci, a to na zakázku.

aliney píše:Proc bych mel klientovi delat revizi, nebo mu za to jakkoli rucit?


Ručíš za kažodu činnost, co děláš. Vyjma toho poskytování Internetu. Za to, že jsi mu ten krám prodal, že je v pořádku. Za to, že jsi to naisntaloval, že to je správně nainstalované.

aliney píše:Ja mu poskytuji internet, dal jsem mu k tomu zarizeni (samozrejme v pripade pruseru budu tvrdit, ze jsem jej poucil o nutnosti revize a vsech tech formalit (i kdyz myslim, ze ani to neni moje povinnost)), proc bych se s tim mel starat ja? Pokud bych si nekde stavel vysilac pro svou potrebu, tak jasne, je to moje, mel bych to mit v cajku papirove, ale klient? namontoval jsem majetek pana XY na dum pana XY presne tam, kde pan XY chtel a souhlasil... vlezte mi na zada. Pokud pan XY ma zarizeni v provozu plati mi za to, ze mu umoznim pristup do site Internet, ale mam na haku jestli si chyta signal pres SXT nebo rovnou pres NTB. To, ze mu zarizeni prodam do jeho vlastnictvi me prece nesvazuje povinnosti uvest ho do provozu v souladu s legislativou, byt jsem jej nastavil ja.


Pokud nechceš za nic ručit, tak je třeba dělat to tak,že přijde klient, chci net od Vás, tak sepíšeš smlouvu o připojení a vrazíš mu do ruky papír kde bude napsáno, sežente si rádio X, nainstlaujte, natočte směrme Y a nastavte na parametry Z a jedete. Pak jsi celkem v klidu. Asi to tak nefunguje, že?

Asi mu to SXTečko prodáš. A ručíš, ze zákona, že je v pořádku. Pokud si ho doma strčí do elektriky, ono mu to zapálí barák (obvykle se naštěstí neděje), tak je to na tvůj účet. Jsi ten poslední, kdo to koncáku prodal a ten odpovídá vůči koncáku (aby to měl koncák jednoduší hledat, kde se hojit, jak se pak vyrovnáš za ten atentát se svým dodavatelelm, to je koncáku už celkem jedno). A ještě se povrtají v papírech, zda je v nich, co má být (pokud jsi jen někde kopupil, ani nevybalil a poslal dál koncáku a ty papíry nebudou v pořádku, tak primárně jsi špatný ty). Když ne, tak tě sejmou podruhé. Fakticky, pokud mu to dáš do ruky s tím, ať zařídí instalaci si sám, on to udělá blbě a blesk mu přes to zapálí barák, tak bude sháňka po dokumentaci, co jsi mu předal. Pokud v ní nebude, že to má instalovat odborná osoba a dodržet platné normy, tak se vezeš za nesplnění požadavků na dokumentaci dle zákona o bezpečném výrobku/postupu uvádění výrobků na trh. A pokud ten neštastník bude zelinář, co sundal gumičky ze svazků ředkviček a těma to chytil k hromosvodu, tak má naději si vymoci na tobě náhradu škody za ten barák, protože jednal v dobré víře v tvoji dokumentaci a jeho odborné znalosti nestačily na posouzení reálného nebezpeči, když jsi nedal správný postup, že to nemá sám dělat a obráti se na odborníka. Pokud by to byl profesor katedry elektro místní vesnické univerzity, tak nevymůže nic, protože z titulu svých znalostí to má vědět, jak je to správně -to je hlavní výhoda našeho právního řádu pro tebe proti USA, tam by si náhradu vymohl i on a větší než zelinář (ale na tvé triko je nevyhovující dokumentaci v každém případě).

Asi nestačí prodat a instaluješ mu to, co? A jsi v rejží ještě víc, zabředáváš do celkem zajimavé změti dodavatelsko-odběratelských vztahů. :-) Síce obecně dle legislativy primárně za stav akce odpovídá investor, což je ten neštastník, když tomu nerozumí, má si opatřit odborný dozor. Ale ty jsi v té chvíli odborná montážní firma, která ze zákona má mít veškeré znalosit k tomu, aby to udělala dobře, jinak na to nemá hrabat. A máš to udělat dobře. Dokonce pokud budeš postupovat dle projektu od projektanta a ten bude blbě, tak máš odmítnout to udělat nebo aspoň upozornit (zápisem v montážním deníku např). Tady projekt, natož projektnat nebude, jenom ty. A ze zákona to máš udělat tak, jak velí kostelní pořádek, jinak odmítnout (respektive to můžeš v řadě případů udělat jinak, ale tvé řešení musí být leoší, nebo minimálně stejně dobré, jak to chce norma, důkazní břemeno je v takovém případě na tobě). Jistě, zákazník je náš pán, on primárně odpovídá, ale laicky, je to stjené jako - pane soudce, já mu říkal, že není dobrý nápad jeho manželku zapíchnout a zahrabat pod lípou, divejte, nechal jsme si to od něj i podepsat, ale on to stejně chtěl, tak jsem to tak udělal... Jak to asi dopadne? Tady máš situaci podobnou, jenom sazba je příznivější. :-) Zkrátka máš mu vysvětlit jak to má být správně , nejlépe písemně a když to tak stále nebude chít, tak to mít od něj podepsané, že to tak nechce. Protože dneska už soudy u takovýchto jednoduchých akcií probíhajících bez projektu se kloní k tomu, že jsi špatný ty a ne ten investor - laik. Takže záleží zda padneš při průseru na tradiconalistu nebo zastánce modernějších trendů.

Další bod je pak to nastavení, za to si samozřejmě ručíš také, kdž ho děláš. A blbější je to o to, že pokud to zařízení toho člověka, máš jako koncové předávaíc rozhranní sítě třeba ten wifi signál, tak tvé konfigurační snahy na té SXT krabičce už jsou mimo chránící působnost ZoEK a máš plnou zodpovědnost za to, že jsou dobře (co si doprzníš uvnitř své sítě, tak jako provozovatel veřejné telko sítě jsi vůči zákošům fakticky zbaven odpovědnosti za škody, pokud se k nim sám nepřihlásíš).

A ta úvodní revize je právě dokument, který chrání právě hlavně tebe, pokud to uděláš dobře, revizák to konstatuje, tak máš v ruce papír, který tě dosti dobře chrání a pak ukazuješ, já ne, to on si to sám pak posunul na ten hromosvod...
0 x

Uživatelský avatar
aliney
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod aliney » 10 years ago

zajimave cteni, shrnuto a podtrzeno: Ja se snazim poskytovat sluzbu a proto jsem ze vsech stran potencionalne jednou nohou v kriminalu, protoze jsem si dovolil, jak opovazlive a hanebne, dovolil jsem si podnikat. Fakt super :roll:
Docela uvazuji, jestli me nakonec neobvini i z toho 'globalni oteplovani'...
0 x
kvalita tohoto fóra klesla pod hranici, která je snesitelná

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 10 years ago

aliney píše:zajimave cteni, shrnuto a podtrzeno: Ja se snazim poskytovat sluzbu a proto jsem ze vsech stran potencionalne jednou nohou v kriminalu, protoze jsem si dovolil, jak opovazlive a hanebne, dovolil jsem si podnikat. Fakt super :roll:
Docela uvazuji, jestli me nakonec neobvini i z toho 'globalni oteplovani'...


s tim s tebou souhlasim, globalni oteplovani bude sranda, ale az nam prisiji ty maly decka v africe co nemaji co jist tak to bude hitparada.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Repkins
Příspěvky: 719
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Brno

Příspěvekod Repkins » 10 years ago

Myslím, že je na čase kandidovat na nějaký post v politice. Tam se dělají daleko větší prachy s daleko menším úsilím a je to bez zodpovědnosti a s minimálním rizikem. Ještě se někdo diví těm, co svoji firmu prodali?
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 10 years ago

okoun píše:
Ladik píše:
okoun píše:revize hromosvodu je snad věcí majitele objektu ne?


Pokud jsi ten hromosvod delal ty, jakoze ja je delat musim, protoze lidi vesmes na strese nic nemaji, takje to na mne :-(

Ted jsem zrovna jeden delal a chtel jsem jenom jeden svod, protoze nechci chranit objekt, ale stozar, tak me stejne revizi neudelaji, protoze bych diky objektu musel mit 4x svod :-(
Pokud bych to tak mohl mit, dejte me vedet jak to udelat, protoze ja chci chranit jen ten stozar, ktery trci ze strechy aby diky nemu to neslo do baraku, ale to asi neprojde.


no nevěděl jsem že musím dělat hromosvod, majitel si hromosvod nepřeje, takže ho jako musím udělat i přes jeho zákaz?



Nectes co pisu, ja se nebavim o instalaci pripojky, ale o instalaci stozaru pro vysilac.
A chel bych te videl rict majiteli, ktery ani nema pocitac, ze ten vysilac, ktery u nej potrebuji mit, tak at me k nemu postavi hromosvod za jeho penize hahahaha.
To by me poslal nekam.
Pochybuju, ze by nekdo resil hromosvod k pripojce :-) Mozna jako praci navic.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

nevím jak u tebe ale kdybych mě každému vyložit karty na stůl co je vše třeba dle papírů, tak by tu měl tak cca jen 10% vysílačů a to si myslím že každá jakákoli ISP firma a i ty velké jako jsou STARNET, UNET a podobně :lol:
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

aliney píše:zajimave cteni, shrnuto a podtrzeno: Ja se snazim poskytovat sluzbu a proto jsem ze vsech stran potencionalne jednou nohou v kriminalu, protoze jsem si dovolil, jak opovazlive a hanebne, dovolil jsem si podnikat. Fakt super :roll:


U každého podnikání jsi jednou nohou v lochu. Dokonce, když to budeš dělat na sebe jako koníček ve volném času v podobném rozsahu (pomiňme komplikace s finančákem a podobnými), tak si ručíš za to stejně, jen nemáš povinnosti mít k tomu tu tunu papírů.
A jak se to snažíš dělat lidem pro ně co nejpříjemněji a zasahuješ do mnoha oborů, tak vyrábíš víc a víc chapadel, které tě chtějí za nohu chytit a stáhnout. Doporučuji přečíst Ferdu mravence - práce všeho druhu, tam to máš černé na bílém (zrovna jsem to slyšel dneska v rozhlasové podobě naprosto naturalisticky), jak se snažil všem vyhovět, Beruška byla samý cukrblik a pak ho v tom u soudu vymáchala. :-) Jsi na tom stejně a lidi tě při průseru v tom úplně stejně nechají vymáchat. :-(

aliney píše:Docela uvazuji, jestli me nakonec neobvini i z toho 'globalni oteplovani'...


Samozřemě, že řada ISPíků přispívá ke zhoršení naší globální situace... Stačí se rozhlédnout kolem a podívat se a i kolem na témata zde - samý solár, větrník grid... Jen pro upřesnění, nehrozí nám oteplování, ale Země je ve fázi ochlazování, jenom díky pumpování sloučenim uhlíku, dusíku a dalších mňamek vytváříme vrstvu, co odráží potřebné teplo zpět, bez toho by nám už z vodovodu padaly kostky ledu místo tekoucí vody... Jeden z uváděných důkazů tohoto je situace v USA po atentátech 11. září, kdy byl zákaz letecké dopravy nad územím USA několik dní a co jen to udělalo s jejich teplotama. Lid by měl povstat, vzít krumpáče a rozmnlátit všechnz ty větrníky a soláry, které nutí ČEZ škrtit přísun uhlí pod kotle (OK, až potáhnou s krumáči na kopce, můžou cestou vykopat a položit i ty přípojky, případně přetáhnout po hlavě sem tam úředníka na stevebním úřadě)...

Cheprer píše:s tim s tebou souhlasim, globalni oteplovani bude sranda, ale az nam prisiji ty maly decka v africe co nemaji co jist tak to bude hitparada.


Neotvírej toto citlivé téma! Je nepochybné, že řada ISPíku místo toho, aby si dala instalace do pořádku, tak přispívá na sabotáže potravinové pomoci do Afriky, sponzoruje drony šířící malárii, ebolu, ... nebo aspoň přispívají na chov infikovaných much tse-tse. Každý černoušek, co trochu povyroste do stavu, kdy zařve - chci fejsbůk, je potencionální zákazník pro Mikrotik a podobné. Sice chudý, ale je jich milióny a dotace jsou. A pka Mikrotik a spol ladí své krabičky na to, aby fungovaly přes půl Sahary místo toho, aby to konečně fungovalo v mikrovlném pekle naší kotliny. Každý další takový černoušek je pro našince, který je závislý na dodávkách těchto krabiček ve funkčním problém. Naopak, kdo tuto fázi už překonal a ja na tom nezávislý, tak samozřejmě podporuje Afriku, protože tím tíží jednak konkurenci, dělá si lepší image před veřejností a navíc si to může i odečíst z daňového základu....

Repkins píše:Myslím, že je na čase kandidovat na nějaký post v politice. Tam se dělají daleko větší prachy s daleko menším úsilím a je to bez zodpovědnosti a s minimálním rizikem. Ještě se někdo diví těm, co svoji firmu prodali?


To chtělo tak před patnácti lety...

okoun píše:nevím jak u tebe ale kdybych mě každému vyložit karty na stůl co je vše třeba dle papírů, tak by tu měl tak cca jen 10% vysílačů a to si myslím že každá jakákoli ISP firma a i ty velké jako jsou STARNET, UNET a podobně :lol:


Ano, spousta na to sere, ať už z neznalosti nebo v boji o cenu/zákazníka. Ale je to letadlo, které zatím letí a čeká na průser. Těch zprasených instalací je spousta. Ouřada není blbej a vidí to, ale je špatně placen, nebude se honit. Navíc lid potřebuje chléb a hry. To první zajišťoval chlast, všichni na černý líh kašlali, než se pár lidí otrávilo, pak bylo haló. A hry jsou dneska Facebook a spol (popravy na náměstích už moc netáhnou), takže nechme ISPíky, ať lidi zabaví a neotravují nás. A to bude do chvíle, než se stane průser, až vyšetřovatel od požárníků ukáže, že to celé baflo kvůli blbé instalaci nebo jen, že se babička s vnučkou udusila kvůli tak blbě udělanému rozvodu v baráku, že sice chytl v přízemí jen vánoční stormeček od svíček, ale pako udělal takové tahové kanály, že se barák zakouřil rychle a bačca z poslendího patra nestihla zdrhnout... Pak se povezem. Pár článků v Reflexu na téma krvežiznivých ISP, co bezohledně serou na vše a všechny kvůli své hrabivosti, případně menší dokument v TV a ouřadové povstanou a začnou se akčně předhánět v činnosti, aby lid byl uklidněn. Pak to bude o tom, kdo už prodal, směje se s prsatkou na klíně na Bali, kdo ne, tak má buď jakž tak něco papírů a je v klidu (to už je práce se v tom hrabat, zda to má dobře, an to nebude čas) nebo nemá vůbec nic a půjde tak jako první ke zdi..
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

no nepsal si náhodou že ten zákon je psán velkýma ISP ako O3 a spol? a byl případným nástrojem pro likvidaci malých ISP? malých myslím do 5000 zákazníků
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Psal jsem, že EU konečně zavádí Švýcarský model, kde normy a specifikace plní roli btránněí nežádoucí konkurenci se dostat nahoru... 5.000 zákazníků není nic, to je king v okresním měřítku, pod rozlišovací schopností unie.
Ano,je tam řada věcí, jejichž dodržování mají bezpečnostní smysl (a na které řada stejně kašle) a řada zase zvyšující laťku to splnit. Pro velkou síť nneí problém živit tlupu lidí, co všechno toto dělá, včetně třeba projektové dokumentace. Fakticky i pro malou, pokud má člověka, který má správné kulaté razítka. Jak uděláš jednu/dvě rozumné instalace a zpapíruješ si to správně, tak pak často se už jen mění datum a lokalita, pokud dodržuješ unifikaci a snažíš se používat pořád to stejné a rozumně vybrané - což pro velké je jednoduší. Pokud jsi one man show a na razítka si musíš někoho najímat, pak je problém, který leze do peněz. :-(
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 5 years ago

Trosku bych to tady ozivil. Neco noveho v tomhle ohledu - co a jak resit u klienta a na ap s ohledem na revize? Tahle diskuze je uz starsiho data, tak by stalo za to napsat, jak to resite v dnesni dobe?
0 x
..:: DobraSit.cz ::..