Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

revize elektrických přípojek AP, nutnost?

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Re: revize elektrických přípojek AP, nutnost?

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Kaja píše:To Majklik.
Jake vsechny revize je dle tebe treba mit pro rozvadec ve kterem je AD/DC zdroj + akumulatory + swtch +datove kabely (s PoE) k technologiim?
Predpokladam, ze elektrorevizak ti udela revizi maximalne na privod 230V (ke svorkam zdroju).
Mozna (to si nejsem jisty) udela jeste kontrolu ochran (nulovanim, zemenim,.......)
A co dal. Kdo a jak udela revizi nizkonapetovych casti zarizenim ktere uzivaji bezpecneho napeti 24/48V.

Je preba nejakych jednorazovych ci pravidelnych "revizi" od hasicu, hygieny ci dalsich instituci?


Prvně, naliskej si do krve za použití slova "rozvaděč". Rozvaděč je vyhrazené technické zařízení, které musí splňovat řadu parametrů a krom jiného k němu přikládáš projektovou dokumentaci, protokoly o typových nebo částečně typových zkouškách, potom měření oteplovací zkoušky a následně i protokol o kusové zkoušce, prohlášení o shodě a patřičně vyplněný výrobní štítek na něm. Bez toho tě má hned revizák vyhodit. :-)

Takže rozvaděč niky něděláš, ale zkrátka rack/skříň osazený technikou.
Revizák toi má kontorlovat přívod k racku, ať už je pevný nebo pohyblivý/odpojitelný, pro každý jsou jiná pravidla, dále vlastní zdroj a jeho parametry, potom tu skříň jako celek, že je to OK z pohledu zemí, izolací...
Co už je mimo racku a ta slaboproudá instalace, ty podléhají revizi také, máme řadu norem se jí zabývající, v našem oboru hlavně věci kolem trasování, zemních pospojování a ochran před následky blesků, to patří do kompetence elektrorevize, stejně jako i otázka souběhů s dalším vedením atd.

Hygiena tě zajímá jen tím, že zákon o cohraně zdraví při uvádění vysílače do provozu (nebo po opravách, změnách) požaduje ověřit, že nepřesáhneš limity pro veřejnost.
Požárníci hlavně z pohledu kde to instlauješ, jakou odolnost má mít ta skříň s ohledem na materiály okolo atd, ale to řeší elektro část a její revize a je primárně dána specifikací výrobce použité skříně, kam ti ji dovoluje namontovat při osazení jakou technikou (další věc je pak použití typů kabelů s ohledme na dané prostředí a způsob jejich montáže). Požárníků s epak případně týká instalace UPS a jejich zanesení do požádní dokumentace objektu, pokud existuje.
Souvisí s tebou ais i revize hormosvodů a řešení ochran antén, před bleskem, opět otázka příslušné revize hromosvodů. S tím i souvisí revize mechanické pevnosti sloupů/stožárů.
Řada věcí záleží na konktrétní situaci kde a co instaluješ. :-)
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 10 years ago

Tak ... a už vím, proč jsme jako stát v GSM technologiích najednou tak pozadu za světem.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Ale tohle je jendotný EU pohled a všude kolem je to stejné. A EU konečně pochopila a začala pořádně uplatňovat model převzatý ze Švýcarska, že technické specifikace a normy mají hlavně bránit nežádoucí konkurenci se dostat nahoru. :-)
0 x

telleke
Příspěvky: 259
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod telleke » 10 years ago

Majklik: super, perfektně vyjmenová a popsáno. :shock:

A teď mi řekněte, kdo z vás tohle všechno dělá a splňuje? :-)
0 x

vsl
Příspěvky: 2
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod vsl » 10 years ago

Majklik píše:Takže:
vsl píše:A kde je ta hranice? Když ve firmě nechám na stěnu přimontovat rack, do toho dám PDU s kabelem protaženým ven do 230V zásuvky (na kterou je revize), a dovnitř naskládám switche, nějaký mikrotik se zásuvkovým 18V zdrojem, a třeba nějaké UBNT PoE - na to bych měl taky dělat nějaké doklady/prohlášení/revize jako na výrobek? To snad ne. Jedině bych snad měl pochybnosti u toho mikrotiku, pokud to není něco jako RB951 nebo CCR, ale třeba RB450G zamontovaný v krabičce, tak tam by teoreticky výrobek vzniknout mohl.


Chválím zcela za použití slova rack. Takže tato situace, že jako firma/živnostník mám do firmy dodat a udělat takto osazený rack, tak se jedná o dodávku uceleného celku. Namontuji jak píšeš a vystavuji výchozí revizi, za kteoru je ze zákona odpovědný dodavatel (následné periodické již dělá majitel toho racku). Na to, abych udělal tu revizi, mám mít dokumetnaci k tomu racku, co tam, je, jak je to zapojeno a návod k čemu to slouží a co s tím uživatle ne/může dělat a dodávám prohlášení o shodě na celek, který vystavuji na základě prohlášení o shodě jednotlivých komponent naisntalovaných. ...


Ty další revize jsou jasné. To by se správně mělo snad co 2 roky dělat tak jak píšete - na každý prodlužovák, každý kabel k počítači a monitoru, každý počítač a tak dál. Ale pak už to je v režii uživatele. Už jsem viděl, že to dělali fakt poctivě a každá tahle věc měla fakt svůj štítek s číslem a kartu, ale moc se to teda nevidí.

Co by mě zajímalo je ta výchozí revize. Vzhledem k tomu, že jde o dodávku uceleného celku, musím teda mít ty standardní "silnoproudé" revize jako zemnění, izolační pevnost, odpory ochranného vodiče atd. Kdo je ale oprávněn (jaký doklady potřebuju) vystavovat takové prohlášení o shodě, a to řekněme pokud tam jsou jen finální výrobky s vlastním prohlášením o shodě, tedy bez problémů s EMC.

Co je zajímavé, že by se ta ucelená dodávka měla vztahovat i na situaci, kdy firma dodává "sama sobě". Takže když si třeba do firmy koupím 20 počítačů, vybalím z krabic, a zapojím je v úplně novém baráku s novou revizí elektro do připravených zásuvek - tak je to vůbec OK? Smím to udělat bez nějaké extra kvalifikace a bez vystavování papírů (krom té karty co by měla být na každou takovou věc vždycky)? Musí na to být výchozí revize stran těch věcí jako izolační pevnost? Možná záleží na návodu / prohlášení o shodě u toho HW. Možná u takových věcí jako switche a servery je požadovaná odborná instalace.

Jinak dobře vysvětleno, díky. I když někomu to možná způsobí deprese :-)
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

no to by mě také zajímalo kdo z vás to splňuje a to se vůbec nevyjádřili všichni, chtěl bych vidět, jak tžřerba takový starnet má na každé AP revize :) to by se asi nedoplatili.
jinak pokud jsem to pochopil, tak jediná cesta jak z toho je být OS ala czfree a to není podnikání a tradááááá.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Nu, pokud už toho mám hodně, tak stejně musím živit nějakého toho elektrikáře a mezi nima i revizáka-dva a pak si to jedu ve své režii a není co řešit.

A hlavně si uvědom, že situce je dneska taková, že když se někomu nakvartýruješ na objekt, kde si dáš jen bednu, pár drátů a anténu na stožár, tak pokud není majitel idiot, tak bude oprávněně trvat na tom, že v nájemní smlouvě bude to, že provádíš všechny potřebné revize, výsledky předáváš majiteli objektu a pokud se tak nestane, jsi vyzván k nápravě a pokud neeraguješ, tak tvoje zařízení nechá odbornou firmou zlikvidovat a náklady toho ti naúčtuje. Protože při takovéto instalaci ji má fakticky na krku a pokud by byla třeba příčinou požáru, tak pojištovna se jim může komplet vysmát oběma a nic nedat. A navíc pak třeba předseda SVJ jde před soud za neplnění povinností při správě cizího majetku. Jiná situace je, když si pronajmeš celý nějaký ohraničený nebytový prostor a máš celou technologii v něm, do toho pak zbytku baráku nic není, že tam upaluješ kočičky holejma drátama, ale pokud je to jen bedna někde na chodbě ve společných prostorách, tak se vezete společně.

vsl píše:Ty další revize jsou jasné. To by se správně mělo snad co 2 roky dělat tak jak píšete - na každý prodlužovák, každý kabel k počítači a monitoru, každý počítač a tak dál. Ale pak už to je v režii uživatele. Už jsem viděl, že to dělali fakt poctivě a každá tahle věc měla fakt svůj štítek s číslem a kartu, ale moc se to teda nevidí.


2 roky je asi maximum, to odpovídá té kanceláři, jsou situace a místa, kdy to bude možná jen 3 měsíce. Jinak, co se děje ještě méně, tak firma je takto odpovědna i za zaměstnanance, takže když si zaměstanec přinese do práce soukromou nabíječku na mobil/notebook a připojí do firemní elektriky, tak firma ručí za to, že je v pořádku a neohrozí ostatní zaměstance/okolí. Takže buď se takové nošení zakazuje a postihuje nebo firma musí tyto zařízení opět evidovat, revidovat, nepřipustit k používání při nevyhovujícím stavu úplně stejně, jako svoje vlastní zařízení. Jinak při průseru jde prvně na odstřel odpovědný představitel firmy (to je obdoba toho rozvaděče ve společných prostorách o odstavec výše). :-)

vsl píše:Co by mě zajímalo je ta výchozí revize. Vzhledem k tomu, že jde o dodávku uceleného celku, musím teda mít ty standardní "silnoproudé" revize jako zemnění, izolační pevnost, odpory ochranného vodiče atd. Kdo je ale oprávněn (jaký doklady potřebuju) vystavovat takové prohlášení o shodě, a to řekněme pokud tam jsou jen finální výrobky s vlastním prohlášením o shodě, tedy bez problémů s EMC.


Prohlášení o shodě vystavuješ ty, jako dodávající firma, neboť ze zákona máš mít všechno potřebné, kvalifikaci, vzdělání atd na to, aby jsi to mohl dělat. Nebo je řada firem, co se jen živí výrobou těchto papíru na zakázku.
Prohlášení o shodě z pohledu EMC u takovéto dodávky, kdy dodávám plný rozvaděč šrotu, je ve skutečnosti dosti zajimavá otázka a loterie. Že mám EMC od jednotlivých komponent, že řekněme nezáří samostatně víc, než připouští norma pro dané prostředí, to neříká vůbec nic o tom, že když toho narvu plný rozvaděč, že to jako celek nebude zářit už přes limit (ono často bude a hodně). Takže vydáváš prohlášení o shodě na své triko od stolu nebo se provede měření toho celkově seskládaného racku a dle výslekdu něco prohlašuješ. Pokud je to jednorázová instalace, tak klidně se provádí měření až na cílovém místě, což zvláště v průmyslovým prostřeíd je výhodné, protože se často stane, že EMC bordel v okolí je tak velký, že tvoje benda k němu už nic nepřidá a máš pak "protokol ideál" s kulatým razítkem, který tento stav jen konstatuje. :-)

vsl píše:Co je zajímavé, že by se ta ucelená dodávka měla vztahovat i na situaci, kdy firma dodává "sama sobě". Takže když si třeba do firmy koupím 20 počítačů, vybalím z krabic, a zapojím je v úplně novém baráku s novou revizí elektro do připravených zásuvek - tak je to vůbec OK? Smím to udělat bez nějaké extra kvalifikace a bez vystavování papírů (krom té karty co by měla být na každou takovou věc vždycky)? Musí na to být výchozí revize stran těch věcí jako izolační pevnost? Možná záleží na návodu / prohlášení o shodě u toho HW. Možná u takových věcí jako switche a servery je požadovaná odborná instalace.


Je to naprosto OK, jsou to samostatné spotřebiče a od výrobce/prodejce k nim máš mít vše potřebné dodáno a garantuje, že jsou v pořádku minimálně po dobu záruky. Je zde jen to, zda musím u nich udělat tu výchozí revizi nebo to kryja ta záruka. Je to trošku dohadování a každý tvrdsí něco jiného. Obvkyle se uvádí, že po dobu záruky na zařízení je to kryto od dodavatele/výrobce, jak záruka končí, tak zahajuji ty periodické kontroly. Což zvláště u zařízení, kde mám doživotní záruku, je dost s otazníkem. Jde o to, že nářadí a spotřebiče jsou uváděny na trh dle zák. č. 22/1997 Sb., a to bez výchozí revize prováděné revizním technikem, výrobce/prodejce zaručuje, že jsou v souladu s požadavky na bezpečný výrobek. Ale zase nromy pro eletro si říkají něco jiného. Ono je to celé v tom bordelu trochu pomotané. Takže řešíme tak, že hned nově vybalené, nafasuje evidenci a s ní hned i výchozí revizi našima prostředky a jede se bez ohledu na záruční doby (případně po vytřeštění zraku, kroucení hlavy, pobavení širšího odborného osazení firmy, to jde hned zpět dodavateli, ať se s ním přizabije sám). Ale je to dáno tím, že máme tlupu lidí s patřičnými papíry na revizní činnosti.
Revize smí provádět jen ten, kdo k tomu má příslušné vzdělání a oprávnění. Takže pokud jsem malá firma kancelářských krys, tak si na to mám zajistit odbornou firmu, což nabízí kde kdo jako službu (v praxi, jak jsi zmínil výše, skoro nikdo nedělá).
Pokud v návodu k obsluze je, že je nutná odborná isntalace, mělo by být uvedeno v jakém rozsahu a pokud to nedodržím, tak to má obvykle dopad na záruky, případně včetně toho, že to pak nebude bezpečně fungovat.

vsl píše:Jinak dobře vysvětleno, díky. I když někomu to možná způsobí deprese :-)


Proč deprese? Jsme snad všichni profesionálové, takže víme, jak se to má snad správně dělat, případně víme, že to tak neděláme a víme proč. :-) A tiše doufám, že to nebudu muset zdůvodňovat ČOI, SUIP, soudu, ... :-)
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 10 years ago

Je to vsechno hezke, ale zajima mne praxe toho revizaka:
- podiva se na to jenom?
- nebo kazdy kabel zvlast otestuje da nalepku? (tim padem vse vypne)
- komplet odstroji a znovu zkontroluje zapojeni?
- nebo je to jenom nutna papirovacka?

Pokud to jenom okem zkoukne a pak vystavi radne oceneny papir je to spatne, ale pro mne vyhodne, nemusim nic vypinat ze? :-)
Pokud mam vse zapojene dle norem a pouzivam to v dobre vire, tak si takoveho "papiraka" asi zavolam at mam klid.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 10 years ago

Nebavim se samozrejme o revizi el. privodu a hromosvodu, to jsem delal a tam vim, ze vse meri jak maji (brnkacka na par minut, ale ten papir pak stoji dost :-) ).
Ale zajimaji me ty spotrebice, kabely apod.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

revize hromosvodu je snad věcí majitele objektu ne?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

co je vlastně třeba na to abych mohl dělat revize? stačí jen mít 50tku? nebo něco dalšího, mám dojem že se to vyplatí než najímat externistu ne?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 10 years ago

50ku §9 a příslušné zkoušky na TIČRu
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 10 years ago

Presne tak, ja mam 7-micku a vyssi ani omylem.
Kamos musi kazdy rok studovat metr knih aby si obnovil 8-cku, kterou pro praci potrebuje.
9-tka uz je revizni.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 10 years ago

okoun píše:revize hromosvodu je snad věcí majitele objektu ne?


Pokud jsi ten hromosvod delal ty, jakoze ja je delat musim, protoze lidi vesmes na strese nic nemaji, takje to na mne :-(

Ted jsem zrovna jeden delal a chtel jsem jenom jeden svod, protoze nechci chranit objekt, ale stozar, tak me stejne revizi neudelaji, protoze bych diky objektu musel mit 4x svod :-(
Pokud bych to tak mohl mit, dejte me vedet jak to udelat, protoze ja chci chranit jen ten stozar, ktery trci ze strechy aby diky nemu to neslo do baraku, ale to asi neprojde.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 10 years ago

co je vlastně třeba na to abych mohl dělat revize? stačí jen mít 50tku? nebo něco dalšího, mám dojem že se to vyplatí než najímat externistu ne?


V tvém případě asi nijak, je potřeba aspoň SŠ v oboru elektro. Máš na podnikání alespoň paragraf §7 za cenu lepší, než láhev nějakého lepšího pití?

50ku §9 a příslušné zkoušky na TIČRu


Přesně tak. Příprava a zkoušky pak stojí docela slušný peníz a periodicky se potom přezkušuje.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."