Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

revize elektrických přípojek AP, nutnost?

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

revize elektrických přípojek AP, nutnost?

Příspěvekod okoun » 10 years ago

zjistil jsem že by správně mělo mít každé AP a i to narodinném baráku revizi elektrické přípojky, zásuvky do které je zapojen zdroj či UPSka. prý když přijede kontrolo mohou padat solidní pokuty a může být použit i zákaz podnikatelské činnosti.
jak toto řešíte? máte revize opravdu všude?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 10 years ago

Tak především na rodinný barák ti nemá kdo co chodit něco kontrolovat....jinak na bytových domech je to lepší mít.A navíc by se to myslim mělo i po nějakm čase dělat znova.
0 x

halamicek
Příspěvky: 248
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod halamicek » 10 years ago

revize platí 5 let, pak se musí udělat znova. Je rozhodně lepší to mít (s tím zákazem si nejsem jistý), ale když se v tom domě něco stane a příčina bude vadná elektroinstalace, tak budeš první na koho se bude valit vina, protože nemáš zrevidovanou instalaci.
0 x
Halamíček Jakub

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

no mě se zdá divné to proč bych měl dělat revizi na zásuvku která není moje
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 10 years ago

mno ja revize na vetsich AP mam, jelikoz to vyzadovaly pri podpisu smlouvy, vlastni svod, vlastni zasuvka vlastni revize, zkrze pojistovnu nebo cosi.... ale i tak to delam preventivne vsude. Na rodinych domech nikoliv, jelikoz tam uz se pripojuji zejmena do stavajiciho zrevidovaneho rozvodu, ale panelaky bytovky delam. za tech par stovek a klid na dusi proc ne.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

no tak to právě neím jestli to nemusí být na RD, máme totiž většinu AP na RD a to by stálo nemalé peníze když by reviza stála litřík, jinak bytovky a jiné specielní objekty jsou asi jasný...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

No, hlavně, pokud máš své zařízení na domku, tak máš pro něj i svoji přípojku s elektroměrem nebo neměřeným odběrem a potřebuješ k tomu revizi, aby ti to distributor vůbec oživil. Pokud ho napájíš na dobré slovo za elektroměrem toho domku, tak už to je hodně špatně, ať majitel domku platnou revizi má nebo nemá. Protože domek bude mít přiznanou regulovanou sazbu D pro domácnosti a pka vzniká celá řada omezení, co s tím majitel elektrické přípojky může dělat. :-)
A ta elektrorevize, taková legislativa o nakládání s odpady, to už je v pohodě vedení karty zařízení, kde mám od nákupu, postupně zaznamenané revizní měření, až po cílový záznam o ekologické likvidaci a příslušných dokladech, kdyby si ouřada zelený vzpomenul..
0 x

paja78
Příspěvky: 66
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod paja78 » 10 years ago

Trosku jiny soudek:

Revizni technik, ktery nam delava proskoleni pro pracovniky na vyhlasku 50 otevrel tema na ktere nemam jasnou odpoved.

Vetsinou AP resime tak, ze mame SAREL do ktereho naskladame komponenty a tvori to "vysilaci bod".
Podle revizniho technika jsme udelali elektricky vyrobek a na ten by se mel poresit atest nebo neco co to certifikuje jako
bezpecene zarizeni atd....

To stejne je u zakazniku... zde ale uz delsi dobu neresime sestavovani antena+koax+gewis+technologie, ale kupujeme
hotove kompaktni reseni tj. zde max. dolozim prohlaseni o shode a snad v pohode.

Mam zivnostenske opravneni na vyrobu a montaz elektronickych zarizeni. Prej kdyz bude nekde pruser, tak
nas muze nekdo uvarit. Fakt nevim...

Jak to kdo resite?

Diky

Paja
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 10 years ago

No hlavně se s toho neposrat.... revizi vic bych neřešil.
0 x

paja78
Příspěvky: 66
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod paja78 » 10 years ago

v podstate tohle jsem mu rekl ;-)

no, ale kdyz by nekde neco blaflo a pak nam to nekdo prokazal, tak bych se mozna nestacil divit...
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Ohlednw těch revizí v barákách, tak nikdo nic nebude chtít vidět, než to blafne. Pak to zajímá vyšetřovatele od požárníků a případně pojišťovnu, pak se v tom máchám.

paja78 píše:Vetsinou AP resime tak, ze mame SAREL do ktereho naskladame komponenty a tvori to "vysilaci bod".
Podle revizniho technika jsme udelali elektricky vyrobek a na ten by se mel poresit atest nebo neco co to certifikuje jako
bezpecene zarizeni atd....


Záleží dost a přesně na tom, co tam naskládáte, ale pán má pravdu. A průser to může být hned, jak takovou bednu někam dáte a ne až to blafne, aneb legislativa a nařízení ohldeně tématu uvádění výrobků na trh (kde i na věc vyrobenou jen pro moji potřebu se hledí jako na výrobek). Jenom příslušný úřad si nás ještě nevzal patřičně do hledáčku. :-)

I když okoun asi řeší něco trochu jiného.
0 x

telleke
Příspěvky: 259
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod telleke » 10 years ago

1) Pokud vezmete jakoukoliv krabici a jenom do ní položíte desku RBčka, nebo vezmete malou rozvodnici a jenom do ní vložíte jistič, vyrobili jste výrobek a ten musí mít výrobní dokumentaci, osvědčení o kompletaci, kompletnosti výrobku a funkční zkoušce, prohlášení o shodě pro jednotlivé prvky , prohlášení o shodě na celek, výrobní štítek atd. atd. atd... Prostě miliarda blbostí pro nic. Pokud to bude Omnitik, z něj napojený třeba Nanobridge a Nanostation, není to výrobek. Jakmile ale zavřete do bedny třeba RB750 a z toho potáhnete kabely k anténám, už je to výrobek. Řešení? Nedávat nic do bedny :-)

2) pokud máte připojené APčko do původní zásuvky, nemusíte řešit revizi. Ta se vždy dělá jenom po zásuvku. Příklad třeba právě NB + Omnitik = 2 zdroje přímo do zásuvky. Pokud apčko tvoří rozvaděč a v něm jsou komponenty, platí to co jsem napsal za začátku. Pokud je v bedně nejen RBčko, ale i zdroje se svorkama (ADčka a podobně), zásuvka na 230V, elektroměr atd, je potřeba ještě revize elektro. Stejně tak ke stožáru musíte mít revizi hromosvodu.

Jednoduché :-)
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Kdyby to bylo tak jednoduché. :-)

Add 1) = ano, pokud zavřu pár krabic se statusem hotový výrobek do skříně a udělám to jako hezký celek, vzníká nový výrobek, na který řeším celou papírovačk kolem. Ovšem představa, že to ojebu tím, že to teda rozházím po půdě metodou vzdušné montáže, takže nový výrobek nevznikl a jsem z obliga, tak ta j lichá. Euroouřada není blbec, nastupuje další bod dané směrnice, který říká, že pokud nahrnudu hromadu šrotu někam formou ucelené dodávky, tak vzniká jedna konkrétní instalace u které se postupuje stejně, jak kdyby šlo o výrobek a celou šaškárnu provádím pro tu jednu konkrétní instalaci (a už nám i 13 let platí, že je jedno, že takovou dodávku dělám pro sebe a ne za úplatu dodávám nějakému zákazníkovi)... Je fakt, že tento bod je ale nejmíň papírování, ale stejně musím správně něco v šuplíku mít, až se blbá náhoda zeptá (třeba hygiena, jak jsem dostál povinnosti měřením nebo výpočty dokázat při uvedení do provozu konkrétní instalace, že nepřekračuje limity neionizujícího záření pro obyvatelstvo).

Add 2) A co řeší asi okoun, Revize elekriky v tomto případě je třeba brát na pevnou část, tu by si měl řešit majitel toho domku, pokud je jeho. Ta mi je jedno. Nicméně právě ten NB+omnitik bude mít alespoň jedne napájeí zdroj, který podléhá taktéž pravidelné revizi a minimálně měření izolační pevnosti, takže pokud narvu NB+omnitik někomu na rodinnej barák a napojím to na jeho domácí elekriku, tak musím se tam správně co 2 roky ukázat a zdroj přeměřit, označit a zaevidovat. Zásuvka mi je fuk. Ponechme bod, že takto správně to napájet nemám a majitel domku riskuje (asi dosti teoretickou věc), že jej distirbutor odpojí od elektriky a bude chtít ve spolupráci s ERU nemalý bakšíš. Pokud si tam udělám vlastní odběrné místo, tak pak to si už reviduji sám také. To stejné platí pro krámy, co zapůjčuji zákazníkům, aŤ už koncové SXTéčko nebo třeba IPTV box. Pokud je ten krám můj a zákoš ho má půjčen, tak se tma mám ukázat co 2 roky a provést kontrolu. Což nikdo nedělá, leda u fiemních instalací. U koncáka se to buď ojebe tak, že nenápadně ve smlouvě o zapůjčcení je otázka kontrol přenesena na něj (to pak soud roztrhá) nebo mu půjčuji věc, kde mám od distirbutora vyjednanou záruku na celek i se zdrojem 10 let a pak to beru tka, že dokud je zdroj kryt zárukou, tak jsem z obliga (také není úplně košer, ale už sedá ustát) a do deseti let bude ten krám stejně kaput.
V praxi nikdo neřeší a nekontroluje, dokud někdo neshoří.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

no protože by asi musela 80% sítí vzdát své podnikání, dá se to všechno nějak obejít pomocí všeobecných podmínek?
opravdu si nedovedu představit na každou krabici dělat všechny tyto humusy.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Nu, musíš počítat s tím, že to stavíš v dosti šedé oblasti a když nejedeš dle kostelního pořádku, že je otázka času nebo smůly, kdy a kde kdo narazí... Statitsitka vychází zatím dobře v tvůj prospěch. :-)

Co se týče tvých distribučních bodů, to neojebeš. Na to ty papíry máš mít a pokud nemáš, tak se pohybuješ v oblasech 20 MKč flastr. Samozřejmě dělat vše poctivě, tak tě ten sajt bude stát podobně, jak velké opy jedna BTSka... Tam také většina nákladů je něco jiného, než ten vlastní šrot. Nestavíš to tak, máš to levnější, funguje ti to jako výhoda, která nemusí jednou vyjít.

Co se týče těch koncových zapůjčených krabiček. Nejčistší a spolehlivé řešení je, že není tvoje, ale zákazníka. Zkrátka mu to prodám, je to jeho a ve smlouvě má nabídku, že na konci smlouvy zařízení odkoupím zpět. Máš i vyřešen problém, když ti ho nevrátí, netratíš. Pokud ti situaec nedovoluje střílet za rozumnou cenu, prodávám za korunu s tím, že ve smlouvě je předkupní právo pro mě zpět nejvýše za cenu, za jakou jsme mu to prodal. Spolu s tím, že mám jako koncové předávací rozhranní mezi sítí a zákazníkem stanoven VF sígnál, tak jsme nejvíc v suchu jakto jde a je to zcela košer. Neseš si krk jen s tím, že to nainstlauješ dle kostelního pořádku, pokud zajišťuješ instalaci. Tímto způsobem se z toho komplet vyvlíkneš a je to naprosto košer.
Tím, že jsme mu to prodal mám vyřešen i další problém, a to odpady. Mám doklad, koupil jsme, prodal jsem, nemám problém s dokladováním ekologické likvidace po konci životnosti, pokud mi to ten zákoš nebude vnucovat na odkup zpět.. :-)
0 x