Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Záložní zdroje Mean Well AD-155 - zkušenosti z provozu

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Záložní zdroje Mean Well AD-155 - zkušenosti z provozu

Příspěvekod basty » 5 years ago

nemelo by, jenom se to bude dlouho nabijet.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 5 years ago

Ne nic se nestane. Standardně to používám s 2x40ah bat.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

duvod je ten, ze olovena baterie (je jedno jestli je gelova, nebo zaplavena) v momente kdy neni nabita trpi tzv. sulfataci. Jedna se o castecne vratny proces pri kterem se zasiraji olovene desky a ztraci tim padem proudovou tvrdost a soucasne kapacitu, protoze kyselina neni v elektrolytu, ale je nalepena na olovene desce. Cim dele je baterie ve vybitem stavu tim horsi to je. Proces desulfatace je takovy vtipny... za A je potreba velky proud a za B nabijeni na uroven varu je desulfatuje (16V na 12V baterce - ale to se nelibi gelu - prebytecne tlaky se nemaji kam uvolnit - pri tomto napeti baterie vari a je treba dolevat destilku) a za C vybijeni je desulfatuje. Takze je treba mit dostatecne dimenzovanou nabijecku - proto v aute mame tak vykonne alternatory a baterie je prakticky ihned po nastartovani na plnem napeti a vezme si maximum co sama chce... Proto se v manualu mnohych baterii pise ze se ma olovena baterie pred nabitim vybit - je to na jednu stranu kravina, ale pokud je baterie zasulfatovana a nabit proste nejde, tak prudke vybiti znamena proud do zateze a kratkou, ale docela ucinnou desulfataci - za predpokladu ze ihned po vybijeni se baterie zacne prudce nabijet to opravdu mrtvou baterii ozivi (z 5% tak na 50% puvodni kapacity) Existuje i zarizeni co si rika desulfator a to dela to, ze baterii zatezuje pulzy o krátkém, ale vysokem proudu a desulfataci resi takto. Trvale byt ale pripojene taky nemuze. Maly nabijeci proud je proto problem a omezuje maximalni kapacitu baterie. Samozrejmne pokud si tam misto olova pripojis LiFePO4, ktera nicim takovy netrpi a nevadi ti ze nabijeni bude trvat dny az tydny fungovat to bude bez problemu.
2 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Z toho dovodu su pri niektorych zdrojoch pisane odporucane kapacity. Ale zo skusenosti vieme, ze lamy daju AD155 kludne aj k 100Ah baterke, ze vraj nabitie po 2 tyzdnoch staci :D
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

nicmene abych nebyl jen kriticky... sam pouzivam na jednom miste ad-155 ve 12V verzi, jsou tam pripojene 4 baterie paralelne... takove ruzne zbytky co zustaly kdyz v serii nejaka baterka odesla - stitkova kapacita 450Ah, realna kapacita snad 250Ah. Krom meanwell zdroje je tam ale jeste pritomna dalsi 12V nabijecka a menice na 24V a 48V. Stavel jsem to takhle abych mel vyuziti pro stare baterky...
0 x

redmax
Příspěvky: 83
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod redmax » 5 years ago

Prvně jsem testoval MeanWell, protože byl u ISP vyhlášen. Testoval jsem to dva týdny na stole, jak se to bude chovat a byl jsem dost zklamán a hlavně překvapen, jaká je to plečka. Jednak nabíjecí proud naměřený max. do 0,5A, což je opravdu málo, tak nabíjecí napětí. Ta svině mi do baterek začala hulákat přes 31V!! Nevím kde se tam vzalo takové napětí, ale byl to brutál. A to se ani nezmiňuji o přepínacím čase mezi baterií a AC sítí.

Hledal jsem jeho náhradu. Zkusil jsem DELTA. To je pohoda zdroj s UPS za stejné prachy. Při testu byl maximální nabíjecí proud dokonce vyšší než deklarovaný výrobcem, hezkých 1,7A (v datasheetu deklarován max 1,5A), nabíjecí napětí nepřekročilo 27,5V. Nulový přepínací čas mezi baterií a AC vstupem. Doporučuji max. baterie 40Ah, nabité jsou do 24 hodin. Myslím, že slušný výsledek za ty prachy.
Jinak Sulfatace není zas tak rychlá, aby vám začala ničit baterii během jednoho dne. Jestli někdo potřebuje připojit 100Ah baterii, neviděl bych v tom problém, kromě nabíjení baterií až 2,5 dne. Sulfatace se projeví až po několika dnech.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Zdravím, jen pár dotazů:
- nemá ten MW náhodou regulační trimr výstupního koncového napětí?
- jak jsi měřil ten nulový přepínací čas?
- s tou sulfatací bys s tímto závěrem mohl přivést pár lidí do neštěstí. Baterie úplně vybitá, kterou by někdo nechal jen tak bez povšimnutí celý den, bude dost odlišná od té původní. To jsou letité zkušenosti, pokud jsi někde četl něco jiného, za mě doporučuji s nabíjením neváhat. Dík, mpcz, 21apr2019
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Co zase zmatkuješ, však tady nikdo nepsal, aby se baterie nechala několik dní vybitá. Jestliže budu mít 100Ah baterii na AD-155, tak budu z toho zdroje reálně odebírat max. 100W (většina lidí ale spíše do 50W). Při 100W je ta baterie na 12hod provozu. 12hod výpadky příliš často nebývají a povětšinou tyto výpadky končí obnovením dodávky a tudíž dobíjením. Že je 0.5A do 100Ah baterie málo je jasná věc, ale ani při takovém pomalém nabíjení by sulfatace tak hrozná být neměla.
Myslím si, že výrobce maximální kapacitu baterie uvádí s ohledem na rozumné provozní parametry - aby se baterie nabila za rozumnou dobu (někteří uživatelé si to nabíjení nespočítají a pak se budou divit, že to po "jedné směně" chodu na baterky druhý den zdechne už před svačinou.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Zbytečně se zase vzrušuješ. Reaguji na "Jinak Sulfatace není zas tak rychlá, aby vám začala ničit baterii během jednoho dne" a použil jsem slovo "mohlo". Myslím, že vím, co říkám. Ne každá baterie je v okruhu s odpojovačem, baterie s 10,5V je tak jako tak na nule a už jsme všichni viděli spoustu baterií vybitých i do nuly. Třeba i v autě, které má každý z nás. Pokud někdo bude žít univerzálně v tom, že sulfatace je v pohodě, klídek, ještě počkám, v pondělí ji hodím na nabíječku ..., tak na to doplatí. A ta věta pana kolegy by k tomu MOHLA někoho navést. Po třicetileté praxi v akumulátorovně jsem takových obalených baterií viděl až až. Kolik jsi jich viděl ty? Ale snad jsem zas toho tolik neřekl ... :relaxed: mpcz, 21apr2019
Naposledy upravil(a) mpcz dne 21 Apr 2019 12:54, celkem upraveno 1 x.
1 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 5 years ago

redmax píše:Prvně jsem testoval MeanWell, protože byl u ISP vyhlášen. Testoval jsem to dva týdny na stole, jak se to bude chovat a byl jsem dost zklamán a hlavně překvapen, jaká je to plečka. Jednak nabíjecí proud naměřený max. do 0,5A, což je opravdu málo, tak nabíjecí napětí. Ta svině mi do baterek začala hulákat přes 31V!! Nevím kde se tam vzalo takové napětí, ale byl to brutál. A to se ani nezmiňuji o přepínacím čase mezi baterií a AC sítí.

.


pokud je baterie OK tak 31V nehrozi, zvlaste pokud byl proud max 0.5A. IMHO vadny merak a/nebo merici kabely. + spatne vyfiltrovany bordel, co leze ze spinaneho zdroje.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Taky si myslím, řekl bych, že pan kolega Redmax udělal poněkud ukvapené názory bez bližšího zkoumání. Čímž by MOHL zbytečně poškodit něčí práci. Jinak - jako test od dealera DELTY by to bylo perfektní.
Kolega D.T. také zmínil dost často opomíjenou věc a to je vliv nevyfiltrovaného výstupu spínaných zdrojů, což je dost často. Může se pak klidně stát, že na výstupu SZ je třeba i 50V a multimetr ukazuje čistou nulu. Proto má kvalitní zdroj na výstupu tlumivky, kondenzátory nestačí i kdyby jich tam bylo několik. mpcz, 21apr2019
1 x

redmax
Příspěvky: 83
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod redmax » 5 years ago

Tak hodně záleží, jak kdo se chová k bateriím. Já nikdy nevybíjím baterie pod 25% své kapacity. Buď navrhnout baterie tak, aby mi to vyšlo na oněch 25% a nebo použít odpojovač (ty interní u zdrojů vám baterii vyflušou zcela na 0%). Osobně teď dělám zálohy tak, aby mi vyšla na 36 hodin. Nikdy jsme u nás neměli výpadek el. přes 24 hodin, tudíž vybiju z baterie nějakých 66% své kapacity. Tam, kde mám obrovský odběr, je záloha na 6 hodin, avšak po třech hodinách výpadku el. nasazuji elektrocentrálu. Sulfatace se mě tedy téměř netýká.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

to Redmax: Ano, to samozřejmě gratuluji, dle mého děláš správně, když máš takové možnosti, jen bych také chtěl vidět ty baterie na větších bodech. Takto by určitě postupovali všichni, pokud by měli takové ekonomické a rozměrové možnosti na bodech.
Pan kolega Rsaf ve snaze uvést vše do profesionálního prostředí a odstranit zmatky tě navedl na úplně jinou odpověď, kterážto nijak nesouvisela s problémem a to důležité jaksi taktně opominul. Zdvořile bych tedy připoměl ty otázky, které byly příspěvkem vyvolány a bylo by dobré je v rámci seriózního testu vyjasnit:
- nemá ten MW náhodou regulační trimr výstupního koncového napětí?
- jak jsi měřil ten nulový přepínací čas?
+ poznámky od kolegy D.T., pod které bych se také podepsal. Děkuji, mpcz, 22apr2019
1 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 5 years ago

MW má trimr na nastavení výstupního napětí. Nastavujeme to pod zátěží AP na svorkách baterky na 13,75V. U MW je bohužel na přepínání relé a naprosto vyjímečně se někde stane, že se něco při tomhle přepnutí zasekne. U tý Delty žádný relé není. Buď to maj řešený nějakejma FETama, ale spíš si myslím, že maj aku připojenou přímo na výstup zdroje a jen nějak omezujou nabíjecí proud. Jinak my máme všechny větší AP postavený na MW zdrojích a k tomu 45, 72 nebo 90Ah baterky a není problém. Jsou místa kde jdou i 2x90Ah a taky to jede. Sice se to dlouho nabíjí, ale z praxe můžu říct, že se nějak nestává, že by byly dva dlouhý výpadky za sebou a ono se to nestihlo nabít. Ale už nějakou dobu používáme místo MW zde zmiňovanou Deltu a taky bez problémů . . .
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

No nevím. Možná je to lepší způsob. Není úplně jasné, jak to myslíš, takže jen pro jistotu: Já nastavuji koncové napětí při odpojené baterii. Pak mám zaručeno, že koncové napětí tuto hodnotu nepřeleze, což je klíčová věc. Po nabití baterie je na ní toto nastavené napětí. O výbuchu baterie vlivem přebíjení a současně vysokých teplot zde bylo loni napsáno hodně a dle mého odhadu i letos bude.
Ta tvá teorie o připojené baterii přímo na výstup za účelem odstranění výpadku při přepnutí se mi moc nepozdává. Ještě bych to podrobil diskuzi. To by snad ani nešlo realizovat. Jak bys rozděloval proud do baterie, když je na výstupu baterie i zátěž?
Dva dlouhé výpadky za sebou se ještě nestaly, ale stále častěji jsou dva dni po sobě plánované práce EONu, či koho a to už jsem zažil několikrát. A jsou o to nepříjemnější, že jsou to ty dlouhé, třeba od 07.00 až do 18.00. Údajně to souvisí s úpravou sítě kvůli solárům. mpcz, 22apr2019
1 x