Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Záložní zdroje Mean Well AD-155 - zkušenosti z provozu

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
vantomas
Příspěvky: 39
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Záložní zdroje Mean Well AD-155 - zkušenosti z provozu

Příspěvekod vantomas » 10 years ago

Zdravím,

rád bych se poptal na zkušenosti se záložními zdroji Mean Well AD-155, jde mi o všechny tři varianty 12V, 24V a 48V. Jde mi především o to jaké máte zkušenosti s bouřkami, přepětí v síti a podobně, jak často tyto zdroje odchází, co všechno vydržely a tak. Pak by mě také zajímalo jak zdroje snáší napájení z UPS, měniče nebo malé elektrocentrály, jestli je nějaký problém nebo to skousne vše.
0 x

Adolf.Shitler
Příspěvky: 521
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Adolf.Shitler » 10 years ago

Proč záložními? To jsou přece normální zdroje, ne? Sám jsem dával pár 24V (http://www.czech-meanwell.cz/fotky10575 ... 0-spec.pdf) a jsou v provozu už asi 3 roky bez jediné závady.
0 x

Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Besito » 10 years ago

vantomas píše:Zdravím,

rád bych se poptal na zkušenosti se záložními zdroji Mean Well AD-155, jde mi o všechny tři varianty 12V, 24V a 48V. Jde mi především o to jaké máte zkušenosti s bouřkami, přepětí v síti a podobně, jak často tyto zdroje odchází, co všechno vydržely a tak. Pak by mě také zajímalo jak zdroje snáší napájení z UPS, měniče nebo malé elektrocentrály, jestli je nějaký problém nebo to skousne vše.


Ahoj,

mám jich v síti cca jen 6 a za posledních 5 let odešly 2. Jeden (AD-155B) cca po 4 letech funkčnosti a druhý (AD-155A) po 3 letech funkčnosti. U obou to samé - spálená pojistka, ale při výměně se hned znovu spálí. Musel jsem dát nový zdroj. Ale jinak jedou jako šrouby.
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 10 years ago

My k nim máme často připojený autobaterky jako zálohu a často se stává že když přepne relé ze zdroje na baterku, nebo naopak, tak se připojený RB restartujou a občas se některý i zaseknou . . . Ty relé jsou prostě pomalý . . . Jinak krom tohohle problému jsou OK. Osazený to je kvalitníma elytama, takže aspoň nějaká záruka delší životnosti . . .
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 10 years ago

Mame jich nasazeny neco malo kolem 35 ks, prakticky uz skoro na vsech AP


Neni s tim zadny problem. Aby nedoslo k restartu nebo zaseknuti RB je potreba nastavit u 12V vyzsi napeti cca o 2V na vystupu, vnitrni logika zdroje prave potrebuje cca pokles o 2V aby prepla na zalohu. Takze kdyz je ze zdroje jen 12V tak to prepne u 10V a to je uz na hrane.
0 x

Ragon
Příspěvky: 19
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ragon » 10 years ago

kure05 píše:My k nim máme často připojený autobaterky jako zálohu a často se stává že když přepne relé ze zdroje na baterku, nebo naopak, tak se připojený RB restartujou a občas se některý i zaseknou . . . Ty relé jsou prostě pomalý . . . Jinak krom tohohle problému jsou OK. Osazený to je kvalitníma elytama, takže aspoň nějaká záruka delší životnosti . . .


Stačí k výstupu připojit kondenzátor velké kapacity 4700uF 35V ktrerý překoná čas přepínání relé a je po problému. Máme jich desítky a není snima žádný problém, s hladinou napětí bych nehýbal pak se mění i napětí které jde na baterky, odrovnal jsem tak jednou baterku. Nechaváme to tak jak to je a není stím problém. Požíváme je s kombinací 12V baterkou, ojediněle 24V.
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

Ragon píše:
kure05 píše:My k nim máme často připojený autobaterky jako zálohu a často se stává že když přepne relé ze zdroje na baterku, nebo naopak, tak se připojený RB restartujou a občas se některý i zaseknou . . . Ty relé jsou prostě pomalý . . . Jinak krom tohohle problému jsou OK. Osazený to je kvalitníma elytama, takže aspoň nějaká záruka delší životnosti . . .


Stačí k výstupu připojit kondenzátor velké kapacity 4700uF 35V ktrerý překoná čas přepínání relé a je po problému. Máme jich desítky a není snima žádný problém, s hladinou napětí bych nehýbal pak se mění i napětí které jde na baterky, odrovnal jsem tak jednou baterku. Nechaváme to tak jak to je a není stím problém. Požíváme je s kombinací 12V baterkou, ojediněle 24V.


nikomu neprijde divne, ze zarizeni nejsou z baterek zivene furt ale pres spinaci rele (alespon to podle toho popisu tak vypada) ? Me to pripada jako zverstvo. Normalni zdroj dobiji baterky a ty jsou trvale pripojene (jen pres odpojovac, ktery je chrani pred vybitim pod unosnou mez) na zatez...
0 x

Ragon
Příspěvky: 19
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ragon » 10 years ago

Dalibor Toman píše:
Ragon píše:
kure05 píše:My k nim máme často připojený autobaterky jako zálohu a často se stává že když přepne relé ze zdroje na baterku, nebo naopak, tak se připojený RB restartujou a občas se některý i zaseknou . . . Ty relé jsou prostě pomalý . . . Jinak krom tohohle problému jsou OK. Osazený to je kvalitníma elytama, takže aspoň nějaká záruka delší životnosti . . .


Stačí k výstupu připojit kondenzátor velké kapacity 4700uF 35V ktrerý překoná čas přepínání relé a je po problému. Máme jich desítky a není snima žádný problém, s hladinou napětí bych nehýbal pak se mění i napětí které jde na baterky, odrovnal jsem tak jednou baterku. Nechaváme to tak jak to je a není stím problém. Požíváme je s kombinací 12V baterkou, ojediněle 24V.


nikomu neprijde divne, ze zarizeni nejsou z baterek zivene furt ale pres spinaci rele (alespon to podle toho popisu tak vypada) ? Me to pripada jako zverstvo. Normalni zdroj dobiji baterky a ty jsou trvale pripojene (jen pres odpojovac, ktery je chrani pred vybitim pod unosnou mez) na zatez...



Já si myslím, že je to tak srávně jinak by baterie trpěla, nevidím v tom problém, ty ano ? UPS fungujou stejně pokud nejsou online. Za tu cenu ty zdroje fungují dobře.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

ale houbelec. Má to bejt v jedný řadě s baterii a na baterii má bejt omezovač proudu. Defakto stačí pár usměrňovacíh diod aby to bylo typu online. Dokonce mámt akovej pocit že by to bylo levnější než to relé. Každopádně by tam byl nějaký ubytek navíc průchodem diodou (0.3V)

No ale co si budeme povídat. Optimálnější by bylo vzít aktuální 12V zálohy a dát k nim měnič na 24V. 12V napájení bytostně nesnášim. Je to málo.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

Ragon píše:Já si myslím, že je to tak srávně jinak by baterie trpěla, nevidím v tom problém, ty ano ? UPS fungujou stejně pokud nejsou online. Za tu cenu ty zdroje fungují dobře.


proc by mela trpet? Proti podvybiti ji chrani odpojovac (tedy to same rele ale zapojene tak, ze je furt sepnute a pri vybiti baterie se odpoji). A zbytek uz ridi nabijec. Pokud je to 'velky' telco 48V zdroj, pak vi jake je napeti na baterce a jake jsou proudy i jakou ma teplotu a podle toho ridi svuj vystup, aby ta baterka byla optimalne nabijena (udrzovana nabita). U levneho reseni staci, ze je to cele dimenzovane tak, aby ani pri male zatezi nedostala baterka pri nabijeni na frak (prilis vykonny zdroj/baterka s malou kapacitou) a pri plne zatezi zbyl jeste vykon zdroje na rozumne nabijeni baterky.
0 x

vantomas
Příspěvky: 39
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod vantomas » 10 years ago

No abych se přiznal, zdroje zatím nemám v ruce, ale tedy informace, že baterie je připojená přes relé je tedy udivující. Doposud zatím používáme zdroje Pulsar ve 24V variantě na koncová AP, ale potřebujeme nějakým způsobem zálohovat Cisco switche na bodech a tak se poohlížím po AD-155 ve 12V variantě, které přivedu přímo na RPS konektor. A zde bych právě viděl problém s přepínáním pomocí relé, že bude docházet k poklesům a skokům napětí a Cisco switchi se to nebude líbit... A popravdě zatím jsem nenašel jiné zdroje, které jsou schopné dát 10A na 12V a k tomu mají zálohování baterkou.
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

vantomas píše:No abych se přiznal, zdroje zatím nemám v ruce, ale tedy informace, že baterie je připojená přes relé je tedy udivující. Doposud zatím používáme zdroje Pulsar ve 24V variantě na koncová AP, ale potřebujeme nějakým způsobem zálohovat Cisco switche na bodech a tak se poohlížím po AD-155 ve 12V variantě, které přivedu přímo na RPS konektor. A zde bych právě viděl problém s přepínáním pomocí relé, že bude docházet k poklesům a skokům napětí a Cisco switchi se to nebude líbit... A popravdě zatím jsem nenašel jiné zdroje, které jsou schopné dát 10A na 12V a k tomu mají zálohování baterkou.


10A@12V - rozumnejsi bude hodit tam vic baterek do serie a to cisco napajet z DC-DC zdroje. Protoze napajet ho primo z 12V baterky neni IMHO dobry napad (nevim co udela pri poklesu napeti na baterce).

BKE dela zdroje 300W 12V, 24V, 48V (http://www.bke.cz/cs/produkty/ac-dc-nab ... xx-din-ch/). Delaji je i s eth dohledem - ale ten je zatim tezko pouzitelny (tuhne)
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 10 years ago

kure05 píše:My k nim máme často připojený autobaterky jako zálohu a často se stává že když přepne relé ze zdroje na baterku, nebo naopak, tak se připojený RB restartujou a občas se některý i zaseknou . . . Ty relé jsou prostě pomalý . . . Jinak krom tohohle problému jsou OK. Osazený to je kvalitníma elytama, takže aspoň nějaká záruka delší životnosti . . .


Mě to připadne že to je kus od kusu u AD155, některé to nedělají. Kondík na výstup s tím asi pomůže, ovšem rád bych zdůraznil, že záseky na těchto zdrojích trpí pouze portóblé mikrotiky, s vytuhnutým ubnt při výpadku jsem se ještě nesetkal.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

No, že se koušou jen MKčka. Zrovna předevčírem mi brečel v hospodě jeden ISPík, že po masáži s používáním AD155B a rozvoďákama měnícíma trafačku co týden, tak si koupil CARSPA SC-120-24, naházel na to několik MKček a také UBNT a ono super, vydrželo to celou noc, ale MKčka pak najela a UBNT byla vyresetována do defaultu. Opakovaný pokus, stejný výsledek. Dle speclistu to přepíná bez výpadku a má i ochranu odpojení při vybití aku (20-22 V).
Jinak s AD155B mám bezproblémovou zkušenost. Někde je používám i zdvojeně s dvěma zdroji napájení pro zařízení a v pohodě. Ohledně pomalého relátka, to se tu už dříve řešilo, údajně záleží na montážní pozici, jak rychle přepíná.
Mám i instalace, kde to jede watově na doraz (jede z toho 2xRB800, switch, Atom server s 2x2,5" disků, NAS pole QNAP s 2x3,5" disků a možná ještě nějaké VoIP smetí).
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 10 years ago

Jednou se zkoušelo k výstupu připojit baterií kondenzátorů, který vykrejvala ten mezičas při přepínání relé a fungovalo to, ale taky to není zrovna košér páč nedej bože když se vybije aku a pak při naběhnutí zdroj a jeho zapnutí se mu moc nemusí líbit zátěž v podobě zařízení + ty kondenzátory. By se taky mohlo stát že zdroj nenaběhne. Měl někdo ten zdroj rozebranej ? Už kolikrát se nám stalo že se omylem šlusl výstup a logicky by se měla přepálit jen ta trubičková pojistka, ale ono prd. Krom pojistky se přepálila cesta na DPS. Některý ty zdroje maj ty DPS tak debilně vymyšlený že část cesty k výstupní (+) svorce je tenoučká snad jen 1mm a přesně v tomhle místě se ta měď z DPS odpaří. Mnohem elegantnější by bylo přepínání síť/baterie řešená pomocí FETů. Bylo by to okamžitý, bez mechanickejch prvků atd. Asi by to potřebovalo nějaký malý chlazení, ale čert to vem, vzhledem k tý funkčnosti kterou by to poskytovalo . . .
0 x