Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

účtování přenesených dat - proč prodělávat na IPTV, náklady na přenesený GB v síti

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Re: účtování přenesených dat - proč prodělávat na IPTV, náklady na přenesený GB v síti

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Chilli píše:Nic proti 80Ghz nemám, ale pokud to někdo posadí na střechu a pak to prodává jako optiku mi nepřijde správný :)

Největší problém je poslední míle. Do páteří zákazníkům nic není (alespoň těm retailovým).
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 5 years ago

ludvik píše:Čemu vadí optická síť s 80GHz uplinkem? Že většinou nemám rezervu? To nemusí být pravda. Že jsem závislejší na počasí? To pravda sice je, ale za životnost pojítka se to nemusí projevit. Že to vyjde levněji, než překopat řepkové pole kvůli trubce? To mi zase tolik nevadí ... Za cca 200 m trubky v trávě mám poměrně pěkné rádio na řádově delší vzdálenost a mám ho v podstatě ihned, ne až po půl roce plánování (a to si fandím).
A někdo může za výhodu považovat i to, že na rádiu jsou nižší latence.

Pokud je na konci optiky 5GHz, to je již na pováženou. Ale co my víme? Je to příprava do budoucna, pro jednoho usera to zatím může stačit ...


To jsou zase žvásty ....

ludvik píše:.. Za cca 200 m trubky v trávě mám poměrně pěkné rádio na řádově delší vzdálenost a mám ho v podstatě ihned, ne až po půl roce plánování (a to si fandím)..


No to jsou moudra. Je vidět, že jsi v tomto směru toho asi zatím moc nepodnikl.....

ludvik píše:.. A někdo může za výhodu považovat i to, že na rádiu jsou nižší latence...


Pančku, tady to ale někomu pálí.....
0 x

Chilli
Příspěvky: 60
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Chilli » 5 years ago

mena píše:
ludvik píše:Čemu vadí optická síť s 80GHz uplinkem? Že většinou nemám rezervu? To nemusí být pravda. Že jsem závislejší na počasí? To pravda sice je, ale za životnost pojítka se to nemusí projevit. Že to vyjde levněji, než překopat řepkové pole kvůli trubce? To mi zase tolik nevadí ... Za cca 200 m trubky v trávě mám poměrně pěkné rádio na řádově delší vzdálenost a mám ho v podstatě ihned, ne až po půl roce plánování (a to si fandím).
A někdo může za výhodu považovat i to, že na rádiu jsou nižší latence.

Pokud je na konci optiky 5GHz, to je již na pováženou. Ale co my víme? Je to příprava do budoucna, pro jednoho usera to zatím může stačit ...


To jsou zase žvásty ....

ludvik píše:.. Za cca 200 m trubky v trávě mám poměrně pěkné rádio na řádově delší vzdálenost a mám ho v podstatě ihned, ne až po půl roce plánování (a to si fandím)..


No to jsou moudra. Je vidět, že jsi v tomto směru toho asi zatím moc nepodnikl.....

ludvik píše:.. A někdo může za výhodu považovat i to, že na rádiu jsou nižší latence...


Pančku, tady to ale někomu pálí.....


To jo, chtěl bych vidět na bezdrátu nižší latenci než na vlákně :D
0 x

Zsir
Příspěvky: 80
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Zsir » 5 years ago

Proti kombinaci nic nemám, je to někdy fakt těžky a je lepší kombinace optika + bezdrát než jenom bezdrát.

Ale pamatujte, že optika tam bude ležet furt, nemusíte se o ní starat, nevadí jí počasí. A když ti praskne blesk do anteny, tak můžeš jet a koupit novou.

Takže pokud je krásně tráva, normální lidi, tak kopat. Nebo i nějaky prověsy se dají domluvit.
0 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 5 years ago

Poslyšte pánové,
když čtu příspěvky některých pisatelů, tak mi vaří krev v žilách. Říkám si, jestli sem (do ISP segmentu) ještě patřím? A nebo jestli tu patří ti pisatelé?
Zhruba 15 let tady všichni podnikáme v elektronických komunikacích. Už dávno jsme měli ztratit ten punc něčeho nezdravého, nekvalitního, bez garance, bez noblesy, bez profesionality. Ale ne! Pořád je to stejné! Pořád se na nás velcí hrači dívají jako na odpad, pořád v nich nebudíme pocit respektu. Protože pořád jsou mezi námi poskytovatelé u nichž míra amatérismu překračuje všechny meze. Stále výmluvy, výmluvy a výmluvy.
0 x

Adolf.Shitler
Příspěvky: 521
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Adolf.Shitler » 5 years ago

Já když čtu tvoje příspěvky, a to i z historie rok zpátky (kdy se tady např. řešila optika v zemi vs. optika ve vzduchu), tak mám téměř jistotu, že seš úplně mimo mísu a podle nějaký svý vesnice, kde jsi cosi nějak udělal, z toho usuzuješ, že to takto musí být i všude jinde a úplně ti uniká realita světa, která je od tvých představ velmi odlišná.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Hele, ty žváste. Vše je pravda ... i ty latence. Napovím ti: rychlost světla v různých prostředích. Že to ty měříš na milisekundy neznamená, že to někdo nepotřebuje trochu přesněji.

Jediné v čem máš pravdu je, že jsem nikdy nekopal optiku přes pole. Ale jinde už jo.

By mě fakt zajímalo, jak si to jako patnáctiletý odborník představuješ (furt jsem v alespoň blízkém oboru o víc jak deset let déle). Do každé díry optiku ... to není nikde. Dělá se to postupně. Ono je sice hezké, že po drátech vysokého napětí se to ČEZu dělalo dobře, stejně tak třeba mezi kolejemi při rekonstrukcích. Ale do jednotlivých obcí (tím myslím malé) to už problém je. Tam má jen telecom z doby monopolu a to i o těch volných trubkách pochybuji.

Děláš pro koho? Pro Akamai? Nám ostatním ty amatérská rádia od Alcomy, Ericssonu nebo Ceragonů zatím stačí. Takže si ty kecy nech od cesty. To nejsou výmluvy, ale popis situace. Kdo bez dotací zvládne okamžitě položit vše do země ve své oblasti? I ten stát by s tím asi měl problém.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

Chilli píše:
mena píše:
ludvik píše:Čemu vadí optická síť s 80GHz uplinkem? Že většinou nemám rezervu? To nemusí být pravda. Že jsem závislejší na počasí? To pravda sice je, ale za životnost pojítka se to nemusí projevit. Že to vyjde levněji, než překopat řepkové pole kvůli trubce? To mi zase tolik nevadí ... Za cca 200 m trubky v trávě mám poměrně pěkné rádio na řádově delší vzdálenost a mám ho v podstatě ihned, ne až po půl roce plánování (a to si fandím).
A někdo může za výhodu považovat i to, že na rádiu jsou nižší latence.

Pokud je na konci optiky 5GHz, to je již na pováženou. Ale co my víme? Je to příprava do budoucna, pro jednoho usera to zatím může stačit ...


To jsou zase žvásty ....

ludvik píše:.. Za cca 200 m trubky v trávě mám poměrně pěkné rádio na řádově delší vzdálenost a mám ho v podstatě ihned, ne až po půl roce plánování (a to si fandím)..


No to jsou moudra. Je vidět, že jsi v tomto směru toho asi zatím moc nepodnikl.....

ludvik píše:.. A někdo může za výhodu považovat i to, že na rádiu jsou nižší latence...


Pančku, tady to ale někomu pálí.....


To jo, chtěl bych vidět na bezdrátu nižší latenci než na vlákně :D



jj nedavno se tu řešil nějaký GPON průser kde byla trochu vyšší latence jak na WIFI :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Vzpomínám si případovou studii jednoho nejmenovaného českého výrobce mikrovln nebo možná jeho zákazníka, kdy psal, že skok s dvěma rádii je taky lepší než optika. Jinak to teď taky tak třeba máme přes dvě rádia z optiky na optiku. Latence je podle mne lepší cca o 15 ms než nám případně slibuje cetin na koncovém přímém okruhu DWDM. Momentálně se pohybujeme cca na 2 ms do nixu. Záleží asi přímo na trase prvkách. Ale ten rozdíl stejně není podstatný. Co se wifi týče škoda slov a radši se budu věnovat něčemu rozumějšímu. Spíš je s podivem, že to tak dlouho vydrželo. Stavět optiku, pokud to nejde nějak levně nemá moc smysl. V okolý prodala spousta firem optické sítě, či sítě kdy do ptiky dávali hodně peněz a radši si spočítali, že to je lepší prodat. Wifi sítě jsou na dožití a pak dělat něco jiného tedy podle mne. Investovat v současné situaci nemá smysl. Tedy větší částky. Max do optiky s výhledem, že to někdo koupí.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

Výhoda rádia je v tom, že nemusíte stavět ten vzduch mezi anténami. :D Pravda, zároveň nevýhoda, jelikož se musíte přizpůsobit tomu, co v tom vzduchu je.

ludvik píše:Hele, ty žváste. Vše je pravda ... i ty latence. Napovím ti: rychlost světla v různých prostředích. Že to ty měříš na milisekundy neznamená, že to někdo nepotřebuje trochu přesněji.


Ne náhodou se datové propoje pro rychlé burzovní transakce staví na bezdrátových pojítkách - platí se za nejnižší možnou latenci, ne za přenosovou kapacitu. Na nákup/prodej akcií není třeba gigabit fullduplex, stačí mnohem mnohem méně. Co se počítá je odezva. Udělat tutéž transakci o milisekundu později znamená místo výdělku nevydělat nic, nebo ještě hůře prodělat. Jsou to transakce za drobné, ale je jich mnoho, a mikrosekundy určují, jestli těžce výdělečné nebo těžce prodělečné. Jako dobrý úvod postačí i stará dobrá Wikipedie a její zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/High-frequency_trading.
Ti co v tom jedou neváhají utratit z našeho pohledu šílené sumy, aby to stáhli třeba o pár mikrosekund. Jim se to totiž velice brzy zaplatí. Možná tomu učiní přítrž dutá optická vlákna, kde by signál místo sklem putoval vzduchem.
Naposledy upravil(a) Myghael dne 21 Jan 2019 20:33, celkem upraveno 1 x.
1 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

whef píše:Vzpomínám si případovou studii jednoho nejmenovaného českého výrobce mikrovln nebo možná jeho zákazníka, kdy psal, že skok s dvěma rádii je taky lepší než optika. Jinak to teď taky tak třeba máme přes dvě rádia z optiky na optiku. Latence je podle mne lepší cca o 15 ms než nám případně slibuje cetin na koncovém přímém okruhu DWDM. Momentálně se pohybujeme cca na 2 ms do nixu. Záleží asi přímo na trase prvkách. Ale ten rozdíl stejně není podstatný. Co se wifi týče škoda slov a radši se budu věnovat něčemu rozumějšímu. Spíš je s podivem, že to tak dlouho vydrželo. Stavět optiku, pokud to nejde nějak levně nemá moc smysl. V okolý prodala spousta firem optické sítě, či sítě kdy do ptiky dávali hodně peněz a radši si spočítali, že to je lepší prodat. Wifi sítě jsou na dožití a pak dělat něco jiného tedy podle mne. Investovat v současné situaci nemá smysl. Tedy větší částky. Max do optiky s výhledem, že to někdo koupí.


takže když se optika nevyplatí tak nemáme dělat ani wifi? Mám sto chutí napsat Zdeňkovy pár sprostých slov abych dostal ban a nemusel tu číst takový věci.

Wifiny tu budou dalších minimálně 10 let naprosto v klidu. Za dobu co děláme wifi se naprosto nic nezměnilo a nezměnilo se už vůbec nic řekněme 10km od hlavních silnic. Tam všude bude wifi růst a vzkvétat protože tam nikdo optiku řešit nebude. Ani DSL se tam neřeší. Tady ve městě s 8k obyvateli DSL běží 500m od středu města 8Mbit. Tím to tak nějak hasne a natož kdekoliv na vesnicích.
Naposledy upravil(a) hapi dne 21 Jan 2019 20:37, celkem upraveno 1 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Tvl...to je zas srac*** Ci je optika pripojena radiom alebo neni moze byt zakaznikom jedno. Dolezity je vysledny efekt, stabilita, vypadky, agregacia...pre mna je teda rozhodujuci vysledny efekt a cena za ktoru to pojde spravit. Tiez teraz riesime v celku velky projekt s optikou a otazka je, ci si prenajat okruh od Telecomu alebo si to strelit vlastnym radiom s vlastnej siete. Vysledok je, ze minimalne pre zaciatok nam to radio bude stacit, pretoze prenajom okruhu s kapacitou xxx nam za 6 mesiacov zaplati radio. Ked radio nebude stacit tak sa da ine (18GHz v XPIC a mam 1 resp 2Gbit) a aj radio a aj licencia bude zase lacnejsia nez prenajom okruhu od Telecomu. Takze tak...vysledny efekt je, ze ludia budu mat na optike X krat lepsi net nez to pobastlene co tam maju teraz (rozne ethernety po stlpoch, wifiny a atd.) a my nemusime platit majland za prenajaty okruh. Ten kto bastli aj wifi aj optiku a to myslim doslova bastli tak tomu nebude fungovat ziadne riesenie. Niektori ludia nevedia doteraz stavat riadnu WiFi tak sa necudujte, ze nevedia robit optiku alebo lamentuju.
0 x

Ice_Mann
Příspěvky: 36
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Ice_Mann » 5 years ago

Přátelé proč stahovat kalhoty když brod je ještě daleko.
Ten kdo neinvestuje tak brzo skončí - vývoj jde velice rychle dopředu a udržet krok stojí velké peníze. Konkurence unás neinvestuje a lidi jsou pochopitelně naštvaní - toť naše výhoda. Unás je životnost hardwaru na sajtu max 3 roky a potom komplet výměna, každé AP připojeno minimálně 100 Mbit, rychlosti nijak neomezujeme, raději dokoupím konekt, než někoho omezovat, kde jde natáhnout optika, tak tam ji natáhneme.
1 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Promiň Hapi, já už se nebudu vyjadřovat ban dávat nemusíš, já s účastí na wifi končím a toto forum už sleduju jen tak ze zájmu. Jo věřím, že to někde s rozumný přístupem bude fungovat. Jinak u nás to teď většina i velkých firem zabalila a zůstanou jen ty co to dělají hobby za 200 i s TV. Jinak za poslední týden po všech zákaznících co chodím chtějí TV, někdo přechází rovnou k O2. Můžu říct, že v lokalitách kde to loni šlo na DSL 2Mbity to dneska běhá reálně i 250Mbit u nás většina lokalit, jen o tom lidi moc nevědí. LTE třeba od Téčka tu taky 50Mbit běhá v základu, ale vím všeho do času. K tomu tu všude běhá ČTU a všem rozdává pokuty. Tak asi tak končím příspěvky.

hapi píše:
whef píše:Vzpomínám si případovou studii jednoho nejmenovaného českého výrobce mikrovln nebo možná jeho zákazníka, kdy psal, že skok s dvěma rádii je taky lepší než optika. Jinak to teď taky tak třeba máme přes dvě rádia z optiky na optiku. Latence je podle mne lepší cca o 15 ms než nám případně slibuje cetin na koncovém přímém okruhu DWDM. Momentálně se pohybujeme cca na 2 ms do nixu. Záleží asi přímo na trase prvkách. Ale ten rozdíl stejně není podstatný. Co se wifi týče škoda slov a radši se budu věnovat něčemu rozumějšímu. Spíš je s podivem, že to tak dlouho vydrželo. Stavět optiku, pokud to nejde nějak levně nemá moc smysl. V okolý prodala spousta firem optické sítě, či sítě kdy do ptiky dávali hodně peněz a radši si spočítali, že to je lepší prodat. Wifi sítě jsou na dožití a pak dělat něco jiného tedy podle mne. Investovat v současné situaci nemá smysl. Tedy větší částky. Max do optiky s výhledem, že to někdo koupí.

takže když se optika nevyplatí tak nemáme dělat ani wifi? Mám sto chutí napsat Zdeňkovy pár sprostých slov abych dostal ban a nemusel tu číst takový věci.

Wifiny tu budou dalších minimálně 10 let naprosto v klidu. Za dobu co děláme wifi se naprosto nic nezměnilo a nezměnilo se už vůbec nic řekněme 10km od hlavních silnic. Tam všude bude wifi růst a vzkvétat protože tam nikdo optiku řešit nebude. Ani DSL se tam neřeší. Tady ve městě s 8k obyvateli DSL běží 500m od středu města 8Mbit. Tím to tak nějak hasne a natož kdekoliv na vesnicích.
Naposledy upravil(a) whef dne 21 Jan 2019 20:51, celkem upraveno 1 x.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

P.S: Proti wifi nic nemám, to jsi mne špatně pochopil, je to spíš na pokec.

hapi píše:
whef píše:Vzpomínám si případovou studii jednoho nejmenovaného českého výrobce mikrovln nebo možná jeho zákazníka, kdy psal, že skok s dvěma rádii je taky lepší než optika. Jinak to teď taky tak třeba máme přes dvě rádia z optiky na optiku. Latence je podle mne lepší cca o 15 ms než nám případně slibuje cetin na koncovém přímém okruhu DWDM. Momentálně se pohybujeme cca na 2 ms do nixu. Záleží asi přímo na trase prvkách. Ale ten rozdíl stejně není podstatný. Co se wifi týče škoda slov a radši se budu věnovat něčemu rozumějšímu. Spíš je s podivem, že to tak dlouho vydrželo. Stavět optiku, pokud to nejde nějak levně nemá moc smysl. V okolý prodala spousta firem optické sítě, či sítě kdy do ptiky dávali hodně peněz a radši si spočítali, že to je lepší prodat. Wifi sítě jsou na dožití a pak dělat něco jiného tedy podle mne. Investovat v současné situaci nemá smysl. Tedy větší částky. Max do optiky s výhledem, že to někdo koupí.

takže když se optika nevyplatí tak nemáme dělat ani wifi? Mám sto chutí napsat Zdeňkovy pár sprostých slov abych dostal ban a nemusel tu číst takový věci.

Wifiny tu budou dalších minimálně 10 let naprosto v klidu. Za dobu co děláme wifi se naprosto nic nezměnilo a nezměnilo se už vůbec nic řekněme 10km od hlavních silnic. Tam všude bude wifi růst a vzkvétat protože tam nikdo optiku řešit nebude. Ani DSL se tam neřeší. Tady ve městě s 8k obyvateli DSL běží 500m od středu města 8Mbit. Tím to tak nějak hasne a natož kdekoliv na vesnicích.
0 x