Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Napájení ze solárních panelů

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Re: Napájení ze solárních panelů

Příspěvekod Peyrak » 14 years ago

fotky nemám, teď v týdnu tam půjdeme na kontrolu tak to nafotím. Baterií tam je na 18 dní provozu RB, všechno je 24V. Panely (W netuším) jsou aby tu jednu baterku nabily za 16hod při plným výkonu, pak to začne nabíjet další, pak další. Baterky jsou samo gel v plechový zateplený bedne i s tím regulátorem a RB, teplota nám v tom v zimě neklesla po 2 stupně.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 14 years ago

já mám také jeden rostlý stožár, a je to celkem pěkné a bez povolení :) jen se tam někdy špatně leze, ale je bez konkurenčně nejvyšší
Přílohy
lipa2.JPG
(216.48 KiB) Staženo 934 x
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 14 years ago

ale máš k němu přípojku, viď?
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 14 years ago

no panely tam nejsou, je tam normálně 230V. kdybych tam měl panely tak nevím jak by to ta konstrukce udržela a hlavně bych musel okudlat celej strom a to by chcípnu a já bych šel za katr (státní strom) :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

omicron
Příspěvky: 16
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod omicron » 13 years ago

Peyrak píše:Jeden takovej bod only solar máme, ale muselo se to pořádně naddimenzovat, aby to bylo spolehlivý. Je to 5g retranslace, RB433 s dvěma CM9 a celý to je plošině mezi třema modřínama :D ve výšce asi 17m nad zemí. Rostlej stožár a nepotřebuješ na to povolení :D Běžej z toho na obě strany linky asi jen 750m, ale jinak je ta vesnice úplně nedosažitelná. Akorát včera v tom hovadským větru se to párkrát odpojilo, jinak OK. Uptime RBčka je 118 dní.


Ahoj,

zrovna řešíme problém s připojením jednoho takového "ďolíku". Jediné co je odtud vidět je dřevěný seník kde majitel nedovolí umístit el. přípojku.

Dnes jsem to zrovna počítal a dopočítal jsem se že pro RB433 + 2xCM9 na 12V budu potřebovat 80W panel (tedy stačil by 50W, ale jistota je jistota) a 72Ah baterii (abych měl pojištěno, že bod vydrží alespoň 4 dny na baterii). O dobíjení se bude starat regulátor Phocos CX10.

Zajímaly by mě Tvé technické specifikace vzhledem k uváděnému uptime :)

Předem díky za info.
0 x
UNDO - Does not work in real life.

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

My tam máme 2x CX40 a 2x 220W amorfní panely, kapacitou aku si nejsem jistej, jsou tam nějaký průmyslový trakční gelovky
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

to je docela zajímavý, jeden tam má 2x220W což jsou velký panely a druhej chce použít 1x80W. To je sakra rozdíl ne? Já osobně bych se přikláněl k 2x220W protože až přijde zima a permanentně zataženo, tak ti to za tejden chcípne. Sám jsem tu měl kurevsky drahej profy panel 225W a na něj připojenej přes jednoduchej stabilizátor pouhý RB133 a dokonce bez karet a nepřipojenej ethernet. Jakmile sem panel zastínil, tak RBčko lehnulo. Jo super že to při max svitu dá nějakých 175W tady na jihu ale v zimě to dá kulový. Už ted koukám na dohled jedný elektrárny a jak nesvítí, tak máš pouhou produkci ani ne 1%. Panely maji napsanou kapacitu cca o 20-30% větší který ale dosahujou někde na sahaře ale ne v ČR.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

jo, tos měl polykrystalickej panel, ten se používá na střechách a na polích, je mrtě háklivej na stín a úhel dopadajícího světla, ale zase když na něj svítí z ideálního úhlu tak má větší účinnost při stejný ploše panelu, amorfnímu panelu, je tohle všechno fuk, maká i v noci za úplňku, z nich se dělaj elektrárny třeba na zdech paneláků
0 x

omicron
Příspěvky: 16
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod omicron » 13 years ago

Peyrak píše:My tam máme 2x CX40 a 2x 220W amorfní panely, kapacitou aku si nejsem jistej, jsou tam nějaký průmyslový trakční gelovky


Ty panely musí být plachty jako kráva, ne? Na amorfní panely jsem koukal taky a 32Wp panel měl rozměry cca 1x0,6m.
Proto jsem začal uvažovat o monokrystalu má větší účinnost a dle NASA je v mé lokalitě v prosinci cca 90W slunečního záření na m2, vyděleno účinností panelu, vynásobeno počtem slunečných hodin dle CHMI...

No jsou to počty :)

Každopádně díky za info. Koncepci ještě přepracuji :)
0 x
UNDO - Does not work in real life.

Star_Gate
Příspěvky: 256
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Star_Gate » 13 years ago

Zdárek.

Rád bych se přidal k tomuto tématu s otázkou, zda je možné napájet páteřní vysílač pomocí solárních panelů s možností, že když dojde energie v bateriích, přepne se na napájení ze sítě.

Jedná se hlavně o maximální úspory, jelikož všechna zařízení mají příkon 420W což je dost.

Předem děkuji za reakce.
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 13 years ago

samozrejme ze je to mozne. budes tam mit na vstupu upsku. tu budes napajet z autobaterie. baterku dobiji solar s nejakym inteligentnim rizenim, uz se to tu psalo.
napeti na baterce vyhodnocuje komparator. pokud je na ni napeti vetsi nez 13V, jede napajeni ze solaru a ten i trvale baterku dobiji.
kdyz prestane solar dobijet baterku /setmi se/, zacne klesat napeti na baterce a pri poklesu pod 12V tam relatkem pripnes autonabijecku. ta se pak automaticky vypne zase az pri dosazeni 14,4V na baterce, aby to furt neprepinalo.
ma to tu vyhodu, ze je to zaroven i zalohovany proti vypadku napeti ze site, je tam prepetova ochrana.
a autobaterka tam musi byt proto, ze kapacita baterky v upsce proste na delsi dobu nestaci a jelo by ti to ze site skoro porad.
na ten prikon 420w bych pouzil apc smartups 1kw, to je tak akorat.
je to trochu srozumitelny?
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 13 years ago

Akorat bych k tomu dodal ze bych tam dal baterii gelovou treba 2x tuto:
http://eshop.micronix.cz/akumulatory-a- ... 12650.html
Autobaterie strasne trpi a je to bezudrzbova.

Ahoj Lada
0 x

Star_Gate
Příspěvky: 256
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Star_Gate » 13 years ago

Jj, Srozumitelné to je :)

Mám UPSku APC SUA-2200I, což je vcelku předimenzované. Spíš řeším jak to udělat. Mám možnost mít baterie 12V 100Ah, takže pro UPS by musely být v serii kvůli voltáži. I tak tebou navrhované řešení je spíš o tom odpojit UPS od sítě aby jela z baterií. Já měl namysli spíš něco typu solárníma panelama nabíjet nezávislý baterie, měničem z toho dostat 230V a tím napájet celý RACK. Ale řaším, jak to automaticky přepínat, odkud to má jet. Zda solár, nebo síť.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 13 years ago

Sak ti to kolega napsal, musis k UPS pripojit silnejsi baterie, ale v tvem pripade budes potrebovat 4xbaterii (serio paralelne zapojene) co jsem psal v odkazu vyse nebo jenom 2ks zapojene v serii. Tva UPSka jede interne na 27.6V. Pokud das baterie serio paralelne dostanes se na dvojnasobnou kapacitu danych baterii. Puvodni baterie v UPSce jsou 4x17Ah, dal bych tam 4xGP12650 65Ah serioparalelne zapojene (130Ah) a mas to, akorat to chce vyzkouset jak je schopne to slunicko rychle nabit, ale vlastne na to bude ta nabijecka. Pocitej s tim ze budes potrebovat minimalne dva panely a silne baterie, ale cena lidova asi nebude :-(
Myslim si ze moc na el. neusetris navic kazde dva roky menit baterie bohuzel to je realita.

Ahoj Lada
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 13 years ago

taky myslim, ze to levny nebude, ze se to nevyplati.
ja to reseni navrhoval pro trochu jine pouziti uprostred niceho /uprostred velke farmy v AU/, kde neni elektrika /jen zaloha dieselagregat/, jen sviti hodne slunko. melo to napajet cerpadlo. dodneska to jede, od roku 2006. nicmene pouzit se do bez problemu i na napajeni cehokoli jineho, treba i pc nebo rb.

ad ladik: baterii gelovou bych tam urcite nedaval. dlouho nevydrzi a to ani kdyz das panasonic 10-lete, kazda se vybouli, nebo se ji zkratuji clanky. proto doporucuju obyc autobaterku, olovenou, pac je levna a pri tomto druhu provozu vydrzi minimalne 5 let, mozna i dyl. zatim se nemenily od roku 2006, furt to pry jede. aj se divim, pri tech podminkach - v zime kolem +10 stupnu, v lete pres 40 ve stinu bezne.

jinak da se tam misto upsky samozrejme pouzit i ten menic, jasne. ale dobra upska ma hezci prubeh nez tu hnusnou trapezu, co davaji levne menice. navic ma v sobe prepetovku a pokud je to aspon line-interactive, dorovnava i napeti.
0 x