Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ztráta hesla, možná vadná CF

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

ztráta hesla, možná vadná CF

Příspěvekod hapi » 15 years ago

nazdarek, včera večer se mi stala jedna nemilá věc na PC routeru. Chci se nalogovat do mikrotika v PC a najednou na mě vyskočí hláška, že nemám správný přihlašovací údaje. Tak skoušim všechny možný co bych tam kdy dal a nic. Prostě se do něj nepřihlásim. Nestalo se to někomu? Je možný že se překročil počet zápisů za CF kartu a prostě něco neuložila? Jediný co se mění asi tak každej den je že se smaže 700 manglů, 700 QT a 700 natů a vytvořeji se znova. Je možný že se takhle oddělá CFka během 2 měsíců? Stalo se to někomu?

Jak v tomhle případě postupovat a vyresetovat heslo nebo klidně i celej systém abych nepřišel o licenci?

Když jsem to zkoumal blíž, tak mě zaráží že mikrotik používá na flash media na kterých většinou je nainstalovanej nevhodnou EXT2/3 a ne nějakou extra partition pro flash disky která by určitě znatelně prodloužila zapisování do flash pamětí.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 15 years ago

nemas tam DUDE ? Zkus se lognout jako admin bez hesla
0 x

andreas4all
Příspěvky: 411
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod andreas4all » 15 years ago

skus admin bez hesla. ak sa prihlasis, tak ti odisla CF karta, skus to vypnut, pripojit ku citacke a spustit na to fsck. mozno to pomoze, ale priprav sa na to, ze odisla... mne takto odisli asi 3 cfky.
0 x
Pripojenie na Slovensku.
http://www.citicom.sk

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 15 years ago

Me to udelalo na PCrouteru s dude, po asi 2 dnech se neslo lognout jen bez hesla, tak jsem dude vyhodil a jeto bez problemu uz asi mesic je tam IDEflash, nevim co to je za haluz ale odstrel dude pomohl tak to vic neresim.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

žádný dude tam neni ani nebylo. Bez hesla jsem taky zkoušel a nic. Takže mám počítat s tim, že mi po 2 měsících a častym měnění stovek pravidel denně odejde CFka?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 15 years ago

hapi píše:žádný dude tam neni ani nebylo. Bez hesla jsem taky zkoušel a nic. Takže mám počítat s tim, že mi po 2 měsících a častym měnění stovek pravidel denně odejde CFka?



Spis pocitat, ze tech 15W za disk se bude muset obetovat. Ale je to zvlastni.
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

Stanislav Hrncir
Příspěvky: 575
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Stanislav Hrncir » 15 years ago

soooc píše:
hapi píše:žádný dude tam neni ani nebylo. Bez hesla jsem taky zkoušel a nic. Takže mám počítat s tim, že mi po 2 měsících a častym měnění stovek pravidel denně odejde CFka?



Spis pocitat, ze tech 15W za disk se bude muset obetovat. Ale je to zvlastni.


neni nic jednodussiho nez se mrknout posleze do system/resorces a mrknou kolik ma cf nabehana, driv byvalo pravidlem ze 256MB cf karta mela dost pri 60 000 000 zapsanymi sektory - vidlo s tech resources
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

do systému se nepřihlásim a už na to kašlu. Koupim klasický disky a pořešeno. Jenom je mi líto licence.

Jestli mě MKčko ještě jednou na bráně nasere, pude tam debian.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Chimiak
Příspěvky: 68
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chimiak » 15 years ago

Ahoj,
bavil jsem se na toto tema s Klimou a na shapery doporucuje disky, rikal ze ISPadmin spolehlive flashky odpali do prar mesicu/dnu v zavislosti kolik dat tam pise, takze dej si tam disk a budes mit pokoj.
0 x

Petr Vlašic
Příspěvky: 588
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Vlašic » 15 years ago

hapi píše:nazdarek, včera večer se mi stala jedna nemilá věc na PC routeru. Chci se nalogovat do mikrotika v PC a najednou na mě vyskočí hláška, že nemám správný přihlašovací údaje. Tak skoušim všechny možný co bych tam kdy dal a nic. Prostě se do něj nepřihlásim. Nestalo se to někomu?

Mně se zase v zimě stalo, že mi zamrznul RB133(nedostatečná voltáž trafa) a po spuštění mi vypadla licence. Naštěstí jen to, tak jsem to zálohoval a po pár dnech vyjednávání s i4wifi(licence byla už nainstalovaná v něm) jsem ji zase obnovil, ale docela mě to zarazilo abych pravdu řekl.

hapi píše:Je možný že se překročil počet zápisů za CF kartu a prostě něco neuložila?

Heslo je uloženo v jednom souboru ve kterém se nemění, takže bych to s největší pravděpodobností viděl na HW chybu.

hapi píše:Jediný co se mění asi tak každej den je že se smaže 700 manglů, 700 QT a 700 natů a vytvořeji se znova. Je možný že se takhle oddělá CFka během 2 měsíců? Stalo se to někomu?

Ježiš marja a proč to? Pokud se každá změna logovala na disk a nebo to cokoliv z akce na disk zaznamenávalo, tak je to víc než možné.

hapi píše:Jak v tomhle případě postupovat a vyresetovat heslo nebo klidně i celej systém abych nepřišel o licenci?

No tak disk se dá namountovat a provést záloha binárních konfiguračních souborů a k obnově hesla něco tady.

hapi píše:Když jsem to zkoumal blíž, tak mě zaráží že mikrotik používá na flash media na kterých většinou je nainstalovanej nevhodnou EXT2/3

Teoreticky by rozložení do více sektorů měly zabezpečovat už přímo mechanismy v disku. Teda alespoň u novějších zařízení a pokud něco takového nebylo v zájmu zachování příznivé ceny obětováno(Nechci dělat přímou úměru mezi cenou a kvalitou, ale zrovna u flash disků na kterých běží životě důležité procesy bych se nesnažil šetřit...alespoň z důvodu klidného spaní). Také zrovna z použití EXT2/3 nejsem nadšen. Jediná možnost je to ručně převést do nějakého lepšího FS. Klid v duši mi jen dodává, že přímo na RBčkách se používá YAFFS

hapi píše:a ne nějakou extra partition pro flash disky která by určitě znatelně prodloužila zapisování do flash pamětí.

No tak on původně nikdo nepředpokládal, že na IDE rozhraní x86 verze se budou připojovat nějaké konvertory a zase Flashky.

Chimiak píše:bavil jsem se na toto tema s Klimou a na shapery doporucuje disky, rikal ze ISPadmin spolehlive flashky odpali do prar mesicu/dnu v zavislosti kolik dat tam pise, takze dej si tam disk a budes mit pokoj.

Proto se snažím RoS našroubovat do ramdisku.
0 x
Vždyť je to tak jednoduché…stačilo se zamyslet, špetku toho RTFM et voilà!

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

protože když se připojí zákazník, zapíše se do našeho systému a ten vygeneruje data pro MKčko a tim pádem se celej přepočítá a vytvoří znova, proto se zapisuje cca každej den 700 manglů, natů a QTček. Používáme tu QTčka tak jak se má takže většina pravidel se mění minimálně v QT při zadání novýho usera..

Škoda že jsem ten příspěvěk o obnově hesla nenašel, a to jsem to fakt hledal. Každopádně jsou na cestě disky a tim pádem už žádný blbý CFky. Zajímalo by mě jak dlouho vydržeji v nějakym tom Eee notebooku.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Petr Vlašic
Příspěvky: 588
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Vlašic » 15 years ago

hapi píše:protože když se připojí zákazník, zapíše se do našeho systému a ten vygeneruje data pro MKčko a tim pádem se celej přepočítá a vytvoří znova, proto se zapisuje cca každej den 700 manglů, natů a QTček.

A to se všech 700pravidel posunuje o jednu adresu navrch nebo jak? Pořád nechápu důvod, proč vymazat a následně zapsat všechny pravidla.
hapi píše:Používáme tu QTčka tak jak se má takže většina pravidel se mění minimálně v QT při zadání novýho usera.

Ale jeden uživatel = jedno(či pár) pravidlo, ne? Jinak se všechny změny ihned zapisují na disk. Sice se to nejdříve uloží do cache v paměti, ale pokud je tam defaultní writeback-time, tak se to po 15sec. promítne na disk

hapi píše:Škoda že jsem ten příspěvěk o obnově hesla nenašel, a to jsem to fakt hledal.

A to je jich tu víc. Dokonce to jde myslím nějak obnovit pomocí netinstallu.
hapi píše: Zajímalo by mě jak dlouho vydržeji v nějakym tom Eee notebooku.

No dávají na to několikaleté záruky, takže těžko říct. Min. případ kdy by padl disk jsem ještě na netbocích neviděl.(Tím neříkám, že neexistuje)
0 x
Vždyť je to tak jednoduché…stačilo se zamyslet, špetku toho RTFM et voilà!

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

proč mazat a zase zapisovat všechny pravidla? Lepší než testovat řádek jestli je aktuální nebo ne. Jedna chyba, a už se nedohledáš. Zápis trvá celkem dlouho a testování by trvalo snad ještě díl. Navíc by se museli nějak značkovat pravidla který platěji a ty co ne, by se museli smazat a to by bylo už trvalo asi o dost dlouho. Takže defakto by jsi musel otestovat, pokud se nic nezměnilo, tak označit že je ok, pokud ne, tak stejně zeditovat. A pak smazat ty, co tam už nemaji co dělat. No já nevim ale takhle si přidělávat práci kvůli ničemu navíc těch zápisů na disk by to rozhodně vůbec neušetřilo.

Jo kdybych mohl šahat do MKčka jako do mysql, tak to by byla jiná. Bohužel ani to API neni moc použitelný.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

tak přišly disky, hodil jsem tam 3.10 a světe div se. QT má max-limit 2M, ukazuje, že teče 2M ale mangle ukazuje přesně 2x víc tedy 4M a stahuju taky 4M. Tak tam dám 3.13 a to samí. Nakonec pomohla 3.20. A to udělaly oba routery uplně stejně. Předtim tam byly 3.10 i 3.13 a jelo to v pohodě.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků