Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ideální řešení pro VM (Dude, web server)

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Re: Ideální řešení pro VM (Dude, web server)

Příspěvekod Noxus28 » 5 years ago

uplink porty si daj do samostatných vswitchov + nad nimi portgroup.
TJ vytvor vswitch "konekt" s uplink portom vmnic0 + portgroup
vytvor vswitch "out" s uplink vmnic1 + port group
vytvor vswitch "nas" ktorý nemusí mať uplink ak má byť spojený len s virtual mikrotikom + portgroup

a do group si potom nahádž virtuálky
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

Vše funguje dle představ. Díky za návod.
1 x

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

Vše funguje dle představ. Díky za návod. Ještě se snažím dostat stávající disky z nasu které jsou ext4 do nasu který je nyní jako virtuál a moc nedaří - řešil někdo?
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 5 years ago

Neriešil. Ale s tým aby virtuálny stroj prečítal dáta na fyzickom disku budeš mať problém. Vmware používa súborový systém VMFS. Takže asi skopírovať dáta z pôvodného NAS niekam na 3tí stroj, naformátovať disky a dať ich do esxi, vytvoriť na diskoch datastore a to pridať ku virtuálnemu NASu ako nový disk. Potom naťahať dáta. Pozor, esxi ti nevytvorí sw raid.
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

Noxus28 píše:Neriešil. Ale s tým aby virtuálny stroj prečítal dáta na fyzickom disku budeš mať problém. Vmware používa súborový systém VMFS. Takže asi skopírovať dáta z pôvodného NAS niekam na 3tí stroj, naformátovať disky a dať ich do esxi, vytvoriť na diskoch datastore a to pridať ku virtuálnemu NASu ako nový disk. Potom naťahať dáta. Pozor, esxi ti nevytvorí sw raid.


Tohle chápu, zkusil jsem to takto na zkušebním prázdném disku. Ale ten nas který běží ve virtálu ten disk zformátuje zase do ext4. Nepotřebuji aby esxi viděl disky, jen aby je "propustil" do virtuálu
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 5 years ago

Priznám sa neviem, fyzický disk zase asi priamo do virtuálu nedostaneš. Budeš na ňom musieť v esxi vytvoriť datastore a až následne pridať NASu virtuálny disk uložený na danom datastore (xkrát pre každý disk ktorý chceš do NAS dostať). Na čo si to už NAS naformátuje je jeho vec ale pre esxi to bude VMFS.
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

Noxus28 píše:Priznám sa neviem, fyzický disk zase asi priamo do virtuálu nedostaneš. Budeš na ňom musieť v esxi vytvoriť datastore a až následne pridať NASu virtuálny disk uložený na danom datastore (xkrát pre každý disk ktorý chceš do NAS dostať). Na čo si to už NAS naformátuje je jeho vec ale pre esxi to bude VMFS.


No, právě jsem doufal v to že tohle dělat nebudu. Různě na forech píšou že to jde, ale nenašel jsem návod který by mi dal smysl. Kromě toho nebude to hodně zpomalovat propustnost disku?
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 5 years ago

0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago



Perfektní, vypadá to že to funguje :)
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 5 years ago

To som rád. Dúfam že budeš s vmware spokojný
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

Uvidíme, zatím mi přijde lepší mít jedno zařízení než 3. Ještě chci jako další VM nahodit webhosting, takže vlastně 4 zařízení...
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 5 years ago

pokud nebudeš virtualizovat routery, tak ESXi na pohodu. Bohužel kdo zná komerční verzi vCentra pro management, tak může mít s tou free verzí do Widlí docela problém ;-(. Bez pokročilých funkcí se většinou žít dá, i když třeba migrace VM mezi různými HW servery a podobné další fičur můžou chybět. Osobně mám radši plné verze podobných nástrojů a když na to nejni, tak i opensouorce bývá akceptovatelnější řešení.
0 x

mrm
Příspěvky: 23
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod mrm » 5 years ago

hol píše:pokud nebudeš virtualizovat routery, tak ESXi na pohodu.
V čom má byť problém?
Prevádzkujem 2x pfSense (FW, DHCP, DNS, IDS, traffic na každom cca 150 Mbit/s) + 1x komerčný NGFW na ESXi (momentálne na 6.7, traffic 250 Mbit/s) niekoľko rokov bez akýchkoľvek problémov.
Čo sa týka desktop sieťoviek, tak bez problémov prevádzkujem niekoľko rokov Intel CT/GT Desktop adaptéry.
0 x

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

mrm píše:
hol píše:pokud nebudeš virtualizovat routery, tak ESXi na pohodu.
V čom má byť problém?
Prevádzkujem 2x pfSense (FW, DHCP, DNS, IDS, traffic na každom cca 150 Mbit/s) + 1x komerčný NGFW na ESXi (momentálne na 6.7, traffic 250 Mbit/s) niekoľko rokov bez akýchkoľvek problémov.
Čo sa týka desktop sieťoviek, tak bez problémov prevádzkujem niekoľko rokov Intel CT/GT Desktop adaptéry.


Já tam mám NetXtreme II BCM5716 a vypadá to že to s nimi jde dobře. Ono na desktop stroj to asi ani nainstalovat nejde, zkoušel jsem to na postarším pc pro které nemám využití (E8400 cpu) a procesor není podporován. I u toho aktuálního mi to napsalo že v další verzi nebude již podporován...
ddd.png
ddd.png (40.63 KiB) Zobrazeno 3154 x
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 5 years ago

_piggy_ píše:
mrm píše:
hol píše:pokud nebudeš virtualizovat routery, tak ESXi na pohodu.
V čom má byť problém?
Prevádzkujem 2x pfSense (FW, DHCP, DNS, IDS, traffic na každom cca 150 Mbit/s) + 1x komerčný NGFW na ESXi (momentálne na 6.7, traffic 250 Mbit/s) niekoľko rokov bez akýchkoľvek problémov.
Čo sa týka desktop sieťoviek, tak bez problémov prevádzkujem niekoľko rokov Intel CT/GT Desktop adaptéry.


Já tam mám NetXtreme II BCM5716 a vypadá to že to s nimi jde dobře. Ono na desktop stroj to asi ani nainstalovat nejde, zkoušel jsem to na postarším pc pro které nemám využití (E8400 cpu) a procesor není podporován. I u toho aktuálního mi to napsalo že v další verzi nebude již podporován...
ddd.png


jednak to výrobce nedoporučuje. Druhak bych se bál, že nepůjde (korektně) passtrough supermicro síťovky do virtu (nebýval to podporovaný HW pro ESXi a zároveň jeden z mála vyloženě dobrých pro MK). No a za třetí se bavíme o rychlostech kolem Gbitu a vytíženém stroji shaperem, qosem, natem atp. Samotný trafic by neměl router vytěžovat prakticky vůbec. V našich testech byl rozdíl mezi ESXi a KVM na stejným stroji ve výkonu a propustnosti o cca 70% :) Myslím, že to bylo hlavně podporou Smicro síťovek. Nechci ale dělat machry, mé poznatky jsou více empirické než teoretické a ohledně x64 jsem čerpal od Hapyho, který tadytomu asi opravdu rozumí.

Na druhou stranu pokud vám to šlape, výkon stačí a nepadá to, tak proč ne. Obecně má x64 výkonu dost a limit je na straně MK. Takže virtualizace nemusí být vůbec to hlavní brzdou. Hlavně že to nemáte na virtualboxu s grafikou :) :)
0 x