Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Kauza Supernetwork vs ČT (Bylo: Zdena zase jede :))

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Kauza Supernetwork vs ČT (Bylo: Zdena zase jede :))

Příspěvekod sub_zero » 6 years ago

https://www.lupa.cz/aktuality/ceska-tel ... ernetwork/

samosebou si počkáme na detailní info. I když si nemyslím, že by ČT nějak mlžila..
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Provoz do NIXu sice posílali přes jinou síť, ale například z O2 a Vodafone to normálně jelo nixem a ne přes tranzit. UPC šlo myslím přímo a zbytek peeringem.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 6 years ago

nám přes TMCZ to teklo tranzitem
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

proč to ČT rovnou nešla brát od nixu když dle smlouvy chce aby to jelo do nixu a udělala to tak debilně přes mezičlánek jménem cendra? nechápu...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 6 years ago

okoun píše:proč to ČT rovnou nešla brát od nixu když dle smlouvy chce aby to jelo do nixu a udělala to tak debilně přes mezičlánek jménem cendra? nechápu...


NIX by mel vyrabet/distribuovat streamy ???
2 x

Bach
Příspěvky: 127
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Bach » 6 years ago

okoun píše:proč to ČT rovnou nešla brát od nixu když dle smlouvy chce aby to jelo do nixu a udělala to tak debilně přes mezičlánek jménem cendra? nechápu...


Protože ČT "neumí" distribuovat svoje iVysílání. Proto používala Visual Unity, následně O2, SH a nyní opět O2. Kdyby si to dělali in-house, tak pak by si mohli řešit sami přípojky v NIXu, Peeringu a dalších uzlech.
0 x
Na domácí přípojku to jde. :-))) http://www.speedtest.net/result/3688392378.png

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 6 years ago

takze pres 02 to potece tranzitem vsem, kteri nejsou v NIXu, ackoliv jsou v peering.cz a to bude z pohledu CT v poradku... ?
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 6 years ago

ano, to je v pořádku, tak to v CZ máme zařízené :-) jsem zvědavej, jestli O2 dostane podmínku, že musí mít 100G port v peering.cz :)


Dalibor Toman píše:takze pres 02 to potece tranzitem vsem, kteri nejsou v NIXu, ackoliv jsou v peering.cz a to bude z pohledu CT v poradku... ?
Naposledy upravil(a) TTcko dne 06 Jun 2018 09:39, celkem upraveno 2 x.
0 x

vorw
Příspěvky: 2
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod vorw » 6 years ago

TTcko píše:ano, to je v pořádku, tak to v CZ máme zařízené :-) jsem zvědavej, jestli O2 dostane podmínku, že musí mít 100G port v peering.cz :)


Dalibor Toman píše:takze pres 02 to potece tranzitem vsem, kteri nejsou v NIXu, ackoliv jsou v peering.cz a to bude z pohledu CT v poradku... ?


V puvodnim tendru bylo vcelku logicke zadani, ze dodavatel musi byt schopen streamy dodavat skrze oba ceske IXy (Peering.cz + NIX). O2 si vymohlo zmenu, ktera Peering.cz odstranila, NIX zustal. Zaroven si tam O2 vymohlo klauzuli, ktera dodavateli povoluje posilat transitem maximalne 10%, a to pouze 'CR transitem'. Ani toto O2 nepomohlo, tendr 'nevyhralo'.


Vyhral SuperNetwork a podminky dodrzel. Zridil na paterni siti Pody (ktera disponuje 2x100G pripojkou do nixu) cache, ktera odbavovala streamy pro site v nixu. Zde musim dodat, ze se jdnalo o prime napojeni infrastruktury ivysilani do nixu - mezi servery generujicim ivysilani a koncovou siti byl jeden router Pody a jeden switch nixu. Zadny transit pres podu.


Nicmene, nekolik hateru Zdenka Cendry/Peeringu.cz, pripadne kohokoliv s timto spojeneho si reklo 'ne', a pokracovalo :-).

Na zaklade lzivych stiznosti do CT (proklamujicich odbavovani skrze transit) ze strany podporovatelu nixu & odpurcu Zdenka - z nejvetsich kriklounu jmenovite NFX (Jarda Strestik), CDT (Libor Petrzilek), Cesnet (Vaclav Novak), O2 (Tomas Krestak) - byla SuperNetworku bez predchozi informace, ci komunikace vypovezena smlouva. CT uverila nekolika panum, kteri lhali - coz chapu - nemela si jak overit realitu & nazor 'kdyz nam to rika tolik lidi, musi to byt pravda' je relevantni.

V nove smlouve, kterou CT s O2 uzavrela na dalsi 4 roky (stejny den vypovedi se SN) doslo ke drobnym zmenam, ktere ve vysledku znamenaji toto ->

1) O2 smi pouzivat transit
2) Je pouze na O2, kudy vam stream pritece. Pokud se vam to nelibi, smolik.

Verim, ze hodne lidi, kteri nemuzou Zdenka Cendru vystat, tu vypoved smlouvy slavilo dlouho do noci. Majoritu prace na uskutecneni tehle vypovedi odmakal Jarda Strestik z NFX, jeho opakovanym lhanim & spamovanim CT. Zbytek doladili panove z vyse uvedenych firem (omlouvam se, pokud jsem nektere vynechal). Pokus o vyreseni cehokoliv s panem Strestikem ztroskotal na tom, ze si na moje i Zdenka Cendry cislo nastavil automatickou hlasovou schranku.

Pro uplnost uvedu, ze Jarda Strestik je clenem predstavenstva nixu.

Well done :).

Tot ve zkratce sumarizace cele 'kauzy'.


Jiri Prochazka
Naposledy upravil(a) vorw dne 06 Jun 2018 11:00, celkem upraveno 2 x.
3 x

Kalda
Příspěvky: 67
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Kalda » 6 years ago

A cena se nezměnila ? :-)
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 6 years ago

Pokud by to bylo tak jak popisujete, pak to musi byt zajimava zkusenost ocitnout se na druhe strane bariery.... nebyt tedy tim, kdo ojebava, ale tim kdo je ojeban.
2 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 6 years ago

vorw píše:... Tot ve zkratce sumarizace cele 'kauzy' ...

Díky za názor ze zdrojové strany, Jirko.
0 x

vorw
Příspěvky: 2
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod vorw » 6 years ago

Ahoj,

to, co jsem napsal vyse, neni nazor - je to shrnuti faktu, pro ktera muzu v pripade potreby poskytnout formalni dukazy.

Prislo mi, ze je na case utnout tu vlnu anonymnich hates & pomluv ze strany nix friends, ktera po ruznu koluji.
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 6 years ago

vorw píše:Ahoj,

to, co jsem napsal vyse, neni nazor - je to shrnuti faktu, pro ktera muzu v pripade potreby poskytnout formalni dukazy.

Prislo mi, ze je na case utnout tu vlnu anonymnich hates & pomluv ze strany nix friends, ktera po ruznu koluji.

Pro jednu stranu názor, pro druhou stranu fakta. Pro nestranné osoby rozhodně hodnotné informace. Proto díky.
0 x

Uživatelský avatar
k3dt
Příspěvky: 44
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod k3dt » 6 years ago

Hadam ze cela vec uz je v rukou pravniku...
0 x