Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Odvíječka na HDPE (+ zafukování)

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvíječka na HDPE (+ zafukování)

Příspěvekod Atanono » 9 years ago

Zdravím,

chci se s Vámi podělit o zkušenosti s amatérskou zafukovačkou. Ve středu, za šíleného počasí jsme zafukovali trasu o max. délce 435m.
- trubička 14/10, kabel 5.6-6.0mm TM0I, bez gelu (mazání), zafukovačka -> dvoudílná na průběžné kabely, vyvrtané otvory 6.5mm a 14mm plus pro kohout 1/2, kompresor PZ50 (5m3, 8bar), podavač -> moje ubohé ručičky.
- trasa - prvních 100m v rovině vč. hloubky, 30m drobné ohyby kvůli přechodu silnice, 80m v zeleni vč. zatáček a zbytek je trošku horší. Výkop byl docela dost přizpůsoben případnému foukání na delší vzdálenosti.
- prvních 140m jsem nastrkal bez vzduchu, dále 35m za pomocí malého kompresůrku (8bar, asi 290l/min <- na jedno naplnění jsem strčil 2-3m max.), zbytek jsem nastrkal za pomocí kompresoru PZ50. Dost vzduchu mi utíkalo kolem zafukovačky, protože moje těsnění není úplně dokonalé. Když jsem měl vzdálenost cca 380m, tak to šlo v pohodě, ale šlo by lépe, kdybych nemusel ležet v komoře (Sitel - SKO 2/4) a nohou držet zafukovačku. U vzdálenosti 400m jsem počítal každý metr a když jsme dojeli do konce, tak jsem byl moc rád. Když to šlo blbě, tak jsem mohl strkat rychlostí cca 4m/min. Posledních 260m jsme zafoukli asi tak za 30min čistého času. Zrovna ten čas jsem moc nehlídal, tak je to pouhý odhad.
- celková doba zafukování byla poměrně dlouhá protože jsem si chtěl vyzkoušet úplně všechno co mě napadlo (kolik dostrčím nejvíce bez vzduchu, kolik z malým kompresorem atp.)



- tento den nás čekalo další zafukování a to:
- trubička 14/10, mikrokabel průměr do 3mm (plášť PA), bez gelu (mazání), zafukovačka úplně stejná
- prvních 20m trasy samé ohyby, 30m přechod silnice, 100m rovina vč. hloubky
- docela velkou nevýhodou je průměr 10mm pro kabel o průměru 3mm. Nedávno jsem koupil MT 10/6 a do této trubičky se strkají mikrokabely úplně perfektně (kdysi jsme používali vnitřní průměr do 8mm
- prvních 50m úplná brnkačka, následujících 20m jsem vzdal, protože jsem po minulém zafukování na to neměl nervy a sílu. Vzhledem k tomu, že v ulici probíhali jiné zemní práce, tak jsem tam musel komplikovaně zajet s kompresorem. Kolega se dostrkal do vzdálenosti 100m, ale bylo to zničení kabelu.Jakmile jsem otevřel kohout více jak na polovinu a strkal, tak kolega nestačil odvíjet kabel z bubnu. Asi tak za minutu a 15s jsem měl 50m za sebou -> zafukování ukončeno
0 x

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 9 years ago

Hosi,

nevite poradit jak poskladat nejakou jednoduchou zafukovacku ? Mam mikrorouru 8/12 pri kabel cca 6mm. Vzdalenosti 100 max 600m.

Pokud by to nekdo vedlel udelat, moc rad mu zato zaplatim.

Dik
Dave
0 x
David Kratochvil

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 9 years ago

Vždyť je to poměrně jednoduché. Pokud nechceš zafukovačku na průběžný kabel, tak o to lehčí to je :-). Je spousta videí na youtube a fotek i tady na fóru. První můj prototyp vznikl tak, že jsem šel za instalatérem, řekl jsem mu jak by to mělo fungovat, a do půl hodiny měl hotovo vč. nákupu materiálu. Byla to zafukovačka pro trubičku 10/8, kabel kolem 6mm a vše se skládalo z 1/2´ dílů.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 9 years ago

Mám předělaný podavač drátu pro COčko, končím na práměru 5.7mm což je tvuj případ. Náklady bez kompresoru budou do 10tis. Pokud potřebuješ pomohu, ale až přes zimu, teď nestíhám. Mohu půjčit.
0 x

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 9 years ago

Zaujimla by ma este cim lubrikojete chranicku? Je nieco co jde vsadedostupne lacne? Alebo sa neplati setrit?
Dik
0 x
David Kratochvil

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 9 years ago

Berner má výborný kluzivo
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 9 years ago

Drive se pouzival parafinovy olej, dneska snad vsechny montazky jedou na prelube od polywateru. Prodava to kazdy druhy - sitel, ofacom, alternetivo, lancomat, rlc,...
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 9 years ago

cau, mel bych dotaz. Kde se daji sehnat vhodny kolecka na posuv, pripadne na co jsou puvodne kontruovane?

Myslite, ze by se dala udelat foukacka, ktera by byla kompletne uzavrena v krabici(bud i s maly bubinkem kabelu uvnitr) a pres stenu krabice by do ni sla tycka upevnena na aku vrtacku, ktera by pohanela kolecka? Da se technicky utesnit takovy pruchod co se bude tocit?
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 9 years ago

na těsnění mezi otočnou osou a skříní je gufero alias simerink, kolečka jsem použil
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 9 years ago

jeste jsem nasel prirubova loziska zatesnena, neco takovyho: https://www.hennlich.cz/produkty/kluzna ... /efsm.html

ale nevim jesti myslis vzduchotesna nebo zatesnena kvuli oleji...
0 x

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 8 years ago

Ahojda,

male video nasi foukacky, vysla na cca. 15 000 Kc, plne pruchozi a zvladne fouknout i necelej 1km do trubky 12/10 - 2,8 mm kabel. Kompresor je benzinovej noname za 28 000 Kc dava cca. 750 L/min. pri max 12,5 bar.

https://www.youtube.com/watch?v=Zyd0AEBTDww

Pokud by zajem muzu sem hodit dalsi foto a videa foukacky, pripadne vnitrku.
0 x
/josef


Přímý dovozce FTTx komponentů pro optické sítě
http://www.centel.cz
Internet bez omezení

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 8 years ago

Čau Pepo, moc pěkný kousek ta tvoje foukačka. Měl bys to začít sériově vyrábět. Přihoď si 20 tisíc a lidi ti musí utrhnout ruce,no já bych si určitě koupil. Budu sledovat tvůj eshop, kdy se to tam objeví.... :)) Zdraví Radek
0 x

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 8 years ago

Hlásí se další zájemce :-)
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 8 years ago

Určitě hoď další fotky a detaily. Jaký to umí všechno trubky, kabely... Taky bych zvažoval koupi... Díky
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 8 years ago

Pěkný kousek umí to smyčkovat? To se svoji totiž nesvedu. Do 12/10 bych čekal kabel mezi 5-6mm. Zkoušel jsi jak daleko dostaneš silnější kabel?
Pokud někdo chcete koupit dělanou zafukovačku mohu nabídnout pro kabely 1-6 mm. Jede 24m/min, ale neumí smyčkovat. Cena do 20tis.
Naposledy upravil(a) helapc dne 20 Jun 2015 20:42, celkem upraveno 1 x.
0 x