Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Odvíječka na HDPE (+ zafukování)

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvíječka na HDPE (+ zafukování)

Příspěvekod basty » 10 years ago

Taky by me zajimalo ohledne tech kompresoru... Da se treba s timto neco udelat? http://www.domacitechnika.cz/produkt/sc ... slusenstvi

na mensi trubicky 7/4 a 12/8 by to snad mohlo utahnout.

díky za zkusenosti.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 10 years ago

u těch kompresorů není ani tak důležitý tlak, jako průtok. Podobný máme i my a do 10/8 celkem v pohodě. Větší průměry bych si s tím netroufl.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 10 years ago

A jakou vzdálenost jste zvládli? S jakým kabelem?
0 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 10 years ago

Zkusím přidat trochu teoretických blábolů, třeba někomu pomohou.
Celková úspěšnost zafukování závisí na tom , jak velký vítr v trubce vytvoříte, tedy na průtoku vzduchu trubkou. Jak docílit co nejvyšší průtok trubkou? Odpovědi:
1. Délka trubky: mezi délkou trubky a průtokem existuje tato závislost - dvojnásobná délka trubky = poloviční množství protečeného zduchu
2. Tlak: mezi tlakem a průtokem existuje tato závislost - dvojnásobný tlak = dvojnásobné množství protečeného zduchu
3. Velikost průřezu díry která zůstane v trubce po zavedení kabelu: Pro prázdnou trubku platí pravidlo, že velikost průtoku vzduchu je úměrné čtvrté mocnině poloměru trubky (tedy dvojnásobný poloměr trubky znamená 16ti násobný průtok vzduchu)

Jak tedy ovlivnit úspěch zafukování:
1. Používat kabely s pláštěm vhodným pro zafukování
2. Kdo maže ten jede (nemažou se jen kabely s akrylátovým povrchem se skleněnými krystalky). Namazat se však musí správně, rovnoměrně po celé délce trubice.
3. Vhodně zvolit délky zafukovaných úseků
4. kompresor s tlakem nad 10bar, nejlépe 15 bar
5. Projektování s rozumem - na dlouhé úseky musím mít jasno, jaké průřezy trubek a kabelů použiji.
6. Širší trubky potřebují kompresor s vysokým průtokem vzduchu.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 10 years ago

Atanono píše:A jakou vzdálenost jste zvládli? S jakým kabelem?


tady s tím mrňouskem asi kolem 200-250M. Převážně rovný úseky (po energomostech) s velkým rádiusem v zatáčkách. Složitější trasa tak max 150m.
Kabely používáme převážně od Samsungu AirBlowy (12, 24, 48vl) a nebo od OFY ten fialovej mikrokabel 12, 24vl. To je ribon.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 10 years ago

Takze rekneme do 8mm vnitrniho se da tento "soho" komp. pouzit na zafouknuti rekneme do 300m trasy... Co pak mensi prumery trubek 7/4? to by se pak dalo profouknout i docela hodne...
0 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 10 years ago

0 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 10 years ago

Dejte mi délku trubky, průměry kabelu a trubky a tlak kompresoru. Spočítám Vám přibližné množství vzduchu, které by měl kompresor dávat.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 10 years ago

12/8 5,6mm 200m
0 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 10 years ago

Nedoplnil jsi mi tam tlak, ale dle předchozí komunikace usuzuji, že 10bar.
Mezera mezi kabelem 5,6mm tlustým a trubkou s vnitřním průměrem 8 mm je poměrně malá po zasunutí kabelu tam poteče 6l vzduchu za sekundu, tedy 360 l/minutu.
Zafouknout to asi půjde, ale je to dost na hraně - ten kabel je příliš tlustý na tu díru.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 10 years ago

To se mi nezdá. Stejný kabel a stejnou trubku používáme taky. Kompresor má cca 11 barů, 75l vzduchojem. A jede to ok.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 10 years ago

Však já netvrdím, že to nepůjde (na 200m), ale zkuste stuhle trubku a kabel použít na 1000m....
0 x

rakel
Příspěvky: 6
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Levoča
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rakel » 10 years ago

ahojte,

zafukovanie bola pre mna nocna mora. Stravil som desiatky hodin v dielni pri konstruovani "fukaciek" s dost slabimi vysledkami.
Vyriesil to plumettaz minijet p02
toto bolo jedno z prvych fukani - https://docs.google.com/file/d/0B-DhETA ... edit?pli=1

od demebra 2013 som nafukal 6km, je to neskutocna pohoda, do 12/8 mikrotrubky som mal najdlhsiu trasu 490m. Kompresor mam atlas axs97,
nie je to ideal, pri fukani do HDP 40mm na kratke vzdialenosti straca tlak, ale od 100m uz staci, najviac som mal 530m.
Jediny problem je cena, s prislusenstvom cca 22000E bez DPH. V mojom pripade sme sa spojili styria ISP co si navzajom nekonkurujeme a cenu sme si rozdelili.
5400E sa uz da, za tu cenu fakt nestoji stracat cas experimentovanim.

rado
0 x

haklina3
Příspěvky: 5
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod haklina3 » 10 years ago

Rad bych se tu podelil o nase zkusenosti, abych tu vyvratil nejake myty :) Nas prototyp foukacky je vyhradne na mikrokabel 5,6mm (+-) do trubicek 10,12/8. Kompresor mame mrdku z bauhausu dvoupist 2,6Kw. Bez vduchu natlacite 100-200m podle komplikovanosti trasy. Je celkem jedno jestli rucne nebo pohonem. Kdyz prestane stacit pohon (obvykle po 150m) pridam trochu vzduchu (zacinam na 2 atm) a kabl ztrati odpor a jede dal jak po masle, kdyz nestaci, pridam dalsi az do mac tech 8 co da kompresor. Kompik i pri tech 8 atm jede tak na 50 procent takze na tuhle kombinaci trubicka kabel vetsi nepotrebujete. Vic vzduchu tam proste tou malou mezerou na tu dylku neproleze. Zatim jsme meli nejdelsi trasu 700m relativne rovnou a uplne v pohode. Hodne klikaty trasy mely problem pri cca 500m. Nejhorsi je samotna MT v zemi, ktera je zkroucena a je to mizerie takze uz to nikdy neudelame.. Mazadlo pomuze o dalsich cca 20 procent. Hlavne si nikdo proboha nemyslete, ze ten kabl pojede sam, vzdycky ho budete muset tlacit vduch nevzduch.
Je to z tabletu tak sorry za preklepy..

Foukani zdar :)

image_resize.jpg
naše foukačka
image_resize.jpg (159.7 KiB) Zobrazeno 4712 x
0 x

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 10 years ago

Mohl bych požádat o podrobnější foto zafukovačky? Dost mě pobavila ta soustava koleček :D .

Včera jsme dofukovali kabel (3.8-4.5mm) v MT (10/8), a to pouhých cca 30m. S tím hobby kompresorem jsme se zasekli na 110m, takže jsme si půjčili 7bar/2.9m3. Většinou jsme pracovali s tlakem kolem 4-5barů a vzduch naplno. Dost nám toho utíká kolem kabelu, protože nemáme dořešené těsnění kolem kabelu, který má průměr např. od 3.8mm do 4.5mm.
Také jsem se zmínil o zaseknuté optice v HDPE trubce (díky provázku, za který jsme tahali - cca 180m). Včera večer jsme si do HDPE foukli MT 10/8 (takový fofr jsem ještě neviděl). Dnes dopoledne jsme do této MT 10/8 foukali kabel o průměru cca 5.5-6mm (konstrukce TM0I - tuhé a hladké). Dorazil jsem do vzdálenosti cca 150m, a bez vzduchu jsem se nepohl ani o centimetr. Pustil jsem vzduch a šlo to jak po másle.

Jaké používáte těsnění kolem kabelu, který má průměr +− 0.5mm? V současné době máme na naší "foukačce" zátku, do které jsme vyvrtali díru pro kabel.
0 x