Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Odvíječka na HDPE (+ zafukování)

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Odvíječka na HDPE (+ zafukování)

Příspěvekod Atanono » 11 years ago

už nějaký pátek taháme HDPE 32/27 a nejvíc mě štve, když musíme rozmotávat HDPE (smotky). Nedávno čerstvě pršelo a museli jsme rozmotávat HDPE přes mokrou trávu a asi každý si dovede představit jak jsme vypadali :D .
Rozmotáváme to vždy ve dvou a to tak, aby se nám trubka nevlnila. Už delší dobu uvažuji o odvíječce, která bude mobilní, lehká a hlavně levná. Zbyl nám jeden buben, tak jsme použili dvě čela a výsledek můžete vidět na fotkách. Kdybyste chtěli podrobnější info, tak není problém ...

Nyní jsme to zkusili položit do trávy a v pohodě. Určitě se to spodní čelo bude chovat jinak, když bude na asfaltu, zámkovce nebo jiné ploše, ale to pak dořešíme, až ten problém nastane ...
Cena - do 2tis (tyče, úchyty a další)
Montáž - namontujete pouze 2x 2m tyče a pak 4x 1m tyče. Do 5min. můžete odvíjet :)


IMAG1400.jpg
IMAG1400.jpg (67.69 KiB) Zobrazeno 5392 x


IMAG1399.jpg
IMAG1399.jpg (65.88 KiB) Zobrazeno 5392 x
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Místo jednoho HDPE 32/27 polož dvě nebo tři trubičky 14/10 a jsi na tom ještě líp :) Odvíjet je můžeš na válečkách, 2km špulku uveze slušnější kombík a neni ani problém s dopravou od výrobce. Ale jinak samozřejmě super nápad :)
0 x

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 11 years ago

To takhle taháte v Žatci? Pokud se nepletu, tak všude strkáte HDPE stejně tak jako my :-). Trubička 14/10 je perfektní věc, ale používám maximálně pro koncové domy nebo pro vnitřní rozvody. Spíš můj plán je natáhnout HDPE (32/27) a do této trubky zatáhnout mikrotrubičku 7/5.5, potom mikrokabel. Zatím problém s foukačkou ...

Zítra budeme odmotávat 150m HDPE, tak uvidíme, jak se s tím bude pracovat. Zkoušel jsem jen 20m a super.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

S HDPE 32/27 jsme na ústupu. Ano používáme, když má opodstatnění, ale miktrotrubička je na instalaci, přepravu, zatahování a cenu jasně výhodnější. Vzhledem k tomu, že do 14/10 dostanu 144 vlákno, tak nám to stačí.

BTW: Mimochodem bylo by fajn, kdyby uživatelé fóra měli psáno, ke které firmě/spolku patří ... pokud se za to ovšem nestydí :D Nás znají skoro všichni a my neznáme Vás.
0 x

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 11 years ago

Nestydim, ale uplně jsem na to zapomněl, že to nemám napsané. CCINTERNET - Beneš :) . Tak mikrotrubickovani se mi líbí, ale zatím nebylo potřeba. Přes mikro 14/10 taháte optiku stále přes provazek? Pokládáte teď něco do země?
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Tlačíme vší silou :) Zatim jsme neměli vzdálenost, kterou bychom rukou neprotlačili. Teď jsme dokonce zaTLAČOVALI na svahu a kabel jsme museli nakonci zajistit, aby nám neujel.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Co do toho dávate za kabel? Samsung?
0 x

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 11 years ago

Teď jsme odmotávali 140m HDPE 32/27 a šlo to nádherně. Když zůstalo několik málo metrů na odvíječce, tak jsem to musel odvíjet ručně (po staru). Byl to hrozně malý smotek, ale svůj úkol to splnilo :) .

Kolik metrů jste tlačili? Jak silný je ten kabel? Používáte gel? Letos v zimě jsme na Jiráskovce tahali kabel od TKF 12ti vlákno. Prodávali ho v IP Medii, ale teď v nabídce není. Nejdelší trasa měla cca 140m v STK, kde jsou samé zatáčky a byl to porod. Z jedné strany tahali dva kolegové za provázek a já s kolegou jsme strkali. Asi za půl hodinu jsme to měli protažené, ale měli jsme toho tak akorát ...

Bylo by možné se podívat na to jak to děláte, co používáte apod.? Rád bych to okoukal :)
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Tlačilo se něco okolo 200 metrů, kabel má tuším 6,6 mm. Gel do trubičky neeeee. Nejlepší test kabelu a trubiček je zkusit tlačit kabel do trubičky na špulce.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Jinak návod na foukačku tu někde je, je to jednoduchý, foukání závisí z 80% na možnostech kompresoru.
0 x

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 11 years ago

Foukacku jsem se snažil sestrojit jenze kabel to bere po větší vzdálenosti a já potřebuji protáhnout optiku mikrotrubickou 7/5.5mm do max. Délky 60m. Strkam tam mikrokabel na zafukovani o průměru 3.2mm. Přes vysavač mi provazek nelezl. Jinak dekuji za rady - vyzkousim
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 11 years ago

My mame max. rekord rucniho zastrceni cca 160m s kabelem XpressTube® AR FX od OFS (fialovy ribbon 12vl, pouziva hlavne TO2) do trubicky 10/8. Je trosku drazsi, ale pokud nemas moznost Microjetu, je to asi nej reseni.
0 x

Atanono
Příspěvky: 82
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Atanono » 11 years ago

Vzhledem k tomu, že máme 1500m toho mikrokabelu, tak se s tím budu muset trápit dále a příště objednat něco pořádného. Jinak jsem "vyřešil" problém s mikrotrubičkou 7/5.5mm. Nemohli jsme do toho nacpat kabel, provázek prostě nic. Náhodou jsem narazil na strunu do sekačky. Vzal jsem o průměru 3mm a délky 100m. Stálo to lehce přes 400Kč a protáhli jsme 70m max. Zatáčky na každém kroku a prošlo to.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Momentálně tvořim zafukovačku, až vyřeším problém s mechanismem, který bude kabel zasouvat, tak bude snad hotovo :)
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 11 years ago

Radek Úlehla píše:Momentálně tvořim zafukovačku, až vyřeším problém s mechanismem, který bude kabel zasouvat, tak bude snad hotovo :)


Vzduch, hydraulika nebo elektrika? :)
0 x