Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Drop FTTx kábel na rozvody po obci

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
GNS
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Drop FTTx kábel na rozvody po obci

Příspěvekod GNS » 12 years ago

Zdravím. Máme v pláne vybudovať optickú sieť v jednej obci ktorá má tak do 2 tis. obyvateľov. Rád by som vedel aký máte názor na použitie takéhoto kábla na rozvody po obci?
http://www.ipmedia.cz/?cls=stoitem&stiid=1826
Konektivita ku mne bude samozrejme zabezmečená iným káblom. Chceme použit tieto tenké aby prevesy čo najmenej špatili v už aj tak dosť káblami ovešanej obci (pevná linka, stará káblovka, rozhlas) a jasne videli že "to je to naše". Parametre majú dobré a prevesy nebudú v žiadnom prípade až 50m ako je hranica pre ten kábel. Aký máte názor na takú "neviditeľnú" optiku? :) :roll:
0 x

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 12 years ago

dělá se s tím výborně(požíváme černou variantu) a když to nenataháte jak prasátka tak to bude ok. ale neviditelné to určitě nebude, ikdyž to má jen cca 3mm :twisted:
0 x

Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jardax » 12 years ago

Skvelej kabel, snese neuveritelny veci. Ale rozhodne nepouzivat ty plochy samosvorny plechovy zavesy, jedine ty kulaty...
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

tie kovove ploché su len na FLAT káble s 2x nosným členom a tvrdou izoláciou, ktorá musí niečo ustáť!
0 x

Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jardax » 12 years ago

midnight_man píše:tie kovove ploché su len na FLAT káble s 2x nosným členom a tvrdou izoláciou, ktorá musí niečo ustáť!


Ja vim. A videl jsem co to udela s dropem, kdyz ma nekdo ten blbej napad je tam pouzit :D :D :D
0 x

GNS
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod GNS » 12 years ago

Super to ste ma potešili :D Viem že nebude úplne neviditeľný ale nebude tak špatiť vo výhľade :D A ako závesy budú použité tie na Drop káble, napríklad tento
http://www.alternetivo.cz/kotvici-svork ... 26819.html
0 x

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 12 years ago

A technológiu máš vybratú ? To by som riešil ako prvé a aké káble až ako posledné. A za dalšie na 100% tú sieť nepostavíš legálne . Aj keby si sa roztrhal nezískaš ktomu uzemko , nakoľko podla vyhlášky (teraz si nepamätám na číslo) sa nové telekomunikačné , elektrické a dalšie vedenia v intravilánoch miest a obcí umiestnujú výhradne pod povrch. Je tam síce vínimka pre drobné stavby , ale sieť po dedina na drobnú stavbu nepostavíš. A mať v dnešnej dobe papiere k sieti v poriadku je silno moc dôležité. Možno si pamätáte na prestrelku UPC vs lokálny , no a je len otázkou nie že či , ale kedy sa začnú veľký ISP tlačiť do dedín.
0 x

Dihin
Příspěvky: 37
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Dihin » 12 years ago

Opticke prevesy po obci s 2 tis. obyvateli - to je docela sebevrazda. Jiste lide nebudou nadseni z prevesu - je to jiz podle vyhlasky temer nemozne - nove vedeni jen do zeme - pripadne vyjimka. Preves bych resil tam, kde neni jina moznost a to jen docasne. Pokud to chces provozovat trochu na urovni, tak zapremyslej jit rovnou do zeme, uvidis, ze se ti to jednou vrati - mene starosti, vyssi bezpecnost atd. Mam polozenych vic jak 80 km vlaken v zemi a ani jeden preves ! Nevim jak je obec rozlehla a jak dlouhe chces delat prevesy, ale vseobecne je nedoporuciji a kdyz, tak na kabelu, ktery je na to urceny a je trochu profi - ne jako samsung drop kabel ( ten tak pouzit na kratsi preves jako docasny).
0 x

Medved009
Příspěvky: 97
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Medved009 » 12 years ago

GNS píše:Super to ste ma potešili :D Viem že nebude úplne neviditeľný ale nebude tak špatiť vo výhľade :D A ako závesy budú použité tie na Drop káble, napríklad tento
http://www.alternetivo.cz/kotvici-svork ... 26819.html


K těmto produktům chystá alternetivo super držáky víc informací má p.Zouhar
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

ja len dufam ze to drzatko Drop kablov je plastove a ze o 4 roky pri lepšom vetre odpadne.

U nas na Slovensku su tie vzdusne kable také pololegálne ;) Ale legalne by si uzemne rozhodnutie dostat nemal.
0 x

Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jardax » 12 years ago

Ja mam uz nekolik let tyhle kulaty kotvicky s kovovym okem na zaveseni, vlastne je to jen smycka kovoveho lanka...
0 x

GNS
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod GNS » 12 years ago

Technológia vybratá je, to bolo ako prvé a od toho sa odvíjal návrh siete. Bude to GPON z delením 1:64 a možnosťou rozšírenia neskôr na XG-PON. Vypočítane útlmy na zvaroch, splitroch a všetko do poslednej maličkosti už je. Prevesov sa nebojím keďže iná možnosť nieje. Boli by rozkopané už existujúce chodníky a príjazdove cesty priamo ku domom. Ani starosta obce by nechcel aby sa celá obec rozkopala. Čo sa bude dať pôjde do zeme ale toho bude málo. Mám naštudované zákony, vyhlášky a prevesy zakázane niesu. Inak prevesy sú legálne iba po už vybudovaných stĺpoch obecného rozlasu alebo na betónove stĺpy.


A UPC sa súdilo preto lebo im uchádzali zákaznici a nemali čo vytiahnuť na iných ISP, tak to skúšali z ich zavesenými káblami.
http://oz.artos.sk/index.php?menu=novinka&id=11
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

Bavme sa o tom, že legálne územné rozhodnutie na zavesenie nového kábla v intraviláne obce NEDOSTANEŠ. Odbor životného prostredia ti nedá (nemal by dať) kladné stanovisko...ale nechcem to tu rozpitvávať ;) rob ako najlepšie vieš.

K tomu PONU, si si isty že HW zvladne 1:64? To je celkom dosť, aby klienti na konci dediny mali aj dáky upload šefe.
0 x

GNS
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod GNS » 12 years ago

Jasné HW to zvládne. Má deliaci pomer 1:64 aj v špecifikácií. Aj keby na jednom vlákne ťahali všetci tak to bude až až vyhovovať. Veď doteraz tam majú iba takých drzích Wi-Fi šuflikantov na ktorých stále nadávajú. GPON dá 2.488 / 1.244 Gbps pro jeden PON port. Ideme do riešenia od Motoroly konkretne AXS1800 a ešte sa zo zvedavosti obzerám po niečom od Ericsson-u čo ponúkaju oni :wink:

A prípadne sa to tam spraví ako renovácia a modernizácia starej káblovky, tá sa potom zvesí :wink:
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

Nechcem ti kaziť tvoje radosti z GEPON technológie ale kohokoľvek sa opýtaš na 1:64 tak ti z fleku povie, že radšej nie. Koho technologiu tam ideš dať? Videl si tu technologiu niekde nasadenú pri 1:64??? Papier znesie všetko, aj na škatulke od Loca M5 je napísané 150+ MBps. Tak aby si sám so sebou nevydrbal.

aha prepocul som tu motorolu...Tak to je celkom seriozna značka..čo vyjde klientska ONU? Ale aj tak pozor na tých 1:64!!!
0 x