Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Životnost optiky

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Životnost optiky

Příspěvekod Majklik » 13 years ago

Jakou máte zkušenost s dlouhodobější životností optiky, myšleno vlastních kabelů? Bavím se o době 10 a více let.
Musím říci, že se to začíná pěkně srát tak, že na tom i 100 Mbps Ethernet na půl kiláku má problém, rychle stoupající útlum a odrazy. Okukovalo a měřilo to pár firem, které to i před těma 10 a více let dělaly a výsledek je zajimavý. Kazí se to v místech svarů, jak kdyby ten svar oxidoval. Různé typy kabelů, konektory převažují ještě ST a FC. Všude stejně, pomůže ulomit navařený pigtal až za svarem a navařit nový. Ulámané zbytky si odvezli ke zkoumání v laboratorních podmínkách a výsledek je to zmíněné "kažení" 10 plus let starých svárů.
Jediné, o čem nikdo neví a stále funguje, je optika stará dneska skoro 20 let, která má ještě lepené konektory. :-)
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 13 years ago

Nam jede na firme x tras na starym MM s STkama skoro 15 let :) Prevodniky jeste stary dobry Alliedy, vetsina z nich puvodni trafa. :lol:
Stejnou otazku sem si ale pokladal x krat.. ale ne ve smyslu vlaken jako takovych, ale treba zivotnosti blbyho dropu nebo FiberLocku. Nechame se prekvapit :)
A co se tyka zivotnosti svaru, tak si myslim, ze oxidace jako takova je nesmysl. Za prvy je to zataveny v ochrane a za druhy sklo muze oxidovat? Sice je to nejaka slitina, ale i tak si myslim, ze je to nesmysl. Ze to bude neco jinyho, nez oxidace. Jsou ty problematicky svary nekde venku? mraz/teplo atd? Co nejaky rozpinani a nasledni vyoseni jader?
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

fibrlocky mi taky vrtaj hlavou, už to nějakej pátek je co jsme jednomu klientovy dělali první a nechává si je dělat dál, i když jsem mu nabízel to všechno převařit :roll:
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

možná by bylo vhodný zjistit jakou svářečkou to bylo vařený.

Tak fiblocku se nic nestane. Prach se tam nedostane, drží to stejně jako svár, jo má to větší útlum ale to je asi tak jediný co k tomu můžu říct. Vlákna jsou na sebe naražený akorát nejsou provařený ale nemíním se tu dohadovat o kvalitách spojkování když si jinou spojku (SC, LC) dáte na optickou vanu podobnou fibrlocku že :-)
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

otázka je co se stane, když v tom vyschne ten gel
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

a co by se mělo stát, vem si dvě optický vlákna, izolačku, nalep ty vlákna na izolačku a pude to taky. Ten gel je tam nejspíš jenom kvůli tomu aby tam v době instalace podpořil zašoupnutí vlákna do spojky a ty vláka stejně dosednou na sebe koncema a nebo jestli na nějakej optickej hranol... nevim ale bez gelu to jede taky.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 13 years ago

Stando, to je blbost.. Proc je gel v kabelech a trubickach s vlaknama? Hlavne kvuli vlhosti. Proc se gelovy kabely nesmej instalovat napr ve stoupackach? Protoze by vytekly. A co se stane, jak gel vytece? To je to samy, jako s FibreLockem.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

myslím, že kdyby v tom ten gel zmizel, mohlo by se to vyosit, měl jsem v ruce jednu vadnou, vláknou šlo prostrčit skrz a toho gelu v tom bylo požehnaně
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

jo asi je to blbost, ta vlhkost mě nenapadla to je fakt. To bude ten pravej důvod. Ovšem jestli je tam ten svinskej gel podobnej tomu v kabelech, tak to bude hodně dlouho trvat než vyschne. Asi skusim jednu spojku obětovat a nacvakat jí třeba 10x ale světlo na 2m dlouhej kabel projde asi vždycky.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 13 years ago

Ten gel v tom kabelu i spojce je snad primárně určen jako hydroizolace, ať se nedostane voda k vnitřnímu kabelu, protože způsobuje slepnutí optiky. Nepamatuji si, zda kabel odrovná přímo proniknutí molekul vody do vnitřního kabelu nebo spíše nějakých iontů soli, které v té vodě jsou, ale to je celkem fuk. A asi něco takového odrovnává úspěšně ty naše kabely v místě svaru. Čím to bylo vařeno je zajimavá otázka, zkusím poptat, mělo by to být snad v původních předávacích a měřících protokolech uvedeno, pokud je někdo najde v archívu.
Jinak zakončení kabelů jsou v prostředí podstatě vzorném, vše vnitřní průmyslový prostor, většina zakončeno pohodlně v 19" rackách, takže to není lámáno násilím v pidiprostoru, někde i klimatizováno. Pár míst leda vystaveno vyšším vibracím a teplotě (kolem 50 st.). Něco jsou i venkovní prostory a 19" racky venku (pěkné nerez provedení zatěsněné s uzavřeným klimatizačním zařízením, takže dopad venkovních teplot a vhklosti na prostor zakončení optiky nevelký). Chybovost je tak rovnoměrně rozprostřena mezi všechny tyto prostory.
0 x

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 12 years ago

Zdravim,

muzu potvrdit ze vlhkost je nejvetsim nepritelem svaru i optickych vlaken. Doporucuji vzdy vsechny spojky doknale uzavrit, a pravidelne kontrolovat. Zvlaste s rozmachem prevesu drop kabelu, uz jsem videl par spoju venku na panelaku v plastove krabici pro 230V plne vody. Vlakno pak postupne vlhne do trubicky,ochrany a po nekolika letech nezbyva nez ho vymenit.

/Josef P.
0 x
/josef


Přímý dovozce FTTx komponentů pro optické sítě
http://www.centel.cz
Internet bez omezení

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 7 years ago

Oživím toto téma - pár let zase uplynulo, jaké nejstarší máte instalované převěsy s drop kabely?
Je nějaký rozdíl v kvalitě mezi různými výrobci?

Díky za info
0 x
Jan Ptáček

Miek
Příspěvky: 22
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Miek » 6 years ago

Dovolím si položit svůj dotaz zde:
- jednak mě zajímá vaše zkušenost viz předchozí dotaz od net.work
- druhak bych se rád zeptal jak táhnete drop po půdě. Nejde o žádnou velkou instalaci, potřebuji pouze propojit dvě malé osmibytovky, kde jsou jenom klienti, žádné AP, tedy nechci vymýšlet nějaké složitosti. Na jednu bytovku mám PtP spoj, na druhou bych rád skočil přes zahradu dropem. Ze střechy slezu dropem na půdu, kde potřebuji jít ještě cca 25 metrů po trámech k rozvaděči. V takovém případě dropy normálně sponkujete jako UTP do trámů? Nestane se že je někde měkčí dřevo a drop to odnese? Nebo raději ty naťukávací příchytky na hřebíčky? Nebo tahat klasické interiérové plastové lišty? Případně ty plastové trubky od koposu? Nebo nějaká mikrotrubička?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 6 years ago

Za mě kabelové příchytky 3/4mm do hřebenového trámu.
0 x