Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

GPON vs GEPON

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
motogpon
Příspěvky: 11
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

GPON vs GEPON

Příspěvekod motogpon » 14 years ago

miract píše:To bych taky rad vedel. Normalni wifi obchody k GPONu nic neprodavaji(teda krom splitru, ktere jsem nekde videl), a specializovane jako profiber, proficomms...
na strankach moc informaci nemaji, ceny uz vubec a kdyz je poptas po par kusech, tak si na to daji dle meho 200% rabat. Jedine co je u GPONu i P2P optiky stejne, je opticky kabel.


Zdavím zájemce o GPON. Provozujeme GPON síť na AXN1800 od MOTOROLY.

K dotazům:
a)Je zde trochu problém s výběrem technologie - pokud chcete opravdu GPON dle ITU G984.4 a ne nějaký GePON nebo EPON, nezbyde Vám než koupit OLT a ONT(ONU) od jednoho výrobce, protože interoperabilitu Vám zatím nedá nikdo. Zůstává Vám na výběr ve finále ALCATEL a MOTOROLA. My jsme šáhli po Motorole, vzhledem k univerzálnosti šasi a novým levnějším ONT.

b) na e-shopech lepší šasi nekoupíte , protože každá konfigurace je jiná a dělá se na míru potřeb sítě, navíc než to koupíte, je třeba , aby prodejce znal informace o budoucí struktuře sítě. Na shopech najdete stejně většinou starší generace jako GePON a EPON, které jsou vývojově v podstatě mrtvé.

c) Závěsy nejsou problém, část sítě nám visí na trakci dopravního podniku.
0 x

Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jardax » 13 years ago

Kde jsi prosimte ziskal informaci, ze GEPON site jsou zastarale a v podstate mrtve?
Od Motoroly predpokladam? :)
Fakt je ten, ze vzhledem k tomu jak obrovsky boom v Asii ted zaziva FTTH prave na bazi GEPON, je tahle technologi uz dneska znatelne levnejsi nez GPON. Mimo jine i proto, ze je postavena na jinem standardu a prvky ruznych vyrobcu jsou vesmes interoperabilni.
Nalistuj si 1000Base-PX.
Pro ostatni - GEPON a GPON je v podstate totez, lisi se to jen aktivnimi prvky a predevsim tedy protokolem kterym to beha pres optiku. Narozdil od ATM (GPON vychazi z telekomunikacnich protokolu) pouziva GEPON (jak je z nazvu patrne) ethernetove ramce.
Ne ze by byl Ethernet jako takovy bohvieco, ale preci jen za ta leta prokazal kvalitu a zivotaschopnost.
1 x

motogpon
Příspěvky: 11
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod motogpon » 13 years ago

Na úvod bych rád uvedl na pravou míru některé své výroky, které zde byli komentovány:

K mé reakci výše, kde píšu že GEPON a EPON, které jsou vývojově v podstatě mrtvé, doplním že mám na mysli výrobce, kteří jsou běžně dostupní v ČR a nám všem jsou vlastnosti jejich technologií dobře známy např. Zyxel. Opravdu jsem nemluvil o korejských výrobcích a jejich technologiích, které nejsou určeny pro náš trh a tudíž po zakoupení je zde minimální, nebo nulová podpora a další radosti. Je mi velice dobře známo jaká je situace s FTTx v Asii a nástupci GEPONu - 10GEPON (10 Gigabit EPON) doporučení IEEE 802.3av. ale nechává mne to klidným. více na: http://access.feld.cvut.cz/view.php?cis ... 2011030001

Poté bych jen krátce zmínil situaci s interoperabilitou : U výrobců GPON (např. Alcatel, Motorolla, Huaweii) nemůže být o něčem takovémto vůbec žádná řeč, mluvím teď z vlastní zkušenosti a pokud v doporučení ITU-T G.984.4 je uvedeno že by tato zařízení interoperabilní měla být, ve skutečnosti tomu tak opravdu není, nevěřte tomu. Jak je to u standardu GEPON, skutečně nevím je možné že jak sám píšete: "prvky ruznych vyrobcu jsou vesmes interoperabilní" ale je to skutečně potřeba a lze na takto postavené síti spokojeně provozovat Tripleplay služby, bez problémů ?

Dále souhlasím s Vámi techologie GEPON je obecně v tuto chvíli skutečně znatelně levnější než u výrobců GPON, pokud porovnáváme například jednotky OLT, u terminálů již to tak velký cenový rozdíl není, další nedílnou součástí GEPON systému je software, který mnohdy chybí, není ideální nebo jeho cena staví toto řešení finančně skoro na úroveň GPON řešení, otázkou ale zůstává co přesně spolu můžeme srovnávat z hlediska doporučení, zda je skutečně vhodné porovnávat ITU-T G.984.4 a Vámi zmiňovaný 1000Base-PX (čili GPON a GEPON). Proto podle mého názoru skutečně nelze jednostranně říci že technologie GEPON je levnější, jde o naprosto jinou technologii.

Poté bych rád uvedl na pravou míru Váš výrok že "GEPON a GPON je v podstate totéž", já bych spíše řekl že jedinné co je stejné je princip fungování - fyzická vrstva bez použití aktivních prvků, pouze za použití pasivních splitterů, kde na vstupu hovoříme o OLT (Optical Line Terminal) a na straně zákazníka o ONT (Optical Network Terminal). Zde ale veškerá podobnost končí.Udělejte si obrázek sami : Pasivní optická síť GPON - http://access.feld.cvut.cz/view.php?cis ... 2009050002
GEPON - http://access.feld.cvut.cz/view.php?naz ... 2009050003

Na závěr:
Pokud by někdo měl zájem o bližší info o technologii GPON pište prosím PM.
0 x

Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jardax » 13 years ago

Ja jsem nechtel spoustet nejakou flame, jen mam pocit, ze uvadene vyroky jsou ponekud tendencni, odpovidajici spise pozici vyrobce/distributora dane technologie nez objektivnimu zamysleni nad rozdily a vyhodami/nevyhodami obou systemu.

- GPON a GEPON dostupnost v CR je v podstate identicka. Nevim co mate proti korejskym vyrobcum - pokud mne pamet neklame tak PON site byly vyvinuty prave v Koreji. A kde se dneska co vyrabi je celkem jedno, protoze to je vesmes prave ta Korea, Taiwan, Cina atd. Ja celkem nemam problem poridit vybaveni od v podstate libovolne firmy, Huawei je muj nejoblibenejsi kdyz uz na to prisla rec.

- nijak jsem nerozporoval nekompatibilitu zarizeni GPON, jen jsem poznamenal, ze u GEPONu je to jinak a interoperabilita je tam vesmes zajistena. Asi to nebude uplne na 100% kazdy s kazdym, to potvrdit nemohu, ale diky specifikaci protokolu je to spis tak, ze vyjimecne to spolu chodit nebude. GPON spolu zcela vyjimecne mozna chodit bude. Tot vse, nic sloziteho na vyroku neni :)

- terminaly GEPON jsou obecne levnejsi nez GPON - jednak maji vetsi podporu vice konkurujich vyrobcu, kteri mezi sebou (viz predchozi odstavec) holt musi soutezit, a jednak mohou byt na bazi standardnich SFP portu a jednotlive SFP moduly 1000Base-PX lze pridavat postupne, podle zprovoznovanych vlaken. A do tretice musim rici, ze s vyjimkou opravdu velkych aplikacnich modularnich switchu, ktere jsou primarne urceny pro site jako takove a mimo jine meji v portfoliu GEPON karty, jsem se nesetkal se zarizenim pro GEPON, ktere by neobsahoval prislusny soft. To je tvrzeni opravdu nesmyslne. Jestli je nejaky soft "vhodny" nebo ne ponechavam stranou, protoze to je hodne individualni a ryze spekulativni.

- Abychom si ujasnili pozice - ja nic nedoporucuji, pouze rozebiram technicke a ekonomicke aspekty obou systemu. GPON je v principu robustnejsi a postaveny na mnohem "chytrejsim" systemu na bazi ATM. To je skvely protokol, ale jak uz to tak byva, nikdy se masove nerozsiril kvuli cene a v sitich ho hrave prevalcoval jednodussi, primitivnejsi a hlavne levnejsi Ethernet. Naprosto stejna situace se bude zrejme opakovat i zde - GPON, ac postaveny na zjevne lepsim protokolu, proste ekonomicky neprezije.

- GPON a GEPON je v podstate totez, jak zminujete - stejna infrastruktura (opticke splitrovane rozvody FTTH), stejny system komunikace (TDM+WDM), pouze jiny protokol. Na strane providera lze vybirat z jednoucelovych zarizeni s X porty primo pro GEPON a nebo pouzit (jak jsem jiz zminil) klasicke switch chassis, ktere muze pracovat zaroven s Ethernetem (btw tyhle karty umi SFP porty obvykle v dual rezimu, tedy 100/1000 WDM podle vlozeneho SFP modulu) a nebo primo s 1000Base-PX moduly - 24 GEPON portu na jedne karte v 12 slotovem chassis je celkem slusna koncetrace. No neni to nadhera, provozovat z jednoho chassis u nas oblibene WDM site , at uz 100 nebo 1000base-X a postupne prechazet vlakno po vlaknu na GEPON? :)
Na druhou stranu GPON v podstate nabizi temer vyhradne propritetarni reseni na bazi znacky - jednou si clovek musi vybrat a pak se toho uz musi drzet, protoze "no way around".

Tolik tedy na vysvetlenou. Doufam ze si rozumime - ja netlacim zadneho vyrobce a zadne reseni, jen sumarizuji moje poznatky z oblasti PON siti.
Pokud se nekde pletu, rad se necham opravit.

Jeste poznamku - vhledem k tomu, ze se asijsti vyrobci tlaci do Evropy s GEPON sitemi, je evropska hegemonie GPON siti ponekud v ohrozeni. Takze podobnych flame bude zrejme pribyvat :D
1 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 8 years ago

Tak doba již pokročila minimálně o 4 roky od poslední odpovědi. Nabízela by se sem anketa co používáte za technologii. Je stále GPON spíše proprietární technologií?
Vidím spoustu noname výrobců a nebo výrobce, kteří nemají dobrou pověst (čína). Jako čína je všechno, ale např. Broadcom mě nikdy kvalitou neoslovil a ostatní neznám.
Našel jsem tyto výrobce chipů:
GEPON
Broadcom, Teknovus, Cortina, Raisecom, PBN
GPON
Huawei, Netis

GEPON by mi vyhovovala víc. Protože nabízíme jen ethernetové služby. Přijde mi, že GEPON OLT jsou levnější a nejspíš i kompatibilnější s jinými výrobci na straně ONT. Navíc to vypadá tak, že nemusím mít super výkonou serverovnu odkud řídím celé město. Ano bylo by to ideální, ale nemáme zatím lokality takto ucelené. Spíše malé lokality, kde se uplatní 1-2 porty na OLT.
Co tedy používat na lokality 50-80 uživatelů? Poměr cena/kvalita?
0 x

pelag
Příspěvky: 74
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pelag » 8 years ago

GPON Dasan

k GPONu doplním ZTE a sice v ČR zřejmě vyráběnej ale snad nikde nenasazenej Eltex :-(

Každý má jiný trh, jiné možnosti a na každou lokalitu bude vycházet jednou líp GEPON a jinde GPON, ( každej obchod je potřeba dopředu spočítat )

nedá se paušálně říct že jedno je lepší a druhé horší.

Taky všichni nejezdíme v Octavkách :-)
0 x
Lukáš Sajdl
„Každý člověk dělá chyby, ale jen hlupák u nich zůstává.“

halamicek
Příspěvky: 248
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod halamicek » 8 years ago

ak netisu bych doplnil, že dělá pouze ONT, OLT používají Huawei :)
0 x
Halamíček Jakub

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 8 years ago

Tak se dívám po GPON ZTE a Huawei. Obě firmy mají jen velkokapacitní OLT? Existuje od někoho OLT, které je na 1-4U tak pro max 256 klientů? (4 porty GPON)
Jde mi o to, že na malé lokality je zbytečné mít stroj, který bere 200W a je pro 1024< ONT.

Díky
0 x

halamicek
Příspěvky: 248
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod halamicek » 8 years ago

Obě firmy mají v nabídce malé OLT.
0 x
Halamíček Jakub

pelag
Příspěvky: 74
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pelag » 8 years ago

pizzabox(1U) OLT dělá Eltex, Dasan a jistě i další :-)

Hua má nejmenší pokud si pamatuju 4U a ZTE i nejsem jistej
0 x
Lukáš Sajdl
„Každý člověk dělá chyby, ale jen hlupák u nich zůstává.“

Uživatelský avatar
Salamander
Příspěvky: 97
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Salamander » 8 years ago

Raisecom ma take 1U GPON - ISCOM5508-GP-AC/D
0 x

hipik
Příspěvky: 42
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod hipik » 8 years ago

ZTE i Huawei maji jestli se nepletu v nabidce 3U
0 x
MK nebo UBNT mám rád, ale nad FTTx není :)

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 8 years ago

Huawei je v menším provedení dražší.
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 8 years ago

Na cca kolik vzchází ty menší nebo i ty větší? Stačí v desítkách tis.
Zatím jsem nikam poptávku nedělal.

Díky
0 x

hipik
Příspěvky: 42
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod hipik » 8 years ago

malej Raycom V5812 1U cca 50k
ZTE C320 cca 100k
Huawei cca o pár tisíc více

možná se pletu ;)
0 x
MK nebo UBNT mám rád, ale nad FTTx není :)