Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Foukacka - amatersky navod

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Foukacka - amatersky navod

Příspěvekod baz » 14 years ago

pochazi to odnekud ze Slovenska, uz nevim kde jsem to sosnul, ale mam to vyrobene a funguje to vyborne.
soubor obsahuje vykresy v autocadu, ty same vyexportovane do pdf a nejake fotky hotove foukacky.
pripadne dotazy zodpovim.

http://uloz.to/4571362/foukacka.zip
0 x

vantomas
Příspěvky: 39
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod vantomas » 14 years ago

Bylo by mozne trosku rozepsat jak to funguje? Jaky pouzivas kompresor? Kudyma se tam dava kabel, respektive jak se resi ruzne prumery kabelu? Na jakou vzdalenost se povedlo nejdal?

Diky za odpovedi.
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

rikal jsem ze to funguje vyborne :)
kompresor pouzivam tazny za auto, s malym to delat nejde, nestaci hltnost. nejde vubec o tlak, bohate staci 6bar, ale podstatne je mnozstvi vzduchu za sekundu dodaneho do trubky.
kabel se zasouva zezadu do toho sroubu, je v nem na to dira. vevnitr jsou zasroubovany dve gufera, co to tesni, aby se vzduch moc nevracel zpet kolem kablu.
kably pouzivam samsung micro nebo optral, takove ty hranate, ale nicemu to nevadi ze nejsou kulate, problem s tim neni a do chranicek lezou velice ochotne.
prumer kablu je maximalne do prumeru diry ve sroubu a resi se vymenou gufer za jiny. podstatny je dat tam gufero spravnym smerem, cili pruzinkou dovnitr a hladkym smerem ke sroubu :)
kdyz to udelas opacne, muzes gufera po par metrech vyhodit, pac se vymlati a netesni.
neni to potreba mazat, nejdelsi trasu mam neco kolem 1100 metru a rozhodne to neni maximum teto amaterske technologie. cim delsi trasa je, tim lip se to dela, od cca 300m nahoru uz se tam kabel nemusi strkat, ale bere si ho to samo a nad 500m se musi dost brzdit, aby se to stihalo odvijet z civky.
na zacatek kablu namotavam kulicku z izolacky, aby to nemelo ostry hrany a nezaseklo se to nekde na spatne ohranene spojce.
hdpe spojky mam ty modre, 40/40 a 40/25, abych mohl primo bez redukci foukat do obou prumeru mnou pouzivanych trubek.
mazadlo mam to americke z atlantisu v modre flasce, ale zatim jsem ho nepouzil, nebylo treba.

no a kdyz je treba dofouknout kabel do trubky, kde uz nejaky kablik je, tak staci do trubky vyriznout podelne šlicek a vytahnout stavajici kablik bokem jeste pred spojkou a zamotat to vulkanizackou :wink:
popisuju to asi jak trubka, ale snad je to trochu pochopitelny jak to myslim.

jo a hlavni zasada bezpecnosti prace - poucit kolegy co cekaj na koncu trubky, aby necumeli do trubky a radsi pred ni ani nestali, pac se muzou hodne divit. ten kablik jede dost rychle ze se nestaci uhnout, pac ho vidite na posledni chvilu jak vybehne ven. navic pokud se fouka do X let stare trubky nejasneho puvodu tak z toho lita voda a kaminky a pri tom fofru vzduchu to i do nohy dost boli.
dalsi vec je ze ten vzduch je z kompresoru primazavanej, takze to dela mastny fleky i na gatich, kdyz si stoupnete pred to, cili stařka vas pak doma nepochvali :twisted:
0 x

CoBool
Příspěvky: 4
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod CoBool » 14 years ago

koukam na to, dekuji za navod. Velice pekne, premyslim o vyrobe. Pri zkoumani fotek jsem dosel k tomu, ze na prstenci je vyfrezovana ploska a na ni doseda silonovy tesneni pod tou mosaznou spojkou, tedy je ta spojka s vnejsim zavitem, zasroubovana do prstence. Co jsou za ty mosazne spojky? popr. jaka je velikost zavitu, co se ma udelat v tom prstenci.

Diky
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 14 years ago

CoBool píše:koukam na to, dekuji za navod. Velice pekne, premyslim o vyrobe. Pri zkoumani fotek jsem dosel k tomu, ze na prstenci je vyfrezovana ploska a na ni doseda silonovy tesneni pod tou mosaznou spojkou, tedy je ta spojka s vnejsim zavitem, zasroubovana do prstence. Co jsou za ty mosazne spojky? popr. jaka je velikost zavitu, co se ma udelat v tom prstenci.

Diky


G3/4, klasickej vodovodni zavit, mosaznou koncovku koupis v OBI, my tam tesneni nemame, jen zfrezovanej ten radius prstence a na zavit namotanou teflon pasku.

2 baz: Tvuj posledni odstavec me pobavil.. nicmene, potvrzuju z praxe :D my taky u nas meli jednoho "nedockavce" na druhy strane :D
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 14 years ago

udelal jsem nejaky fotky dnes, foukali jsme 1050m do 25 HDPečka a napoprvy :-) chtel jsem i video, bohuzel nebyly volny ruce :(
kabel byl z Atlantisu nejakej Birla Ericsson 6 bufferu po 4 vlaknech, 5,5mm
kompresor byl takovej slabej zebrak, 6bar, 4m krychlovy za minutu a stejne sme to museli jeste skrtit, pokud se to nakulilo, vyletela ta foukacka z trubky :D mazali sme to nejakym silikon sprayem asi 3x za celou dobu..
IMAG0095_1.jpg
(207.4 KiB) Staženo 2744 x

IMAG0102_1.jpg
(136.82 KiB) Staženo 2741 x

IMAG0103_1.jpg
(154.8 KiB) Staženo 2754 x
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

nechapu jak ti pri zvyseni tlaku muze vyletet foukacka z trubky, kdyz je stazena tou spojkou a to vydrzi bohovskej tlak. ze tys to nechal vyrobit bez toho zdrsneni a sjizdi ti to z toho valce? pac videls v praxi jak to mam ja, kdyz se na to u me dival. nedokazu si predstavit tu silu, aby se to vyvliklo, to by musely byt desitky baru a rozervat tu spojku.
podle fotky to vypada, ze to mas z lestenyho nerezu, po tom to muze klouzat dost dobre. ale nejsu si jistej, jestli tohle je zrovna ta situace, kdy se dobre klouzani oceni :lol:
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 14 years ago

baz píše:nechapu jak ti pri zvyseni tlaku muze vyletet foukacka z trubky, kdyz je stazena tou spojkou a to vydrzi bohovskej tlak. ze tys to nechal vyrobit bez toho zdrsneni a sjizdi ti to z toho valce? pac videls v praxi jak to mam ja, kdyz se na to u me dival. nedokazu si predstavit tu silu, aby se to vyvliklo, to by musely byt desitky baru a rozervat tu spojku.
podle fotky to vypada, ze to mas z lestenyho nerezu, po tom to muze klouzat dost dobre. ale nejsu si jistej, jestli tohle je zrovna ta situace, kdy se dobre klouzani oceni :lol:


ale prd..mam tam taky to zdrsneni, a to ze je to z nerezu nicemu nevadi. kdyz to narvu na 40tu HDPečko, tak drzi. jen z ty 25ky vylitava, mozna ta redukce na hovno, nevim.. zacnu to resit az zase budeme potrebovat foukat do 25ky :D
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

vantomas
Příspěvky: 39
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod vantomas » 14 years ago

2baz: Diky za rozsahle info na zacatku.

Ale jeste bych mel jeden dotaz, jake kompresory presne pouzivate? Staci 3m3/min nebo je to malo?
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 14 years ago

vantomas píše:2baz: Diky za rozsahle info na zacatku.

Ale jeste bych mel jeden dotaz, jake kompresory presne pouzivate? Staci 3m3/min nebo je to malo?


tech 1000m jsem foukali s nejakym starym vretenovym z Nemecka, dvouvalec naftak, bez vzduchojemu a na stitku mel 6 baru, 3m3 za min. A jak sem psal, jeste jsme to museli skrtit.
Baz pouziva nejakej velkej, moc velkej :)
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

jo pujcuju od kolegovyho otce velkou svinu za auto, takovej ten privesnej vozejk. jaky to ma parametry netusim, jen vim ze je to made in west germany z roku 86.
ale je to fakt hodne velky. klasickej velkej orlik se vedle toho ztraci :)
0 x

Kudrael
Příspěvky: 7
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Kudrael » 13 years ago

Ahoj, diky za bezva navod. Chci se jen zeptat, jestli jste s tim nekdo zkouseli zafukovat kabel do mikrotrubicek.
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 13 years ago

to mam teprve v planu zkouset. bude to ale horsi, protoze je tam min mista pro vzduch a nema to autoposuv jako profi foukacka. otazkou taky jaky kabel pouzijes. 1,9mm se urcite bude delat lip nez mikro co ma 5,8mm prumer. zase to mikro se lip rucne podava, takze - tezko rict :)
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

tak dneska jsem zafukoval 500m zemní mikrotrubičky 12/8mm kabelem DROP FTTX 12vl. ten no name, foukačku jsem kutil ráno v dílně, po cca hodině hledání dílů vzniklo tohle:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
náklady: kulák 58Kč, rychlospojka + redukce mosaz 69Kč, rychlospojka 12mm/1/2" 38Kč
foukal jsem to supermarketovým kompresorem na 230V, takovej ten větší, dvouválcovej, 50l vzduchojem
asi 80 - 100m jsme to strkali, pak se to rozjelo, na konci káblu jsem měl namotanej váleček z izolačky, mělo to cca 1mm vůli v trubičce, ještě to trochu doladím a nechám si to, páč se to osvědčilo
0 x

alesd
Příspěvky: 1
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod alesd » 13 years ago

Zdravim, bylo by prosim mozne zaslat fotky vasich vytvoru na mou mailovou adresu alesd[a]mh2net.net? Fotky se ve vlakne ne a ne zobrazit... Diky moc.
0 x