Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak na převěs s jedním "outdoor" koncem?

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Re: Jak na převěs s jedním "outdoor" koncem?

Příspěvekod baz » 14 years ago

Toz debata je imo nejlepsi, ziskas info z vice zdroju, i kdyz si tu obcas treba protirecime a nesouhlasime spolu, ale jsou to info z praxe :)
100mbit jak rikas staci, takze pro WDM vezmes jeden 111 a jeden 112 CS proti sobe. pro duplex vezmes dva stejne MC110CS, jsou o kilo levnejsi nez WDMka.
na obou stranach SC konektory na drop kabelu.
Staci okonektorovany dve vlakna, pouzitelne pro WDM i duplex, muzes si vybrat.

atlantis kopie z ceniku:
Předkonektorovaná trasa SAMSUNG DROP G.657A 2 vlákna, 4x konektor AMP SC simplex SM 9/125, možnost volby tubingu 900µ či tubingu s kevlarem 2mm - délka tubingu 26-28cm (na přání i jiná), vysoká mechanická pevnost konektorů na kabelu, cena je za konektory + nakonektorování + proměření + převinutí na cívku - BEZ KABELU
cena dealer 857 bez dane.

k tomu si pripocitej cenu kabelu, muzes si vybrat barvu, cernej nebo slonova kost /je trochu min videt ve vzduchu/, cena kabelu dealer 10,5 za metr.

jestli potrebujes 40 metru, tak ber urcite trochu vic at mas rezervu na pruves a vstupy do beden a smotani rezervy v bednach, 50 m bych bral urcite, na cene je to pakatel ta stovka.
celkova cena dealer tedy 857+ (10,5x50) = 1382 bez dane.
jestli jsem se sek ve vypoctu tak me mladenci plz opravte.

vlakno drop se poskodit muze, sam jsem toho dukazem, ale neboj se toho, taky se mi to stalo jen jednou a to mi toho kabelu hezkych par metru ve vzduchu planda :)
s tim WDM jsi to nepochopil, kdyz pises, ze bys dal dve vlakna a pouzil WDM. ono je to tak, ze to WDM potrebuje JEDINE vlakno. dve vlakna uz jsou pro duplex. nejlevnejsi verze je co jsem zkopiroval z atlantisu a umoznuje obe verze, WDM i duplex.
spojovat na lampach jsem jeste nezkousel, to neni extra dobry prostredi pro svarece lezt nahoru na sloup se svareckou, neni to levna hracka. nicmene pokud bys pouzival ty predkonektorovane trasy, tak toho svarece neresis a budes mit nahore pouze SM spojky. to pak staci jakoukoli blbou malou gewisku s IP 65 a do ni to zavres. SM spojka simplex pro WDM stoji cca 20 korun a potrebujes jednu na spoj. Do ni z kazde strany zarazis ten predkonektorovany kabel.
na uchyceni toho drop kabelu se prodavaji plastove rybicky, cena je 50 korun za kus. na poveseni spoje potrebujes na kazdy konec zavesu jednu rybicku. vyhoda je ta, ze se kablik nijak nemusi provlikat, jenom se namota na excentr v rybicce a pokracujes dal.
rybicka vypada takhle http://www.ipmedia.cz/default.asp?cls=s ... stiid=1164
kdybys chtel delat trasu 1,6km, neni to zadny problem, s dropem se dela luxusne a takova vzdalenost je pro SM nic. dostanes ho v krabici jak utpcko a jen vymotavas, na kazdou lampu vylezes s kusem ocelovyho lanka v plastu a kovovyma spojkama. na lanko navliknes dve rybicky a zaspojkujes to kolem lampy. samozrejme nad nejakym vystupkem, aby ti to nesklouzlo dolu. do prichozi rybicky nasponujes kabel, nechas trochu pruves a namotas odchozi rybicku a pokracujes na dalsi lampu. pobyt na jedne lampe tak 10 minut kdyz se u toho budes jeste dloubat v nose a telefonovat. kabel se vubec neprerusuje a nikde neprovlika, takze to jde rychle. kde ti kabel dojde das gewisku a v ni to naspojkujes na dalsi kabel nebo odbocku.
vyhoda vicevlakna a WDM je ta, ze muzes z jednoho startovaciho bodu udelat nekolik cilovych stanic a nejsou na sobe nijak zavisle, kazdy barak ma svuj privod primo z centraly. je to o poctu vlaken v kabelu. v pripade potreby vice koncovych stanic je lepsi pouzit treba plochy zavesny Aksh kablik s 12 vlakny.

kua fuj to byla ale slohovka :D
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 14 years ago

Na začátek bych chtěl na svoji obranu říct, že jsem WDMko pochopil, ale chtěl jsem ho vzít kvůlli tomu, aby mě zbylo jedno vlákno do rezervy 8)

Ty převodníky mají jaké napájení? Nikde jsem se to nedočetl, resp. jsem se všude dočetl něoc jiného. Nemám totiž zálohu z UPS, ale z autobaterek všechno na 12, někde na 24V.

Ta cena mě fakt příjemně překvapila, to je prakticky za hubičku. A co musím udělat, abych měl taky dealer ceny? :D
Jinak už jsem sena atlantisu asi 3x registroval, ale ten ceník se mně stáhnout nepodařilo, přihlášení pak totiž nějak nefunguje. Ale to jsem odbočil.

Slonová kost by se hodila určitě ke kliošům, ale tady mně je to celkem jedno, něco mně říká, že ten slon bude asi kapku dražší, nebo ne?

Sváření na sloupu už pouštím k vodě, při týhle ceně hotové trasy to nemá cenu řešit, ale zajímala by mě jedna věc. Konektory jsou navařené, nebo to je Fibrlok? Ne že bych věděl, jakej je v tom rozdíl v praxi, ale zajímalo by mě to.

A moc dík za postup instalace, na tom fakt nic není, už to jen domluvit s úředníkama, aby povolili obsadit lampy:)
Chvilku mně trvalo, než jsem si ten postup představil, ale už je mi to jasný, až na to, proč je potřeba tam dát 2 ty rybičky. Ale zase to tolik nestojí, tak co:-)

Jak to dotáhnout ke kliošům asi ještě chvíli řešit nebudeme, ale je dobrý vědět, že existuje i drop s víc vláknama.

A slohovka je moc dobrá, plná informací. Patří ti za ní moje poděkování.
0 x

Ajfel
Příspěvky: 962
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Ajfel » 14 years ago

cerny nebo slonova kost je cena stejna
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

prevodniky se delaji ve dvou verzich a maji stejne typove oznaceni, jen na konci je nekdy v2. napajeni je 9v stridave traficko nebo u v2 je 9v spinany zdroj. nemusis to pouzit, klidne tam das 12Vss z baterky. ja je bezne napajim z molexu z kompu z +12v zlutyho dratu proti zemi.
dealer ceny - zavolas 724610065 p. BUNC obchodak atlantisu a domluvis se s nim.
jak dela atlantis predpripravene hotove kabely nevim, predpokladam ze svaruje. fiberlok nepovazuju za spolehlivy spoj, je to jenom v te zelatine a zamacknuty, negarantovany utlum, nespolehlive, neberu. pouze jako nouzovku kdyz nekde neco prestipnes, ale jinak svar je svar.

dve rybicky proto, ze na jednu pridelas prichozi smer a na druhou odchozi smer z lampy. nechce se mi ted v destu lizt na strechu ti to fotit :) proste to tak ber, ze jsou dve rybicky na lampe :)
drop je se 4 vlaknama a do konce roku bude 12 vlaken :wink:
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 14 years ago

Tak to napájení je paráda, možná by to přežilo i víc voltů :-)
Budu ti teda věřit a dám tam 2 rybičky, už se mně podařilo sehnat dealer ceník Atlantisu a ty ceny jsou opravdu parádní.

Ta informace o dropu s 12 vlákny je oficiální? To by byla totiž bomba, kupovat půltunovou cívku s dropem co má lanko se mně moc nechce :D

Jak jsem tak nad tím přemýšlel, tak nevím jak vlákno nejlíp a hlavně nejlevněji dostat ke kliošům. Napadlo mě natáhnout to 12vlákno od domu k domu a vžkdycky štípnout jen jedno vlákno, navařit tam pigtail a ostatní poslat dál, ale to je asi kravina :roll: Vy to děláte jak?

Možná by si tenhle problém zasloužil vlastní vlákno.
0 x

miract
Příspěvky: 1312
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod miract » 14 years ago

Kde rostou nejake informace o dropu od samsungu s 12 vlakny? Budu potrebovat tahat pres 3 km optiky prevesy, a prace s OFS Mini LT Flat Drop 12vlaken je docela spatna(je to takove neohebne).

Mira
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 14 years ago

Osobně bych taky dost těch 12 vláken asi využil, nikde jsem o tom ale nenašel ani čárku.
Píše o to baz 3 příspěvky výš na posledním řádku.
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

informace o 12f dropu pochazi od pana Bunce z Atlantisu a je cca dva mesice stara, rekl mi o tom osobne. doufam ze jsem ho spatne nepochopil.
v novem ceniku vcera vydanem furt neni.
stejne mu budu volat, proverim to.

12 vlakno jak tahat - presne jak pises, delam to uplne stejne :) na zacatku navaris kolik vlaken potreba a po ceste se jen vypichne to spravny a ostatni pokracujou bez poskozeni dal. na to uz ale nemuzes pouzit predpripravene okonektorovane kabely jak planovals.
pokud to na zacatku vsechno nenarves do tupeho switche jako jeden segment, ale rozroutujes do mensich podsiti a vlanama posles do chytryho switche, mas pak vsechny baraky od sebe oddeleny a muzes si s nima delat jednotlive co chces.

ofs mini flat je fakt blbej, je to hrozne tuhy a neumi maly polomery ohybu. mam s tim jedinej preves cca 130 metru a uz ho nechcu. ne ze by s tim byl nejakej problem, funguje v poho, ale ta instalace je mizerna, navic zahnojeny ruky od gelu, fuj.
0 x

skrebon
Příspěvky: 467
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skrebon » 14 years ago

Borci, ako je to s legislatívou ohľadom prevesov u nás na Slovensku? Je možné získať povolenie od stavebného úradu, resp. čo všetko spadá pod tento problém (územný plán a pod?). Náš stavebný úrad mi zatiaľ nevedel povedať viac info :-(
Potrebujem mať každý preves oficoš a legálne.
Čo som sa dopočul, veľmi sa im nechce počuť o vzduchom ťahaných kábloch.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 14 years ago

To 12vlákno by byla fakt revoluce, pokud to bude vážit podobně jako 2 a 4vlákno. Jak budeš vědět od p. Bunce jak to doopravdu je, tak to sem prosím napiš.

Jsem rád, že jsem už objevil objevenou metodu se štípáním jednovo vlákna :-) Ale jak to realizuješ? Taháš to po sloupech, jedno vlákno vyvážeš, tam navaříš další kabel a jede se dál k domu? Mě napadlo tahat to od domu k domu, ale nevím jak ukrýt to místo s kuchnutým kabelem, jsme sdružení a prachů nemáme nazbyt, takže bych to chtěl co možná nejlevnější, ale kdo asi ne, že ano? :D

A jak je to teda s papírováním? U nás v ČR je to taky problém? Celou dobu počítám s tím, že to problém nebude, to by mně trochu zkazilo plány :-(
0 x

flatron
Příspěvky: 1
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod flatron » 14 years ago

Skrebon aj mna by to zaujimalo.. niekde som minule tuším čítal vo vyhláške min. živ. prostredia že všetky elektrické a telekomunikačné vedenia musia byť v zastavanej oblasti vedené v zemi.. dosť ma to naštvalo ale keby sa k tomu vyjadril niekto kto sa to pokúšal vybavit bol by som rád :)
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

drop kabel samsung 12 vlaken BUDE mladenci :)
dostupnost leden/unor 2010, prumer bude 4,1mm, datasheet jeste nemam.

forkman: ja netaham po sloupech, ale mezi panelakama, pripadne vytahovkama panelaku. dojedes na barak, mas vyvrtanou 20 diru /staci, kabel to vydrzi/ do vytahovky, udelas smycku a tu vtahnes dovnitr dirou. vevnitr uz si s tim muzes delat co chces, treba vytahnout to spravne vlakno.
0 x

milam
Příspěvky: 43
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod milam » 14 years ago

Informace trochu bokem:

instalovali jsme v průběhu srpna t.r. 4 žilový Samsung na spoji vedoucím zčásti převěsem a zčásti v půdních prostorách - zde cca 25m přichycených shora na trámech. Na konci října došlo k výpadku. Bylo zjištěno, že kabel byl neuvěřitelným způsobem na více místech zdevastován. Jednalo se právě o tu část na půdě. Vzhledem k tomu, že jde o školní půdu, myslel jsem zpočátku, že jde o lidský zásah, později při podrobnějším zkoumání jsme došli k závěru, že asi nějaký pták nebo zvíře.
Nový kabel jsme umístili do lišt, zbyl malý kousek bez ochrany v délce 50 cm v odlehlém koutě půdy, kde původně nedošlo k žádnému porušení. Předevčírem opět výpadek a stejný případ. Ten nekrytý kousek byl opět poničen a přerušen. K narušení došlo v obou případech krátce po půlnoci a zajímalo by mě, které zvíře to mohlo způsobit.

Píšu to zejména proto, abyste věděli, že z nějakého důvodu tento kabel "chutná" a je třeba ho pečlivě zabezpečit. Je chutnější než jiné kabely, protože v těsné blízkosti vedou kabely jak ethernetu, tak elektrické sítě ve značném počtu a tam žádné problémy nejsou.
0 x

qidoRV
Příspěvky: 70
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod qidoRV » 14 years ago

tak přesně tohle nám tady dělá kuna, zkus koupit sprej proti kunám, sehnal jsem ho v mototechně jako ochranu kabelů a hadiček v autě
0 x

milam
Příspěvky: 43
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod milam » 14 years ago

Díky, zkusím to.
0 x