Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak na převěs s jedním "outdoor" koncem?

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Jak na převěs s jedním "outdoor" koncem?

Příspěvekod forkman » 14 years ago

Zdravím, už delší dobu uvažuju, že by pro naše sdružení bylo super natáhnout si vysílač na plechové silo nad vsí. Jsou u toho další budovy s elektrikou, takže to problém není. Tahat tam FTP, nebo nedej bože UTP mě ale připadá jako docela nebezpečná věc, vzhledem k tomu, že silo je komplet z kovu :-)
V jedné budově poblíž máme switch s volným SFP portem, takže mě napadla myšlenka optiky. Po hodinách googlení jsem objevil úžasnou věc, závěsné optické kabely a po dalších pár minutách jsem dokonce objevil, že firma tlantis vyrábí hotové nakonektorované kabely s kevlarovou ochranou, která nemusí být údajně ani v optické vaně.
Máte s tím někdo zkušenost?
Na jeedné straně by to bylo hezky schované, ale na silu bude maximálně dovedené elekrika někde zevnitř a pak tam bude nějaká (nejspíš plastová) krabice s routerboardem. Je to realizovatelné, abych tam provléknul ten DROP kabel skrz průchodku dovnitř té krabice a stačilo to? Nikde jsem kabel s kevlarovou ochranou zatím neviděl, takže nevím, jestli jsem jeho použití pochopil správně. Taky by mě zajímalo, pokud někdo máte zkušenosti s hotovými nakonektorovanými trasami, kolik ta služby asi tak stojí? Dík moc za info.
0 x

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 14 years ago

Tá optika od samsungu je super , už som ho minul skoro 10 km.
Výhoda je že tie prehody skoro nieje vidieť. Najdlhší prehod mám s tým káblom na 126 m , udájne by mal ísť spraviť do 200 m .
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

jj ten Samsung drop je fakt vybornej, taky pouzivam. Co se tyka provleknuti i s konektory tezko rict, ale jestli tam nemaji zadnou kazetu a jen smrstovackou zadelany svary, pak pocitej pouze s velikosti SC/LC konektoru, podle toho, cim to nechas ukoncit. Na strane switche mas SFP, tam je to jasne LC, na strane sila pravdepodobne prevodnik, toz mozna SC, nebo prevodnik na SFP a pak zase LC, jsou mensi a projdou v poho 11mm pruchodkou, kdyz je rozdelis. Drop ma 3mm prumer, tak ho pak v pruchodce budes muset beztak utesnit. A nejlepsi tesneni je dira, tak to privest do gewisky na sile zespodu a nechat pruchodku volnou pro odkap.
Jen jeste upozornuju, ze je to singl kabel, cili musis nakoupit SM veci, ale to asi vis.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 14 years ago

Dík za rady a zkušenosti. Mám v plánu to koupit od Atlantisu, nabízejí Samsung drop s kevlarovým tubingem a podle nich se potom může s tím optikým kabelem zacházet jako s UTP. Doufám, že je to pravda:) Do switche dám SFP, to je jasná věc a do krabice převodník, hledal jsem, kdyby to šlo i na WDM, ale nenašel jsem whodnou dvojici SFP a převodníku, SFP je jen na gigabit a převodníky jen na 100 Mbit, to by asi proto sobě nefungovalo že jo? :D
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 14 years ago

Dobra volba, Atlantis vrele doporucuji, spolupracujeme s nimi nekolik let a zatim az na par malickosti vyborne.
Ty krky na kabelu jsou super, todle je dobra cesta, na malem se to naucis a pak to muzes delat ve velkem, klidne i se svareckou a kazetama ;)
0 x
Lukas Kristek

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 14 years ago

Pokud vylozene vyzadujes ten gigabit, resp. to SFP, tak si kup toto:

1x http://www.optickekabely.cz/Datasheet-fib1-1000ts.aspx
2x SFP SM 1,25Gbps

Na WDM se vyser, to se dela tam, kde je, nebo se predpoklada vetsi pocet vlaken, v tvem pripade to jsou vyhozene penize navic. Pokud by ses ale rozhodl pro variantu WDM, tak pozor na jednu vec, musis koupit 2 rozdilne prevodniky (v tomto pripade ony SFP moduly), jeden Ackovy, druhy Bckovy (musis sladit vysilani a prijimani - tim padem musi byt jeden 1310/1550nm a druhy 1550/1310nm)

Osobne si ale myslim, ze ten gigabit je zbytecny, supl bych to klidne do 100m za par kacek... Samotneho tahani se neboj, je to sranda.
0 x
Lukas Kristek

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

Jo s tim dropem muzes zachazet skutecne prasacky, vydrzi hrozny veci :) Vypada sice takovej nedomrlej pogumovanej, ale vydrzi brutalni zachazeni.
WDM SFP problem v gigabitu neni, prevodnik WDM gbit jsem jeste nevidel a nepotkal, taky po tom pasu a hlidam to. Reseni ale je, prevodnik eth-SFP za tri kila a do nej SFP. Je to stejna vec, jako postoval link lukas, jen cena je 5,5x nizsi a sluzba stejna. Spolehlivost je vyborna, mam jich X, stovky mbit trafficu tomu nedelaji zadny problem. Mam pres to tedko pusteny Gigabeam :wink: viz http://www.ispforum.cz/viewtopic.php?f= ... =90#p43939

Atlantis muzu taky doporucit, bezproblemova domluva. Beru stama nekdy opticky kably i prave konvertory na optiku. Nekdy proto, ze cenove zas Atlantis neni nic moc, vetsinou najdu minimalne dve tri levnejsi firmy na danou vec. Je to jejich boj, mne je jedno, kde necham svoje penize. Kdyz maji radsi vyssi marzi nez udelat obchod, at obchoduji s nekym jinym. Levnejsi byva Belstewartnet, ipmedia, nekdy I4, Abacus, Penta. Jak v jake komodite.

Ad WDM: nemuzu souhlasit s nazorem lukase, ze WDM je pouzivano pouze tam, kde jde o pocet vlaken. Ja to vidim jinak. Jde predevsim o spolehlivost, coz v pripade tveho zavesu bude hrat mechanika kritickou roli, ten kabel neni napevno ulozeny a bude se namahat v tahu a pohybu, i kdyz ma v sobe kevlar.
Beru to tak, ze kdyz mam z racku na silo zaves a pouziju dve vlakna misto jednoho, ma se ta trasa moznost zkurvit na dvojnasobne delce /muze lehnout kterekoli vlakno z tech dvou, pravdepodobnost poruchy je dvojnasobna nez u jednoho vlakna/, mas tam dvojnasobny pocet optickych konektoru a svaru. Ridim se zasadou, ze nejlepsi link je bez spoju, kazdy spoj nebo konektor vnasi moznost dalsi poruchy. Na duplexnim linku je tudiz moznost poruchy dvojnasobna. Proto osobne preferuju WDM.
Navic i v bednach se s tim lip dela, je tam min kabelaze. WDM konvertory jsou sice drazsi, ale zase usetrim pocet vlaken, kazet, pigtaily i praci svarece, kterou musim zaplatit.

Na tvem miste bych pouzil WDM 100mbit. SFP do switche 100mbit WDM neni problem, stoji stejne 600 bez dane v obou vlnovych delkach. Do bedny pak obyc WDM stovkovy konvertor od TPlinku, stoji zase zhruba tak 600. Ty se ale lisi cenove podle vlnove delky, takze bych bral levnejsi MC112CS s 1310/1550 a SFP pak proti nemu 1550/1310. Tento pripad vyzaduje navareny kabel s konektorama LC-SC.

Gigabitova verze by te stala cca o 1100 bez DPH vic, takze rozdil neni zas tak propastny (SFP do switche a do bedny standalone konv eth-SFP a do nej opet SFP opacne lambdy). Kabel je potreba LC-LC.
V pripade potreby zmeny rychlosti je jasny, ze je potreba zmenit konektory. Netreba nic prevarovat, koupis metrovy patchcord LC-SC a jednu simplexni singlemodovou spojku SC-SC a mas vyreseno, vylezes na silo a prepojis to. Ale uz ti to do cesty vnese moznost poruchy, neco za neco.

Rikam, pouzil bych urcite WDM, ale nechal bych si udelat duplexni nebo rovnou kvadro kabel, abych mel druhe vlakno /nebo 3/ v zaloze navarene v pripade poruchy prvniho, staci jen prehodit na druhe vlakno a jedes dal.
0 x

pin
Příspěvky: 80
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Zlín

Příspěvekod pin » 14 years ago

baz píše:...Na tvem miste bych pouzil WDM 100mbit. SFP do switche 100mbit WDM neni problem, stoji stejne 600 bez dane v obou vlnovych delkach. Do bedny pak obyc WDM stovkovy konvertor od TPlinku, stoji zase zhruba tak 600....


Nepletl bych jablka s hruškama. Na 100% nemá switch s SFP slotem,který podporuje 100mbit moduly. To umí pouze switche na to dělané, viz asm.cz.
Tudíž při využití SFP ve switchi bude trasa v gbitu,takže na druhou stranu může být třeba taky SFP modul zasunutý v konvertoru od TPlinku MC220L. Ten má ale pouze gbit eth ! ,takže za ním bude muset být nějaký switch,co umí 100/1000 aby se to spojilo. Pak má ještě jednu vychytávku,do optiky začne vysílat nosnou,až je připojený eth.Jinak na protistraně link nesvítí. Je to čistý převodník s Marvell čipem,takže žádný problém a funguje s jakýmkoliv gbit SFP modulem.
Narozdíl od WDM 100mbit spoje s TPlink konvertory MC111/112,které obsahují na spojení medií RTL8305, což je čip 5port witche.
Vše má své pro a proti :-)
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 14 years ago

Se mi zda, ze jsem asi z jine planety :)

baz: ad WDM: Jednak teda to, ze WDM SFP 1G se nedela je kravina nejvetsiho kalibru, co je asi toto http://ipmedia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=1512 ? :)
Pokud to hledas a pases po tom, klidne ti jich par prodam :)) Mam takto spoje mezi switchi 3com s4000, Signamax i temi SFP prevodniky uz nejakej patek. A muzu ti garantovat, ze to opravdu funguje :)

baz: ad pocet vlaken: Kolikrat se ti stalo, ze se ti na jedne trase posralo jenom jedno vlakno? A ted nemam na mysli trasu s provarovanim kabelu mezi sebou, ale opravdu fyzicky kabel na jehoz konci jsou uz aktivni prvky. Pokud se mame bavit o pateri, tak ano, tam je to jasne, urcite WDM, ale jedna streka pro par lidi ukoncena v jakesi plastove skatuli? Vysral bych se na cele WDM, no ale to je uz opravdu vec nazoru...

baz: ad 100M SFP: Ano, dela se to, ano da se to pouzit, ale POUZE ve switchich, ktere toto podporuji, coz je opravdu jen zlomek viz. pin. SFP sachty jsou temer vzdycky pouze pro gigove moduly.
0 x
Lukas Kristek

Ajfel
Příspěvky: 962
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Ajfel » 14 years ago

lukas píše:Se mi zda, ze jsem asi z jine planety :)

baz: ad WDM: Jednak teda to, ze WDM SFP 1G se nedela je kravina nejvetsiho kalibru, co je asi toto http://ipmedia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=1512 ? :)
Pokud to hledas a pases po tom, klidne ti jich par prodam :)) Mam takto spoje mezi switchi 3com s4000, Signamax i temi SFP prevodniky uz nejakej patek. A muzu ti garantovat, ze to opravdu funguje :)

baz: ad pocet vlaken: Kolikrat se ti stalo, ze se ti na jedne trase posralo jenom jedno vlakno? A ted nemam na mysli trasu s provarovanim kabelu mezi sebou, ale opravdu fyzicky kabel na jehoz konci jsou uz aktivni prvky. Pokud se mame bavit o pateri, tak ano, tam je to jasne, urcite WDM, ale jedna streka pro par lidi ukoncena v jakesi plastove skatuli? Vysral bych se na cele WDM, no ale to je uz opravdu vec nazoru...

baz: ad 100M SFP: Ano, dela se to, ano da se to pouzit, ale POUZE ve switchich, ktere toto podporuji, coz je opravdu jen zlomek viz. pin. SFP sachty jsou temer vzdycky pouze pro gigove moduly.

baz mel na mysli, ze gigove wdm se nedelaji prevodniky(konvertory), sfp se zase delaji vetsinou gigove a ne 100megove
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

pin: ze SFP sachta nemusi podporovat 100mbit jsem nevedel, mea culpa, polepsim se :) myslel jsem, ze se to prepina automaticky, kor kdyz to v managementu switche jde nastavit i natvrdo, aspon teda v mych switchcich netgear a extreme.

lukas: spatne jsi pochopil, toho cos linknul mam v siti desitky paru a znam velmi dobre, funguje to vyborne :)
myslel jsem strandalone konvertor ethernet na WDM gbit, to jsem jeste nepotkal. neco jako jsou MC111CS ale v gigabitu. znas nejaky aspon jeden model?
posrane vlakno jsem zazil naposledy pred mesicem, prave v drop kabelu. byly zapojeny vsechny 4 vlakna a jedno proste prestalo chodit. chyba byla nekde v nem, konce jsme prevarili, nepomohlo, uz tam visi druhy. 70m trasa mezi panelakama. proc zdechlo netusim, prosel jsem ho cely ten kabel a poskozeni zvnejsku zadne.
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 14 years ago

baz: Tak to jsme si pak spatne rozumneli... Bohuzel, o nicem nevim, ale nemam problem s tim reseni SFP-ETH a v tom modul dle potreby...

Zajimave, ja mam mraky nadzemich vedeni a jeste se mi nestalo, ze by se vylozene mechanicky poskodil jen nejaky pocet vlaken, jakoze po nejake dobre provozu, na zmetek kabel se samozrejme narazit da :)
0 x
Lukas Kristek

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 14 years ago

Ty, tak nasel jsem v ceniku atlantisu:

10/100/1000 Base-TX/ 1000BASE-LX WDM media konvertor řady FMC, 10km, SC konektor, Singlemode Tx1310 /Rx1550nm (typ A), 17dB, pro přenos dat po jednom SM vlákně, funguje pouze oproti typu B, neřiditelný

10/100/1000 Base-TX/ 1000BASE-LX WDM media konvertor řady FMC, 10km, SC konektor, Singlemode Tx1550 /Rx1310nm (typ B), 17dB, pro přenos dat po jednom SM vlákně, funguje pouze oproti typu B, neřiditelný

Nicmene cena je trosku premrstena :) Mam teda starou verzi, ale je tady 4,5 / 6,8k, coz je fakt fest prehnany... Ale dost mozna se to zmenilo, todle je fakt dost stary...
0 x
Lukas Kristek

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

Ja prave bezne pouzivam to reseni konvertor a v tom SFP, je to nejuniverzalnejsi (strcim do toho jakykoli SFP) a cenove taky ne spatne, WDM gbit pak vyjde par na 2600. Spolehlive je to super, na to ze je to Teplej Link, ktery jinak nesnasim po zkusenosti s jejich switchi. Konvertory ale maji dobre.
Ten kabel co mi v nem zdechlo vlakno visel od cervna, cili jel cca 4 mesice. Pak zacal kriplovat, vypadavaly pingy a behem dvou dnu zdechl uplne. Tedy jedno vlakno, dalsi tri jely a zivily dalsi vchody baraku do te doby, nez jsme ho sundali a nahradily novym. Jinde se mi to nestalo, ze by to zdechlo.

Aktualni dealerska cena atlantisu na to cos postnul: 3,7 / 5,7k, cili moc se nepolepsili. Zajimalo by me, zda takovy veci nekdo kupuje, soudnej clovek asi ne, to si muze dovolit tak telekom vyhazovat prachy do vzduchu, ISP ne.
Nicmene aspon vidime, ze konvertor na gigove WDM opravdu existuje. V zadnem shopu jsem se s tim ale jeste nesetkal.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 14 years ago

Tak koukám, že se tady rozjela bouřlivá debata :-)
Teď vidím, že jsem udělal dobře, že jsem se zeptal. Na jedné straně bude switch TP-LINK (sice se tam zasekává administrace, ale jinak pohoda 8) ), na druhé straně bude RB433, ale jak to tak sleduju, tak budu asi nejlepší se na SFP ve switchi vykašlat a dát tam konvertory na obě strany a bude po problému, 100Mbit mě tam stačí až až.
Jinak mě ani nenapadlo, že by se nějak vlákno mohlo poškodit, i když nic nemůže být ideální. teď se toho začínám už docela bát. Už jsem si plánoval, jak budetem tahat Samsunga po pouličních lampách.
Jinak kolik tak stojí ten nakonektorovaný kabel s kevlarem? Stačí jen tak orientačně, jestli 2 tisíce, nebo 6 tisíc, vůbec nemám představu. Potřebuju toho cca 40 metrů a dal bych tam 2 vlákna a použil bych WDM, nebo pokud je 4 vlákno o 2 stovky dražší, tak to by měnilo situaci.

Jinak ještě k OT tahání Ssamsunga po pouličních lampách, potřeboval bych natáhnout páteř cca 1,6 km, takže se bude muset udělat spojení někde na sloupu, co to všechno obnáší? Musí se tam dát rozvaděč s IP 77, nebo tak něco? :-) Nebo stačí nějaká plastová krabice a do toho se to zamotá a je po problému?
Nezlobte se na mě, jsem kluk z vesnice, co je šťastnej, že má aspoň wifinu :D
0 x