Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

GPON a úroveň signálu

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

GPON a úroveň signálu

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

Zdravím Vás pánové,
oživoval jsem GPONku od Hua a trochu jsem se pozastavil nad úrovní přijímaného signálu. Dva klienti, kterí mají podobnou vzdálenoust od OLT mají rozdílné signály... Je Tx ONT nějak řízen, nebo máme někde vadný kabel/svár? Vše je postaveno na SC/APC.

Byl by tady někdo sběhlý v GPONu, kdo by mi uměl sdělit, jestli je to normální, nebo ne?
Předem moc děkuji!
pon.jpg
pon.jpg (69.65 KiB) Zobrazeno 3367 x
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Ty -6dBm je přehulený ostatní jsou v poho.
Ano pokud máš rozdílný úrovně, tak jsi něco svařil líp a něco hůř. Může být i víc konektorů, mohou být špinavý, mohl ti na kabel někdo položit nohu od stolu. Do -27 je to bez problémů.
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

No mě trochu neleze do hlavy, že klient se vzdáleností 161m má -6 a klient vzdálený 28m má -17... jsou tam C SFPcka tak ten co je 44m má pochopitelně -6, ale co ti ostatní?
Věřím, že jsme mohli něco svařit hůř, ale o tolik dB?
0 x

miso7711
Příspěvky: 70
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod miso7711 » 4 years ago

-6dBm je len jeden splitter zrejme 1x8. Nemozes pod jednym pon portom pripajat klientov roznym splitrovacim pomerom...
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

miso7711 píše:-6dBm je len jeden splitter zrejme 1x8. Nemozes pod jednym pon portom pripajat klientov roznym splitrovacim pomerom...

To se vždy musí dodržet stejný poměr splitrů? Jako že když mám 1:8 a za ním 1:16 tak za tím 1:8 musí být na všech 8 OUTech 1:16? To do některého OUTu té 8 nemůžu nacpat přímo klienta?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

-6 je přehulený protože máš nízké splitrování.
To že máš ruzné splitrování nevadí, jen ti to musí dát útlumově mezi -10 až -27
Útlum délky trasy je zanedbatelný.
Největší útlum mají splitry, pak konektory, pak svár, pak teprve útlum vlákna
1 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Prostě musí být útlum mezi olt a klientem aby neměl tak silný signál. Bud tam dej další Split nebo útlumový článek. Nebo dělej splitovani správněji.
0 x

miso7711
Příspěvky: 70
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod miso7711 » 4 years ago

dokumentácia jasne hovorí, že nesmie byt rozny splitrovaci pomer na pon porte
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Nevidím v tom problém. Splitrování je jen útlum.
0 x

miso7711
Příspěvky: 70
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod miso7711 » 4 years ago

helapc píše:Nevidím v tom problém. Splitrování je jen útlum.

Nám skakala odozva u klientoch, od vtedy nemiesame splitrovaci pomer.
Nevidim problem v pomere ale skor vo velkom rozdiele utlmu medzi ONT. PON nie je len o utlmoch, ale aj regulacii vykonu na strane OLT a ONT...
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Jan taková kontrolní otázka. Jaký je povolený nejvyšší splitrovací poměr u GPONu podle dokumentace?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Technický limit (počet ontid na portu) je 128. Split poměr co dovolí útlumy - běžně se staví 1:128, reálně jsem viděl v provozu 1:192 (FBT splitter 33/66 na začátku), kdyby to byly velmi krátké vzdálenosti a síť hodně pečlivě postavená, prošlo by i 1:256 (se zapnutým FEC).
0 x

miso7711
Příspěvky: 70
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod miso7711 » 4 years ago

Nikde sa neuvadza. Definuje sa len max utlm pri norme B+ -27dBm a pri C+ tusim -32dBm na ONT. Dokumentacia definuje max mozny rozdiel medzi urovnou vykonu na PON porte a to tusim 10dBm
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

DRakgon píše:
miso7711 píše:-6dBm je len jeden splitter zrejme 1x8. Nemozes pod jednym pon portom pripajat klientov roznym splitrovacim pomerom...

To se vždy musí dodržet stejný poměr splitrů? Jako že když mám 1:8 a za ním 1:16 tak za tím 1:8 musí být na všech 8 OUTech 1:16? To do některého OUTu té 8 nemůžu nacpat přímo klienta?

Hlavně je blbost na jedné straně šetřit kapacitou OLTčka a zbytečně dělat split 1:128 (1:64 odpustí více chyb) a na druhé straně "upálit" výkon pro 16 klientů na jednoho.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

miso7711 píše:Nikde sa neuvadza. Definuje sa len max utlm pri norme B+ -27dBm a pri C+ tusim -32dBm na ONT. Dokumentacia definuje max mozny rozdiel medzi urovnou vykonu na PON porte a to tusim 10dBm

Odkaz/citace?
0 x