Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Výběr GPON Huawei

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Výběr GPON Huawei

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

Zdravím pánové,
momentálně chceme nasadit na námi vybudovanou infrastrukturu GPON řešení a vybrali jsme si Huawei. Člověk by si myslel, že to prostě koupím a hotovo. Jenomže při výběru OLT jsem narazil na velké dilema. Proto Vás znalé prosím o odborný názor, případně informace ke kompatibilitě. Tak k věci a stručně. Hned ze začátku mě všichni prodejci a distributoři odkázali na sérii 5800, protože 5600 již údajně letos ukončí výrobu a byl by to krok zpět. Takže jsem se rozhodl pro řadu 5800. Při kontaktu s CZ distribucí mi byla nabídnuta 1U varianta 8xGPON port 10G UPLINK. Jedná se o EA5801 řešení. To se mi velice zamlouvalo a do 1000 klientů mi to přišlo dostačující (ve zmiňované lokalitě jich více nebude...). Druhá varianta by byla 2U řešení a to EA5800 x2. A tak jsem to poptal i jinde. Následně jsem zjistil, že všichni ostatní prodávají MA5800. Po zpětném kontaktu mi bylo řečeno, že verze EA je pro enterprise klientelu a MA je pro operátory a byla mi vymlouvána s tím, že pro CZ ofiko distribuci je pouze EA.

Dále jsem řešil i koncové zařízení, ale zjistil jsem, že ONT pro EA5800 mají označení EGxxxx a pro MA mají označení HGxxxx s tím, že ty EG mají APC konektory a HG mají jen UPC konektory. Další informací, kterou jsem dostal bylo to, že když si zakoupím ofiko CZ EA5801, nebo EA5800, tak musím používat jen ty ONT od nich a to EGxxx a že ty HGxxx pro Čínu fungovat nebudou, jenomže těch je zase plný net, a dají se koupit všude možně, což je výhoda...

A teď Vás prosím o radu - co tedy koupit? Když koupím MA5800, tak to není ofiko CZ a straší mě s podporou atd, ale zase si můžu nasazovat ONT jaké chci. Na druhou stranu se mi líbí i cenově ta 1U EA5801, ale ta se ve verzi MA nedělá.... Znamená to tedy že pokud koupím verzi EA5801 od ofiko CZ, tak jsem následně odkázaný kupovat ONT jen od nich? Máte to někdo nasazeno s jinými ONT, třeba s těmi pro Čínu HGxxxx? Opravdu to nefunguje???

Celou síť máme na APC, ale pokud by jen koncové zařízení mělo UPC, asi by to takový průser nebyl.

Dále mě zaskočilo co jsem našel na fóru Huawei... Dle vysvětlení jsem pochopil, že EA je enterprise, což jsou asi firemní zákazníci... Nasazení ve fabrice... A MA je pro ISP... Tak mi vysvětlete, proč je ofiko CZ jen to EA a MA pro ISP se v CZ nenabízí... Pán z ofiko CZ distribuce mi to tak nějak objasnil, že MA je pro velké operátory jako je O2, atd...

Předem moc děkuji za informace!
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

To tady opravdu nikdo nemá zkušenost?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

DRakgon píše:To tady opravdu nikdo nemá zkušenost?

Tady je diskuzní fórum, ne placená podpora 24/7. Očekávat okamžitou odpověď uprostřed noci na takto specifický dotaz je hodně naivní. Chce to dát tomu chvíli čas.

Co jsem dřív dostával maily od i4wifi, tak tam měli výběr ONT/OLT od Hua - tam jsi poptával? Tuším, že MA měli.
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

tak jak ten první příspěvek čtu, tak si tazatel de facto svou úvahou odpověděl sám...
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 4 years ago

Pohádky na dobrou noc od některých prodejců jsou skvělý. Tohle se skoro rovná příběhu, že APC broušení je šikmý, aby se na něm nedržel prach od známého distributora optické bižuterie.
1 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

TTcko píše:tak jak ten první příspěvek čtu, tak si tazatel de facto svou úvahou odpověděl sám...

No úplně jsem si právě neodpověděl... Ve finále mě zajímají asi jen dvě věci.
1. Opravdu ve verzi EA (ofiko CZ distro) nebudou fubngovat ONT HGxxxx?
2. Proč je pro CZ ofiko distribuci jen EA (enterprise) a MA pro ISP ne.. a je mezi nimi nějaký rozdíl?
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

DRakgon píše:
TTcko píše:tak jak ten první příspěvek čtu, tak si tazatel de facto svou úvahou odpověděl sám...

No úplně jsem si právě neodpověděl... Ve finále mě zajímají asi jen dvě věci.
1. Opravdu ve verzi EA (ofiko CZ distro) nebudou fubngovat ONT HGxxxx?
2. Proč je pro CZ ofiko distribuci jen EA (enterprise) a MA pro ISP ne.. a je mezi nimi nějaký rozdíl?


1. to nevím, já jsem odvahu nenašel
2. protože politika
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

TTcko píše:1. to nevím, já jsem odvahu nenašel
2. protože politika


A ty máš to 1U řešení EA5801? Od deepvisionu? A ONT kupuješ od nich?
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

DRakgon píše:
TTcko píše:1. to nevím, já jsem odvahu nenašel
2. protože politika


A ty máš to 1U řešení EA5801? Od deepvisionu? A ONT kupuješ od nich?


ne :-)
0 x

express
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod express » 4 years ago

skus napisat sem https://www.tesshop.sk/kontakty_ma81.html , mozno ti poradia
0 x

slibca
Příspěvky: 37
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod slibca » 4 years ago

DRakgon píše:
TTcko píše:tak jak ten první příspěvek čtu, tak si tazatel de facto svou úvahou odpověděl sám...


No úplně jsem si právě neodpověděl... Ve finále mě zajímají asi jen dvě věci.
1. Opravdu ve verzi EA (ofiko CZ distro) nebudou fubngovat ONT HGxxxx?
2. Proč je pro CZ ofiko distribuci jen EA (enterprise) a MA pro ISP ne.. a je mezi nimi nějaký rozdíl?


Ad1) Je to tak.
Ad2) Podle web HUA ofiko všude (https://e.huawei.com/en/products/enterp ... olt/ea5800).
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Mám více kusů OLT MA5683T (vše bude nějaký šeďák z Číny), na tom několik různých verzí ONT - HG i EG (opět šeďák) a vše funguje bez problémů. OLTček z řady MA56xx je (i relativně čerstvě nasazených) v produkci obrovské množství, pochybuji o tom, že v dohledné době bude problém k tomu dokoupit další servisní karty.

EG budou opět ONT určené pro enterprise, HG jsem si myslel, že znamená "Home Gateway". A osobně si myslím, že je to jen politická věc (kam Hua ten produkt směřuje, do jakých prodejních kanálů... Že jedeme z kanálů ke kterým bychom se normálně dostat neměli je druhá věc). S konektorem to nemá nic společného (určitě mám nějaké EG s SC/PC).

Pokud jsem si to dobře odvodil, tak typ konektoru je určen posledním písmenem v názvu modelu H=APC, M=UPC (byď jsem narazil na shopu i na H s UPC konektorem).

Záleží jaký máš tlak na cenu - pokud tě nějakých (odhadem) +30% v ceně HW nepálí a budeš mít raději "zadeček v suchu", kup to ofiko. Pokud je cena podstatný faktor, nechceš po tom nějakou ukrutnou konfiguraci a nebojíš se určitého rizika, kup klidně MA56xx z šedého kanálu.
0 x

slibca
Příspěvky: 37
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod slibca » 4 years ago

rsaf píše:Mám více kusů OLT MA5683T (vše bude nějaký šeďák z Číny), na tom několik různých verzí ONT - HG i EG (opět šeďák) a vše funguje bez problémů. OLTček z řady MA56xx je (i relativně čerstvě nasazených) v produkci obrovské množství, pochybuji o tom, že v dohledné době bude problém k tomu dokoupit další servisní karty.

EG budou opět ONT určené pro enterprise, HG jsem si myslel, že znamená "Home Gateway". A osobně si myslím, že je to jen politická věc (kam Hua ten produkt směřuje, do jakých prodejních kanálů... Že jedeme z kanálů ke kterým bychom se normálně dostat neměli je druhá věc). S konektorem to nemá nic společného (určitě mám nějaké EG s SC/PC).

Pokud jsem si to dobře odvodil, tak typ konektoru je určen posledním písmenem v názvu modelu H=APC, M=UPC (byď jsem narazil na shopu i na H s UPC konektorem).

Na OLT MA jede ONT HG i EG (otestováno). Ale na OLT EA jede jen ONT EG.
Konektor je spíše APC=EU, UPC=Čína
0 x

miso7711
Příspěvky: 70
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod miso7711 » 4 years ago

po aktualizacii ma5800 pl distribucia na verziu V100R019C12 berie ont HG aj EG
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

miso7711 píše:po aktualizacii ma5800 pl distribucia na verziu V100R019C12 berie ont HG aj EG

A před aktualizací to možné nebylo? Já teď řeším malou lokalitu do cca 700 userů a tak jsem chtěl to 1U EA5801... Pokud je to jen otázkou FW a Deep mi poskytne jen FW kde budou INT HG "zamknuty" je reálné se někde dostat k FW, kde by to bylo otevřeno?

Tlak na cenu tak úplně není... Navíc to 1U vychází opravdu slušně na ten počet klientů, ale ty ONT bych rád kupoval i levněji a nebyl odkázaný jen na Deep...

Nicméně vycházím i z toho, že na CDR mají v prodeji EA5801 ale ONT jen ty HG... Zkusil jsem jim napsat, jestli to mají testované... Tak uvidím... Dám potom info...
0 x