Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

T-Mobile - Prerov - FTTH

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 4 years ago

V teto doubislosti se chci zeptat, jak dlouho na plotech vydrzi smotane opticke vlakna, jestli treba po 5 letech neja nedegraduji na UV chranicky atp.:-))

To bylo zase inkaso EU dotaci, co?

Ted nemyslim konkretne prerov, ale se s tim letos roztrhl pytel a ma to kdejaka vesnice.
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

joker píše:V teto doubislosti se chci zeptat, jak dlouho na plotech vydrzi smotane opticke vlakna, jestli treba po 5 letech neja nedegraduji na UV chranicky atp.:-))

To bylo zase inkaso EU dotaci, co?

Ted nemyslim konkretne prerov, ale se s tim letos roztrhl pytel a ma to kdejaka vesnice.


Tak nezavedené chráničky by se měly ideálně schovat pod chodník nebo do země - tj. zaslepit a zahrábnout. Pak není s UV problém. Jinak i pokud se na to kašle, tak jde vždy dodatečně chráničku seříznout pod úrovní terénu a naspojkovat na novou.
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

Já bych se v této souvislosti zeptal, jakým způsobem se optika obvykle tahá ke koncovým zákazníkům? Optický kabel se zakončí někde u paty budovy (podobně, jak to bývalo zvykem u telefonních linek) nebo se táhne i dovnitř např. do patra (v případě potřeby)?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Radek.Kovacik píše:Já bych se v této souvislosti zeptal, jakým způsobem se optika obvykle tahá ke koncovým zákazníkům? Optický kabel se zakončí někde u paty budovy (podobně, jak to bývalo zvykem u telefonních linek) nebo se táhne i dovnitř např. do patra (v případě potřeby)?


Při výstavbě se připraví prázdná mikrotrubička někde na hranici pozemku a později se to dotáhne skrz zahradu/zdi až na konkrétní místo v domě. Podle prostoru/vzdálenosti/realizátora se buď nechá zakopaná dostatečná rezerva mikrotrubičky na hranici pozemku, nebo se trasa dovnitř naspojkuje.

Kabel se zafukuje až nakonec.
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

Já jsem to spíše myslel tak, když se to tahá dodatečně. Bydlím ve městě, kde (doufám) někdy také natáhnou optiku. Až se někdy bude rýpat do chodníku, tak předpokládám, že si tam dají nějaké ty chráničky nebo co tam patří, ale mne jako majitele budovy právě zajímá až to následné napojení - jestli je možno optický kabel táhnout ve zdi nebo zda je to nutné nějak konvertovat buď na metaliku nebo přímo na ethernet.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

Radek.Kovacik píše:Já jsem to spíše myslel tak, když se to tahá dodatečně. Bydlím ve městě, kde (doufám) někdy také natáhnou optiku. Až se někdy bude rýpat do chodníku, tak předpokládám, že si tam dají nějaké ty chráničky nebo co tam patří, ale mne jako majitele budovy právě zajímá až to následné napojení - jestli je možno optický kabel táhnout ve zdi nebo zda je to nutné nějak konvertovat buď na metaliku nebo přímo na ethernet.

Tak ISP vetsinou konci na hranici pozemku (baraku) dle projektu.Do toho konacak nemuze kecat.Jak si to natahnes po baraku je uz vec majitele baraku nebo pozemku.
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Radek.Kovacik píše:Já jsem to spíše myslel tak, když se to tahá dodatečně. Bydlím ve městě, kde (doufám) někdy také natáhnou optiku. Až se někdy bude rýpat do chodníku, tak předpokládám, že si tam dají nějaké ty chráničky nebo co tam patří, ale mne jako majitele budovy právě zajímá až to následné napojení - jestli je možno optický kabel táhnout ve zdi nebo zda je to nutné nějak konvertovat buď na metaliku nebo přímo na ethernet.


Poskytovatel nemůže hrábnout do cizí nemovitosti bez souhlasu majitele. Když se plánoval chodník, tak jsme šli barák po baráku a domlouvalo se kde vylézt z chodníku (nelze skončit v chodníku a pak to dokopnout - jak se zaklopí chodník, tak je víceméně konec).


Většinou se podvrtnul plot a ukončilo se to v zeleni. Kde nebyla zeleň, tam se to zaškráblo do fasády, zakoplo do průjezdu, nebo vrtnulo rovnou dovnitř - dle požadavků majitele nemovitosti.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Pro Radek.Kovacik
Ano kabel je možné dotáhnout do patra. Často taháme až na půdu kde jsou hotový metelický rozvody.
Je na domluvě kde se kabel zakončí a převede na metaliku.
U paty baráku se může provařit na jiný UV stabilní a může výst klidně venkem po okapovém svodu.
0 x

skrivy
Příspěvky: 61
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod skrivy » 4 years ago

Radek.Kovacik píše:Já jsem to spíše myslel tak, když se to tahá dodatečně. Bydlím ve městě, kde (doufám) někdy také natáhnou optiku. Až se někdy bude rýpat do chodníku, tak předpokládám, že si tam dají nějaké ty chráničky nebo co tam patří, ale mne jako majitele budovy právě zajímá až to následné napojení - jestli je možno optický kabel táhnout ve zdi nebo zda je to nutné nějak konvertovat buď na metaliku nebo přímo na ethernet.


U nás to cetin bude tahat až ke vchodovým dveřím bytů. Dle jejich slov za sebou zahladí všechny stopy. V prvním kole jsme řešili kudy se přesně provede vstup do domu a kolik tu bude přípojek. V druhém kole budeme řešit realizaci v rámci budovy. V rámci budovy nejspíš rozkopou chodbu nebo to šoupnou do lišt. Druhé kolo jsme ještě neměli, tak nevím přesně.

Vše na náklady cetinu - nebo nevím koho, ale my neplatíme ani korunu, jen dáváme souhlas.

Tam, kde majitelé nekomunikují, tak ukončí přípojku v rámci jejich nejlepšího vědomí na hranici domu a doufají, že se to povede v budoucnu.
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

Díky všem za odpovědi.
Já jsem aktuálně na VDSL od T-Mobile, potažmo tedy CETIN a právě doufám, že se optiky někdy dožiju. Protože na jejich stránkách zatím není žádná informace o tom, že by to u nás alespoň plánovali, tak nevím, kdy se něco bude dít. Ještě je otázkou, zda by šli stejnou cestou, kterou vedou telefonní kabely v jejich vlastnictví nebo zda by to vedli úplně jinudy. Nemáte o tom přehled, jak to CETIN nejčastěji řeší?
0 x