Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Útlumové články

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Útlumové články

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Zdravím,

dodavatel při montáží udělal "drobnou" chybku a na trasách ve stovkách metrů použil 120km SFP :D Řeším teď, jestli jsou navržené útlumové články rozumné řešení, nebo jestli nechat všechny SFP (cca za 100 000) povinně vyměnit.

Máte někdo zkušenosti s útlumovýma článkama?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Řešení to asi je (celkem běžně se to dělá), ale není i finančně lepší je vyměnit i kdyby se ty 120km měly prodat jako použité?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

rsaf píše:Řešení to asi je (celkem běžně se to dělá), ale není i finančně lepší je vyměnit i kdyby se ty 120km měly prodat jako použité?


Cena je dána smlouvou o dílo, cenově mi celkem jedno co tam dají za modul - 120km není vhodný, takže si ho odvezou na vlastní náklady a veškeré vícenáklady jdou za nima (vč. pronájmu plošiny - ne vše je běžně dostupné). Akorát to bude šílená pakárna - povolení pro práci na plošině, povolení vjezdu, dohled nad technikama (občas nechápu jaký jelita jsou schopný dělat práci, která je očividně nad jejich schopnosti), ....

Když tak přemýšlím, já nebudu platit nic. Tak je nechám to udělat jak to má být a přestanu řešit jejich problém ...
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Jenom ze zvědavosti - kolik těch modulů je a jaká je reálná vzdálenost na kterou to svítí? Jsou to origo (nebojím se říct předražené) moduly nějakého renomovaného výrobce nebo jsou to nějaké obyč OEM?
Měli jsme nějaké origo cisco 80km a tam za těch 100tis byly tak dva kusy ;-)
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

rsaf píše:Jenom ze zvědavosti - kolik těch modulů je a jaká je reálná vzdálenost na kterou to svítí? Jsou to origo (nebojím se říct předražené) moduly nějakého renomovaného výrobce nebo jsou to nějaké obyč OEM?
Měli jsme nějaké origo cisco 80km a tam za těch 100tis byly tak dva kusy ;-)


Jsou to OEM 1Gbit WDM HPE kompatibilní, skoro 20 párů. Ceny i počty střílím od boku - už to je nějakou chvíli, co jsem řešil SoD a rozpočet.

Switchů není málo a jakmile to člověk zakruhuje, tak počty SFP letí nahoru :) vzdálenosti cca 150-500m, některé trasy vedou skrz více optických van až do core switche.
0 x

Uživatelský avatar
Salamander
Příspěvky: 97
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Salamander » 4 years ago

U SFP >80km je problem ze muzes trvale poskodit prijimaci diodu, ale s pevnym utlumovym clankem bych se toho vubec nebal. Provozujeme nekolik tras kde jsou utlumaky pripojene (1-10dB) a nikdy s nimi nebyl problem.
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Salamander píše:U SFP >80km je problem ze muzes trvale poskodit prijimaci diodu, ale s pevnym utlumovym clankem bych se toho vubec nebal. Provozujeme nekolik tras kde jsou utlumaky pripojene (1-10dB) a nikdy s nimi nebyl problem.


Dle datasheetu mají moduly overload na -9dB, ale reálný signál je cca -4 až -6dB (dle umístění). Běží to tak cca měsíc a některé spoje se začínají rozpojovat - aby už nebylo pozdě. Nějak mě nenapadlo takovouhle kravinu kontrolovat a zjistil jsem to až při prvních problémech ...
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 4 years ago

Když už se to tady řeší. Mám moduly na 20km a jedou cca na 140m. Je možné že jsou přebuzené a proto mi vzniká na druhé straně rx fcs error? Přikládám výpis SFP.
sfp_20km.png
sfp_20km.png (23.41 KiB) Zobrazeno 2948 x
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Laibir píše:Když už se to tady řeší. Mám moduly na 20km a jedou cca na 140m. Je možné že jsou přebuzené a proto mi vzniká na druhé straně rx fcs error? Přikládám výpis SFP.


Záleží na hodnotách, které udává výrobce. 20km moduly, co jsem našel jako alternativu, je uveden overload při -3dBm, takže pří -8,6 přebuzení nehrozí.
0 x

Uživatelský avatar
Salamander
Příspěvky: 97
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Salamander » 4 years ago

Laibir píše:Když už se to tady řeší. Mám moduly na 20km a jedou cca na 140m. Je možné že jsou přebuzené a proto mi vzniká na druhé straně rx fcs error? Přikládám výpis SFP.
sfp_20km.png


Jak jsme psal vyse, problem je hlavne u modulu urcenych pro vice nez 80km, protoze na RX strane nepouzivaji PIN, ale APD diodu ktera je na prebuzeni choulostivejsi (ale na druhou stranu ma daleko vyssi citlivost).
20km SFP sviti typicky kolem -6 a prebuzeni PINky byva az okolo 0, takze by k tomu nemelo dojit.

Ale je urcite dobre si tohle zkontrolovat v datasheetu konkretniho modulu.

Sidi píše:Dle datasheetu mají moduly overload na -9dB, ale reálný signál je cca -4 až -6dB (dle umístění). Běží to tak cca měsíc a některé spoje se začínají rozpojovat - aby už nebylo pozdě. Nějak mě nenapadlo takovouhle kravinu kontrolovat a zjistil jsem to až při prvních problémech ...


2x vetsi vykon na RX uz bych povazoval za hodne velky problem a predpokladam ze to bude pricina problemu. Diagnostika na aktivnim prvku nic nehlasila?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Salamander píše:
Sidi píše:Dle datasheetu mají moduly overload na -9dB, ale reálný signál je cca -4 až -6dB (dle umístění). Běží to tak cca měsíc a některé spoje se začínají rozpojovat - aby už nebylo pozdě. Nějak mě nenapadlo takovouhle kravinu kontrolovat a zjistil jsem to až při prvních problémech ...

2x vetsi vykon na RX uz bych povazoval za hodne velky problem a predpokladam ze to bude pricina problemu. Diagnostika na aktivnim prvku nic nehlasila?


Bylo moc práce mimo, objevily se i jiné problémy, takže se na tohle přišlo až o něco později. Když jsem projížděl logy, tak tam bylo jen, že port up/down, bez popisku - až přes CLI to ukázalo detaily. A takovouhle hovadinu jsem od renomovaný firmy fakt nečekal a hledal jsem problémy v práci techniků.

Btw fascinovalo mě, když "technik" nezastřihl dráty v keystonu, po zavření se zkratovaly o kostru a místo nápravy to změřil s otevřeným keystonem (chtěl jsem od všecho měřící protokoly, aby to nemohli zapojit špatně ... stejně to zmršili). Šéf firmy si nejdřív myslel, že si dělám srandu. A jiný technik, kterýho šéf vytáhl, aby sem přijel nadával hůř, než dlaždič (ani se mu nedivím, když už byl v ten den na cestě domů).
0 x