Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

GEPON 3x 1:8

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Re: GEPON 3x 1:8

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

mashinepistole2 píše:
Insider píše:
mashinepistole2 píše:
"EPON ma doporuceny split 1:64" To namena ze vie casovo obsluzit 64 ONU . Neznamena to to ze sa nesmie kabel rozbocit napr na 512 .


Tak jeste jednou, zkuste si o tom neco najit.


Nieco konkretnejsie by nebolo ?


Ano, celkem není problém udělat větší split, ale 1:512 je už extrém, který ti neodpustí jedinou chybičku - horší svár, špatně vymotaná kazeta, ohnutý kabel, ohnutý patchcord u klienta, ohnutý patchcord někde na cestě když se někdo hrabe v rozvaděči a je problém - ovlivní to hromadu klientů a bude se to špatně hledat! Za mě je přijatelný split 1:192, možná ještě 1:256 když se na HUA zapne fec. Více bych si nedovolil.
1 x

mashinepistole2
Příspěvky: 783
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mashinepistole2 » 4 years ago

rsaf píše:
Ano, celkem není problém udělat větší split, ale 1:512 je už extrém, který ti neodpustí jedinou chybičku - horší svár, špatně vymotaná kazeta, ohnutý kabel, ohnutý patchcord u klienta, ohnutý patchcord někde na cestě když se někdo hrabe v rozvaděči a je problém - ovlivní to hromadu klientů a bude se to špatně hledat! Za mě je přijatelný split 1:192, možná ještě 1:256 když se na HUA zapne fec. Více bych si nedovolil.


Casom ak sa sa na to pripoji viacej ludi, pripadne ak to bude robit bordel , tak planujem prvy spliter zamenit za 1:4 a rozhadzat to na viacej portov .
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Robis optiku, tak ju rob hneď od začiatku poriadne.... S takým prístupom, že keď to bude robiť problém tak vymením splitter....co si mam o tom myslieť, takto vyrastajú siete ktoré sú hneď spočiatku na hovno a už len fakt, že riesis mŕtvy Epon a nie gpon je zaujímavý. Vyzerá to vlastne tak, že nevieš čo ideš robiť. Úprimne 3x 1/8 splitter za sebou my nevychádza ani na gpon. Rezervu na optike síce netreba ale nechal by som si 2db v mojom pripadne.
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 4 years ago

mashinepistole2 píše:
Insider píše:
mashinepistole2 píše:
"EPON ma doporuceny split 1:64" To namena ze vie casovo obsluzit 64 ONU . Neznamena to to ze sa nesmie kabel rozbocit napr na 512 .


Tak jeste jednou, zkuste si o tom neco najit.


Nieco konkretnejsie by nebolo ?


Co chceš proboha slyšet? Architektura budoucí sítě je ta nejlepší investice, kterou můžeš udělat. Sesoplit to tak, že se dostaneš na poměr dát za sebou 3x 1/8 spliter je mord i na GPON. Když jsi to napsal poprvý, tak mě ani nenapadlo, že na GEPON chceš udělat split 1:512, tak jsem si říkal, že chceš připojit 24 klientů přes 3 splittery 1/8, což mi na EPON přišlo OK. Uvědom si, že to není tabulkový procesor, který ti vyhodí na druhým konci přesný číslo, které ti po zbytek životnosti sítě bude sedět na desetinu dB.
Jestli máš na barák 64 připojek, pěkně co barák jedno SFP a vůbec nepřemýšlej ničem jiném. Když to postavíš jak se sluší a patří a bude ti to fungovat, přitáhneš i klienty. Budeš ovládat cca 2/3 přípojek, do každýho baráku dáš 1/64 a hotovo. Žonglování jestli tak nebo onak je recept na průser. Maximálně to splitni na začátku ještě 1/2, abys použil půlku SFP, pokud más OLT jenom se 4 šachtama, ale jak to postavíš, podle toho to zdechne. Do vystavěné optiky se zásadně už neleze, protože je to krabička plná průserů, která by se měla otevřít, až když se bude dávat pryč. Pokud to hned na začátku postavíš na hovno, zdechne to hned po narození. Když to patřičně nadimenzuješ, bude to ok. Pod -24dBm ale VÝRAZNĚ nedoporučuju chodit. Pár sítí s útlumy na ONT kolem -28 jsem zažil a můžu říct, že jediné řešení bylo posílení úrovně zmenšením splitu a bylo po problému. Vždyť ono to musí fungovat až do -32 dBm, né?
1 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz