Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

zafukovanie do hdpe

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
tom2014
Příspěvky: 29
Registrován: 10 years ago

zafukovanie do hdpe

Příspěvekod tom2014 » 5 years ago

Poradi niekto kolko m3/min vzduchu treba na fukanie nejakeho cca 8mm mm kabla do hdpe 32/26,2 na 2km?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Hrubý odhad. 1m3 bude málo. Viděl bych to na 2.5m3
0 x

tom2014
Příspěvky: 29
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod tom2014 » 5 years ago

Mam kompresor 2,1m3/min, mam dat radsej hdpe 25?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Určitě to bude lepší ohledně množství vzduchu. Ve velký trubce se ti může ten 8mm kabel na skládat, v menším průměru to eliminuje s.
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 5 years ago

Do 40 HDPE trubky by se mělo foukat cca 10m3 za minutu, což je 600m3 za hodinu a na to už potřebuješ sakra velký kompresor, který potřebuje dochlazovač.

14 dnů zpátky jme foukali celkem 7km do 40 trubky, nejdelší trasa byla 2km, kompresor nám dával 600m3 ale stejně jsme to nezafoukli najednou, foukali jsme to na 3x, cca po 700m. Hodně záleží na tom, jak jsou udělané spojky, tam kde jme foukali trubku pokládala jiná firma a problém byly spojky...

Vzhledem k tomu, že trubku ještě asi nemáš položenou, tak já bych tam místo HDPE trubky dal mikrto trubičky, do výkopu bych dal 2, nebo 3 vedle sebe, protože ten kompresor co máš se podle mě hodí na zafukování mikro trubiček. Jsou i mikro trubičky, které lze dát přímo do země a nepotřebují další ochranu mají sílu stěny 2mm, takže ji můžeš zasypat hlínou.
Naposledy upravil(a) sacnok dne 18 Apr 2019 06:58, celkem upraveno 1 x.
1 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

sacnok píše:14 dnů zpátky jme foukali 7km do 40 trubky, nejdelší trasa byla 2km, kompresor nám dával 600m3 ale stejně jsme to nezafoukli najednou, foukali jsme to na 3x, cca po 700m. Hodně záleží na tom, jak jsou udělané spojky, tam kde jme foukali trubku pokládala jiná firma a problém byly spojky...


Jaky kabel jste tam foukali? Kolik byl tlak?
0 x

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 5 years ago

Ideal je 8-12 m3 pri 6-7at

Na dlhe foukani do 32mm hdpe treba poradnej kompresor
1 x
David Kratochvil

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 5 years ago

basty píše:
sacnok píše:14 dnů zpátky jme foukali 7km do 40 trubky, nejdelší trasa byla 2km, kompresor nám dával 600m3 ale stejně jsme to nezafoukli najednou, foukali jsme to na 3x, cca po 700m. Hodně záleží na tom, jak jsou udělané spojky, tam kde jme foukali trubku pokládala jiná firma a problém byly spojky...


Jaky kabel jste tam foukali? Kolik byl tlak?


Kabel byl: Mikrokabel k zafouknutí, 24vl.(4x6vl), 9/125, G657A1 Corning Ultra ,MLT, PE, d=5,7mm

https://eshop.opticord.cz/mikrokabel-k- ... d5104.html

Kompresor dával 8bar, maximum měl 14bar, když se foukalo, tak tam bylo cca 5-8bar podle toho jak byla dlouhá trasa k zafouknutí.

Co nás překvapilo byla spotřeba nafty v kompresoru, cca 15-20l nafty na hodinu provozu.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Foukat takový kabel přímo do HDPE40 je podle mě docela hazard.
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 5 years ago

rsaf píše:Foukat takový kabel přímo do HDPE40 je podle mě docela hazard.


Bylo to přání zákazníka, kabel byl v projektu, tak ho tam zákazník chtěl. Přesvědčovat ho o tom, že je to blbost se mi nechtělo. Když jsme řekli, že místo HDP tam mají položit 2, nebo 3 trubičky, tak se na mě dívali jak na blázna a člověk co to projektoval ani nevěděl o čem mluvím, takže asi tak...
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 5 years ago

Ono pri tých externých firmách a ludoch, ktorý robia tieto čisto mechanické práce je dosť hazard dávať priamo mikrotrubičky do zeme...ak teda nemáte chuť stáť celý deň nad robotníkmi čím a ako to zasýpajú.

Tak isto na miestach kde je čo i len malý predpoklad križovania v budúcnosti je mikrotrubička veľmi náchylná...
0 x