Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

problém s WDM, jde pouze jeden směr

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

problém s WDM, jde pouze jeden směr

Příspěvekod okoun » 5 years ago

ahoj už druhý den bez výsledku bojuji s problémem na jedné cca 300m trase.
nedaří se mi zprovoznit WDM cestu po výměně starého samsung dropu za nový kabel drop ftth fibre optic cable 8 core firma lexi.net
kabel jsem vyměňoval jelikož ho zničilo ptactvo, chodilo to ale bylo to už nakouslé

na každé straně mám mikrotik rb3011 s originálním WDM modulem od mikrotiku 20km, zajímavé je že to vždy hlásí že z jedné strany má signál a z druhé ne cca okolo -15dB druhá je hluchá, když moduly prohodím tak se prohodí i signály, zkoušel jsem samozřejmě i úplně nové moduly a také jsem ještě zkoušel i moduly od ipmedia na 2km a také stejný problém, vždy z jedné strany signál a druhá ne.
tedy: modul 1550nm ukazuje příjem signálu a modul 1310nm neukazuje žádný signál

pro jistotu jsem i převařil 4 sváry co jsou po cestě a úplně stejný výsledek, sváry jsou úplně dle pravítka bez chybičky.

docela jsem v koncích co s tím, není tedy možné že ten kabel co jsem použil je nějaký zmetek z výroby? i když nedokážu si představit proč mi to propustí vždy jen jednu vlnovou délku a druhou ne

děkuji za případné rady a zkušenosti...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 5 years ago

OTDR, ale mozna jiny typ kabelu a pigtailu (myslim vlakno).
Pripadne jeste dalsi moznost. Jak jsou vlakna ulozena v kabelu? Volne, nebo se to blbe odholuje? Muzes jeste zkusit v noci do kabelu pustit cervenej laser ...

S necim podobnym jsem se setkal u dropa od KDP. Vic se natahl PE a kdyz se to povolilo, vlakna se jako by zdrcla do pruzinky a byl tam velky utlum v urcitem spektru. Od te doby jedine speedoptic, samsung a ted mam po ruce i zcomax.
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 5 years ago

microbend nebo macrobend
viewtopic.php?f=19&t=15038
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

iTomB píše:OTDR, ale mozna jiny typ kabelu a pigtailu (myslim vlakno).
Pripadne jeste dalsi moznost. Jak jsou vlakna ulozena v kabelu? Volne, nebo se to blbe odholuje? Muzes jeste zkusit v noci do kabelu pustit cervenej laser ...

S necim podobnym jsem se setkal u dropa od KDP. Vic se natahl PE a kdyz se to povolilo, vlakna se jako by zdrcla do pruzinky a byl tam velky utlum v urcitem spektru. Od te doby jedine speedoptic, samsung a ted mam po ruce i zcomax.


červené jsem zkoušel ale v kazetách nic vidět není a na trase také ne, jinak osobně bych tedy pro jistotu uvítal kabel který má pevný kevlar a ne ten vlasový :) jinak při tahání toho kabelu se mi nějak nezdá to že musím cca 1m odstřihnout bužírky abych se dostal k vláknům s kevlarem :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 5 years ago

Tak se ti stalo to co me ... Volne ulozeni a pri tahani jste natahli buzirku a kdyz jste to davali do kotev, tak se vlakna uvnitr zkroutili.

Ja ten kabel pak demontoval, navaril doma pigtail a posvitil. Zhasnul a koukam, ze to pres kabel tady prosvita ... tak jsem ho vzal, mirne natahnul a ejhle, cervene svetlo zmizelo a svitilo o 2m dal ...
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

hmm halt jsem chtěl ušetřit a ve výsledku jsem to prodražil...
ale netuším tedy co koupit za kabel aby byl trochu masivnější
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 5 years ago

Myslím, že chceš toto:

https://eshop.opticord.cz/lt-flat-drop- ... d1047.html

to je odkaz na singlemode kabel, 12 vláken, pokud chceš jiný, tak si projdi jejich eshop
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Docela bych ten kabel chtěl vidět na OTDR nebo provést měření přímou metodou na různých vlnových délkách.
Jinak pokud ti na koncích zůstal 1m pláště bez "střev", tak je to jednoznačně špatně provedenou instalací. Za tyhle shit kabely se nesmí tahat "jen tak", protože taháš za neodolný plášť a ne za k tou určený kevlar (ten v plášti klouže). Vždy je třeba si např. udělat několik smyček kabelu kolem ruky nebo kabel namotat do k tomu určené kotvy a tahat za něj takto. Rovněž "za poslední kotvou" by mělo být ještě alespoň 5m kabelu (ne že kabel drží v kotvě na komíně a je ukončený v bedně hned vedle.... pokud je to tak, tak nechat pár metrů smotek).
2 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

no zkusím tam úplně jiný kabel a uvidí se, zatím jsme se s tím ale nesetkal že se to takto vytahovalo.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

rsaf píše:Docela bych ten kabel chtěl vidět na OTDR nebo provést měření přímou metodou na různých vlnových délkách.
Jinak pokud ti na koncích zůstal 1m pláště bez "střev", tak je to jednoznačně špatně provedenou instalací. Za tyhle shit kabely se nesmí tahat "jen tak", protože taháš za neodolný plášť a ne za k tou určený kevlar (ten v plášti klouže). Vždy je třeba si např. udělat několik smyček kabelu kolem ruky nebo kabel namotat do k tomu určené kotvy a tahat za něj takto. Rovněž "za poslední kotvou" by mělo být ještě alespoň 5m kabelu (ne že kabel drží v kotvě na komíně a je ukončený v bedně hned vedle.... pokud je to tak, tak nechat pár metrů smotek).


ano to je fakt kabel namotat do kotvy určené pro něj ale když se tahá třeba převěs tak co s tou druhou stranou když nevím kolik bude třeba přesně toho kabelu a nemohu tam tedy tu kovu dát?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Proč by jsi nemohl dát kotvu a pokud to nevychází, tak ji posunout. Nebo stačí za kabel netahat "jen tak" ale třeba si jej 3x obtočit kolem ruky. Problém je, že kevlar není "slepený" s pláštěm jako to bylo u původního Samsungu a tudíž uvnitř klouže. Pokud kabel držíš jen tak, netaháš za k tomu určený kevlar ale za plášť.
2 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

jistě ale v monentě posunu kotvy opět musím ten kabel nějak držet, ono to prostě není tak jednoduché jak se dělá a výhody samsungu jsou zjevné....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

je to jednoduchý, kabel typu samsung drop nepatří na svislé instalace :-) já chápu že to je takovej malej levnej univerzál ale pak to takhle dopadá.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Se svislými instalacemi bych to zas tak kriticky neviděl. Kabel je lehký, po cestě věšinou k něčemu připáskovaný, různě kličkuje... Asi to nikdo nemá volně visící z 10tého patra stoupačkou. Největší problém je, když za to někdo tak bez rozumu tahá při instalaci průvěsů.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

takže jediná správná instalace je si naměřit přeně délku prověsu potom na zemi na tu délku přidělat na optiku kotvu na každou stranu a s kotvama zvednout....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...