Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

CWDM - provozujete to nekdo ?

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4611
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

CWDM - provozujete to nekdo ?

Příspěvekod Viktor Novotný » 6 years ago

Mam tady tento stav .. z meho uzlu v meste mam jedno vlakno do uzlu jineho operatora, z jeho uzlu mam zase 8 moznych vlaken do mojich 8 mi lokalit ... takze napad jak si do kazde lokality poslat gigo ( pozdeji 10 gigo ) ... je cwdm .. at to v rozvadeci toho druheho operatora neni na nicem zavisle ( zadny aktivni prvek, zaloha energie atd ) tak uvazuju to u nich jen propatchcordovat pasivne ... tedy od nas poslat po tom privodu X vlnovych delek a ty si tam takto rozdelit :-) ... otazka zni, mate tohle nekdo spolehlive nasazeno ? Jake komponenty ? cim to svitite ... atd ... pro me ideal cisco compat. prvky :-) diiiky
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 6 years ago

...
Naposledy upravil(a) thomas_more dne 05 May 2018 21:10, celkem upraveno 1 x.
0 x

hlavva
Příspěvky: 115
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod hlavva » 6 years ago

Zajímá mne to.
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4611
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 6 years ago

thomas_more píše:Pokud mas na uplinku jenom jedno vlakno, cela vec se trochu komplikuje ... Resepktive ani ne tak komplikuje, jako spis vyznamne prodrazuje.


pokud neco vis, tak to rozved :-) ... jako ze bude mene vl.delek kdyz pojedu jednou sadou hore druhou dole ? a bude vic mux/demuxu ?
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 6 years ago

...
Naposledy upravil(a) thomas_more dne 05 May 2018 21:10, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4611
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 6 years ago

jake gbic na to ? mas vyzkousene nejake cisco compat. ?
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 6 years ago

To jsou zase moudra tohleto.
V zadani jasne pise, ze tam ma osm odchozich vlaken, takze mu nejspis tech 8 kanalu staci. Navic pochybuju, ze tohle vsechno chce resit na vyssi desitky km. Takze to ani na 10G nemusi byt takove drama.
G.652D budou mit temer totozny utlum jako G.657 Problem s G.652C a horsim bude nejspis jen na 1370 a 1390nm a to jeste ne nejak zasadni pokud ta trasa je kratka.
Kdyby to nedejboze melo byt na delsi vzdalenost nebo tam melo okamzite prijit vsude 10G, tak je lepsi jit rovnou na DWDM. Tam jsou 80km moduly vyrazne levnejsi nez CWDM, cena mux/demux je skoro stejna.

Pokud by byl zajem o 10G moduly na CWDM pro 10, 20 nebo 40km, tak jsme ted menili za DWDM a zustali zatim lezet. Jinak ti je proda skoro kazdy, kdo dodava bezne moduly a nemam zkusenost, ze by s necim byl problem.
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 6 years ago

...
Naposledy upravil(a) thomas_more dne 05 May 2018 21:10, celkem upraveno 1 x.
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 6 years ago

...
Naposledy upravil(a) thomas_more dne 05 May 2018 21:11, celkem upraveno 1 x.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Viktore písní do Alternetiva nebo do Profiberu. Mají s tím zkušenosti, poradí a dodaj 100% řešení.
Jediný problém bude podle mě najít správný CWDM MUX v BiDi
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 6 years ago

thomas_more píše:Jinak se teda hluboce omlouvam za to, ze jsem se podelil s moji zkusenosti z vystavby nekolika desitek CWDM tras. Opravdu me to mrzi a priste uz to neudelam, abych nahodou nekoho nerozhorcil. :-(

Misto toho, aby ses zeptal na podrobnosti, ktere jsou pro odpoved nutne, tak tu rozsevas prinejmensim polopravdy. Ty tady ted budou strasit kazdeho, kdo si na foru vyhleda CWDM. A to me fakt rozciluje.

Fakt trvas na tom brutalnim utlumu? Opravdu si myslis, ze je duvod predpokladat, ze tam nema vlakno lepsi nez G.652C?

Ja tech CWDM i DWDM tras "par" postavenych mam a z toho mala, co nam tady napsal, bych si fakt netroufl delat zavery, ze neco bude problem.
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 6 years ago

Viktor Novotný píše:jake gbic na to ? mas vyzkousene nejake cisco compat. ?

Pokud presne vis co delas a vis, co chces. Tak si objednej z nemecka s postovnym zdarma tady.

https://www.fs.com/c/cisco-cwdm-sfp-plus-2425

https://www.fs.com/c/cwdm-mux-demux-177 ... iber=20312
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 6 years ago

...
Naposledy upravil(a) thomas_more dne 05 May 2018 21:11, celkem upraveno 1 x.
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 6 years ago

Co se drzet technickych faktu a tech nesmyslu co pises? Kdyz se budu chtit vytahovat, tak ti reknu, ze spektraky na DWDM mam shodou nahod ctyri, ale tezko to znamena, ze mam 4x vetsi pravdu. Stejne jako mam CWDM OTDR na osm kanalu, jsem ted u tebe vetsi frajer a konecne se zamyslis? Nebo co ses mi snazil rict?

Co je to water peak urcite pri sve bohate praxi vis, pak urcite taky vis, ze je kravina tvrdit, ze vlakno pod 1470nm je na CWDM nepouzitelne. I kdyby to bylo "horsi" vlakno, tak se stane co? Na dvou lambdach budu mit na kazdych 10km utlum navyseny o kolik? Cca 2 dB, je to zasadni problem? Fakt neni, musim pouzit tyhle dve lambdy kolem 1383nm? Nemusim.

Pro ostatni literatura - http://mathscinotes.com/2017/03/optical ... fications/
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 6 years ago

ocior píše:Co se drzet technickych faktu a tech nesmyslu co pises? Kdyz se budu chtit vytahovat, tak ti reknu, ze spektraky na DWDM mam shodou nahod ctyri, ale tezko to znamena, ze mam 4x vetsi pravdu. Stejne jako mam CWDM OTDR na osm kanalu, jsem ted u tebe vetsi frajer a konecne se zamyslis? Nebo co ses mi snazil rict?

Co je to water peak urcite pri sve bohate praxi vis, pak urcite taky vis, ze je kravina tvrdit, ze vlakno pod 1470nm je na CWDM nepouzitelne. I kdyby to bylo "horsi" vlakno, tak se stane co? Na dvou lambdach budu mit na kazdych 10km utlum navyseny o kolik? Cca 2 dB, je to zasadni problem? Fakt neni, musim pouzit tyhle dve lambdy kolem 1383nm? Nemusim.

Pro ostatni literatura - http://mathscinotes.com/2017/03/optical ... fications/


Nebudu se tady s tebou hadat. Popsal jsem svoje zkusenosti. Explicitne jsem uvedl, ze netvrdim, ze to nemuze bejt vic, ale ze jsem to nikdy nevidel nasazeny jinak. Meraku mej kolik chces, treba 8. Napsal jsem to proto, abych upresnil jak jsem k tem nesmyslum dosel. Mas jiny zkusenosti? O.K. Ja se s tebou nehadam. Staci napsat prispevek ve stylu "Vidim to jinak, moje praxe je nasledujici" ... Potom to tady vypada tak, jak to vypada. Nekdo se chce podelit o svoje zkusenosti, do toho vlitne nekdo s takovym stylem komunikace jako mas ty a ten dotycnej uz to priste proste neudela. Proc? Protoze tohle nema zapotrebi. Protoze se pri svoji nejlepsi vuli chtel podelit o svoje zkusenosti s nekym, kdo nema zadny a rozhodne nema zapotrebi poslouchat neco o tom, ze placa nesmysly. Mas na vec jinej nazor z praxe? Prezentuj ho slusnou formou a ne tim, ze zacnes napadat nekoho jinyho protoze si dovolil predat svoje osobni zkusenosti, se kteryma ty nesouhlasis. Vic uz se k tomu nebudu vyjadrovat. Kazdopadne diky za tuhle zkusenost. Urcite ji zurocim priste ...

Edit: s dovolenim jsem ty svoje "nesmysly" odstranil, abych nahodou svyma osobnima zkusenostma nepohorsoval jeste nekoho dalsiho. Za svoje dosavadni prispevky se vsem pritomnym hluboce omlouvam.
Naposledy upravil(a) thomas_more dne 05 May 2018 21:14, celkem upraveno 1 x.
0 x