Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Průchod chrániček stěnou (základem)

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Průchod chrániček stěnou (základem)

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Připravujeme projekt novostavby, ve které se počítá i s centrálním bodem pro kus FTTH sítě. Odhadem zde bude zakončeno cca 300 vláken.
Jak řešit prostup trubek (HDPE40 i mikrotribičky) do budovy? Když to počítám s velkými rezervami, chtěl bych osadit tak 12xHDPE40 + 15x miktrobrubičku. Mám několik variant:
- trubky osadit již při stavbě, vyvést je svisle v rohu místnosti kde by byly uchycené SONAPkama na ocelové konstrukci. Tohle bude asi nejlevnější řešení.
- trubky osadit již při stavbě a vyvést je vodorovně nad podlahou a tedy počítat uvnitř s dvojitou podlahou (výška stropu to pravděpodobně dovolí ale pro technologii to není nezbytné). Prodraží se to o dvojitou podlahu, v podlaze s trubkami bude horší manipulace
Tyto varianty mají nevýhodu, že další trubku v případě potřeby přidám jen stěží a na všech trubkách bude hned po pár metrech zbytečná spojka.

Pak mám ještě variantu s nějakým "sklípkem" (kanálem) kde by ve stěně byly připravené průchodky pro trubky, případně i s nějakým větším kanálem, který by byl přístupný jak zevnitř tak zvenčí a byly byla by tam nějaká deska s průchodkama... to ovšem zase docela zkomplikuje spodní stavbu.

Jak by jste to řešili, víte o nějakém systému průchodek pro prostup většího počtu trubek stěnou?
0 x

zubodravec
Příspěvky: 832
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zubodravec » 6 years ago

Napriklad my meli v projektu velkou kopos s velkym prumerem a v nem HDPE. Neresim technickalie kolem tesneni atd. to je nutne aby pripravil projektant.
rsaf píše:Připravujeme projekt novostavby, ve které se počítá i s centrálním bodem pro kus FTTH sítě. Odhadem zde bude zakončeno cca 300 vláken.
Jak řešit prostup trubek (HDPE40 i mikrotribičky) do budovy? Když to počítám s velkými rezervami, chtěl bych osadit tak 12xHDPE40 + 15x miktrobrubičku. Mám několik variant:
- trubky osadit již při stavbě, vyvést je svisle v rohu místnosti kde by byly uchycené SONAPkama na ocelové konstrukci. Tohle bude asi nejlevnější řešení.
- trubky osadit již při stavbě a vyvést je vodorovně nad podlahou a tedy počítat uvnitř s dvojitou podlahou (výška stropu to pravděpodobně dovolí ale pro technologii to není nezbytné). Prodraží se to o dvojitou podlahu, v podlaze s trubkami bude horší manipulace
Tyto varianty mají nevýhodu, že další trubku v případě potřeby přidám jen stěží a na všech trubkách bude hned po pár metrech zbytečná spojka.

Pak mám ještě variantu s nějakým "sklípkem" (kanálem) kde by ve stěně byly připravené průchodky pro trubky, případně i s nějakým větším kanálem, který by byl přístupný jak zevnitř tak zvenčí a byly byla by tam nějaká deska s průchodkama... to ovšem zase docela zkomplikuje spodní stavbu.

Jak by jste to řešili, víte o nějakém systému průchodek pro prostup většího počtu trubek stěnou?
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 6 years ago

Rozhodne venkovní objekt, vyzdit pilíř, do nej vsadit dva 19” samonosne rámy a nechat udělat dveře. Na 300 vláken stačí i při p2p s velkou rezervou. 12x 40mm trubka už je strašně moc. Musel by se v te základové desce, nebo obvodové zdi udělat nějaký poradny vyarmovany kolektor, to je drahé, složité, do budoucna problémy, nemluvě o tom právním zajištění.

Ten venkovní “kanál” děláme, když je problém s majitelem, nebo se jde víc, jak třemi trubkami. Používáme na to komoru, která je na patě baráku, tam konci HDPE a dovnitř jde 1-2x kopoflex 40mm, ve které se provlecou samotné kabely. Ale taky to není zrovna výhra.
1 x
Lukas Kristek

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 5 years ago

Jen dotaz mimo.. HDPE Kopos Kopoflex (červený obal z vnější strany)... V zemi v pořádku.. Ale máme pár míst, kde ze země vycházejí do rozvaděče a je tam cca metr na přímém slunečním svitu a viděl jsem několik, těchto konkurenčních HDPE jak po cca 3-4 letech se ten plast už uplně začal rozpadat... Čím to ošetřit aby to vydrželo nad zemí věčnost? Čím zabalit nebo jak? Instalace neumožňuje na to navléknout něco dalšího.. Pouze možnost obalit něčím...
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

3com píše:Jen dotaz mimo.. HDPE Kopos Kopoflex (červený obal z vnější strany)... V zemi v pořádku.. Ale máme pár míst, kde ze země vycházejí do rozvaděče a je tam cca metr na přímém slunečním svitu a viděl jsem několik, těchto konkurenčních HDPE jak po cca 3-4 letech se ten plast už uplně začal rozpadat... Čím to ošetřit aby to vydrželo nad zemí věčnost? Čím zabalit nebo jak? Instalace neumožňuje na to navléknout něco dalšího.. Pouze možnost obalit něčím...


Rozrez chranicku ktora ma o rad vyssi priemer a nasun to na to. Rozrezanim myslim po dlzke, kedze ju tam nemozes navlekat. Vseobecne tie chranicky odidu asi uplne vsetky....ci su cervene alebo cierne to je jedno...plast je plast.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

3com píše:Jen dotaz mimo.. HDPE Kopos Kopoflex (červený obal z vnější strany)... V zemi v pořádku.. Ale máme pár míst, kde ze země vycházejí do rozvaděče a je tam cca metr na přímém slunečním svitu a viděl jsem několik, těchto konkurenčních HDPE jak po cca 3-4 letech se ten plast už uplně začal rozpadat... Čím to ošetřit aby to vydrželo nad zemí věčnost? Čím zabalit nebo jak? Instalace neumožňuje na to navléknout něco dalšího.. Pouze možnost obalit něčím...


Já to na jednom místě se stejnou situací naférovku omotal vulkanizačkou, bylo to těsně po rozhodnutí už nedávat antény na koax, takže jí byla hromada. Styl omotání stejný jako u konektoru antény, spotřeba vulkanizační pásky šílená, ale kopoflexa je dodnes pevná jako v den instalace.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

Také bych to řešil vulkanizačkou, ale dával bych si pozor jakou. Jednou jsem koupil v Bauhaus značku neznačku EMOS. Jen kvuli tomu, že jsem ji tam viděl a zrovna mi došla a mohla by se někdy hodit. Tak všude kde jsem ji dal, po roce popraskala a rozpadla se na kousky.
0 x

davecv
Příspěvky: 103
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod davecv » 5 years ago

3com píše:Jen dotaz mimo.. HDPE Kopos Kopoflex (červený obal z vnější strany)... V zemi v pořádku.. Ale máme pár míst, kde ze země vycházejí do rozvaděče a je tam cca metr na přímém slunečním svitu a viděl jsem několik, těchto konkurenčních HDPE jak po cca 3-4 letech se ten plast už uplně začal rozpadat... Čím to ošetřit aby to vydrželo nad zemí věčnost? Čím zabalit nebo jak? Instalace neumožňuje na to navléknout něco dalšího.. Pouze možnost obalit něčím...


Natřít gumoasfaltem ;-)
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 5 years ago

Laibir píše:Také bych to řešil vulkanizačkou, ale dával bych si pozor jakou. Jednou jsem koupil v Bauhaus značku neznačku EMOS. Jen kvuli tomu, že jsem ji tam viděl a zrovna mi došla a mohla by se někdy hodit. Tak všude kde jsem ji dal, po roce popraskala a rozpadla se na kousky.


Uplne stejna zkusenost s touto vulkanizackou. Uz nikdy vice.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 5 years ago

Jednou jsem viděl video howto vulkanizovat konektor na huawei anténě a říkali, že je třeba na ní dávat ještě jednu pásku. Vulkanizačka je ale hodně odolná, ne však věčná. Jinak to stačí natřít barvou, nebo gumoasfaltem. První jde cervenej plast, v druhém kole jde do hajz.. i ten vnitřní černej měkej.
1 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 5 years ago

UV odolny deleny krk, jen ta cena bude zavratna.
Kdyz uz pasku, tak bych doporucil Plymouth Premium 111 nebo 3M Scotch Super 33+
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

Laibir píše:Také bych to řešil vulkanizačkou, ale dával bych si pozor jakou. Jednou jsem koupil v Bauhaus značku neznačku EMOS. Jen kvuli tomu, že jsem ji tam viděl a zrovna mi došla a mohla by se někdy hodit. Tak všude kde jsem ji dal, po roce popraskala a rozpadla se na kousky.


Zrovna tuhle znám taky, jen jsem ji koupil v Baumaxu. Kde byla volně, rozpadla se jak píšeš, kde jsem se s*al s tím to ještě celé omotat izolačkou, tam drží dodnes. Například na té kopoflexe. :D
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 5 years ago

Emos sajrajt ... Oni vse co delaj, tak je hroznej smejd ...

Kdyz uz vylkanizacku, tak scapa 2501 sire 25mm. Zivotnost +10let. Pokud ji chce clovek dostat pryc, tak jedine odrezat - je z toho 1 kus gumy. Pouzivame i hojne na ztozary (u pruchodky nahore, dole u pruchodu do strechy - tam aspon 3-5 vrstev). O dost lepsi jak nejaky silicon.
Pro tu kopoflexku by byla dobra i sire 38 ci spis 50mm. Na kabelech se s tim blbe dela, moc pevna na natahnuti.
Neni potreba cokoliv na to jeste davat.

iTomB
0 x

fujara
Příspěvky: 130
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod fujara » 5 years ago

Na vsetkych vonkajsich instalaciach davame kable do takejto chranicky:
https://www.hagard.sk/produkty/trubka-o ... pvc-cierna
Vyrabaju sa v priemeroch od 13 do 50mm (vnutorny priemer) a kupit sa daju skoro v kazdom elektroobchode.
Pouzivame to uz asi 10rokov a zatial sa nam nestalo ze by sa niektora rozsypala a vypadaju ako nove, samozrejme okrem prachu a spiny ktora sa na nich usadila za ten cas.
Naposledy upravil(a) fujara dne 26 Dec 2018 15:16, celkem upraveno 1 x.
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 5 years ago

Rúrka :joy:😂😂😂😂😂
0 x