Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Optické pigtaily ve vaně

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
arrabbella
Příspěvky: 139
Registrován: 11 years ago

Optické pigtaily ve vaně

Příspěvekod arrabbella » 6 years ago

Jako začínající svářeč-samouk prosím o radu. Mám za sebou domácí pokusničení i cca 5 optických van, které už jsou v provozu. Nic velkého, vždycky jenom pár svárů. Všechny vypadají cca jako to v příloze, tedy pokud je to drop, tak s ním jdu až do samotné kazety a rezervu vláken motám v kazetě (+ rezerva samotného dropu zcela mimo vanu). Když je to tlustší kabel, tak ho preparuji hned po vstupu do vany a do kazety stejným stylem zavádím trubičky s vlákny. V kazetě udělám 2-3 otáčky 250um vlákna s prim.ochranou a pak svár. Z druhé strany ochrany sváru mi vede 900um tight buffer pigtail (900um až do ochrany sváru).

vana.jpg
vana.jpg (165.53 KiB) Zobrazeno 3166 x


Má toto řešení nějaké zásadní nedostatky? Dělá se to tak? :-)

Vím, že druhou možností je použít easy strip pigtail, odholit hned při vstupu do kazety a rezervu pigtailu (tedy 250um vlákna s prim.ochranou) smotat v kazetě. Toto řešení je (dle mého vlastního úsudku) nutnost, pokud chci dostat do kazety více svárů (protože těma 900um se ta kazeta rychle plní).

Někde jsem ale taky slyšel, že není dobré strkat 900um do ochrany sváru / do svářečky, ale vlastně moc nevím proč. Chápu, že nelze strkat do svářečky 900um easy strip, protože svářečce v tom to vlákno klouže a má problém to srovnat. Ale u tight bufferu to něčemu vadí?

Jak to děláte vy? Za každou radu / nasměrování budu rád.
2 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 6 years ago

Je to udelane moc hezky, klidne muzes chodit svarovat k nam :) Kdyby to byl silnejsi kabel, pak bys ho mel rozholit hned po vstupu do vany a ve vane vymotat ze dve otocky samotnym bufferem, ktery se pak chytne do kazety.

Problem volnych bufferu je v tom, ze se s nimi motorky svarecky neumi poprat, drzi ho za buffer a ten klouze. Resi se to delsim odholenim tak, aby motorek drzel pigtail za ochranu, tzn. cele je to pak trochu delsi. V agregaci pouzivame tesne, kvuli mistu, na konci trasy je to jedno.
1 x
Lukas Kristek

edusko
Příspěvky: 130
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod edusko » 6 years ago

urcite by som tie pigtaile robil kratsie v realnej prevadzke ked tam bude aspon 20 zvarov a viac sa s tych kablikov zblaznis a hlavne si pis aka farba ide na pigrail to dost pomoze
1 x

pata
Příspěvky: 112
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pata » 6 years ago

arrabbella píše:Jako začínající svářeč-samouk prosím o radu. Mám za sebou domácí pokusničení i cca 5 optických van, které už jsou v provozu. Nic velkého, vždycky jenom pár svárů. Všechny vypadají cca jako to v příloze, tedy pokud je to drop, tak s ním jdu až do samotné kazety a rezervu vláken motám v kazetě (+ rezerva samotného dropu zcela mimo vanu). Když je to tlustší kabel, tak ho preparuji hned po vstupu do vany a do kazety stejným stylem zavádím trubičky s vlákny. V kazetě udělám 2-3 otáčky 250um vlákna s prim.ochranou a pak svár. Z druhé strany ochrany sváru mi vede 900um tight buffer pigtail (900um až do ochrany sváru).

vana.jpg

Má toto řešení nějaké zásadní nedostatky? Dělá se to tak? :-)

Vím, že druhou možností je použít easy strip pigtail, odholit hned při vstupu do kazety a rezervu pigtailu (tedy 250um vlákna s prim.ochranou) smotat v kazetě. Toto řešení je (dle mého vlastního úsudku) nutnost, pokud chci dostat do kazety více svárů (protože těma 900um se ta kazeta rychle plní).

Někde jsem ale taky slyšel, že není dobré strkat 900um do ochrany sváru / do svářečky, ale vlastně moc nevím proč. Chápu, že nelze strkat do svářečky 900um easy strip, protože svářečce v tom to vlákno klouže a má problém to srovnat. Ale u tight bufferu to něčemu vadí?

Jak to děláte vy? Za každou radu / nasměrování budu rád.


Mas to pekne udelany... :), jen si znac ti pigtaily vs. barvy, pokud nepouzivas barevne pigtaily...daj se koupit, tochu drazsi nez ty zlute ..., "prča" zacina az u 24 vlaknovych kabelu+, pak budes muset v techto vanach pouzit vic tech vyvazovacich nalepovacích prcků k vedení pigtailu ve vane, apod. veci...k usporadani pokud pouzivas tyhle obyč.vany a obyč kazety...
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

tady máš 2x12 vláken v jedný kazetě. Je to moje první práce v takový koncentraci. Jsou to dvě sady pigtailů po 12 z ma-fia.cz kde se prostě takhle koupí celá barevná sada odpovídající barvám 12 vláknových kabelů. Ale chápu že pro 6 vláken je to zbytečnost.

nechybí ti tam náhodou průchodka? Každopádně to máš hezký.

Honeyview_IMG_20180324_170931.jpg
Honeyview_IMG_20180324_170931.jpg (191.96 KiB) Zobrazeno 3036 x
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Minimálně na tom bílém vlákně naměříš útlum - je za ochranou moc ohnuté. Když se vyvařují celé 12ctky jsou ty barevné pigtaily celkem pomoc.
Asi by se měly nejprve oba konce (kabel i pigtaily) zapáskovat od kazety a až potom svařovat, to by ale v kazetě musely být +/-3 závity pigtailů a to by se tam už cpalo špatně.
1 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

Mám malý začátečnický dotaz. Poprví budu dělat s kabelem, který bude mít víc jak 24 vl tedy 96 vl.. Má 8 bufferů po 12ti vl. Problém je v tom, že všechny nejsou barevně oddělené. První 2 mají červenou a zelenou a další jsou už jen bílý.

Díky za rady
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

A ten dotaz? Předpokládám jak rozlišit pořadí bufferu.
Červený je první, zelený druhý a zároveň určuje směr. Po zeleném pokračuje j kružnici 3, 4 ....
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

Jo pardon. Jsem nedodal otázku, ale odtušil jsi dobře. Díky
Takže po kružnici. Asi v nehorším případě si tam pustím světlo.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Na rovinu jinak to nedělám. Svařím jak mi to přijde pod ruku a pak to prosvěcuji laserem. Snad jen když by se opravoval překoplí kabel tak bych to použil.
2 x