Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Svářečka optických vláken

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Re: Svářečka optických vláken

Příspěvekod thomas_more » 5 years ago

rsaf píše:Už jsem viděl vadný svár, který hodně blikal v kazetě a měl buďto velmi vysoký útlum (10+dB) anebo byl úplně neprůchozí. Neumím ale říct, jestli to fungovalo hodinu a pak se pokazilo nebo se to stalo hned po instalaci. Přitom ve svářečce ten svar asi vypadal normálně (vařil jsem to já nebo naší kluci a nemáme ve zvyku pouštět nějaké hnusy).
Mám teorii, že to praskne v místě svaru při zapékání/chladnutí.


Mam teda strach tady napsat nejaky svoje zkusenosti z provozu, abych nedostal od nekoho vynadano ze pisu bludy, jak je tady zvykem, ale .... tvoje teorie je spravna. Ponejvic se tohle stava, kdyz na sebe varis vlakna z ruzny sarze a nebo od ruznych vyrobcu. Vlivem rozdilnyho slozeni materialu dojde ve vlaknum k rozdilnymu pnuti a pokud neni svar naprosto dokonalej a je v nem treba mikrobublinka, kterou okem na svarecce nevidis, muze k tomu dojit ... Ale je divny, ze by se to stalo az po delsi dobe. To bych pricital spis mechanickymu poskozeni svaru napriklad pri zamackavani ochrany do hrebinku v kazete.
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

je zajímavé jak může mít bublinka co není ani vidět takový útlum? to bych řekl že je kravina, taková bublinka bude mít menší útlum jak konektorová spojka kde se prostě vždy nějaký prach dostane....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 5 years ago

AI-8, máme je od cca 6/2018, doteď navařeno kolem 800 svárů a 500 svárů. Lamačka ujde, posouváme cca po 200 lomech, na to kolik za to chtěj, je to luxus. Lom obvykle v rozmerí 0-3 procenta, nad 5 to vříská. Přiložené kleště jsou šitky a cca 1x za 200 holení se musí seřídit (promačkává se dosedová ploška vymezovače), ale vzhledem k tomu, že nové stojí 300Kč :) Používáme výhradně na PON u zákazníků, split ratio 1:128 a na vaření distribuce. Mohli bychom asi i 1:256, protože na splitu 1:128 máme -20dBm. Většinou to sedí na 1/2dB. Všechny trasy max 400-500m
Celkově je to hodně bytelný, kufřík je fajn, chybí odkládání vláken a chlazení sváru. Ve dvou jsme omezování rychlostí zapejkání vláken. Splice on konektory nepoužíváme, je to drahý.
Je to už klasická dvouosovka s posunem, kdy se středí na jádro ve dvou osách zároveň. Příjemný by byly magneticky patičky, aby se vlákna daly naholit do zásoby a pak hromadně vařit. OTDR svár v podstatě nezměří, vlákna nepraskaj, pokud se tam objeví bublina, tak jenom kvuli prachu a analytika to vyhodnotí, že je to špatně. Dáváme si pozor na svařovaný materiál a snažíme se to nemíchat.
1 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 5 years ago

okoun píše:je zajímavé jak může mít bublinka co není ani vidět takový útlum? to bych řekl že je kravina, taková bublinka bude mít menší útlum jak konektorová spojka kde se prostě vždy nějaký prach dostane....


Bublina neudela utlum. Zapricini prasknuti toho svaru a to nasledne zpusobi ten vlozny utlum. Je to docela patrny, kdyz se na to podivas nasledne pres OTDR. Typicky se to hlavne chova rozdilne s ohledem na vlnovou delku. Kdyz do toho zasvitis cervenym laserem s nejakym VFL, zda se ti to pruchozi, akorat to v tom svaru "dost sviti" do ochrany (coz ovsem nemusi jeste nutne nic znamenat). Ale uz treba na 1310 to muze mit klidne 20 dB a na 1550 treba 25 dB a nebo jakkoli jinak a zcela nahodne. Ja jsem jednou hledal zajimavou chybu na PONu, kdy jsem mel v jednom smeru velice asymetricky urovne up/downstream. Nakonec jsem na radu zkusenejsiho kamarada sel a udelal znovu asi dva svary a problem zmizel. Nicmene jsem nebyl jeste v ty dobe majitelem OTDR, takze to bylo jenom takovy hledani, typu pokus omyl.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Mame ji taky a naprosta spokojenost.
0 x

tulo
Příspěvky: 109
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod tulo » 5 years ago

Zo zelenych orbitiek som si dnes spravil krabicku na odpadove vlakna. Drziaky na splice som objednal. Vylamal som spodny suflik aby sa mi tam vosli klieste a pinzety. A nasiel som aj splice konektory co stoja v cine asi 9 dolarov za 10ks takze to nie je hrozne.
0 x

neverhappy
Příspěvky: 565
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod neverhappy » 5 years ago

tulo píše:Zo zelenych orbitiek som si dnes spravil krabicku na odpadove vlakna. Drziaky na splice som objednal. Vylamal som spodny suflik aby sa mi tam vosli klieste a pinzety. A nasiel som aj splice konektory co stoja v cine asi 9 dolarov za 10ks takze to nie je hrozne.

Ty drzaky na konektory jsou pro SC nebo LC. Nemohu to najit. Diky za re
0 x

tulo
Příspěvky: 109
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod tulo » 5 years ago

Objednal som tie držiaky z linku od usera the.max. Dnes to dorazilo, tak som to namontoval a vyzerá, že je to OK. Mení sa jeden z držiakov na vlákno a ľavý roh na zváračke - je to vlastne ukončenie piecky, tak aby tam vošiel konektor. Je to držiak na SC konektory.
Přílohy
20190502_135423.jpg
20190502_135423.jpg (66.32 KiB) Zobrazeno 1788 x
20190502_134949.jpg
20190502_134949.jpg (111.74 KiB) Zobrazeno 1788 x
20190502_134942.jpg
20190502_134942.jpg (76.04 KiB) Zobrazeno 1788 x
0 x