Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Překousaná optika

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Překousaná optika

Příspěvekod Insider » 6 years ago

Ahoj, nemáte zkušenosti z překousáním optiky hlodavci? Je to vnitřní vedení pomocí volného Riser kabelu pro FTTH. Včera nám překousali asi potkani 24 vláknový Riser v prostoru mezi barákama (kapsa mezi panelákama kam se nikdo nedostane). Vlákna vyžraný jak kdyby byly z marcipánu, potrénováno asi na délce 20 cm. Založili jsme to teď ještě do HDPE, ale nevíme jestli to pomůže. Nějaký zkušenosti?
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

HDPE trubka je nezastaví. Tu projedou taky bez problémů. Je to takové 50:50. Buď jim nebude chutnat a nebo naopak bude. Stačí aby jim "překážela" a udělají si skrz tunel.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Když to hlodavci překáží, tak si prostě překážku překouše ... My takhle opravovali po kuně, dokonce dvakrát v jednom místě. Nakonec se spojily tři síly - sprej, nějaké tablety a chlupy ze psa. Od té doby klid.

Blbé je, že nelze ošetřit veškeré kabely a v paneláku s tím člověk prostě nepočítá. Dávat všechno do pancéřové trubky je nesmysl.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

Jj, jsou to mrchy. Zluty patch kabel do radia chutna veverce. Sedej husinec jako ochrana to vyresil.Armovany patche z ebay taky nezere.

Pak na pude bytovky takovy ty bily plochy optiky prekousany v miste, kde to usti do stupacek. Jak pises, prekazelo jim to v ceste, tak to prestipali. Jinde ten samej drat je absolutne nezajima. Kdyz chti, prozerou vse, i plastovou listu i hdpe.
1 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Nejhorší na tom je, že jim nevadí ani kabely pod napětím :-)

Kazetový podhled v panelákovém bytě, 4.patro. Zapomenutá větrací mřížka nad balkónem a stejně tam něco vyšplhalo a papalo silikonovou izolaci.
http://www.imagehosting.cz/?v=img201qzq.jpg

Pancéřová trubka, lepší umístění aby neměli potřebu hryzat a nebo vyhubení.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Taky nám něco překousávalo UTP který vedl skrz sádrokartonovou dutinu. Jediná šance byla narvat tam kovovou trubičku. Tou protáhnout UTP a od té doby byl klid
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 6 years ago

a to jste jeste nepotkali takoveho ropaka, to je vam tak miloucke zviratko, ....
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

Je to romantika, na pude mysi, v kanalech potkani a meta temnostni. Pry je to docela vzacnost, rostomilost sama.

https://www.etf.cuni.cz/moravec/fotky/indtp1.html

Aspon draty ze nezere, ale na ksichtu prijemnej neni. Presne jak pise pan, visi v prostoru a obejit se neda.

Do vykopu nam tuhle padaly zaby a bagr je rovnou zahrnoval. Ekologicky orientovany kolega mel co delat, aby je stihal lovit :)

A pak jeste ty maly oranzovy musky co bydli ve vezich. Zazil jsem jich jednou asi dve miliardy v prostoru 2x2m, skoro sem se udusil. Vosy, srsani vsude a pavouci se flakaji v kanalech, misto aby to vychytaly:(

Proste krasne povolani mame.
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 6 years ago

To jo, zbejvaj ještě netopejři a hadi.
Ještě k tomu sežranýmu riseru, stalo se Vám někomu, že by Vám potkani sežrali antirodent kabel armovaný skleněnými vlákny?
Prý by to měl vydržet, chci teď něco pokládat a potkany jsem tam viděl běhat normálně.
MZ
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 6 years ago

Mám zkušenost z kolektorů pod silem. Vždy, když se začalo zvěrstvo v kolektoru přesouvat, tak to znělo, jak přijíždějící metro. A jediná 100% ochrana byla dát kabel do kovové trubky.

Místní údržbář na to měl vlastní metodu. Vždy, když chtěl do kolektoru něco dát, tak tam kousek toho materiálu hodil na týden. Pokud ho za týden našel, bylo to ok :)
Jinak v běžné instalaci by mohla stačit ochrana průměrem - tedy dostatečně velká trubka, kterou nedaj do huby. Případně ocelová flexi trubka, kupovali jsme v Praze v Gumexu.
1 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 6 years ago

Řešili jsme podkany v podzemní trase a osvědčily se elektrikářské plastové žlaby. Je to velice silný a zároveň kluzký plast.
1 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 6 years ago

No uvidíme, zatím dobrý, HDPE je taková, že se jim do huby už asi nevejde, protáhli jsme ji raději ještě trikem z fitka a díru, kterou jsme našli v technologické mezeře zajeli ještě polyuretanovou pěnou.. Nicméně dobré poučení pro všechny: Nechávejte rezervy, kde to jenom jde :)
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

ViktorCZ
Příspěvky: 2
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod ViktorCZ » 6 years ago

Bezna nevyresitelna vec. proto delam vzdy vsude rezerny nekolik metru navic a jednou za cas se tam da kazeta a proste se to znova provari.
minuly tyden 2x ...
at uz tepelaky, panelaky, sklepy, a dokonce i na strechach je to problem.

ty svine sezerou vsechno.

proto vsem doporucuju kdyz mam delku kabelu cca 300 metru, nadelat tam navic tak 5-10 metrove rezervy po trase.
Nejlepe vzdy nekde pri pruchodu ve zdich, a podobne.

To se mi za tech 15 let co delam optiku osvedcilo.

Nejhorsi je, kdyz nekdo setri a tech 500kc za 50m navic ho silene trapi, ale pak na to doplati, protoze se optika musi nadpojit a je to vic svaru :-)

Ve zline je vic mysi, kun, potkanu a jine haveti nez lidi ...
0 x

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 6 years ago

jojo taky bezna vec bohuzel...u nas meli radi klasicke zlute patch kabely, no a ted pred tydnem nam mys prehrizla ftp u spoje ktery jsme instalovali asi 3 nedele zpet, v tu chvili se dal kabel jen zakratit a zapojit, je to na hodne nepristupnem miste, bylo planovano ze se tam tento tyden stavime na generalku pred zimou a kabel natahnem jinudy a radsi vic ochranime, ...jenze dve hodiny po oprave to zas prekousla zrejme :) spoj opet tuhej....jeste ze je tam puvodni spoj ktery se nahrazuje :)...jinak kunu mam taky raaaad. naposled mi skocila skoro na zada kdyz jsme byli v kostelni vezi :) jsem si sedel s nb pod poslednim zebrikem a jen slysim randal a jak kolega rve bacha...no a pak uz proletela kolem me primo dolu o dve patra :))
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

No netýká se to přímo optiky, ale připadá mi, že zvířata jsou poslední dobou nějak zblnutá, nevím jestli to je těma mikrovlnama či prostředím. Poslední dobou se mi stává, že ptáci klovou ftp kabely na stožárech a okolo antén, i koaxy. To se mi dřív nestávalo. Asi se nudí ..
0 x